Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

rock-ul strain

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Mt7X

Mt7X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.03.2007
wei deci am ascultat otyg azi si cred k sunt tari care mai stie alte trupe ca asta(otyg)....as vrea sa stiu daca mai sunt oameni care asculta si altceva decat rock american sau nemtesc....
si krossfire....tu nu raspunde la topicu asta........hihihihi...esti cam bulan wa nu??? :lol:  :lol:  :death:  :puke:  :lol:

#2
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Pai Scandinavii au cele mai bune trupe de metal la ora asta, tu abia acum le-ai descoperit?

#3
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Te referi la trupe din Anglia, Spania, Portugalia, Olanda, Dania, Elvetia, Italia, Ungaria, Norvegia, Suedia, Finlanda, Canada, Brazilia, Japonia, Australia? ;) Din aceste locuri 100% ascult macar o formatie din cand in cand. Interesant ca nu-mi vine in minte nici unul din Franta, de exemplu.

Edited by amandigi, 24 March 2007 - 22:59.


#4
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Scandinavii chiar au cele mai bune trupe de metal de la ora asta. Totusi, ce ai vrut sa spui prin topic ? (ma fac ca nu stiu sa citesc :D)

#5
Mt7X

Mt7X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.03.2007

View Postkrossfire, on Mar 24 2007, 22:59, said:

Scandinavii chiar au cele mai bune trupe de metal de la ora asta. Totusi, ce ai vrut sa spui prin topic ? (ma fac ca nu stiu sa citesc :D)
mai krossfire mai....mare smecher esti tu mai......ai numai comentarii rautacioase in maneca nu?????he he he we be 'aight ....:coolspeak:  :console:  :naughty:

Edited by Mt7X, 24 March 2007 - 23:30.


#6
Mt7X

Mt7X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.03.2007

View Postamandigi, on Mar 24 2007, 22:57, said:

Te referi la trupe din Anglia, Spania, Portugalia, Olanda, Dania, Elvetia, Italia, Ungaria, Norvegia, Suedia, Finlanda, Canada, Brazilia, Japonia, Australia? ;) Din aceste locuri 100% ascult macar o formatie din cand in cand. Interesant ca nu-mi vine in minte nici unul din Franta, de exemplu.
poi atunci poate arunci si-n directia mea niste nume de trupe straine da sa fie gen Thrash sau alt gen...ceva ca metallica sau iron maiden sau otyg....ca astia mi se par cei mai buni....

#7
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Cauta aici.

#8
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostMt7X, on Mar 24 2007, 23:33, said:

poi atunci poate arunci si-n directia mea niste nume de trupe straine da sa fie gen Thrash sau alt gen...ceva ca metallica sau iron maiden sau otyg....ca astia mi se par cei mai buni....

Pai din Franta sunt putine digerabile. Francezii nu prea tolereaza metalul...nu stiu de ce. Mai de mult ascultasem ceva Penumbra (gothic metal), dar m-a enervat accentul. (si Desir Noir merg pentru relaxare, dar sunt soft-rock, nu metal) Interesant ar fi de ascultat ce ofera muzica din Canada, de tip 3 Inches of Blood. (sau Obscurcis Romancia). 3IOB sunt chiar originali :)

Edited by krossfire, 25 March 2007 - 00:02.


#9
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Sunt o multime, din diferite genuri. Poti sa vezi rand pe rand genurile listate pe Wikipedia (de exemplu http://en.wikipedia....y_metal_genres) si pentru fiecare gen de obicei gaesti o lista cu formatii care dupa creatorii paginilor respective pot fi incadrate in acel gen.
Eu pot sa-ti dau cateva exemple - nume mai cunoscute - din statele pe care am mentionat:
Anglia: Iron Maiden :), Judas Priest, Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin (mai trebuie sa scriu?), Threshold (power progressive), Cradle Of Filth (black) si multe altele
Spania: Heroes del Silencio (rock), Dark Moor (power), Tierra Santa (heavy metal), Mägo de Oz (heavy). De obicei canta in spaniola (Dark Moor in engleza)
Portugalia: Moonspell (gothic)
Olanda: The Gatherting (gothic), Ayreon (progressive), Star One (power metal). Ok ultimele doua sunt "internationale".
Dania: Pretty Maids
Elvetia: Coroner (thrash), Gotthard (hard rock)
Italia: Rhapsody Of Fire (power), Lacuna Coil (gothic), Eldritch (progressive power, dar nu ca Rhapsody)
Ungaria: cel mai cunoscut e Omega (ca un Phoneix de aici), Ossian (heavy), Pokolgep (heavy), Ektomorf (thrash, ei sunt la Nuclear Blast daca nu ma insel), Demonlord (power). Multe formatii canta in maghiara.
Norvegia: Falconer (heavy/power), o multime de formatii black
Suedia: Hammerfall (heavy/power), Pain Of Salvation (progressive), linia melodic death Goteborg (At The Gathes, In Flames, Dark Tranquility, etc.), Candlesmass (doom), Tiamat(incadrarea depinde de album), Therioan (la fel), Tad Morose (power progressive), Morgana Lefay/Lefay (power)
Finlanda: Nightwish (power), HIM (gothic), Startovarius (power), Sonata Arctica (power), Children of Bodom (heavy cu voce death), Ensiferum (viking), Finntroll (folk thrash) si result de diferite genuri.
Canada: VoiVod (thrash progressive), Rush (progressive), Annihilator (thrash/power), Slaughter (glam), Anvil (heavy/power)
Brazilia: Angra (heavy), Sepultura (thrash/death), Viper (power)
Japonia: Loudness (hard, dar cum am auzit ultimele albume nu pot fi ascultate...)
Australia: AC/DC :), Vanishing Point (progressive)

Dar uite, am si un link mai bun: http://en.wikipedia...._by_nationality .

#10
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Dania ?

Dar Franta tot prost stau. Uitasem de Heavenly...o trupa de epic\symphonic metal extrem de enervanta. (Cred ca piesa Evil mi-a placut de la ei).

#11
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001
Sunt destule trupe franceze...ca sunt mai putin cunoscute e cu totul altceva.

#12
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Am scris Pretty Maids la Dania. Ah, King Diamond, Mercyful Fate si Royal Hunt sunt si ei danezi.
Din Franta chiar nu stiam nimic, acum ca spui Heavenly... Cunosc o melodie de la ei, si parca am vazut odata (partial) la un concert inainte de Edguy (parca), dar nu mai tin minte.

@Jas: Dar sunt bune? Recomanda atunci ceva bun de la ei,ca pe pagina acela sunt o multime de formatii.

Edited by amandigi, 25 March 2007 - 10:33.


#13
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001
Pai ia si asculta demourile de paginile lor oficiale...cat de bune sunt depinde in foarte mare masura de gusturile fiecaruia. Eu am ascultat doar cateva si sunt ok din punctul meu de vedere.

#14
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Da , Heavenly aveau obiceiul de a deschide inainte de Edguy la turneele europene de promovare a albumului Hellfire.

Cat despre trupele franceze : Cam tot ce am ascultat pe filiera franceza mi s-a parut crappy - oamenii nu au o cultura metal sau o cultura rock. La un timp City FM mai facea mici emisiuni de rock pe nationalitati.

Am scris recent pe blog doua recenzii, la ultimul album Cruxshadows (nu-i chiar rock) si The 69 Eyes - asta pentru trupa mai putin gustate la noi...desi niciuna nu este chiar pe gustul meu :)

#15
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Era sa uit de o trupa adevarata din Franta : Elend. Daca v-au placut Empyrium, Noekk si alte trupe asemenea (poate si putin ceva din perioada de inceput a celor de la Arcturus) - give it a try ;)

#16
thunder_ovidiu

thunder_ovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.01.2007
au Scorpions piese in franceza daca va ajuta cu ceva...

#17
AlexCP

AlexCP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.03.2007
Propunerile mele, la o prima aruncatura de ochi prin playlist...

Kalmah (din Finlanda), as putea spune ca sunt cel putin la fel de buni ca COB...;)
Decapitated (din Polonia) - death metal ca la mama lui...Ca melodii recomand Spheres Of Madness si Day 69
Kataklysm (din Canada), una dintre cele mai bune trupe in death metal. Ca melodii: Crippled and Broken, Bound in Chains, In Shadows and Dust, Blood on the swans...

Din Franta ar fi celebrele Telephone si Noir Desir...

#18
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Kalmah au luat ceva oameni si de la Eternal Tears of Sorrow....numai unul de fapt. (in acest moment). Nu sunt la nivelul lui Etos, dar imi plac :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate