Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ce produse sa imi iau sa slabesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Robert_zanga

Robert_zanga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.03.2007
Salutare.Am 18 ani si 1.80 si am 80 de kg. Fac sala de 9 luni si nu pot sa zic ca nu am mai dat jos din grasime, dar as vrea sa incer si niste pastile sau io stiu altceva pentru arderea grasimilor. Aici chiar sunt depasit si as vrea sa imi spuna cineva care se pricepe ce ar trebui sa imi iau, cum sa le administrez si niste sfaturi practice. Mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc. Astept ....

#2
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Am avut si eu o problema similara (vezi ca mai sunt ceva topicuri pe aici si in Gastronomicus despre slabire). Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa renunti la sala si sa te apuci de atletism (serios minim 5km alergat pe zi).

#3
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
"Daca biomed foloseai, acum in masina erai"- doamne ce reclama tampita, asta apropos de produse de slabit. :D

Pentru slabit mai bine faci aerobic, si nu fitness. Acum e cald, te poti duce la inot si apoi sa faci sauna.
Produse? Hm.. ceaiuri din alea care cica ard grasimile, sunt niste pastile pe baza de crom bunicele.  :mellow:

#4
Robert_zanga

Robert_zanga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.03.2007
io ti-am zis sa te faci remarcata in alta parte ca ceea ce esti, nu sa te maimutaresti in topicul asta

#5
tweety09

tweety09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.01.2007

 Valentine, on Jun 2 2007, 19:29, said:

Am avut si eu o problema similara (vezi ca mai sunt ceva topicuri pe aici si in Gastronomicus despre slabire). Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa renunti la sala si sa te apuci de atletism (serios minim 5km alergat pe zi).

cum sa poti recomanda cuiva sa se lase de sala...  ce te recomand EU.. e sa lucrezi la sala 3 zile pe saptamana.. si cardio tot 3 zile in zilele de pauza.. nu prea sunt de`acord cu alergatul dimineata pe burta goala dar daca vrei si crezi ca merge.. fa cum crezi tu ca e mai bine.. ca suplimente.. pt slabit.. sunt o gramada.. Burn FX de la Pro Nutrition, L - Carnitine , pastile Yohimbe pt eliminarea grasimii din zona coapselor, soldurilor si partea de jos a burtii.. suplimente sunt destule. Daca pt cardio ai sa alergi.. eu iti recomand HIIT (vz p google), sunt cele mai eficiente din pnct asta de vedere.. bafta

#6
scorojit

scorojit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.06.2007
intrebare: o combinatie de l-carnitine si Siluet- R ar avea ce dauna, ar merge mai bine, ar avea efecte secundare?

#7
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 scorojit, on Jun 25 2007, 11:27, said:

intrebare: o combinatie de l-carnitine si Siluet- R ar avea ce dauna, ar merge mai bine, ar avea efecte secundare?
fa alergari pe stomacu gol nemancat cu minim 3 ore inainte... si ia inainte de alergare cu 1 ora animal cuts un plik de la universal cu 5 grame de carnitina...si o sa vezi diferenta..


PS: nu uita..ca regimu-i baza pt a slabi

Edited by adi185, 25 June 2007 - 16:28.


#8
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

 adi185, on Jun 25 2007, 17:27, said:

PS: nu uita..ca regimu-i baza pt a slabi

In sfarshit :)
Inainte sa incepetzi totzi sa recomandatzi tot felul de metode penibile mai intai ar trebui sa intrebatzi de dieta, nu?
Pana nu controlezi ce bagi in tine, potzi merge la sala si la alergat si potzi sta si in cap ca nu realizezi nimic, eventual pierzi masa musculara si te bucuri ca merge in jos cantarul, dar tot aratzi ca nishte shosete umplute cu cacat.
Pentru a pierde din tzesut adipos si a pastra cat mai multa masa musculara, calculeaza tot timpul contzinutul la ce mananci in asha fel incat sa consumi zilnic 3g proteine per kg corp, si 2g carbo/kg. Asta-i baza, de aici modifici in asha fel incat sa pierzi cam 0.5-1 kg saptamanal, daca pierzi mai mult inseamna ca se duce din masa musculara, nu grasime. Nu uita sa bei apa destula, cel putzin 2-3 litrii pe zi, pe canicula asta merg lejer si 4-5 litrii mai ales in zilele cand mergi la sala.
Cantitatea de carbo se consuma inainte de ora 6-7, seara se mananca proteine (piept pui, branza de vaca 2%), mai recomand inainte de culcare un supliment gen Milk&Egg protein. Pentru exercitii aerob, recomand inotul, si mersul pe jos (sau banda), nu alergatul, acolo se pierde prea ushor din masa musculara. O ora de mers pe jos intr-un ritm sustinut si monoton este mai folositor pentru cei care fac sala decat alergatul si se arde mai multa grasime pentru ca la alergat se folosesc rezervele de glicogen, nu cele de grasime, arderea fiind mai energica.
Dupa ce tzii cont de toate astea, atunci are rost sa incepi sa te gandeshti la tot felul de suplimente pentru slabit, pana atunci doar arunci banii degeaba.

#9
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 atika, on Jun 26 2007, 08:40, said:

In sfarshit :)
Inainte sa incepetzi totzi sa recomandatzi tot felul de metode penibile mai intai ar trebui sa intrebatzi de dieta, nu?
Pana nu controlezi ce bagi in tine, potzi merge la sala si la alergat si potzi sta si in cap ca nu realizezi nimic, eventual pierzi masa musculara si te bucuri ca merge in jos cantarul, dar tot aratzi ca nishte shosete umplute cu cacat.
Pentru a pierde din tzesut adipos si a pastra cat mai multa masa musculara, calculeaza tot timpul contzinutul la ce mananci in asha fel incat sa consumi zilnic 3g proteine per kg corp, si 2g carbo/kg. Asta-i baza, de aici modifici in asha fel incat sa pierzi cam 0.5-1 kg saptamanal, daca pierzi mai mult inseamna ca se duce din masa musculara, nu grasime. Nu uita sa bei apa destula, cel putzin 2-3 litrii pe zi, pe canicula asta merg lejer si 4-5 litrii mai ales in zilele cand mergi la sala.
Cantitatea de carbo se consuma inainte de ora 6-7, seara se mananca proteine (piept pui, branza de vaca 2%), mai recomand inainte de culcare un supliment gen Milk&Egg protein. Pentru exercitii aerob, recomand inotul, si mersul pe jos (sau banda), nu alergatul, acolo se pierde prea ushor din masa musculara. O ora de mers pe jos intr-un ritm sustinut si monoton este mai folositor pentru cei care fac sala decat alergatul si se arde mai multa grasime pentru ca la alergat se folosesc rezervele de glicogen, nu cele de grasime, arderea fiind mai energica.
Dupa ce tzii cont de toate astea, atunci are rost sa incepi sa te gandeshti la tot felul de suplimente pentru slabit, pana atunci doar arunci banii degeaba.
f bine zis..ce ai descris tu e o metoda clasica... mie cel mai bine mi-a mers cu dieta ketogenica , presupune sa mananci doar proteine si grasimi ... fara carbo deloc!!!!.... e foarte stricta dieta, ca daca te-ai scapat la 15 gr de carbo ti-a ridicat glicemia si depui grasimile ingerate...:) dar da rezultate f f bune... cautati pe google despre ea.. e prea mult de scris ...  :D

#10
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Adi, dieta asta ajuta sa te definesti sau cum?

#11
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Pentru cine poate: cafea dimineata, inca o cafea la serviciu impreuna cu x tigari si apa alaturi, la pranz din nou cafea, tigari si apa iar mai pe seara (21-22) o masa cu ce gasesti prin frigider. Asta e regimul meu de mai multi ani si nu am reusit sa ma ingras sau sa slabesc. Si, pentru cei care si-au pregatit pietrele, am spus mai sus "pentru cine poate". Sanatos nu e dar are efect. In plus, daca elimini tigarile, sunt studii stiintifice legate de dietele hipocalorice care spun ca in felul acesta iti prelungesti viata, imbatranesti mai greu, bla-bla-bla.

#12
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
pt a slabi, trebuie renuntat la paine.
asta in primul rand.
apoi, sa se manince alimente mai usoare, fara grasimi, sare, dulciuri, inghetata...
nu in ultimul rand, multa miscare, si mese putine, dar mai dese.
si, fara alcool, mai ales.

#13
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 Necronomikon, on Jun 27 2007, 18:11, said:

Adi, dieta asta ajuta sa te definesti sau cum?
da

#14
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 pastel3005, on Jun 27 2007, 18:44, said:

pt a slabi, trebuie renuntat la paine.
asta in primul rand.

apoi, sa se manince alimente mai usoare, fara grasimi, sare, dulciuri, inghetata...
nu in ultimul rand, multa miscare, si mese putine, dar mai dese.
si, fara alcool, mai ales.
in primul rand a se renunta la carbohidratii simplii...dulciuri, zaharuri rafinate...etc... painea are indice glicemic destul de scazut... trebuie evitata si ea...dar nu in primul rand :)

#15
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 pastel3005, on Jun 27 2007, 18:44, said:

si mese putine, dar mai dese.
:roflmaofast:

#16
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 carman, on Jun 28 2007, 12:47, said:

:roflmaofast:
aici zice bine ce zice... ca sa elimini distensia abdominala  :D

#17
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Salut.mam apucat si eu de sala de curand iarasi dupa o pauza de cativa ani.Pe langa alergat si dieta, ce produse de slabit recomandati?am auzit ca carintina este buna pentru asa ceva, dar fiind atatea feluri de la atatea firme diferite imi este greu sa aleg avand in vedere ca nu am mai luat nici carintina nici suplimente pt masa sau alte suplimente care se iau de obicei cand mergi la sala.stiu ca efectele difera de la organism la organism, dar din experienta proprie, care vi se pare cea mai eficienta pastila/praf etc?

#18
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
L-carnitina e buna de oriunde ai lua-o, exista diferenta de calitate, mai ales in functie de pret. Ia si crom picolinat plus niste vitamine si minerale. Poti lua de la Pronutrition, sau de la alta firma daca ai mai multi bani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate