Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Aparat de climatizare..

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
taticuio

taticuio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 23.01.2004
Salutare.

Oferta asa spune:

Prima Casa
aparat de climatizare: inaltime 74 cm 3 trepte de viteza, timer pentru 8 ore, corp oscilant, multifunctional ( aerisire, racire cu apa )
rezervor apa 7,5 l pentru cca. 6-10 ore.

ce stiti despre aferta asta ....
se vinde in magazinele Kaufland ....
ieri am fost si am intrebat si nu mai aveau ... :P se pare ca s-a vandut repede..
ati cumparat asa ceva.. ce parere aveti..?
o fi adevarat faza cu racire..? ( bineinteles ca nu poate sa inlocuiasca un AC dar totusi.. :D )

........


:peacefingers:

#2
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

 taticuio, on Jun 5 2007, 03:06, said:

Salutare.

Oferta asa spune:

Prima Casa
aparat de climatizare: inaltime 74 cm 3 trepte de viteza, timer pentru 8 ore, corp oscilant, multifunctional ( aerisire, racire cu apa )
rezervor apa 7,5 l pentru cca. 6-10 ore.

ce stiti despre aferta asta ....
se vinde in magazinele Kaufland ....
ieri am fost si am intrebat si nu mai aveau ... :P se pare ca s-a vandut repede..
ati cumparat asa ceva.. ce parere aveti..?
o fi adevarat faza cu racire..? ( bineinteles ca nu poate sa inlocuiasca un AC dar totusi.. :D )

........
:peacefingers:

Asta e  un fel de "clima portabila", ca am vazut si eu intr-un pliant publicitar dar nu mai stiu care.

#3
taticuio

taticuio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 23.01.2004

 dade, on Jun 5 2007, 11:54, said:

Asta e  un fel de "clima portabila", ca am vazut si eu intr-un pliant publicitar dar nu mai stiu care.


merita de cumparat... oare face aer rece..?

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
ma indoiesc ca poate face rece doar cu apa.

#5
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
E imposibil sa faca aer rece doar din apa. Cred ca ventileaza aerul printr-o sita sau asa ceva umeda si da o senzatie mai racoroasa dar daca te uiti la termometrul din camera nu cred ca vei vedea vre-o diferenta

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
daca numai umezeste aerul va da senzatia de caldura si mai mare. te vei simti ca intr-o padure tropicala si vei fi lac de sudoare fiindca transpiratia de pe tine nu se evapora din cauza aerului deja saturat cu vapori de apa. era in oferta la Metro asa ceva, dar era scump (vreo 12 mil) si din cate vazusem eu nu functiona cu apa. oricum, daca costa cat ala de la Metro mai bine iti iei unul clasic.

#7
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

 Fane, on Jun 6 2007, 07:22, said:

daca numai umezeste aerul va da senzatia de caldura si mai mare. te vei simti ca intr-o padure tropicala si vei fi lac de sudoare fiindca transpiratia de pe tine nu se evapora din cauza aerului deja saturat cu vapori de apa. era in oferta la Metro asa ceva, dar era scump (vreo 12 mil) si din cate vazusem eu nu functiona cu apa. oricum, daca costa cat ala de la Metro mai bine iti iei unul clasic.

Unu clasic nu pot lua cand stau in chirie si eu ma mut destul de des.

#8
muresanhd

muresanhd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.06.2007
I-am intrebat pe astia de la Kaufland de aparat, sa vad cum functioneaza, o proba, ceva. Am primit un raspuns gen "citeste instructiunile, noi nu probam aparatul". Cumpara si nu cerceta  :cursing:.

#9
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

 dade, on Jun 6 2007, 10:13, said:

Unu clasic nu pot lua cand stau in chirie si eu ma mut destul de des.


Exista aparate de aer conditionat mobile, sunt ceva in genul unui aragaz , chiar mai mici,pe rotile.
Astea chiar fac racoare(au freon sau inlocuitor ecologic) dar costa in jur de 10-12 milioane.
Oricum pt a fi mai eficiente se recomanda instalarea unui burlan de evacuare.Am vazut la cineva o chestie din asta dar sincer mi s-a parut cam aiurea: avea geamul semideschis ca sa iasa burlanul si evident pe langa intra caldura in casa. :lol:

#10
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

 ryky, on Jun 7 2007, 00:56, said:

Exista aparate de aer conditionat mobile, sunt ceva in genul unui aragaz , chiar mai mici,pe rotile.
Astea chiar fac racoare(au freon sau inlocuitor ecologic) dar costa in jur de 10-12 milioane.
Oricum pt a fi mai eficiente se recomanda instalarea unui burlan de evacuare.Am vazut la cineva o chestie din asta dar sincer mi s-a parut cam aiurea: avea geamul semideschis ca sa iasa burlanul si evident pe langa intra caldura in casa. :lol:

Da la 12 mil vazusem si eu.
Si faza cu evacuarea e naspa atunci.

#11
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 ryky, on Jun 7 2007, 00:56, said:

Exista aparate de aer conditionat mobile, sunt ceva in genul unui aragaz , chiar mai mici,pe rotile.
Astea chiar fac racoare(au freon sau inlocuitor ecologic) dar costa in jur de 10-12 milioane.
Oricum pt a fi mai eficiente se recomanda instalarea unui burlan de evacuare.Am vazut la cineva o chestie din asta dar sincer mi s-a parut cam aiurea: avea geamul semideschis ca sa iasa burlanul si evident pe langa intra caldura in casa. :lol:

Acel racord cu exteriorul este obligatoriu. Un aparat de AC (ca orice frigider) face frig intr-un loc si caldura in alt loc. Nu se poate frig fara sa faci cald. De aceea orice aparat care nu are o parte exterioara unde sa degaje caldura nu este AC.

Singurul avantaj al unui aparat portabil este ca poate fi mutat in mai multe camere si ca nu trebuie instalat. Dar eficienta e mai redusa...

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
h725. poti sa faci frig fara sa faci cald. iarna deschizi geamul :)
si acum ontopic: aparat ac portabil e doar 8,5 milioane la real si are 12000 btu. intr-adevar, aerul cald trebuie scos printr-un burlan, apa se strange intr-o tava, pe care trebuie sa o tot golesti, eficienta e slaba, dar ofera si avantaje: nu trebuie sparti iremediabil peretii (plus lucrari de chituire, zugravire, etc.), nu arata ca dracu, decat cand e burlanul ala pe geam (si ala arata doar daca stii exact la ce sa te uiti din afara), la astea split am vazut ca sint montate majoritatea oribil, cu matele la vedere, spanzurand uneori inestetic si cate 2-3 metri pe langa geam, picura apa in cap la cei de jos, printr-o duda de dimensiuni variabile, apoi deranjul cu instalarea, cu mesterii care iti fac mizerie, cu ciubucareala, cu reumplerea cu freon periodic, cu reparatiile destul de frecvente, etc.

#13
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Acel aparat de care se pomeneste la inceputul topicului este un fel de ventilator ! ATAT !
Am cercetat unul :
-in bazinul de la baza se pune apa si vreo 2 baterii congelate(de genul celor de la lazile izoterme),si o pompita va circula aceasta apa printr-o retea de tuburi,iar un ventilator va sufla un curent de aer prin aceste tevi,si se presupune ca iesi un aer racit.Produsul este marca ISOTRONIC,parca,si sincer chiar daca costa vreo 4 mil ,eu nu as plati nici 400.000 ! Este un bulshit,facut pe vreun vapor ancorat pe Dambovita !
Eu am un AC mobil DeLonghi de 11.000 BTU si pot spune ca sunt foarte multumit de el !

#14
adimarian

adimarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.02.2005
OK, a trecut 1 an, nu și-a luat nimeni?
Sunt câteva aparate în ofertă la Selgros, în jur de 200 RON.

#15
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cand tu ai 30 de grade in casa chiar crezi ca te mai ajuta aerul plimbat peste niste cuburi de gheata :) Mai bine merge pe aparate portabile. AM vazut la Carrefour ceva sub marca proprie, negru la vre-o 7 mil. Incerca cineva si vreau sa spun ca facea aer foarte rece. Este de departe cea mai buna alegere daca nu poti instala ceva in perete iar la 700 de lei chiar zic eu ca merita investitia. SIngurul lucru care cred ca devine deranjat este zgomotul aparatului insa acum depinde daca preferi transpiratia in locul zgomotului. Banuiesc ca dai drumul la o muzica sau un TV si nu-l mai bagi in seama.

#16
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Si eu am cumparat un aparat de aer conditionat mobil de la Hornbach, Bodner&Mann, de 9000 BTU. Burlanul de 1.5m se scoate pe geam (geamul ramane deschis). Pret 699 RON prin martie.

La aparatele mobile, este necesar sa ramana un geam deschis, pentru ca aparatul trebuie sa traga si aer de undeva, ca pe furtun se evacueaza aerul - intr-o camera izolata perfect, aparatul nu atr mai funcitona dupa vreo 5 minute, incat ar da afara tot aerul cald.

Legat de performante - camera unde il folosesc are 20mp, iar intr-o ora pe termometru temperaura scade cu 3-4 grade (de la 30-31), si se stabilizeaza la 24-25, mai jos de atat nu merge (atata tmip cat afara sunt 30 grade.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate