Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum arătau televiziunea și radioul de..."ieri"?! (vol. I)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3784 replies to this topic

#541
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 05.01.2006
era in anii '90 un serial cu un detectiv care hipnotiza "raii"...stie cineva cum se numea?
si mai tin minte un film gen NEVER ENDING STORY, cu tot felul de creaturi dintr'un regat indepartat unde stapanea o regina/rege rea/rau si unde se naste un fel de izbavitor al respectivului tinut fapt pt care regina/regele decid sa-i "faca felul" (tema biblica) si asta as fi curios cum se numea :-<

#542
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Incearca aici: http://forum.softped...showtopic=14647 si lasa aceast thread ptr grila de programe

#543
acumenos

acumenos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.02.2009
Buna tuturor! Urmaresc de vreo doua zile postarile voastre in legatura cu acest subiect. Foarte interesant si vreau si eu sa multumesc celor care au postat documente in legatura cu grila de programe a TVR de dinainte de 1989. Am avut si eu o importanta colectie de reviste Teleradio de dinainte de 1989 dar din pacate acu vreo 10 ani mama a aruncat-o. Numi-au ramas decat cateva reviste cu programele de revelion din 1986/1987, 1987/1988, 1988/1989, dar care au fost deja postate. Am insa si o revista Panoramic radio-TV din saptamana 30 dec. 1991-5 ianuarie 1992 pe care promit ca saptamana viitoare o voi posta sub forma scan.
Acum va propun sa vedem programul TVR din 31dec. 91/1 ian. 92

TVR 1

10.00 Maine anul se-nnoieste
10.30 Clubul desenelor animate
11.30 15,16,17,18. Un Revelion ca-n basme. Editie speciala de Anul Nou
12.00 Inchiderea programului

17.30 Retrospectiva anului sportiv 1991
18.30 TVR 35
20.00 Desene animate. Cartea cartilor Inregistrare CBN
20.30 Actualitati
21.00 Urarea de Anul Nou a Presedintelui Romaniei, domnul Ion Iliescu
21.10 Un Revelion ca-n povesti (cu Marele Magician)
21.40 Plugusorul
22.00 Revelion 1992
6.00 Inchiderea programului

TVR 2

18.00 Desene animate. ORDY
18.25 Canal France International; Worldnet USIA; Super Channel; La sept
21.30 TVE Internacional
22.00 TV5 Europe
22.35 BBC World Service. Telejurnal in limba engleza
Discoteca Revelionului*
6.00 Inchiderea programului

*) Discoteca Revelionului era de fapt un program de Revelion pentru tineret transmis pe TVR 2. Nu are indicata ora.


Revin acum cu programul de Revelion din 31 dec. 1991/1ian. 1992

PROGRAM SPECIAL
(Sumar provizoriu cu un orar aproximativ)
22.00 REVELION... REVELION. Prolog si prezentarea invitatilor
- Danseaza gratios pentru dv... un grup de balerini...
- Publicitate cu pretentii umoristice
- Dedicatii muzicale sui-generis
- Clipa si clipul. Aperitiv muzical oferit de: Loredana Groza< aurelian temisan si Olga Ciolacu
- Un musafir disponibil. Sceneta...
- Cetina ninsa de brad (muzica populara, n.n.)
- Serialele in consens
- International show (I)
23.30 Cartea superrecordurilor
- Lampagiul de altadata
- Si iarasi dedicatii muzicale
- Clipa si clipul
- Publicitate (Reclama e sufletul comertului)
- REVELION... REVELION
- Incredibil dar adevarat: Mircea Crisan e cu noi
- Spre cumpana anilor
- Ora "0" Turnati in pahare... sperante
- Sosesc dansatorii din ansamblul Operei bucurestene
- Publicitate si umor (gratuite)
- Cetina ninsa de brad
0.30 Unora le place... hazul
- Clipa si...clipul
- Prolog
- Va fi candva un Oscar
- Can-can cu o trupa de balet din Moscova
- Dans oriental Alexandru Arsinel
- Marina Florea danseaza rock and roll
- Adam si Eva. Duet coregrafic
- Sceneta "Veselie Mare"
- Cantece vesele cu fratii Petreus
- Dupa nunta la... spital
2.00 Dans sud-american. Trupa de balet a night-clubului "Athenee Palace"
- Loredana Groza
- Jean Constantin
- Anastasia Lazariuc
- Puiu Calinescu si Radu Stoenescu
- Gica Petrescu
2.30 Fantezie coregrafica
- Tamara Buciuceanu
- Gabriel Cotabita
- Culorile paunului. Fantezie coregrafica
- Silvia Dumitrescu preia microfonul
3.00 Alexandru Arsinel explica avantajele "Pliciului"
- Mirabela Dauer da vina pe "Bosanova"
- Sorina Dan "omagiaza" soarele...
- Anca Sigartau si Florin Calinescu incearca o noua versiune a slagarului "Mademoisselle chante blues"
3.30 Draga Olteanu-Matei...
- Epilog coregrafic
- O sama de cantece (muzica populara)
4.00 De la glume decoltate la streap-tease
- International show (II)
- Romica cucereste America (Lady Puceanu)
- Publicitate si ultimele dedicatii muzicale
- Cum ati petrecut de Anul Nou?
- Dac-i chef... chef sa fie! (muzica de petrecere)
6.00 In sfarsit ora inchiderii...

Nota! Conoscatorii stiu ca dupa 1990 programul de revelion nu mai era prezentat cu ore precise de difuzare a diferitelor emisiuni. Programul de Revelion pe care l-am transcris a evitat paragrafele ample de text care prezentau emisiunea in sine. (De exemplu: "Loredana Groza sufera de gelozie, fireste pe muzica" etc.)

#544
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Brosurile "TeleRadio" sau "Radio-TV" care le mai detii nu le vinzi ? As fi incantat sa le achizitionez. Aviz si ptr altii care mai au asa ceva prin casa.

#545
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

View PostKLMN, on Feb 10 2009, 18:46, said:

Brosurile "TeleRadio" sau "Radio-TV" care le mai detii nu le vinzi ? As fi incantat sa le achizitionez. Aviz si ptr altii care mai au asa ceva prin casa.




Dar sa le scaneze si sa le posteze aici mai intai :)

#546
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

View Postfree_2_joy, on Feb 10 2009, 18:56, said:

Dar sa le scaneze si sa le posteze aici mai intai :)
Corect, dupa aia ... treaba lui  :D

#547
acumenos

acumenos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.02.2009
Draga KLMN, Nu pot sa le vand! Ele au mai mult o valoare sentimentala! Oricum am promis ca in viitorul f. apropiat (saptamana viitoare) o sa le postez aici, ca sa aiba cat mai multa lume acces la ele. Ma gandesc cum ar fi mai bine sa scanez Panoramicul TV care are format mai mare decat fosta Teleradio (A4) pentru ca scanerul meu e A4. Ma gandesc sa scanez doar programul TV, fara cel de radio. Voi ce spuneti?

In fine! Ma gandeam ca am putea face un remember legat si de televizoarele pe care le aveam la acea vreme. Eu m-am nascut cu un televizor Clasic S, fabricat prin anii '70 la Electronica Bucuresti. Era un televizor destul de voluminos, cu o carcasa mare de lemn. A functionat destul de bine, numai ca prin anii '80 a dat semne vizibile de oboseala. Cel mai rau era ca se ardea f. des lampa PL 500 care se gasea f. rar la atelierele de reparatii. Mi-aduc aminte ca cel mai mult a stat in stare de nefunctionare vreo 2 saptamani, ceea ce o pus-o pe maica-mea in situatia de a apela la vecini pentru a urmari celebrul serial "Poldark". Prin 1987 ai mei s-au hotarat sa cumpere un televizor nou, insa, in acei ani, nu se mai gaseau nici televizoare de cumparat. La magazinele de electronice s-au intocmit liste de asteptare. Televizoare color se aduceau vreo 2-3 pe luna, iar alb/negru vreo zece pe luna. Oricum televizoarele color aveau un pret exorbitant: vreo 13.000 lei la un salariu mediu de vreo 2000 de lei. Ai mei s-au inscris pe lista si au primit numarul 2000 si ceva!!! Va dati seama la 2-3 televizoare pe saptamana cati ani aveam de asteptat pt. un televizor nou!!! Asa ca batranaul meu Clasic a facut si Revolutia (: functionand aproape non-stop in acele zile si fara sa i se arda nici cea mai mica lampa!!! Abia in 1991 am achizitionat un nou televizor alb/negru Sirius, pentru ca televizorele color ramaneau totusi f. scumpe in continuare. Trebuie sa recunosc ca una din cele mai mari dorinte ale mele in anii 90 era sa am un televizor color! Lucru care s-a intamplat abia in 1998 cand am cumparat cu plata in rate un NOKIA de care sunt mandru si acum.  :) Insa cand ma gandesc cat am dat pe el... Eram in primul an de munca, salariul meu de profesor era de vreo 500.000 de lei, iar televizorul a costat.... 4.000.000 de lei!!!!! (in 1998, 1 USD = aprox. 10.000 lei).

#548
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
@acumenos: multumesc pentru programul revelionului 1992. Mi se pare cel mai bun program de revelion pe care l-am vazut. Mai tin minte si acum o gramada de scenete de atunci (aveau un decor facut din panglici de staniol) si cateva reclame din vest (pe atunci la noi rula celebra "V-am prins, vrajitoarelor!" si altele asemenea).

Cat despre televizoare, ai mei aveau un Venus cumparat prin '70, care a rezistat inclusiv la cutremurul din '77 desi a cazut direct pe tub (noroc ca era oprit). Din pacate s-a stricat cu vreo 2 ani inainte de revolutie si parintii mei n-au considerat ca merita sa dea bani pe televizor pentru 2-3 ore de program. Asa ca la buseala din '89 au fost prin vecini (eu am fost la bunica, unde era un TV Opera, cu "ecran mare", de 61 cm, dar tot pe tuburi). In ianuarie '90 mi-am muat un Diamant (tot a/n, dar pe circuite), iar in '93, primul meu TV color: un Mega Vision (montat prin Germania, cu piese Sharp) care a mers pana acum 2 ani fara reparatii.

#549
acumenos

acumenos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.02.2009
Asa cum am promis o sa postez scan-uri partiale ale programului din saptamana de revelion 91/92. Imi cer scuze ca nu am putut scana pagina intreaga. Panoramicul radio TV era format A3 iar scanerul meu e A4.  Parerea mea e ca panoramicul radio-Tv e un pas inapoi ca si calitate de tehnoredactare. Mi se pare inghesuit iar calitatea tiparului nu e mai buna decat la revista de dinainte de 1989.

Attached Files



#550
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Multumim pentru aceasta bucurie, da, intr-adevar, Panoramicul a aparut chiar in anul 1990. Nu mai stiu insa cat costa, iar din scanari nu se vede pretul.  :mellow: Era singurul saptamanal radio-tv, dar programul tv se putea citi si in singurele cotidiene de atunci, Adevarul si Romania Libera.
Apoi a aparut si "Romanul".

#551
acumenos

acumenos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.02.2009
Vreau sa va intreb daca va amintiti de genericul din primii ani de dupa 1989 a emisiunii "Actualitati". La inceput genericul era alcatuit dintr-o imagine pe care aparea cuvantul "Actualitati" scris de mai multe ori cu caractere din ce in ce mai mici, care avea pe dedesupt piesa "Motion of stars" de Vangelis. Ulterior imaginea s-a transformat intr-un glob turtit pe care scria "Actualitati*TVR". Daca nu va amintiti piesa de Vangelis puteti sa o gasiti aici: Vangelis - The motion of stars

Mie piesa imi trezeste niste amintiri destul de sumbre despre atmosfera de atunci. Mai ales ca jurnalele de "actualitati" de atunci aveau cam de fiecare data cate un comunicat sinistru.

#552
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

View Postacumenos, on Feb 12 2009, 14:36, said:

Asa cum am promis o sa postez scan-uri partiale ale programului din saptamana de revelion 91/92. Imi cer scuze ca nu am putut scana pagina intreaga. Panoramicul radio TV era format A3 iar scanerul meu e A4.  Parerea mea e ca panoramicul radio-Tv e un pas inapoi ca si calitate de tehnoredactare. Mi se pare inghesuit iar calitatea tiparului nu e mai buna decat la revista de dinainte de 1989.



multumim pentru scanari
dar am o rugaminte
ar fi mai bine cand scanezi sa cuprinzi pagina in mai multe parti ca sa nu se piarda nimic din continut ;)

#553
acumenos

acumenos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.02.2009
Programul radio-TV pe care il voi posta in continuare dateaza din anul 1986 (24-30 august). Este inclusa si ziua de 24 august, sarbatoare legala inainte de 1989 care de regula beneficia de un program prelungit de televiziune. In cazul nostru, respectiva zi fiind duminica, intervalele orare sunt cele obisnuite, specifice fiind doar anumite emisiuni dedicate zilei de 23 august (de exemplu, teatrul TV "Flori pentru o zi de august"). Ar fi interesant de urmarit logica dupa care era stabilit numarul de ore de emisie pentru aceste zile de sarbatoare in care "oamenii muncii" aveau dreptul la mai multe ore de televiziune. Este clar ca de zilele de 1 si 2 ianuarie nu s-au atins pana in 1989, ele beneficiind de emisie neintrerupta pe parursul intregii zile (10-23 in prima zi, 11-22 a doua zi). Insa lucrurile au evoluat ciudat cu zilele de 1,2 mai si 23, 24 august. Daca in 1984-1985, ziua de 23 august avea program de TV neintrerupt de la 9 dimineata pana la 23, ulterior, in ultimii ani ai dicataturii, au parut intreruperi si in aceasta zi, de regula de la 15 la 17 sau de la 17 la 19. Pentru 2 mai, respectiv 24 august programul era cel al unei zile de duminica (11.30-15, 19-22), cu unele execeptii ilogice. La una s-a referit suspatria, cand in 2 mai 1989, programul a fost cel al unei zile lucratoare (19-22.30). De observat ca in zilele lucratoare secventele de program nu durau, de regula, mai mult de 20 de minute, iar filmele, nu mai mult de 60 de minute. Din aceasta cauza majoritatea filmelor erau difuzate in mai multe parti, cate o parte de vreo 40-45 minute in fiecare saptamana. In legatura cu filmele straine (cele occidentale!) ele incepusera sa fie difuzate fara nici o mentiune privind producatorii si cu nume schimbat (de exemplu, "Cantec pentru mama", 30 august 1986). Cineva imi explica ca in ultimii ani (inainte de 1989) televiziunea nationala nu mai cumpara drepturi de difuzare pentru aceste filme si din aceasta cauza erau nevoiti sa schimbe titlulrile originale ale filmelor.

Attached Files

  • Attached File  Tr1.JPG   1.23MB   104 downloads
  • Attached File  Tr2.JPG   1.29MB   158 downloads
  • Attached File  Tr3.JPG   1.33MB   67 downloads
  • Attached File  Tr4.JPG   1.24MB   101 downloads
  • Attached File  Tr5.JPG   1.14MB   45 downloads
  • Attached File  Tr6.JPG   1.26MB   75 downloads
  • Attached File  Tr7.JPG   1.26MB   39 downloads
  • Attached File  Tr8.JPG   1.2MB   78 downloads
  • Attached File  Tr9.JPG   1.2MB   40 downloads
  • Attached File  Tr10.JPG   1.27MB   64 downloads
  • Attached File  Tr11.JPG   1.21MB   36 downloads
  • Attached File  Tr12.JPG   1.2MB   71 downloads
  • Attached File  Tr13.JPG   1.22MB   39 downloads
  • Attached File  Tr14.JPG   1.33MB   96 downloads
  • Attached File  Tr15.JPG   1.27MB   50 downloads
  • Attached File  Tr16.JPG   1.32MB   43 downloads


#554
unique2

unique2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 15.07.2006
Mai tineti minte coloana sonora de la Ambulanta?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/75Z3C3YDMpI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mie imi placea mult melodia. Filmul nu prea.

#555
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Postacumenos, on Feb 12 2009, 14:36, said:

Parerea mea e ca panoramicul radio-Tv e un pas inapoi ca si calitate de tehnoredactare. Mi se pare inghesuit iar calitatea tiparului nu e mai buna decat la revista de dinainte de 1989.

Da. Si eu am avut acceasi impresie la vremea aceea.
Calitatea hartiei si tiparului erau inferioare revistei dinainte de '89.

Edited by RMC Info, 02 June 2009 - 13:20.


#556
acumenos

acumenos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.02.2009

View PostRMC Info, on Feb 16 2009, 13:54, said:

Da. Si eu am avut acceasi impresie l avremea aceea.
Calitatea hartiei si tiparului erau inferioare revistei dinainte de '89.

Dincolo de calitatea panoramicului... S-a renuntat la multe formate de emisiuni care eu cred ca ar avea succes si in prezent. Oricum, anii '80 ai TVR-ului asa negri cum au fost, sunt foarte slab prezenti in reluari sau in emisiunile bazate pe arhiva. Totusi au fost si emisiuni de calitate dincolo de omniprezenta propaganda ceausista!!!

#557
nickserr

nickserr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.03.2008
Dragii mei, sinteti extraordinari...pentru tot ce ati facut aici. Am retrait momente frumoase  din viata mea...
Acest topic trebuie sa continue.
Merita!
Toate cele bune tuturor.

Edited by nickserr, 20 February 2009 - 20:35.


#558
suspatria

suspatria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 06.06.2006
Am o mare rugaminte la voi:
Luni, 23 februarie 2009, ora 22.15 se retransmite dupa 30 ani, un mare spectacol TVR Bună seara, domnule Wilde! Music-hall de Eugen Mirea după Oscar Wilde In distribuție: Carmen Stănescu, Migri Avram Nicolau, Melania Cârje, Anda Caropol, Ștefan Iordache, Emil Hossu, Ștefan Radof, Radu Dunăreanu, Alexandru Repan. Muzica H. Mălineanu Regia artistică Alexandru Bocăneț Producător tv. Titus Munteanu    
Va rog, cei ce aveti tunere Tv sau alte posibilitati tehnice sa copiati si transformati electronic acest film pentru a-l oferi si celorlalti (pe torrent). Multumesc mult!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate