Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

CE SA CUMPAR DIN GERMANIA CU MAX 5000 EURO?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
john207u

john207u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2007
Ma poate ajuta si pe mine cineva care a fost in Germania si are experienta? As vrea sa cumpar o masina sh din germania, in maxim 5000 euro. Nu stiu boaba de germana, trebuie sa plec cu un necunoscut care se ocupa cu asta. Banii vor fi pe card de valuta, ii scot acolo. Ca sa nu am belele pe drum. Ma duc in HAmburg.
Am decis sa aleg o masina euro 4 de 1.6 sau 1.4 pe benzina, din cauza taxei. Ma gandeam la un golf 4, sau un Opel. Dar orice varianta e binevenita. As prefera o masina mai maricica decat astra clasic. Am calculat cheltuielile de deplasare la 1100-1300 E (in care se include si comisionul 200E al ghidului si 150 E sa ma duca acolo). Mare rugaminte, si cred ca intereseaza pe toti cei care fac acest drum de capul lor, sa imi dati si mie niste sfaturi/raspunsuri:

  1. engleza stiu f bine, germana deloc. Nemtii prin autohausuri vorbesc engleza, sau va trebui sa ma bazez exclusiv pe ghid?
  
  2. in Hamburg gasesc autohausuri mai mari - cu sute sau mii de masini, sau cu zeci de masini? Cine stie preturile, gasesc pe acolo in pretul meu, sau o sa ma holbez la masini de 7000 si mai mult de euro?

  3. Ghidul ala, in principiu, sta cu mine sa ma ajute sa caut masina sau ma lasa acolo si il chem cand ma hotarasc la una si atunci face treaba la repezeala sa scape de mine? Am nevoie sa vorbeasca cu vanzatorul. Se pot negocia preturile? Mai platesc tva sau alte taxe la pretul expus pe masina?

  4. Cazarea, mancarea sunt scumpe pe acolo? Dar trusele obligatorii - in caz ca nu are - medicala, triunghi, stingator.

  5. CE MARCA SA IAU SI DE CE?

#2
Mojojojo

Mojojojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 10.03.2004
Inainte de-a pleca la drum merita sa dai o scurta cautare pe www.mobile.de. E cel mai mare site second hand, gasesti aproape orice te intereseaza in materie de masini. Incearca sa dai o cautare mai generala la inceput, cu mai putine criterii si apoi o cautare mai exacta, astfel iti faci o idee despre preturi. Daca iti place o masina gasita, poti contacta direct Auto Haus-ul si iti spun daca o mai au si daca poti merge dupa ea eventual. Sa cauti doar masini puse de dealeri si nu anunturi unde scrie (Privat) la adresa de contact.
Cu max 5000 nu prea vad cum iti iei masina E4 cu motor de 1400, mai ales masina germana. Oricum bafta si sa ne tii la curent!  :mellow:

#3
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
si pe mobile.de poti sa setezi la rezultate sa iti arate numai germania si chiar dupa codul postal zona hamburg.

#4
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Poti gasi un Opel Astra pe benzina dupa 2001, Euro 4 pana in 5000Euro, dar fara dotari prea multe. Daca nu scrie pe brief Euro 4 nu lua masina ca platesti mult taxa de inmatriculare. Engleza vorbesc 90% din dealeri, asa ca nu va fi problema, iar in caz contrar stiu cifrele. Nu uita sa negociezi , la telefon chiar daca suni din tara.
Bafta la cumparaturi si negocieri.

#5
Mojojojo

Mojojojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 10.03.2004

 H725, on May 19 2007, 14:02, said:

si pe mobile.de poti sa setezi la rezultate sa iti arate numai germania si chiar dupa codul postal zona hamburg.


La acest aspect faceam referire cand am zis cautare exacta. Daca bagi cod postal (PLZ/Postcode) 28759 (codul Bremen-ului) si raza (Umkreis/Radius) 200 km, vei afla doar rezultate din zona Bremen/Bremerhaven/Hanovra/Hamburg, ceea ce e arhisuficient zic eu. Bafta inca odata!

#6
edy732001

edy732001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.05.2007

 john207u, on May 19 2007, 02:43, said:

Ma poate ajuta si pe mine cineva care a fost in Germania si are experienta? As vrea sa cumpar o masina sh din germania, in maxim 5000 euro. Nu stiu boaba de germana, trebuie sa plec cu un necunoscut care se ocupa cu asta. Banii vor fi pe card de valuta, ii scot acolo. Ca sa nu am belele pe drum. Ma duc in HAmburg.
Am decis sa aleg o masina euro 4 de 1.6 sau 1.4 pe benzina, din cauza taxei. Ma gandeam la un golf 4, sau un Opel. Dar orice varianta e binevenita. As prefera o masina mai maricica decat astra clasic. Am calculat cheltuielile de deplasare la 1100-1300 E (in care se include si comisionul 200E al ghidului si 150 E sa ma duca acolo). Mare rugaminte, si cred ca intereseaza pe toti cei care fac acest drum de capul lor, sa imi dati si mie niste sfaturi/raspunsuri:
    5. CE MARCA SA IAU SI DE CE?


   Sa-ti impartasesc din experienta  mea si te las pe tine sa tragi concluziile:
   Acum un an mi-am luat un golf 4 recent adus din germania (o luna ). Totul a mers bine la inceput, pina au inceput sa apara problemele si costurile aferente.  Masina avea pe bord 159 000 km dar in realitate avea >300.000 km (am intrebat la dealer VW, unde au toata istoria masinii, de la prima inmatriculare).
    La o luna dupa ce am luat-o am plecat pe Transfagarasan, unde am facut o pana . Cind sa scot roata de rezerva, nu se potrivea janta-era de Audi! Am facut transfagarasanul pe 3 roti practic. Mai opream, o mai umflam  si tot asa pina la prima vulcanizare care era la 80 km, inainte sau inapoi.
    Iata ce am schimbat intr-un an la ea: 4 cauciucuri de vara Firestone (10 milioane cu tot cu echilibrat si geometrie roti), kit ambreiaj-dupa 300 000km cred si eu ! (18 milioane), baie de ulei- Golfurile sint foarte joase si pocnesti usor o baie, scutul e de plastic - (8 milioane), mp3 player pioneer + 2 boxe pioneer - ca avea o risnita  de radiocasetofon in dotare-(8 milioane), parbriz (3,2 milioane), bucse fata (2 milioane) , trusa auto de prim ajutor, placute, filtre si alte consumabile, in total vreo 60 milioane cheltuite in 11 luni si inca nu am terminat: mai aveam de gind sa-i schimb si telescoapele , cel putin cele de pe spate, dar n-am mai apucat, ca mi-au furat masina la bulgari de 1 mai si am ramas cu o paguba de vreo 8 mii de euro (nu avea asigurare casco).
   Acum fa-ti si tu socotelile si vezi ca ai sa ajungi in 2- 3 ani sa spui ca ieseai mai ieftin cu o masina noua. Eu unul nu-mi mai iau SH cit oi trai! Prefer o masina  noua de clasa mai mica la aceeasi bani.

#7
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007

 edy732001, on May 21 2007, 20:10, said:

Sa-ti impartasesc din experienta  mea si te las pe tine sa tragi concluziile:
   Acum un an mi-am luat un golf 4 recent adus din germania (o luna ). Totul a mers bine la inceput, pina au inceput sa apara problemele si costurile aferente.  Masina avea pe bord 159 000 km dar in realitate avea >300.000 km (am intrebat la dealer VW, unde au toata istoria masinii, de la prima inmatriculare).
    La o luna dupa ce am luat-o am plecat pe Transfagarasan, unde am facut o pana . Cind sa scot roata de rezerva, nu se potrivea janta-era de Audi! Am facut transfagarasanul pe 3 roti practic. Mai opream, o mai umflam  si tot asa pina la prima vulcanizare care era la 80 km, inainte sau inapoi.
    Iata ce am schimbat intr-un an la ea: 4 cauciucuri de vara Firestone (10 milioane cu tot cu echilibrat si geometrie roti), kit ambreiaj-dupa 300 000km cred si eu ! (18 milioane), baie de ulei- Golfurile sint foarte joase si pocnesti usor o baie, scutul e de plastic - (8 milioane), mp3 player pioneer + 2 boxe pioneer - ca avea o risnita  de radiocasetofon in dotare-(8 milioane), parbriz (3,2 milioane), bucse fata (2 milioane) , trusa auto de prim ajutor, placute, filtre si alte consumabile, in total vreo 60 milioane cheltuite in 11 luni si inca nu am terminat: mai aveam de gind sa-i schimb si telescoapele , cel putin cele de pe spate, dar n-am mai apucat, ca mi-au furat masina la bulgari de 1 mai si am ramas cu o paguba de vreo 8 mii de euro (nu avea asigurare casco).
   Acum fa-ti si tu socotelile si vezi ca ai sa ajungi in 2- 3 ani sa spui ca ieseai mai ieftin cu o masina noua. Eu unul nu-mi mai iau SH cit oi trai! Prefer o masina  noua de clasa mai mica la aceeasi bani.

prietene nu te supara insa e cazul tau povestea ta
sa nu generalizam
faptul ca ti-au furat masina nu are nici o relevanta e vina ta ca nu ai casco
faptul ca ai cumparat o masina cu km mai multi decat avea pe bord e din nou vina ta ca nu ai deschis ochii la fel si povestea cu janta de audi
faptul ca golful e o masina joasa sa fim seriosi are vreo relevanta in povestea masina second vs masina noua?? sa nu mai vb de argumentele trusa sanitara si triunghi sau casetofon
parerea mea mai ales in cazul tau este sa mergi cu cineva care chiar se pricepe la masini data viitoare cand iti mai iei masina fie ea si noua
legat de masina second vs noua desi sunt convins ca toti ne dorim o masina noua sunt la fel de convins ca nu toti ne-o permitem
iar daca vrei argumentul cel mai dureros pt noi toti o masina noua scade cu 30 de procente in momentul in care a iesit pe poarta dealerului si a aparut primul nume in cartea de identitate,deci strict material vorbind masina second castiga la acest aspect-insa foarte adevarat trebuie sa mergi cu cineva priceput cand cumperi o asemenea masina, si sa iti asumi un oarecare risc, insa la conditiile de garantie si de service in garantie al muuultor marci din romania chiar si la masina noua la noi e un pic loterie

#8
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 pimi, on May 22 2007, 08:40, said:

prietene nu te supara insa e cazul tau povestea ta
sa nu generalizam
faptul ca ti-au furat masina nu are nici o relevanta e vina ta ca nu ai casco
faptul ca ai cumparat o masina cu km mai multi decat avea pe bord e din nou vina ta ca nu ai deschis ochii la fel si povestea cu janta de audi
faptul ca golful e o masina joasa sa fim seriosi are vreo relevanta in povestea masina second vs masina noua?? sa nu mai vb de argumentele trusa sanitara si triunghi sau casetofon
parerea mea mai ales in cazul tau este sa mergi cu cineva care chiar se pricepe la masini data viitoare cand iti mai iei masina fie ea si noua
legat de masina second vs noua desi sunt convins ca toti ne dorim o masina noua sunt la fel de convins ca nu toti ne-o permitem
iar daca vrei argumentul cel mai dureros pt noi toti o masina noua scade cu 30 de procente in momentul in care a iesit pe poarta dealerului si a aparut primul nume in cartea de identitate,deci strict material vorbind masina second castiga la acest aspect-insa foarte adevarat trebuie sa mergi cu cineva priceput cand cumperi o asemenea masina, si sa iti asumi un oarecare risc, insa la conditiile de garantie si de service in garantie al muuultor marci din romania chiar si la masina noua la noi e un pic loterie


o masina nu pierde 30% cum iese de pe dealerului, procentul e undeva la maxim 10%. Si pune o problema reala, daca nu stii sa alegi o masina sh, sau nu ai pe cineva care sa stie la ce sa se uite, ai mari sanse sa iei teapa. Pentru ca multi oameni in strainatate,vand masinile pentru ca vor ceva mai bun, dar si pentru ca apar kilometraje la care incep costurile maricele (mai ales la ei, unde banui ca manopera nu e chiar asa de ieftina ca in romania). Ca sa nu zic de masinile manarite, chiar si in autohausurile nemtesti..

#9
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Foarte edificatoare experienta lui Edy.
Si cel mai important este sa isi raspunda fiecare daca isi permite sa riste cateva mii de euro.  Pentru ca si CASCO e mult mai mare la o masina de genul asta, piesele,etc.

Sfatul meu pentru initiator, este sa pui banii astia ca un avans si daca iti permiti sa mai duci cativa ani niste rate sa te bagi la o masina, nu foarte scumpa, dar noua.
Vei avea garantia ca nu va crapa dupa 6 luni si vei ramane cu buza umflata.
Parerea mea.

Edited by $eb, 22 May 2007 - 11:49.


#10
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 john207u, on May 19 2007, 02:43, said:

Am decis sa aleg o masina euro 4 de 1.6 sau 1.4 pe benzina, din cauza taxei. Ma gandeam la un golf 4, sau un Opel. Dar orice varianta e binevenita. As prefera o masina mai maricica decat astra clasic. Am calculat cheltuielile de deplasare la 1100-1300 E (in care se include si comisionul 200E al ghidului si 150 E sa ma duca acolo.

vrei masina cu 2 sau in 4 usi ?

#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ia vezi daca nu gasesti si in romania masini care sa te multumeasca.Am vazut in cartier un accent parca cu motor 1.4??? (modelul vechi), cu vre-o 8x.xxx km la bord, cu servo + ac si poate alte dotari, din 2001 parca la 5500 de euro negociabil.

#12
WHEEP26

WHEEP26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 10.05.2007

 romaximusro, on May 23 2007, 01:10, said:

ia vezi daca nu gasesti si in romania masini care sa te multumeasca.Am vazut in cartier un accent parca cu motor 1.4??? (modelul vechi), cu vre-o 8x.xxx km la bord, cu servo + ac si poate alte dotari, din 2001 parca la 5500 de euro negociabil.
accentul parca nu s-ar compara cu o nemtoaica. Da si la 5k nu prea ia nemtoaica...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate