Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Fujifilm FinePix S5 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
OverLordMephisto

OverLordMephisto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.08.2006
Am un Nikon D70, un 18-55mm f/3.5-5.6 II, un 50mm f/1.8 si un SB-600. Tot m-am uitat la D80 o vreme, dar incet incet ma las tras de D200 datorita sistemului de expunere. Tot sap pe net de ceva vreme si de la D200-le asta magic am ajuns sa ma uit la Fujifilm FinePix S5 Pro. Are cineva pe aici asa ceva sa-mi dea niste informatzii "live" despre ea?! Cum se compara cu D200-le?! Ma intereseaza in special dinamica imaginii obtzinute cu ea si in nici un caz burst-ul ei la imagini in rafala.

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu cred ca are nimeni asa ceva pe aici. Mie mi se scurgeau ochii la ea, dar PRETUL m-a cam ofilit...
Despre poze este plin netul:
http://www.ikelite.c...whorton_s5.html
http://www.kenrockwe...ji/s5/color.htm
http://www.outbackph.../1d3_5D_S5.html
Si asa mai departe...
Sigur, acum o sa sara 'nspe forumisti sa iti zica ca are "numai" 6MPixeli si este varza... Tu pune ochiul pe pozele alea si hotaraste ce si cum :)

#3
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

 OverLordMephisto, on Aug 3 2007, 15:15, said:

Am un Nikon D70, un 18-55mm f/3.5-5.6 II, un 50mm f/1.8 si un SB-600. Tot m-am uitat la D80 o vreme, dar incet incet ma las tras de D200 datorita sistemului de expunere. Tot sap pe net de ceva vreme si de la D200-le asta magic am ajuns sa ma uit la Fujifilm FinePix S5 Pro. Are cineva pe aici asa ceva sa-mi dea niste informatzii "live" despre ea?! Cum se compara cu D200-le?! Ma intereseaza in special dinamica imaginii obtzinute cu ea si in nici un caz burst-ul ei la imagini in rafala.

Are dlbogdan.

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Are dlbogdan si pe un forum, nu mai tin minte daca asta sau altul, a postat despre el si a pus si ceva samples.

#5
OverLordMephisto

OverLordMephisto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.08.2006
Am convins pe cineva de cit de faina e si a dat comanda de ea... Probabil saptamina viitoare o sa ma joc cu ea impreuna cu un 18-200 (asta a vrut gagiul neaparat) de la Nikon si cu un 50mm... Deabia astept. Initzial pusese ochii pe un 5D, dar cind am inceput sa-i explic de ce lentile are nevoie la full frame, ce culori are Fuji si asa mai departe, s-a reorientat... Sper sa nu-mi dea in cap cu ea (glumesc)... Poate o sa pun niste sampleuri pe aici si niste impresii "live" chiar eu...

#6
digioptic

digioptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 30.10.2007

 OverLordMephisto, on Aug 3 2007, 15:15, said:

Am un Nikon D70, un 18-55mm f/3.5-5.6 II, un 50mm f/1.8 si un SB-600. Tot m-am uitat la D80 o vreme, dar incet incet ma las tras de D200 datorita sistemului de expunere. Tot sap pe net de ceva vreme si de la D200-le asta magic am ajuns sa ma uit la Fujifilm FinePix S5 Pro. Are cineva pe aici asa ceva sa-mi dea niste informatzii "live" despre ea?! Cum se compara cu D200-le?! Ma intereseaza in special dinamica imaginii obtzinute cu ea si in nici un caz burst-ul ei la imagini in rafala.


  Pana la urma, ai cumparat asa o camera, care sunt impresiile ?

  Tare ma bate gandu' la una noua, cu obiectivele e mai greu.  :photo:

#7
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
hehe din august pina azi au mai aparut si alte modele. sa dai 1900$ pe un fuji s5 devine ceva greu de explicat

#8
digioptic

digioptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 30.10.2007

 sorin79, on Dec 5 2007, 13:22, said:

hehe din august pina azi au mai aparut si alte modele. sa dai 1900$ pe un fuji s5 devine ceva greu de explicat

De unde sti tu ca dau eu 1900 de coco ? Poate am alte oportunitati  :naughty:

  Problema pentru mine sunt sticlele ! Acum daca privesti prin prisma asta, ca au aparut si alte modele, spune-mi care are un DR mai bun din cele aparute.
Iar frectii cu 3" LCD-ul si nu stiu cate cadre pe secunda, nu sunt argumente sa iau ce apare. Oricum, ca sa iau asa ceva, inseamna sa trec la alt sistem si decizia,sti si tu, e foarte grea  <_< .

#9
digioptic

digioptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 30.10.2007

 sorin79, on Dec 5 2007, 13:22, said:

hehe din august pina azi au mai aparut si alte modele. sa dai 1900$ pe un fuji s5 devine ceva greu de explicat

  Si ca utilizator de Nikon, ai putea sa ma incurajezi !  :P

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 sorin79, on Dec 5 2007, 06:22, said:

hehe din august pina azi au mai aparut si alte modele. sa dai 1900$ pe un fuji s5 devine ceva greu de explicat
Intradevar, cand in realitate costa (body only) cam 1200$... http://www.shopcartu...Y/?ic_campID=98

Edited by SuperDuper, 07 December 2007 - 01:01.


#11
Diff

Diff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.11.2007
Fuji S5Pro mai are userul Soult. Personal l-am rugat si eu sa-mi faca niste comparatii cu 30D, chiar i-am sugerat un thread despre Fujifilm S5 Pro(eventual comparativ cu 30D, 40D si D200).
Cine nu doreste sa traga RAW format ar trebui sa aiba in atentie aceasta camera. Calitatea si culorile JPEG-urilor produse de Fuji SxPro sunt excelente. Pacat ca putini sunt cei care au avut ocazia sa se convinga personal.
Pretul era parca 1565$ la BH.

#12
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

 Diff, on Dec 23 2007, 23:04, said:

Fuji S5Pro mai are userul Soult. Personal l-am rugat si eu sa-mi faca niste comparatii cu 30D, chiar i-am sugerat un thread despre Fujifilm S5 Pro(eventual comparativ cu 30D, 40D si D200).
Cine nu doreste sa traga RAW format ar trebui sa aiba in atentie aceasta camera. Calitatea si culorile JPEG-urilor produse de Fuji SxPro sunt excelente. Pacat ca putini sunt cei care au avut ocazia sa se convinga personal.
Pretul era parca 1565$ la BH.
1. what's wrong la RAW-ul lui Fuji?
2. sunt intr-u totul de acord cu culorile

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 Semper Pri, on Dec 25 2007, 19:16, said:

1. what's wrong la RAW-ul lui Fuji?
Probabil ca... este dublu ca marime fata de cele cu senzorii orientati normal?

#14
Diff

Diff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.11.2007

 Semper Pri, on Dec 26 2007, 02:16, said:

1. what's wrong la RAW-ul lui Fuji?
2. sunt intr-u totul de acord cu culorile

nothing wrong la RAW. am vrut sa subliniez doar ca produce JPG-uri mai bune ca alte camere :D

#15
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

 Diff, on Dec 27 2007, 19:59, said:

nothing wrong la RAW. am vrut sa subliniez doar ca produce JPG-uri mai bune ca alte camere :D
:proud: m-am linistit.

Produce jpg-uri așa cum la produce datorită senzorului care nu este made by Sony.

#16
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004
S5 pro nu este pentru oricine... Dupa 13000 de cadre pot spune cateva lucruri...
1. JPG-urile OOC - stunning! Are niste filme simulate prin meniu, si ceva setari legate de DR, astea sunt foarte importante la Fujifilm...
2. RAW-urile sunt incomode... dar si destul de neimportante, camera stie sa comprime DR masiv in jpg (in functie de setari si film simulation). Sunt incomode pt ca au 25 MB bucata si se termina repejor cardu... Si daca s'ar termina foarte repede ar fi bine, dar din pacate S5 pro nu este o camera foarte rapida. In orice caz, cu DR normal (echiv canon 5D) ai 2.9 imagini pe secunda cu buffer de 16 RAW-uri, iar cu DR auto sau orice alta setare ai 1.5 imagini pe secunda. De cand am S5 pro (mai nou si un S3 pro) sunt 99% jpg shooter. AWB-ul merge, meteringul ... e Nikon, de RAW ai nevoie in situatii cu DR extrem, unde poti suge 12-13 F Stopuri bune (in alb negru chiar mai mult... pe la 14 stopuri, alb-negru pentru ca incep highlights-urile sa se shifteze un pic)
3. Culori fujifilm/ tonuri piele impecabile.

cam atat. daca vrea cineva ceva specific, sa ma intrebe.

#17
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
da. te intreb eu 2 chestii.
cu ce ai masurat DR-u si cum ai ajuns la valoarea de 14? nu te contrazic, in teste S3 Pro are 12 f-stopuri, deci ~1-1.5 f-stopuri fata de restul, eram curios cu ce ai masurat.
vezi aici jos: http://www.imaging-r.../D80IMATEST.HTM

daca nu ai masurat singur sau nu exista un test imatest (eu n-am gasit) google dupa "histogrammar", seteaza display logaritmic si vezi pe cite EV se intinde spectrul din tiff 16biti. insa nu toata gama e utilizabila, rezolutia de culori e mica la tonurile subexpuse, in general ultimele 2-3EV, adica de la -9EV la -12EV sa zicem e destul noise sa necesite un bracketing.

a 2-a e pt 1 sau chiar 2 f-stopuri in plus merita fuji pretul de 1600$ (1800+ la aparitie) mai ales ca spre ex daca lucrezi in PS pierzi jumate din cistig? avind in vedere lipsurile fata de alte modele la pretul asta, mai ales fata de ce a aparut de curind.

Edited by sorin79, 22 January 2008 - 12:40.


#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu este bun S5Pro pentru ca PS face salvarea TIF "numai" pe 15 biti (nu conteaza ca RAW-ul are oricum numai 14 utili)  :disgust: ?
Despre D-Range, ajunge la 11.8EV (cam 3-4EV peste ce pot Canon si Nikon): http://www.dpreview....5pro/page18.asp

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate