Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Paypal in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
5186 replies to this topic

#2539
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Intrebare de newbie in paypal:

Dupa ce am legat cardul la paypal si sunt verificat, mai trebuie sa mai trimit scanat sau prin fax: permis auto sau factura sau extras de cont din care sa rezulte adresa?

#2540
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cand o sa-ti ceara ei.

#2541
cnrares

cnrares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.11.2009

View Postdon_dannielo, on 7th January 2010, 19:13, said:

Cand o sa-ti ceara ei.
Don dannielo am si eu o rugaminte (vad ca esti avizat in domeniu).Sa sti ca am citit de la pag.120 dar nu am gasit raspuns la problema pe care o am.Am de primit din US o suma destul de mare pe care trebuie s-o impart cu 4 fosti colegi de facultate.Expeditorul vrea s-o trimita prin PP(costuri 0 ) si singurul dintre noi care avem cont PP sunt eu.Intrebarea este urmatoarea:dupa ce banii vor fi in contul meu PP pot trimite sumele pentru toti ceilalti in niste conturi bancare sau pe cardurile lor?
Daca raspunsul este afirmativ,mai spune-mi te rog ce dau la destinatar ei neavand cont PP sa pot da adresa de email.
Multumesc mult si altora daca cunosc solutia de rezolvare. :thumbup:

#2542
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ca sa trimiti bani pe un card trebuie mai intai sa-l atasezi si verifici la contul tau de paypal. N-am incercat sa atasez cardurile altor persoane la contul meu, dar ma indoiesc sa mearga. Numele mi se pare ca nici nu poti sa-l editezi.

Edited by don_dannielo, 07 January 2010 - 22:35.


#2543
pcrk2

pcrk2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.12.2008
Am activat un card pe PayPal, mi-au retras cei 1.5 euro iar dupa ce am introdus codul din 4 cifre i-au inapoiat. Insa problema este ca atunci cand doresc sa efectuez o plata da eroarea: "Sorry, your payment won't go through. To make it work, you'll need to add money to your account and pay with your PayPal balance." . Suma ce trebuie platita este de 16 euro.
Ce este de facut?
Multumesc

EDIT: s-a rezolvat

Edited by pcrk2, 08 January 2010 - 14:48.


#2544
cnrares

cnrares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.11.2009

View Postdon_dannielo, on 7th January 2010, 22:30, said:

Ca sa trimiti bani pe un card trebuie mai intai sa-l atasezi si verifici la contul tau de paypal. N-am incercat sa atasez cardurile altor persoane la contul meu, dar ma indoiesc sa mearga. Numele mi se pare ca nici nu poti sa-l editezi.
In acest caz ce solutie imi poti da sa rezolv problema?Ii pot transfera de pe PP pe cardul meu?Multumesc.

#2545
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

View Postpcrk2, on 8th January 2010, 15:33, said:

Am activat un card pe PayPal, mi-au retras cei 1.5 euro iar dupa ce am introdus codul din 4 cifre i-au inapoiat. Insa problema este ca atunci cand doresc sa efectuez o plata da eroarea: "Sorry, your payment won't go through. To make it work, you'll need to add money to your account and pay with your PayPal balance." . Suma ce trebuie platita este de 16 euro.
Ce este de facut?
Multumesc

EDIT: s-a rezolvat


Salut cum ai rezolvat ca si eu m-am lovit de aceasta problema un MASTERCARD de la BRD in lei. :notangel:

#2546
syber90

syber90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2007

View Postcnrares, on 8th January 2010, 18:06, said:

In acest caz ce solutie imi poti da sa rezolv problema?Ii pot transfera de pe PP pe cardul meu?Multumesc.

da. Limita e 500 euro pe zi la retragere pe card.

#2547
dog80

dog80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.01.2010
Salut la toti.
Am citit pe forum dar tot nu sunt sigur in legatura cu plata prin paypal, daca cineva face o plata din cont de debit atasat la paypal catre un alt cont de paypal ( deci paypal - paypal) in cat timp se vede suma in contul destinatarului.
Imediat sau dupa cateva zile ?
mersi

#2548
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Confirm ca card-ul de la BRD de tip MASTERCARD in LEI merge pentru plati pe internet si poate fi validat pe PayPal. Codul de verificare l-am obtinut destul de usor pentru ca aveam si BRD-NET asociat si se vede acolo codul sub forma: PP *xxxx EXPUSE (unde xxxx este codul care va trebuie)
Ca si sfat (pentru cei care abea isi fac cont), NU va grabiti sa platiti sume mari (peste 15 $) la inceput, incepeti cu sume mici .... daca vreti sa mearga apoi gradual le cresteti. Nu insistati prea mult intr-o zi si prea des pentru ca nu treceti de verificari si situatia de complica exponential cu fiecare refuz de la PP. Atasez la acest post ceea ce trebuie sa vedeti in contul PayPal ca sa stiti cand contul este OK (pentru cei noi care inca nu stiu) si sunteti gata de a face plati.

Attached Files



#2549
cnrares

cnrares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.11.2009

View Postsyber90, on 9th January 2010, 20:58, said:

da. Limita e 500 euro pe zi la retragere pe card.
Sti cumva si ce comisioane se percep?O seara buna.

#2550
syber90

syber90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2007

View Postdog80, on 11th January 2010, 12:48, said:

Salut la toti.
Am citit pe forum dar tot nu sunt sigur in legatura cu plata prin paypal, daca cineva face o plata din cont de debit atasat la paypal catre un alt cont de paypal ( deci paypal - paypal) in cat timp se vede suma in contul destinatarului.
Imediat sau dupa cateva zile ?
mersi

instant.

#2551
cnrares

cnrares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.11.2009

View PostMihai_3, on 11th January 2010, 14:53, said:

. Atasez la acest post ceea ce trebuie sa vedeti in contul PayPal ca sa stiti cand contul este OK (pentru cei noi care inca nu stiu) si sunteti gata de a face plati.
In cat timp l-au confirmat?Am primit mailul lor in care imi explica unde gasesc cifrele secrete in vineri,azi e luni si nimic.

#2552
dog80

dog80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.01.2010

View Postsyber90, on 12th January 2010, 01:34, said:

instant.
mersi mult

#2553
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

View Postcnrares, on 11th January 2010, 22:38, said:

In cat timp l-au confirmat?Am primit mailul lor in care imi explica unde gasesc cifrele secrete in vineri,azi e luni si nimic.
Acele cifre le gasesti in extrasul tau de cont pentru cardul tau cu bani.....de acolo iei acele 4 cifre si le introduci apoi in site la PayPal
Timpul in care au aparut la mine aceste cifre in BRDNET (adica internet bankingul de la BRD) la mine a fost de aproximativ 5 zile...


spre exemplu la mine a fost asa:
- prima zi dupa activare am incercat o plata de 96$ - refuz total
- mail catre paypal ...... bla bla bla (raspuns: sume mai mici, nu splituiti plata catre acelasi vanzator ca degeaba)
- a 2a zi plata 15$ catre alt vanzator .... acceptata
- a 3a zi plata 96$ catre primul de la care am vrut sa iau initial.... acceptata

Edited by Mihai_3, 12 January 2010 - 10:23.


#2554
cnrares

cnrares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.11.2009
[quote name='Mihai_3' date='12th January 2010, 10:13' post='7639140']
Acele cifre le gasesti in extrasul tau de cont pentru cardul tau cu bani.....de acolo iei acele 4 cifre si le introduci apoi in site la PayPal
Timpul in care au aparut la mine aceste cifre in BRDNET (adica internet bankingul de la BRD) la mine a fost de aproximativ 5 zile

Imaginea pe care ai postat-o mai sus cu contul PP de 1.5 euro luati de pe card a aparut inainte sau dupa ce ai introdus cifrele secrete din extrasul de cont?
Multumesc. :peacefingers:

#2555
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

View PostMihai_3, on 12th January 2010, 10:13, said:

Acele cifre le gasesti in extrasul tau de cont pentru cardul tau cu bani.....de acolo iei acele 4 cifre si le introduci apoi in site la PayPal
Timpul in care au aparut la mine aceste cifre in BRDNET (adica internet bankingul de la BRD) la mine a fost de aproximativ 5 zile

Imaginea pe care ai postat-o mai sus cu contul PP de 1.5 euro luati de pe card a aparut inainte sau dupa ce ai introdus cifrele secrete din extrasul de cont?
Multumesc. :peacefingers:

Imaginea respectiva a aparut DUPA ce am introdus acel cod de 4 cifre de pe EXTRAS-ul de cont sau pe care il vezi in InternetBanking

#2556
TheCrewStyle

TheCrewStyle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.12.2009
Salut, de curand am facut o tranzactie cu un tip online. Adica eu i-am dat e-books contra unei sume de bani platite prin paypal.
Toate ok, trimite banii, ii trimit si eu documentele.

Dupa cateva zile, omu cere banii inapoi. nu ma intrebati, nu stiu cum.
Oricum am primit email de la paypal ca se va reversa tranzactia. El va primii banii inapoi. Eu am pe minus vreo 40 dolari..
Iar cei de la paypal imi cer sa le spun daca i-am trimis coletu.( sa le arat o dovada) ce dovada frate? i-am dat un e-document pe mess.
In fine, vad ca, cazul s-a inchis si am balanta pe -40 dolari. Aveam atasat si un cont BCR la paypal.
Au vreun drept ei sa i-a banii dupa cardu meu pentru a platii? Adica ce vor face ei, imi vor lasa balanta pe minus, sau or sa imi i-a banii de pe cardu bancar ca sa plateasca?
Sunt nedumerit iar tipul nu mai raspunde. Mersi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate