Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bonsai

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#109
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.06.2008
De unde pot cumpara un bonsai ?

#110
damircea

damircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.12.2007
Salutare! Ieri mi-am cumparat si eu un bonsai. Din pacate, nu stiu nici macar ce fel de bonsai este acesta, si nici cum sa-l ingrijesc. Nu vreau sa moara asa ca orice sfat este binevenit.
Stiti cumva ce bonsai este acesta? Cum trebuie ingrijit? Multumesc!
[ http://www.imagehost.ro/pict/0115201349aa8b8d23c17.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#111
ella_nik

ella_nik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.06.2007

 damircea, on Mar 1 2009, 15:18, said:

Salutare! Ieri mi-am cumparat si eu un bonsai. Din pacate, nu stiu nici macar ce fel de bonsai este acesta, si nici cum sa-l ingrijesc. Nu vreau sa moara asa ca orice sfat este binevenit.
Stiti cumva ce bonsai este acesta? Cum trebuie ingrijit? Multumesc!
[ http://www.imagehost.ro/pict/0115201349aa8b8d23c17.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Buna, ma bag si eu in vorba.Cred ca este un Ligustrum adica pe romaneste Lemn cainesc.Am si eu unul .Are nevoie de apa, eu il ud aproape zilnic...daca nu il ud se ofileste dar isi revine repede.Este un copacel tare drag mie, eu l-am tuns si acum are coroana atat de frumoasa si rotunda.Mai am unul la mama mea acasa insa pe acela , din cauza ca ajung rar la ea, nu l-am tuns inca.Este relativ usor de intretinut insa mare grija cu curentii de aer si sa nu il lasi sa sufere de sete.Al meu asa este.
Am si eu cateva intrebari.
1.Am un bonsai "Copacul celor o mie de stele"-Serissa foetida si nu stiu ce s-a intamplat cu el ca dintr-o data frunzele s-au ofilit ,au cazut si de 3 sapt nu mai creste nimic.Precizez ca nu am facut nimic deosebit ,lucru care sa il afecteze in asemenea hal.
2.Am si un copacel Carmona care arata superb insa care a facut paduchi lanosi.Am cumparat o solutie de la florarie , au murit invadatorii , insa ma tot chinui sa ii inlatur de pe crengute si nu reusesc sa ii elimin pe toti.Mai fac rau daca sunt morti?Ideea e ca de cand a facut acesti paduchi, Carmona mea nu mai infloreste si imi e dor de florile acelea minunate.
3.Mai am un copacel achizitionat de curand (am 8 pana acum) insa mai nicaieri nu am gasit ce specie este.Crengutele au frunze mici, ca niste banuti , asemanatoare cu crengutele de salcam insa in miniatura.O sa pun o poza poate imi dati o mana de ajutor.
Va multumesc!

#112
djone_d90

djone_d90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 14.07.2006
Am cumpãrat ºi eu o minunãþie de bonsai ºi aº vrea sã îmi spuneþi ºi mie ce fel de bonsai este ºi cum aº putea sã am grijã de el....e prea frumos ºi nu vreau sã îmi moarã. Mulþumesc frumos

Attached Files



#113
ThePretender

ThePretender

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 12.01.2008
Udat cand e nevoie, dar nu prea des, tinut la lumina, dar nu in bataia soarelui, schimbat ghiveciul cand incep sa-i iasa radacinile prin gaurile de scurgere, etc... Mai citeste si tu topicul de la inceput ca lucrurile de baza s-au cam scris.

Asta e al meu. L-am mai tuns, dar parca nu stiu ce forma sa-i dau. Ceva sugestii?

Attached Files



#114
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
i-as lasa creanga de la baza dreapta si in una sau doua spre vrif. se preteaza la ceva serpuit.

#115
ThePretender

ThePretender

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 12.01.2008
Adica sa nu-i las la varf ceva gen coroana? Ma gandeam ca ar da bine o coroana mica pe ramura aia dreapta de la baza de care ai zis si tu si inca o coroana sus.

Oricum, ar trebui sa tai ramura aia mai mica de la mijloc, nu?

#116
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
exista niste reguli/scoli de bonasait. da daca nu te framinta treaba asta, ia-o pur si simplu dupa cum iti place tie.

si ideea de care vorbesti da bine, cu conditia sa se dezvolte cracuta de la baza ceva mai mult. poate ar fi de gindit inca una, am mai marcat una cu verde. si poate cele rosii ar trebui eliminate din plecare. sau poate alternat cu cea rosie de sus.

fa citeva desene si vezi ce da. da chestia cu bonsaiu e boala grea. pe mine m-a tinut vreo 5 ani.

Attached Files



#117
mirelalachioiu

mirelalachioiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.05.2009
Stie careva sa-mi spuna mai multe despre "cresterea" bonsailor?

#118
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 mirelalachioiu, on May 8 2009, 19:56, said:

Stie careva sa-mi spuna mai multe despre "cresterea" bonsailor?

un topic intreg
http://forum.softped...t...6&hl=bonsai

#119
aliscami79

aliscami79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.09.2008

 gomez99, on Sep 19 2008, 20:01, said:

e o frumusete ce ai tu acolo!
da, sticlele alea le-ai golit in timp ce il ingrijeai? :P
:lol: :lol: :lol:

#120
dnb.katz

dnb.katz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.08.2007
al meu s-a uscat.

Am vazut ca trebuie sa il scufund in apa pt eventuale resuscitari.

Revin cu info daca subiectul a prins viata :P

#121
manuela1302

manuela1302

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.11.2006
3.Mai am un copacel achizitionat de curand (am 8 pana acum) insa mai nicaieri nu am gasit ce specie este.Crengutele au frunze mici, ca niste banuti , asemanatoare cu crengutele de salcam insa in miniatura.O sa pun o poza poate imi dati o mana de ajutor.
Va multumesc!
[/quote]

Ciao,
Daca nu ma insel, pomisorul tau face parte din specia numita piper chinezesc (Zanthoxylum beecheyanum). Am si eu unul, achizitionat recent (am atasat o poza). Asta am gasit despre el:
A small decidious shrub growing to 2 meters by 2 meter, native to the Himalayan and mountainous regions of China, Korea, Manchuria and Japan with brownish prickly bark and paired spines, flowers small and yellow-green with male and female on separate trees. Zanthoxylum or Xanthoxylum comes from the Greek word meaning 'yellow wood'. Styles: Formal upright;Informal Upright;Slanting;Semi-cascade;Broom Location: Indoor;Outdoor Position: Sun to Semi Shade. Indoor grow in warm well light area. Ensure there is a humidity tray. Watering: Water well but do not over water. It can grow in semi-shade or no shade. It requires moist soil. Feeding: Once every 15 days during the summer season. Leaf and Branch Pruning: Cut back branches during the growing season. Let the barances develop 5 to 7 leasf pairs and then cut back to 2 pairs. Once shoots new start growing at the pairs pinch of redundant pair to shape tree in required direction. Root Prunning and Re-potting: Every two years early to late spring. Use loam rich soil. 40% Loam , 40% sharp sand and 20% peat free compost. Wiring: During summer. Branches are hard so bend gently may need a havy grade wire. Don not keep on too long.

Un sfat pentru toti cei care achizitioneaza bonsai: prima masura care se impune este schimbarea pamantului (pe www.bonsaiclub.ro gasiti toate informatiile necesare despre aceasta operatiune). Am avut neplacuta surpriza sa gasesc in ghivecele bonsailor mei (am 5... deocamdata  ;)) de toate: viermi, melci, radacini putrezite, etc. Pamantul l-am achizitionat de la o expozitie de plante (amestec special pentru bonsai, adus din Ungaria).

Sper ca ti-am putut fi de folos!
O zi minunata tuturor!

Attached Files



#122
Costymel

Costymel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.08.2009
Buna tuturor!

Am un bonsai din luna martie. I-a mers foarte bine inca de la inceput, cred eu, deoarece  a inflorit de foarte multe ori, floricele albe, micute, delicate. Totul a fost minunat pana cand am plecat cateva zile de acasa, i-am lasat suficienta apa dar a fost destul de cald si cand m-am intors frunzele erau uscate dar nu erau cazute. Am incercat sa il fac sa-si revina dar nu stiu ce ar trebui sa ii mai fac.

Va rog sa imi dati idei!

Multumesc anticipat!

#123
gabrielairina

gabrielairina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 17.02.2009
Nu e suficient sa spui bonsai. Depinde ce planta e. Ii stii numele ?

#124
dea1music

dea1music

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.01.2010
buna!
mi-am cumparat acum 2 zile un bonsai de la baumax.F frumusel.nu vreau sa moara....;( ajutor!!!
spunetimi ce spcie e si cum se ingrijesteee. multumesc anticipat!
nu stiu unde as putea gasi ghiveci de bonsai in cluj... ma poate ajuta cineva?
:rolleyes:

pe eticheta de la ghiveci scrie BONSAI+UNTERSETZER
:( exact aia nu ii! am cautat peste tot pe net despre asa cv da nu ma gasit

Attached Files



#125
adri3an

adri3an

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.02.2010
salut!

Am achizitionat si eu un ficus bonsai sint tare fericit si bucuros.I-am fcaut si poze .Au inceput sa-i cada jumatate din frunze apoi am mai cumparat niste flori din Dedeman 5 la numar din care am recunoscut 2,adica asparagusul si ficusul elastica sau robusta.Rugamintea mea este daca poate cineva sa-mi spuna cineva cum se numesc celelalte 3 flori si daca e bine sa schimb pamintul bonsaiului,pentru ca nu stiu vechimea pamintului din supermarket.atasez mai jos si poze cu florile mele.

Attached File  Image0012.jpg   489.14K   66 downloads

Attached Files



#126
Tina63

Tina63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.07.2009
Va rog sa imi dati un sfat. Am un bonsai Carmona Microfilla. L-am primit prin Noiembrie. Parea ca s-a acomodat cat de cat (totusi ii cadeau frunzulite, nu foarte multe). Mi s-a spus ca este normal, in perioada de iarna. Cadeau frunzulite, dar ii apareau si frunzulite noi. Chiar si cativa bobocei.
In ultima vreme insa, - cam de vreo saptamana -, ii se ingalbenesc si ii cad frunzele din greu, a cam chelit, si azi dimineata am observat ca frunzele care sunt verzi inca, sunt pleostite, atarna moi. Oare ce s-a intamplat? Ce pot sa-i fac?  Ma gandeam sa ii schimb pamantul (este in vasul si cu pamantul de la "mama" lui).  Trebuie sa va spun ca in ultima saptamana trei plante s-au imbolavit brusc si aproape definitiv (acasa: o muscata si o azalee, si la birou o planta care nu stiu cum se numeste: are frunze verde-roscat lungi si face niste flori albe, neparfumate).  Sa fi fost ceva in aer? Oricum, v-as ramane foarte indatorata daca m-ati ajuta cu o idee, un sfat, ceva... Mi-ar parea tare rau sa pierd bonsaiul. Multe multumiri anticipate.
Bonsaiul este intr-o camera cu orientare spre rasarit, cam la 1,5 de calorifer (temperatura este in jur de 20 grade), camera este aerisita, nu il ud des (cam o data pe saptamana cand vad ca pamantul este cam uscat) si o data pe luna in apa in care il scufund pentru udare ii pun un pic de solutie cu nutrienti (am citit ca trebuie sa fie cat mai echilibrata solutia: raportul NPK 6-6-6). Am gresit?
Inca o data multumiri anticipate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate