Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

casa amanet

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Ma gandesc sa incep o afacere, ar fi prima. Peste cateva luni o sa dispun de cam 15-16 mii euro. Si acum caut argumente pro si contra pt casele cu amanet. Cine isi poate da cu parerea ?
Spatiul vine automat inchiriat, pt ca trebuie la partier, si nu am, dar oricum nu trebuie prea mare, 15-20-25 m.p. merge ? Eu zic ca da. Deci vine o chirie lunara. Mai vin bani pentru acte firma de scazut. Firma neon,casa marcat, masa , cantar , altceva ??? Si sa zicem ca raman cu 12 mii din 15 mii initial. Deci aia 12 mi raman drept "cash" Sua cum vine toata ideea? Cam ce suma ar trebui initial pt a avea drept "bani amanet" ? Care aveti casa/e amanet nu tineti secret pt voi, please. PS: Nu-s in Bucuresti.

#2
Doru-01

Doru-01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.02.2007
In ce oras stai ? sunt destul de multe case de amanet deschise dar daca mai faci rost de niste bani ai putea sa iti deschizi un mic bar cu o casa de amanet.Daca face omu consumatie si nu are bani sa plateasca iti lasa un inel,un lant.etc

#3
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007
Din cate stiu eu, iti trebuie o autorizatie de la BNR, pentru ca esti institutie financiara nebancara. Plus ca firma trebuie sa aiba un singur obiect de activitate (CAEN).

#4
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005

View PostDoru-01, on Jun 6 2007, 14:46, said:

In ce oras stai ? sunt destul de multe case de amanet deschise dar daca mai faci rost de niste bani ai putea sa iti deschizi un mic bar cu o casa de amanet.Daca face omu consumatie si nu are bani sa plateasca iti lasa un inel,un lant.etc

Sunt in Botosani. Dar ce ziceti despre suma care ar fi necesara drept " cash"initial pt. 1,2 luni, pana "observa" lumea firma  ? Ca nu imi pot da seama cat s-ar putea sa fie "cererea" in prima luna. Nu cred ca as mai avea de unde sa strang mai multi bani. In plus ma gandeam sa primesc nu numai aur, bijuterii, ci si telefoane, tv, auto-moto, si mai important daca s-ar putea , sa pot oferi sume mai consistente de bani cu gaj valori mai mari(auto-moto, apartamente, garaje, terenuri). Cum s-ar zice "camata", dar sincer nu m-as cobori la nivelul camatarilor ambulanti care fac diverse vrajeli ca sa fure apartamente si altele(stiti faza, pleaca din oras fix in ziua cand trebuie sa plateasca omul, apoi ia apartamentul, ca nu a eliberat chitanta in ziua trecuta in contract). Deci mi-ar conveni sa pot da sume mai mari(1,2,3,4,5) mii euro, pt.  gaj apartament/garsoniera, deoarece pur si simplu ies mai multi bani la dobanda.

Edited by IVAN__V, 07 June 2007 - 06:33.


#5
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostIVAN__V, on Jun 7 2007, 07:28, said:

Sunt in Botosani. Dar ce ziceti despre suma care ar fi necesara drept " cash"initial pt. 1,2 luni, pana "observa" lumea firma  ? Ca nu imi pot da seama cat s-ar putea sa fie "cererea" in priam luna. Nu cred ca as mai avea de unde sa strang mia multi bani. In plus ma gandeam sa primesc nu numai aur, bijuterii, ci si telefoane, auto-moto, si mai important daca s-ar putea , sa pot oferi sume mai consistente de bani cu gaj valoir mai mari(auto-moto, apartamente, garaje, terenuri). Cum s-ar zice "camata", dar sincer nu m-as cobari la nivelul camatarilor ambulanti care fac diverse vrajeli ca sa fure apartamente si altele(stii faza, pleaca din oras fix in ziua cand trebuie sa plateasca omul, apoi ia apartamentul, ca nu a eliberat chitanta in ziua trecuta in contract). Deci mi-ar conveni sa pot da sume mai mari(1,2,3,4,5) mii euro, pt  gaj apartament/garsoniera, pt ca pursi simplu ies mai multi bani la dobanda.

franciza fornetti nu iti surade? :naughty:
te costa putin, iar daca prin zona nu exista asa ceva, it's a good deal :naughty:

#6
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005

View Postkappa_man84, on Jun 7 2007, 07:30, said:

franciza fornetti nu iti surade? :naughty:
te costa putin, iar daca prin zona nu exista asa ceva, it's a good deal :naughty:
Pai ,vezi , iarasi trebuie sa iau google si sa fac documentare, ca nu stiu ce implica "fornetti" . Ce echipamente, costuri, cat spatiu....profitul..
Baga ceva detalii.

Edited by IVAN__V, 07 June 2007 - 06:41.


#7
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostIVAN__V, on Jun 7 2007, 07:35, said:

Pai ,vezi , iarasi trebuie sa iau google si sa fac documentare, ca nu stiu ce implica "fornetti" . Ce echipamente, costuri, cat spatiu....profitul..
Baga ceva detalii.

pai din cate stiu cam 2000 si ceva de euro e taxa aia de franciza, in care intra si chiria cuptorului
tie iti trebuie spatiu si niste bani, dupa care cumperi de la ei produsele, le bagi la cuptor si le vinzi :naughty:
vroiam sa fac eu asta intr-un orasel de prin judetul valcea da mi-a luat-o cineva inainte :cursing:
poti sa cauti pe google de fornetti, au si site, nu il scriu sa nu zica lumea ca e reclama  :notangel:

#8
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005

View Postkappa_man84, on Jun 7 2007, 07:47, said:

pai din cate stiu cam 2000 si ceva de euro e taxa aia de franciza, in care intra si chiria cuptorului
tie iti trebuie spatiu si niste bani, dupa care cumperi de la ei produsele, le bagi la cuptor si le vinzi :naughty:
vroiam sa fac eu asta intr-un orasel de prin judetul valcea da mi-a luat-o cineva inainte :cursing:
poti sa cauti pe google de fornetti, au si site, nu il scriu sa nu zica lumea ca e reclama  :notangel:
Pai cum cumperi produsele de la ei ? Nu e mai simplu sa faci aluatul, dupa reteta lor, langa cuptor? Importi aluatul tocmai din tara lor ? :D

Edited by IVAN__V, 07 June 2007 - 07:23.


#9
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostIVAN__V, on Jun 7 2007, 08:22, said:

Pai cum cumperi produsele de la ei ? Nu e mia simplu sa faci aluatul, dupa reteta lor, langa cuptor? IMporit aluatul tocmai din tara lor ? :D

:) aluatul e facut in Romania,
ai intrat sa vezi informatii?acolo afli mai multe :P

#10
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Ma gandeam la alta faza. Acu' ceva ani in urma ,care a cumparat teren in localitati din jurul Bucurestiului, acum se cam bucura pt. ca terenurile respectiva s-au cam triplat ca valoare, sau inzecit, nush care-i corecta. Indiferent, 1000 m, 5000, un hectar, cat a prins fiecare, in sate necunoscute pe vremea aia( Corbeanca, etc.). Acuma daca ma duc eu cu aia 15 mii eurici ai mei si ma uit pe harta, sa vad ce distanta era intre limita Bucurestiului si o localitate din asta, inainte de explozia preturilor, si deic pe harta iau sa zicem 3 km distanta si bunghesc primu satulet, si cumpar pamant acolo, oare ce se intampla ? Peste 2-3 ani o sa fie repetata faza ? Ca de exemplu unii au cumparat(multi) cu 10-20-30 si acum vand cu 500+. NU ? Bine nu stiu exact preturile si situatia ca sutn la departare, da mai prind si eu ceva din zbor la tv :D. Ce ziceti ?

edit: era 10-20-30 euro/mp  si apoi 500+ euro /mp

Edited by IVAN__V, 07 June 2007 - 07:33.


#11
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Acu ma uit pe site-ul lor. Am impresia ca este Fornetti in Botosani, pe Unirii(cel putin ). Da nu pot fi mai mutle in acelasi oras ?

#12
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
pai daca se cumpara pot fi si 10 :)

#13
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005

View Postkappa_man84, on Jun 7 2007, 08:33, said:

pai daca se cumpara pot fi si 10 :)
Ma apuc oleak de citit pe site-ul lor si mai postez mai tarziu cand termin de rasfoit.

#14
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Nu mai are nimeni nici o parere despre o casa de amanet ? Sau faza cu terenurile ?

#15
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
N-are nimeni casa de amanet ?Sa imparteseasca o parere/opinie/concluzie/fapta ?

#16
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
NU are mineni nici o parere in plus ? LA faza cu pamantul ?

#17
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005
Si tu vrei sa imprumuti 1000 de euro cu garantii imobiliare? Tu ti-ai da apartamentul garantie pentru 1000 de euro?

#18
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Pai daca omu stie ca are de gand sa vian uc banii , de ce nu ? Eu as imprumuta 1000 si as pune apartamentul pentru ca sunt serios si intentionez sa returnez banii. Asta in cazul in care as aveam nevoie. Nu vad riscul. SI nu neaparat apartamentul pe o mie, ci si orice bunuri mai mici ca valoare, ex . scuterul, masina, garajul, cainele :D . Deci ma refer la cei care doar imp[rumuta , nu si cei care au de gand sa nu mai apara inapoi, ca in felul ala automat ca niic el  si nici eu nu as putea sa cer valori disproportionate.   Deci ce valoare de bani ar fi necesara initial pentru a avea drept " cash" , in varianta normala de amanet( aur, bijuterii, max. telefoane si aparatura) ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate