Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

ConRoeXFire-eSATA2 error: 1394 GUID are invalid in both CMOS and FLASH

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
greta_avramescu

greta_avramescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.06.2007
Buna ziua,

Am achizitionat de 2 luni o placa de baza Asrock ConRoeXFire-eSATA2 care a mers pina in momentul in care m-am decis sa schimb coolerul initial, care facea un zgomot infernal, cu un Asus VR-Guard-P5P2. Acum nu mai intra in Windows si imi da urmatoarea eroare:

1394 GUID are invalid in both CMOS and FLASH
Press F1 to resume


Precizez ca am facut Clear CMOS, insa fara nici un rezultat.
HDD e un Samsung SATA2, daca are vreo importanta.

Ma poate ajuta cineva?
Multumesc!

#2
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003
E cam naspa. Dupa cum ne spune aici dintr-un motiv oarecare ai pierdut MAC-ul la firewire.
Iti trebuie un fisier fwguid.exe si ID-ul dispozitivului firewire.
Eu zic sa dai un mail la ASrock a vezi ce-ti zic aia.

Sau te faci user pe ocworkbench si-ti iei de acolo fisierul.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Eu cred ca si mai simplu - mergi cu placa la service - daca are doar 2 luni e pe gratis...

#4
blizz

blizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2005

View Postgreta_avramescu, on Jun 1 2007, 12:11, said:

Buna ziua,

Am achizitionat de 2 luni o placa de baza Asrock ConRoeXFire-eSATA2 care a mers pina in momentul in care m-am decis sa schimb coolerul initial, care facea un zgomot infernal, cu un Asus VR-Guard-P5P2. Acum nu mai intra in Windows si imi da urmatoarea eroare:

1394 GUID are invalid in both CMOS and FLASH
Press F1 to resume


Precizez ca am facut Clear CMOS, insa fara nici un rezultat.
HDD e un Samsung SATA2, daca are vreo importanta.

Ma poate ajuta cineva?
Multumesc!


Si daca ii dai F1 ce se intampla ?

#5
greta_avramescu

greta_avramescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.06.2007
Multumiri lui Burebista.
Raspuns rapid si exact.

Mi-am luat fisierul fwguid.exe de la ocworkbench. L-am lansat din DOS de pe disketa, insotit de ID-ul dispozitivului firewire, care e un nr ce se afla pe o eticheta lipita pe conectorul floppy de pe placa de baza si totul a revenit la normal.

Placa a fost in service, fiindca coolerul Asus VR-Guard-P5P2 are un mod mai aparte de montare. E format din doua componente. Coolerul propriu-zis si o placuta care se monteaza pe spatele placii de baza. Daca cumva, din intimplare, respectiva placuta nu e montata exact asa cum trebuie sau ti se dezlipeste garnitura ce vine intre placuta si placa de baza, atunci calculatorul nu are imagine de nici un fel si ai senzatia ca ti s-a dus placa de baza.

Daca dai F1 intri intr-o bucla infinita. Calculatorul incearca sa intre in sistemul de operare dar se restarteaza imediat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate