Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Limba Rusa

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#37
xgabriel

xgabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2006

View PostSedativ, on May 13 2008, 14:53, said:

Salut am și eu o întrebare .
Care sunt â , și y în rusă ? Auzisem că y nu există în rusă . Este adevărat ?
Da!

#38
tomamoisii

tomamoisii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.06.2008

View Postccameleon, on Aug 5 2008, 20:40, said:

Vreau să mă apuc să învăț limba ucraineană. Știu că nu e rusă (deci off-topic), dar face parte din aceeași familie. Cum mă sfătuiți să abordez învățarea unei limbi slavice? Să încep cu gramatica și să aprofundez vocabularul? дякую
din cate mi-aduc eu aminte din spusele profesului este esential sa stapanesti foarte bine regulile gramaticale ale unei limbi slavice pentru a putea invata aceasta limba...pentru ca sunt foarte foarte multe reguli gramaticale care nu pot fi explicate teoretic (au fost o groaza de cazuri in care profesorul nu putea sa ne explice "de ce" se foloseste nu stiu ce regula) ...pur si simplu se aplica acea regula. Ideal ar fi sa o iei "copacel" de la 0 cu elementele de baza (alfabet, numeral etc) si sa inveti intr-o "sedinta" de ucraineana si putine reguli gramaticale si sa faci si practica (vorbit/scris etc)
cat despre ucraineana, o nota personala :)  (am un cumnat ucrainean) : este o limba atat de spurcata....mult mai grea decat rusa si nu are mai deloc muzicalitate

View Postsamburash, on Jun 6 2008, 11:57, said:

incepusem si eu LMA-rusa, dar in 3 luni colegii mei stiau suficienta rusa incat sa lege o aproape o conversatie intreaga (e drapt ca putin cam tampitica, dar totusi conversatie). spun "colegii mei" pt ca eu nu prea am putut sa ma tin de rusa (mai aveam o facultate). dar nu-i bai, o sa fac si rusa dupa ce o termin pe asta ^_^
oricum, din cate am putut sa vad, rusa nu e deloc grea(unde mai pui ca are si o rezonanta de vis, dupa parerea mea :inlove: .). m-a surprins ca spunea cineva ca e un mister gramatica. daca inveti temeinic inceputul (mai exact genul substantivelor-asa ne spunea profa de rusa :P )o sa iti vina usor apoi. daca vrei, poti sa inveti orice.
ai facut la Universitate cu dna Krasovski?  :P

Edited by tomamoisii, 26 November 2008 - 10:05.


#39
samolapraga

samolapraga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 20.07.2004
Salut,
Am si eu o intrebare: peste aproximativ 6 luni vreau sa plec intr-o excursie mai lunga prin regiuni mai putin vorbitoare de limba engleza si mai mult de limba rusa. Aveti idee unde as putea sa ma inscriu la un curs cat de cat ok de rusa? Nu sunt foarte incantat de varianta invatatului de unul singur pentru ca mie mi se pare important ca macar la inceput sa fii directionat sa pronunti corect.

#40
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
Am niste cursuri pe cd de limba rusa...daca te intereseaza, ti le dau gratis, numai sa vedem cu transportul, eu sunt din iasi. Chestia e sa treci pragul grafic, adica alfabetul pana ce te obisnuiesti. Limba e usoara daca poti invata gramatica inainte, insa trebuie sa ai ureche de George Enescu sa o inveti doar dupa ureche. In 3 luni o poti invata doar daca dormi cu capul pe carte zi si noapte. In rest, daca o inveti doar la fast food, degeaba clampanesti o poezie acolo unde te duci daca cei care iti raspund nu poti sa ii intelegi. Asculta niste posturi de radio daca vrei sa-i ntelegi tonalitatea...http://www.radioguide.fm/internet_radio_Russia

#41
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

View Postaxxa424, on Nov 30 2008, 20:44, said:

Asculta niste posturi de radio daca vrei sa-i ntelegi tonalitatea...http://www.radioguide.fm/internet_radio_Russia

Sau http://russianinternet.com/

#42
dumy_denisa

dumy_denisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.10.2006
Buna
Am si eu o intrebare referitoare la limba rusa. Nu inteleg un interviu ( in format video) in limba rusa. As dori sa-l traduc. Ma poate ajuta cineva? Sau un program care sa ma ajute sa invat limba rusa?

#43
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008
Te pot ajuta eu. Trimite-mi un mesaj privat.

#44
Aliska

Aliska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 14.10.2008
Poate ca e usoara,insa pana acum nu am mai vazut romani,bulgari,sarbi,unguri samd care sa vorbeasca rusa fluent(ma refer la accent si la anumite structuri specifice limbii),deoarece nu au fost expusi de mici la aceasta limba,nu au avut aprope toata informatia din jurul lor in rusa,si nu traiau langa oameni care vorbeau numai rusa(vecini,prieteni,vanzatori profesori samd)
  Eu una nu imi pot da seama cum e, vorbesc rusa de pe la 4-5 ani,intrucat m-am nascut in Moldova,insa tuturor romanilor care nu au avut contact cu limba de mici li se pare o limba imposibila. In

Edited by Aliska, 07 January 2009 - 12:11.


#45
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

View PostAliska, on Jan 7 2009, 11:03, said:

pana acum nu am mai vazut romani,bulgari,sarbi,unguri samd care sa vorbeasca rusa fluent(ma refer la accent si la anumite structuri specifice limbii),deoarece nu au fost expusi de mici la aceasta limba,nu au avut aprope toata informatia din jurul lor in rusa,si nu traiau langa oameni care vorbeau numai rusa(vecini,prieteni,vanzatori profesori samd)

Aliska,
A vorbi fluent o limba straina nu inseamna neaparat a avea accent identic cu al vorbitorilor nativi, nu? Multi vorbesc engleza fluent, dar cu accent.
Si nici nu trebuie sa fii expus de mic la limba respectiva. Ca altfel nu ar mai fi o limba straina.

#46
Aliska

Aliska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 14.10.2008
Может быть  .
По моему,  для качественного владения иностранным языком необходимо и достаточно иметь всего четыре автоматических навыка:  понимать, что тебе говорят,читая( понимать написанное), говорить слитно и правильно и писать без ошибок.
К сожалению, для взрослого человека невозможно осваивать иностранный язык тем же способом, каким маленький ребёнок осваивает родной язык.

#47
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003

View PostAliska, on Jan 15 2009, 01:32, said:

Может быть  .
По моему,  для качественного владения иностранным языком необходимо и достаточно иметь всего четыре автоматических навыка:  понимать, что тебе говорят,читая( понимать написанное), говорить слитно и правильно и писать без ошибок.
К сожалению, для взрослого человека невозможно осваивать иностранный язык тем же способом, каким маленький ребёнок осваивает родной язык.

Am inteles despre cele 4 deprinderi automatizate pe care le-ai dobandit. Din pacate, totusi te contrazic...sunt oameni care pot vorbi nativ daca o invata metodic si traiesc printre nativi. Cam cati ai vazut cu tratatul de gramatica in maini si cu urechea atenta la nativi ??? Nici unul, doar urechisti, de aceea n-ai sa vezi prea des maturi vorbind o limba straina nativ. Cunosc cazuri de oameni care vorbesc mai corect ca nativii, fiind deosebiti doar de faptul ca folosesc limba prea corect ca sa fie nativ.
Cat despre lb. rusa, nu-i asa de dificila pe cat pare, doar alfabetul ii deruteaza pe multi care o lasa balta la primele incercari de insusire...asta din comoditate. Limba in cauza nu are a prespectiva ca engleza, germana sau franceza dar e bine sa tii seama de o zicala actuala: Cine invata engleza, este la moda iar cine invata rusa, este prevazator ! доказуемая истина !
P.S. Suntem pe un forum romanesc, sa vorbim limba romana !

#48
Aliska

Aliska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 14.10.2008

View Postaxxa424, on Jan 16 2009, 22:05, said:

Am inteles despre cele 4 deprinderi automatizate pe care le-ai dobandit. Din pacate, totusi te contrazic...sunt oameni care pot vorbi nativ daca o invata metodic si traiesc printre nativi. Cam cati ai vazut cu tratatul de gramatica in maini si cu urechea atenta la nativi ??? Nici unul, doar urechisti, de aceea n-ai sa vezi prea des maturi vorbind o limba straina nativ. Cunosc cazuri de oameni care vorbesc mai corect ca nativii, fiind deosebiti doar de faptul ca folosesc limba prea corect ca sa fie nativ.
Cat despre lb. rusa, nu-i asa de dificila pe cat pare, doar alfabetul ii deruteaza pe multi care o lasa balta la primele incercari de insusire...asta din comoditate. Limba in cauza nu are a prespectiva ca engleza, germana sau franceza dar e bine sa tii seama de o zicala actuala: Cine invata engleza, este la moda iar cine invata rusa, este prevazator ! доказуемая истина !
P.S. Suntem pe un forum romanesc, sa vorbim limba romana !
      Deprinderile sunt cele necesare ''fluentei in limba'' . Din cate am inteles,exista o diferenta intrea a fi fluent intr-o limba si a o vorbi ca pe limba nativa.
  Eu acum invat(cand am timp) modul de predare al limbii ruse; ideea este ca,acum ,dupa ce iau si eu contact cu intreaga teorie ,imi dau seama ca ,totusi,este o limba grea:declinari,prepozitii,verbe de miscare,verbe cu prepozitii,sintaxa samd. Da,ideea e ca sunt non-nativi care vorbesc limba corect,fata de nativii care o vorbesc ''de balta'' ,ca sa-i spunem in felul acesta.  Cred ca la mijloc este acea ureche muzicala si predispozitie spre limbi straine: de exemplu engleza: exista profesori universitari de limba engleza,care cunosc limba(gramatica+vocabular) foarte bine,insa nu au prins 'sunetul',modul de vorbire.

P.S. m-am gandit ca fiind arie de rusa ,putem vorbi de asemenea in rusa,insa nu este nicio problema pentru mine cu romana.

#49
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
Esti OK, ai dat un raspuns la obiect. Esti printre putinii care stiu despre ce se vorbeste. Banuiesc ca lucrezi in domeniu.

#50
aitooh

aitooh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.10.2005
Sunt studenta la rusa. Am luat-o de la 0 acum 2 ani si inca nu prea ma descurc...
Ce-i drept, n-am avut probleme cu invatatul alfabetului, cum se plange multa lume. L-am invatat din prima zi. Problema e cu gramatica... Nicicum nu reusesc sa vorbesc cursiv, pentru ca stau mult sa ma gandesc la declinari, ce verb/prepozitie cere ce caz etc. :((
Sfaturi?

#51
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
Sunt două moduri de a invata gramatica: descriptiv sau contrastiv. Cauta niște gramatici de de rusa si citeste la cuvânt înainte despre ce și cum. În fiecare zi ar trebui să citești terminațiile care se folosesc și să le repeți încercând să le înțelegi logic.
Îmi închipui cât de greu îți vine să folosești cuvintele pentru care se folosesc excepțiile precum și modul logic al formulării unor expresii, altele decât logica română !
Iar în limba rusă nu regulile standard te încurcă ci excepțiile care aproape că n-au nicio logică.

#52
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

View Postaitooh, on Feb 2 2009, 19:21, said:

Sunt studenta la rusa. Am luat-o de la 0 acum 2 ani si inca nu prea ma descurc...
Ce-i drept, n-am avut probleme cu invatatul alfabetului, cum se plange multa lume. L-am invatat din prima zi. Problema e cu gramatica... Nicicum nu reusesc sa vorbesc cursiv, pentru ca stau mult sa ma gandesc la declinari, ce verb/prepozitie cere ce caz etc. :((
Sfaturi?

Eu te sfatuiesc sa asculti mult cum vorbesc nativii: filme, radio, tv. Astfel gramatica iti va intra in sange si nu va mai trebui sa stai mult pe ganduri inainte de a folosi forma corecta a cuvintelor. Iata un site bun: russianinternet.com sau russianremote.com

#53
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003

View Postaitooh, on Feb 2 2009, 20:21, said:

Sunt studenta la rusa. Am luat-o de la 0 acum 2 ani si inca nu prea ma descurc...
Ce-i drept, n-am avut probleme cu invatatul alfabetului, cum se plange multa lume. L-am invatat din prima zi. Problema e cu gramatica... Nicicum nu reusesc sa vorbesc cursiv, pentru ca stau mult sa ma gandesc la declinari, ce verb/prepozitie cere ce caz etc. :( (
Sfaturi?

PS. Cere si cumpara si tu o carte de invatare a limbii ruse de la http://www.crlr.ro/p...catii_carti.php

#54
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Poate să îmi spună careva ce înseamnă "ну заяц ну пагади"?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate