Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

becuri economice + intrerupatoare cu led = instalatie de pom de Craciun

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
salut,

asa cum reiese din titlu, m-am lovit de o chestie ciudata.
Mi-am renovat garsoniera luna trecuta -- facut totul de la 0 (zero) -- si am inlocuit vechile intrerupatoare cu unele noi cu led, iar vechile becuri cu unele economice.
Si acu' a aparut problema: desi intrerupatoarele sunt pe pozitia 0, becurile se aprind ca o instalatie de pom de Craciun. La fiecare 3 secunde exista o descarcare in gaz, care face ca becul sa se aprinda pentru 1 secunda.
Eu as da vina pe intrerupatoarele cu led, pentru ca la cele fara led nu aveam aceasta problema, iar la becurile cu incandescenta nu se intampla acest fenomen.
Daca s-a mai intalnit careva cu aceasta problema sau stie cum as putea scapa fara sa inlocuiesc nimic (becuri si/sau intrerupatoare) il rog sa impartaseasca cu noi experienta.
Si daca este cineva care sa ne explice de ce se intampla asta (in caz ca e o manifestare normala in astfel de combinatie), de asemenea il asteptam cu informatii.
In caz ca nu va exista nici o solutie de rezolvare a acestei probleme cu pastrarea "configuratiei" actuale, atunci voi schimba becurile si/sau intrerupatoarele.

Cu respect,
EU

Edited by sfantu.dracu, 08 June 2007 - 16:19.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
s-a mai discutat, parca pe la Electronice...nu retin, e normal asa
cauza e data de faptul ca prin "led-ul" de la intrerupator trece un curent mic dar suficient ca sa incarce niste condensatori si declanseze din cand in cand descarcarea in gaz a tubului de la bec

din amintiri solutia era o rezistenta de 100-200K paralel cu becul (lipita pe placa lui, in interior) cu rol de a preveni incarcarea condensatorilor respectivi condensatorii respectivi, sau...scoaterea led-ului din intrerupator (asta se face mai usor :), se taie un picior la led sau se desface dintr-un surub)
dar nu cazul sa schimbi becuri sau intrrupatoare

exista si unele becuri economice care nu fac treaba asta, dar se pare ca tine de noroc

Edited by aeon, 08 June 2007 - 16:29.


#3
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
nu garantez, am patit si eu si cred ca se datoreaza legaturilor in intrerupator. Daca pe intrerupator se intrerupe faza, nu mai clipeste nimic. Daca ai nulul pe intrerupator, atunci o sa ai aceste descarcari...

#4
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 sfantu.dracu, on Jun 8 2007, 17:17, said:

salut,

asa cum reiese din titlu, m-am lovit de o chestie ciudata.
Mi-am renovat garsoniera luna trecuta -- facut totul de la 0 (zero) -- si am inlocuit vechile intrerupatoare cu unele noi cu led, iar vechile becuri cu unele economice.
Si acu' a aparut problema: desi intrerupatoarele sunt pe pozitia 0, becurile se aprind ca o instalatie de pom de Craciun. La fiecare 3 secunde exista o descarcare in gaz, care face ca becul sa se aprinda pentru 1 secunda.
Eu as da vina pe intrerupatoarele cu led, pentru ca la cele fara led nu aveam aceasta problema, iar la becurile cu incandescenta nu se intampla acest fenomen.
Daca s-a mai intalnit careva cu aceasta problema sau stie cum as putea scapa fara sa inlocuiesc nimic (becuri si/sau intrerupatoare) il rog sa impartaseasca cu noi experienta.
Si daca este cineva care sa ne explice de ce se intampla asta (in caz ca e o manifestare normala in astfel de combinatie), de asemenea il asteptam cu informatii.
In caz ca nu va exista nici o solutie de rezolvare a acestei probleme cu pastrarea "configuratiei" actuale, atunci voi schimba becurile si/sau intrerupatoarele.

Cu respect,
EU

Nu este indicat sa folosesti intrerupatoare cu led....scoate ledul din ele si nu o sa mai ai probleme.

#5
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 RoVal1972, on Jun 12 2007, 00:11, said:

nu garantez, am patit si eu si cred ca se datoreaza legaturilor in intrerupator. Daca pe intrerupator se intrerupe faza, nu mai clipeste nimic. Daca ai nulul pe intrerupator, atunci o sa ai aceste descarcari...

Intrerupatorul se pune intotdeauna pe faza nu pe nul. Daca la tine este pe nul ar trebui sa schimbi nulul cu faza in tabloul electric.

#6
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

 Clovis, on Jun 27 2007, 21:20, said:

Intrerupatorul se pune intotdeauna pe faza nu pe nul. Daca la tine este pe nul ar trebui sa schimbi nulul cu faza in tabloul electric.
Pentru a avea protectie atunci cand desfaci un bec si-ti aluneca degetele. :rolleyes:

#7
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Ce chestie....  Evident ca stiam... Stiu sigur insa ca sunt multe locuri unde nu se respecta chestia asta... Si scuzati-ma, nu verifica nimeni cand va schimba electricianul instalatia electrica, daca le legat cum trebuie...

#8
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Si eu am aceeasi problema...

Am pus becuri economice in baie in locul celor cu incandescenta, si la fel ca si antevorbitorul, o data la cateva secunde becul se aprinde... E destul de ciudat, parca ar fi niste fulgere...

Evident ca si eu am intrerupator cu led la baie. Si nu-mi convine solutia de a scoate ledul din functiune, pentru ca tocmai pentru asta am pus intrerupator cu led, ca sa nu bajbai noaptea dupa intrerupator.

Cum as putea sa schimb nulul cu faza, unde trebuie sa umblu, la firele care intra in intrerupator, sau la tabloul electric?

#9
AdrianG

AdrianG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2006

 galex, on Jul 12 2007, 00:55, said:

Cum as putea sa schimb nulul cu faza, unde trebuie sa umblu, la firele care intra in intrerupator, sau la tabloul electric?
Dupa cum spunea Clovis, verifica incepand de la tablou traseul circuitului de faza prin casa. Ar mai exista posibilitatea ca pe traseu sa fie firele inversate in doza de legatura si unele intrerupatoare sa fie instalate bine si altele nu (daca e doar la baie asa iar intrerupatorul e pe exterior). Nu ai ce schimba la intrerupator.

#10
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
In caz ca ai lampa cu 3-5 becuri pune unul normal (cu filament) si scapi de "orga de lumini".

#11
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Fantastic.

Urmand  sfatul de mai sus, am pus in plafoniera din baie si un bec normal cu incandescenta... Si, surpriza, "flash-urile" au disparut. Problema este acum ca atunci cand aprind lumina, am prea multa lumina de la cele 2 becuri... Initial plafoniera avea 2 becuri de 60W, dar acum am cumparat unul economic de 120W, astfel ca daca mai adaug pe langa cel economic inca unul, se fac vreo 180W...

Si, in plus, acum m-am obisnuit cu lumina pe care o da becul economic, lumina de le cele cu incandescenta mi se pare "bolnavicioasa".

As vrea in continuare sa vad daca pot sa rezolv cu schimbarea fazei cu nulul...

Nu sunt electrician de meserie, dar sper sa ma descurc totusi daca cineva de aici imi da ceva sfaturi in legatura cu acest lucru.

#12
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Eu am in sufragerie un lampadar cu 3 becuri (aprinzi 1 bec, 2 becuri sau toate 3) si am pus becul economic pe pozitia in care se aprinde doar un sg. bec. Este mai inestetic/aiurea cum ai tu.
Degeaba o sa schimbi tu nulu cu faza, becul va face la fel, pt ca becul eco. si beculetul din intrerupator sunt inseriate cand e stins intreruaptorul.
Nu te apuca sa-ti bagi nasul prin tabloul electric decat daca esti de specialitate, eviti astfel sa arunci niste bani "pe" curiozitate.

#13
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Mda, am mai tot facut acum diverse teste, si iata ce am mai descoperit.

Becul economic buclucas, daca l-am pus in plafoniera din baie cu un alt bec normal, e cuminte. Fiind insa prea puternica lumina, l-am scos si l-am inlocuit cu un alt bec economic de pe hol, ce avea 15W. Acum in baie e totul perfect, am si lumina care-mi trebuie, si am scapat si de "fireworks".

Ducand insa becul din baie (de 20W) in locul celui de pe hol (care era de 15W), am descoperit ca si pe hol acesta de 20W se aprinde la cateva secunde. Deci, repet, becul de dinaintea lui, tot economic, era cuminte, asta de 20W, face pe nebunu'.

Buuun, l-am scos si de aici si am decis sa renunt pe hol la bec economic, si am pus unul de 100W normal. Dupa care am dus becul economic de 20W (cel buclucas) in dormitor, si l-am pus pe unul din cele 3 brate. Aici, insa, nu a mai vrut deloc sa se aprinda. Dar DELOC. L-am sucit in oricare din cele 3 brate, gandindu-ma ca nu face contact bine, si degeaba. Mort!

L-am dus atunci iarasi pe hol, dar nici aici nu am reusit sa-l mai fac sa lumineze... De unde trag concluzia ca in timpul manuirilor mele s-a ars.

Oare se poate sa se "arda" asa de usor un astfel de bec? Ca doar asta nu are filament cum au cele cu incandescenta. De agitat nu l-am agitat de loc, nu l-am bruscat, m-am purtat cu f. multa blandete cu el, ca sa zic asa. Sau oare s-a stricat din cauza ca timp de vreo 2 saptamani a tot dat "flash-uri" non-stop?

Iar a doua intrebare: are importanta "puterea" becului in toata chestia asta? Caci dupa cum am mai spus, becul de 15W de pe hol nu facea flash-uri, pe cand cel de 20W facea. Sau nu conteaza "puterea", ci firma care l-a facut?

#14
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

 galex, on Jul 12 2007, 21:50, said:

Mda, am mai tot facut acum diverse teste, si iata ce am mai descoperit.

Becul economic buclucas, daca l-am pus in plafoniera din baie cu un alt bec normal, e cuminte. Fiind insa prea puternica lumina, l-am scos si l-am inlocuit cu un alt bec economic de pe hol, ce avea 15W. Acum in baie e totul perfect, am si lumina care-mi trebuie, si am scapat si de "fireworks".

Ducand insa becul din baie (de 20W) in locul celui de pe hol (care era de 15W), am descoperit ca si pe hol acesta de 20W se aprinde la cateva secunde. Deci, repet, becul de dinaintea lui, tot economic, era cuminte, asta de 20W, face pe nebunu'.

Buuun, l-am scos si de aici si am decis sa renunt pe hol la bec economic, si am pus unul de 100W normal. Dupa care am dus becul economic de 20W (cel buclucas) in dormitor, si l-am pus pe unul din cele 3 brate. Aici, insa, nu a mai vrut deloc sa se aprinda. Dar DELOC. L-am sucit in oricare din cele 3 brate, gandindu-ma ca nu face contact bine, si degeaba. Mort!

L-am dus atunci iarasi pe hol, dar nici aici nu am reusit sa-l mai fac sa lumineze... De unde trag concluzia ca in timpul manuirilor mele s-a ars.

Oare se poate sa se "arda" asa de usor un astfel de bec? Ca doar asta nu are filament cum au cele cu incandescenta. De agitat nu l-am agitat de loc, nu l-am bruscat, m-am purtat cu f. multa blandete cu el, ca sa zic asa. Sau oare s-a stricat din cauza ca timp de vreo 2 saptamani a tot dat "flash-uri" non-stop?

Iar a doua intrebare: are importanta "puterea" becului in toata chestia asta? Caci dupa cum am mai spus, becul de 15W de pe hol nu facea flash-uri, pe cand cel de 20W facea. Sau nu conteaza "puterea", ci firma care l-a facut?

Si eu m-am lovit de aceiasi problema. Tot asa, casa noua, instalatie noua, becuri economice intrerupatoare cu 'led' (e un mic neon in ele). Solutia mea ? Am montat in paralel cu becul economic un circuit serie dintr-o rezistenta de 100Ohmi si un condensator de 270nF/600V. In alta parte, terminand eu rezistentele si condensatoarele bune pt. asta, am montat un bec de 220V/10 (sau 15)W. Adica mic mic, de veioza. Cand o sa iau piesele astea, o sa mai pun tot condensator cu rezistenta ca nu consuma si astea cand merge becu.
Faza e ca curentul mic ce trece prin neon da, incarca condensatorul din becul economic, si cand ala ajunge la tensiunea de start, becu se aprinde dar surpriza - curentul fiind prea mic, se opreste. Si se reia ciclul. La cele care nu clipesc, probabil o fi ceva in plus in circuitul de redresare. Condensator, rezistenta, ceva. Cat sa nu se incarce suficient. Si apropo. La mine clipea si 'ledul' de pe intrerupator. Cand dadea flash se aprindea tare apoi se stingea treptat pana la urmatorul flash. Vorba ta, ca pomul de Craciun era prin casa  :D Toate becurile/neoanele si toate intrerupatoarele clipeau in legea lor. Cu vitezele lor. Si avand si usi cu sticla mata, spectacol total  :lol: Si pt. ca mi-a placut totusi nebunia asta, in baie l-am lasat sa clipeasca pana-l ia aghiutza.

#15
catalin40A

catalin40A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.09.2007
Domnilor, am o casa pe doua nivele si cred ca cel putin 40 corpuri de iluminat ( in toata casa ) Absolut toate corpurile de iluminat sunt dotate cu becuri economice ( 7,12,20W IKEA ), prizele intrerupatoarele si comutatoarele sunt LEGRAND Franta. Majoritatea sunt cu leduri. Eu nu am intampinat o astfel de probema insa absolut toate sunt legate pe faza. Intradevar ledurile din intrerupatoare pulseaza putin, dar asa e normal.
Parerea mea e ca problema e de la modul in care e construita instalatia electrica ; nu s-a respectat peste tot nul la bec si faza la intrerupator.

#16
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

 catalin40A, on Oct 29 2007, 11:57, said:

Domnilor, am o casa pe doua nivele si cred ca cel putin 40 corpuri de iluminat ( in toata casa ) Absolut toate corpurile de iluminat sunt dotate cu becuri economice ( 7,12,20W IKEA ), prizele intrerupatoarele si comutatoarele sunt LEGRAND Franta. Majoritatea sunt cu leduri. Eu nu am intampinat o astfel de probema insa absolut toate sunt legate pe faza. Intradevar ledurile din intrerupatoare pulseaza putin, dar asa e normal.
Parerea mea e ca problema e de la modul in care e construita instalatia electrica ; nu s-a respectat peste tot nul la bec si faza la intrerupator.

Daca ai intrerupatoare cu led, schimba becurile. Pun pariu ca vei intalni situatia cand becul va clipi. Indiferent unde si cum e faza sau nulu. Eu mi-am luat un Philips de 50Ron, si tot clipeste. Clipea, in fine, ca l-am rezolvat.

#17
catalin40A

catalin40A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.09.2007

 theMisuser, on Nov 15 2007, 16:45, said:

Daca ai intrerupatoare cu led, schimba becurile. Pun pariu ca vei intalni situatia cand becul va clipi. Indiferent unde si cum e faza sau nulu. Eu mi-am luat un Philips de 50Ron, si tot clipeste. Clipea, in fine, ca l-am rezolvat.


Cu ce ar trebui sa schimb becurile ? Cu alte tipuri sau alte marci ( asta ca sa se intample fenomenul de clipire ).

#18
reludd

reludd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 22.11.2003
bai copii treziti-va!!! dupa ce am citit threadul m-am crucit!!! mai aveti sa incercati cu popi care sa vina sa sfinteasca, cu babe care sa descante, cu usturoi!!!! in viata mea n-am intalnit mai multe tembelisme scrise la un loc!!!


deci- la faza cu intrerupatorul cu led- el asa functioneaza-se aprinde daca prin el si bec trece un curent mic-altfel, fara nici un bec nu se aprinde nici el (led-ul sau neonul din intrerupator)!! apare deci o problema de incompatibilitate-led-ul nu se aprinde fara bec, dar cand e bec, acesta se aprinde-. la becurile cu incandescenta normale, nu se intampla nimic pt ca ,curentul pt neon(led) e mult mai mic decat curentul necesar pt aprinderea filamentului...
solutii sunt-ori cumparati componente mult mai scumpe, cu dispersie a valorilor componentelor interne mult mai mici, ori puneti daca se poate , in paralele cu becul economic un bec oricat de mic, ca ala de frigider,ori, daca nu, o rezistenta pn fasungul becului, se poate pune si fara sa se vada, in interior, valoarea sa fie de la 150 ko in jos, si o gasiti experimental...-costa cateva sute de lei...


si terminati cu aberatiile...

ar mai fi o solutie, dar e ceva mai complicata;mi-a spus-o bunicul dar nu am verificat-o:
cumparati becurile inainte de sarbatoarea de sf ilie, si in ziua respectiva le duceti la biserica pentru sfintire.trebuie sa fie duse o data cu becurile si intrerupatoarele, daca se poate perechi, infasurate in ziar, daca se poate din hartie de calendar. respectati cu sfiintenie instructiunile din timpul slujbei- cu predilectie cele despre sf ilie care se plimba prin ceruri da cu biciul si atunci tuna si fulgera, si apoi tineti postul de sf marie, dar numai cu soia de import din ungaria si prune import bulgaria.
dupa 15 august le puteti monta linistiti.

Edited by reludd, 19 November 2007 - 04:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate