Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

sunt scumpe taxiurile in bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
stuff87

stuff87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.03.2007
sunt scumpe taxiurile in bucuresti? ca am auzit ca cam iti iau si pielea de pe tine, e adevarat?

#2
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006
Deh, asa credeam si eu inainte sa ma mut in Bucuresti :)
Daca iei un taxi de firma (gen Cristaxi, Cobalcescu, 2000, etc) tarifele sunt cele normale,
adica in jur de 1.4 RON/Km. Dar trebuie sa fii atent sa nu iei un taxi no-name care poate avea
cu totul alte tarife.

#3
stuff87

stuff87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.03.2007
si nu stii si cam cat ar costa de la gara de nord pana la aeroportu baneasa ca sami fac o idee ca sa nu iau teapa

#4
dennda

dennda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.04.2006
de la gara pana la baneasa e distanta destul de mare. daca nu ai bagaje, ai putea lua metroul pana la aviatorilor si de acolo autobuzul 131 care te lasa in fata aeroportului.
In general, in fata garii de nord sunt numai taxiuri no name. Ca sa faci comanda la un taxi "cinstit" te sfatuiesc sa te departezi putin de gara.  Un taxi "cinstit" ar trebui sa iti ia pana la baneasa in jur de 15-20 de lei.

#5
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

View Poststuff87, on Mar 21 2007, 18:56, said:

si nu stii si cam cat ar costa de la gara de nord pana la aeroportu baneasa ca sami fac o idee ca sa nu iau teapa

Mai mult de 10-15 lei nu ar trebui sa platesti... sunt doar 7 km intre gara si aeroport. Doar daca e putin mai aglomerat, se poate sa ajungi cu putin peste, ca se taxeaza si pt. timpul de stationare la stop sau blocaj in trafic...
Trebuie doar sa nu le raspunzi taximetristilor care te abordeaza cand cobori din tren; iesi din gara si te uiti dupa orice taxi care are afisat un tarif de 1,4 lei/km.

#6
Mircea Hirjau

Mircea Hirjau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.12.2006
Eu recomand evitarea "taxiurilor" din fata Garii de Nord (la coloane)! Acolo e cea mai mare mafie a taxiurilor! La fel trebuie refuzati categoric "taximetristii" care stau pe peroanele din Gara de Nord in asteptarea trenurilor care vin din tara si care asteapta sa le pice in plasa clientii,pardon,am vrut sa spun fraierii!

#7
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Si invers?
Adica de la Otopeni pana la gara de nord? E aceeasi poveste...? Am auzit cazuri in care au dat chiar si 50 de euro pe taxiu de la aeroport pana la gara dar si 15 ....
Cum e mai bine in conditiile in care exista si bagaje.... Sa suni dupa un taxi sau sa iei unu de acolo... si daca e vorba de sunat la cine suni....? Avionul aterizeaza la 18:25 iar la 20:45 este tren spre alta destinatie din tara..... Se ajunge in timp util?

Edited by a21alex, 26 June 2007 - 05:32.


#8
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
pai stai asa .... pana la care aeroport .... Baneasa sau Otopeni?

nu de alta dar ptr Otopeni nu este decat o singura forma de taxi agreata - adica daca te duci cu alta firma la aeroiport va trebnui sa platesti dus-intors, iar daca vii de la aeroport va trebui sa mergi musai cu aia


daca nu ar fi deranjul prea mare eu ti-as recomanda cu incredere RATB-ul

ptr Baneasa exista autobuz direct de la gara - 205 parca

ptr OPtopeni - mergi cu ala pana la Baneasa si de acolo iei expresul de Otopeni

#9
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Mersi, dar cu mijloacele de transport in comun nu prea sunt incantat, asa ca imi ramane varianta sa fiu furat de bani de un taxiu fara sa pot face nimic?! Aiurea... Cine stie cum e mai bine sa-mi spuna ca... chiar nu ma scot banii afara din casa! Un numar de taxi... ceva?! E o cauza nobila nu e reclama!

#10
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Posta21alex, on Jun 27 2007, 07:57, said:

Mersi, dar cu mijloacele de transport in comun nu prea sunt incantat, asa ca imi ramane varianta sa fiu furat de bani de un taxiu fara sa pot face nimic?! Aiurea... Cine stie cum e mai bine sa-mi spuna ca... chiar nu ma scot banii afara din casa! Un numar de taxi... ceva?! E o cauza nobila nu e reclama!

cauta taxiuri cobalcescu,cristaxi,sprint,speed
in al doilea rand nu le da de banuit ca esti din provincie IN NICI UN CAZ
daca te intreaba "pe unde o luam" (o alta smecherie sa te citeasca) spune-le ca nu conteaza,da sa evitam putin aglomeratia ca trebuie sa ajung la ora x si sunt in intarziere ;)
multa bafta!

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Posta21alex, on Jun 27 2007, 07:57, said:

Mersi, dar cu mijloacele de transport in comun nu prea sunt incantat, asa ca imi ramane varianta sa fiu furat de bani de un taxiu fara sa pot face nimic?! Aiurea... Cine stie cum e mai bine sa-mi spuna ca... chiar nu ma scot banii afara din casa! Un numar de taxi... ceva?! E o cauza nobila nu e reclama!

Eu chiar astazi am facut un drum de la Aeroportul Otopeni pana acasa, distanta fiind cam aceeasi cu Otopeni -Gara de Nord. Firma agreeata de taxiuri are un punct de lucru la "Sosiri internationale", unde o domnisoara te serveste imediat cu un taxi.
Pretul a fost de 62 RON, la un tarif de 29, 90 RON/km.
NU e ieftin, ar fi bine daca v-ati "cupla"  2 sau 3 calatori.

Taxiuri ale firmei respective se gasesc de obicei in parcarea din fata aeroportului.

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Posta21alex, on Jun 26 2007, 06:31, said:

Si invers?
Adica de la Otopeni pana la gara de nord? E aceeasi poveste...? Am auzit cazuri in care au dat chiar si 50 de euro pe taxiu de la aeroport pana la gara dar si 15 ....
Cum e mai bine in conditiile in care exista si bagaje.... Sa suni dupa un taxi sau sa iei unu de acolo... si daca e vorba de sunat la cine suni....? Avionul aterizeaza la 18:25 iar la 20:45 este tren spre alta destinatie din tara..... Se ajunge in timp util?

La Otopeni nu are voie sa activeze decit Fly taxi care e firma lu' unu Basescu cred (il cunosti) sau cel putin are legatura cu el. Dar e ieftin tariful doar 5 ron /km parca.

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostBogdan R, on Jun 30 2007, 17:45, said:

.......
Pretul a fost de 62 RON, la un tarif de 29, 90 RON/km.
.............

adica distanta a fost de numa ... 2 Km si ceva?

sper totusi ca ai gresit la pretul / km si nu la suma totala

#14
andrei_666

andrei_666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 22.01.2005

View PostClovis, on Jun 30 2007, 16:50, said:

La Otopeni nu are voie sa activeze decit Fly taxi care e firma lu' unu Basescu cred (il cunosti) sau cel putin are legatura cu el. Dar e ieftin tariful doar 5 ron /km parca.
Nu au voie legal, dar e plin acum de țepari și acolo, fiindcă s-a închis aeroportul Băneasa, locul lor de făcut bani. Acum stau prin preajma ieșirilor și te abordează când te văd.

#15
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
Eu am dat anul trecut  din Militari, din fata de la liceul Aurel Vlaicu (parca) pana la D-na Ghica 120.000
si de la Gara de Nord pana la Otopeni am platit 350.000 dupa negocieri !
e bine?

Edited by Jaguar Paw, 01 July 2007 - 00:01.


#16
Seinfeld

Seinfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.08.2004
Ai grija cu teparii....sunt niste oameni fara scrupule si iau pielea de pe tine urgent.
Ies de la ambasada US, caut un taxi .. ia-l de unde nu-i, toti erau in miting-ul ala mare...gasesc in final unul, no-name desigur. Intru in taxi...si vad tariful "35 Lei".
ma sui in taxi si ... reproduc dialogul:

"
Eu: Atat e tariful pe kilometru ???  :w00t:
Taxi-driver: Vai, dar bine ar fi sa fie atata.... :naughty:
Eu: Dar...cat e...
Taxi-driver: 35/ora..
[imi zic eu, ok, e dublu..dar decent si ma grabesc ff tare]
Eu: Ok, in zona Garii de Nord, la hotel X"
Taxi-driver: ok...
[ma intreaba daca merg la vot, mai suduie de politica....ca-s hoti etc, vrand nevrand intru in conversatie, tipul pare nice,
ajungem la hotel si vad scorul: 37LEI]
Eu: (stupefiat) Pai ce-am vorbit cu tine ? Am calatorit 10 minute si imi ceri 37 lei ????
Taxi-driver: Pai astea-s preturile ....
Eu: %^%$(*^%$  :death: .." [platesc si trantesc usa cu putere...]

Acum 2 saptamani trebuia sa ajung la aeroport... am sunat evident la Fly taxi cum mi-a fost recomandat. Am intrebat de la bun inceput "Cat costa" . Mi-a zis ca nu bate peste 70 de lei (tot din zona garii de nord). A fost 68 lei...70 rotunjit. Dar e ceva de mers, tariful e pe fata de la bun inceput, asa ca n-am avut nici o treaba.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBogdan R, on Jun 30 2007, 17:45, said:

Eu chiar astazi am facut un drum de la Aeroportul Otopeni pana acasa, distanta fiind cam aceeasi cu Otopeni -Gara de Nord. Firma agreeata de taxiuri are un punct de lucru la "Sosiri internationale", unde o domnisoara te serveste imediat cu un taxi.
Pretul a fost de 62 RON, la un tarif de 29, 90 RON/km.
NU e ieftin, ar fi bine daca v-ati "cupla"  2 sau 3 calatori.

Taxiuri ale firmei respective se gasesc de obicei in parcarea din fata aeroportului.

Da, am gresit, tariful era 2,99 RON per km. :confuzzled:, nu cat am scris...m-am grabit si am tastat gresit.
Si intr-adevar era vorba de FLY, cum bine remarca cineva...

Acum cred ca e vreo 3,50 RON per km.

Luna trecuta am plecat din zona Obor la Otopeni, cu bagaje, cu un taxi Leone luat din statia de taxiuri si din start  mi-a spus ca voi avea de platit 80 RON...suma pe care am acceptat-o....

Edited by Bogdan R, 15 October 2007 - 13:03.


#18
ssergiu15

ssergiu15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.03.2006
Salutare...

Din ce am citit pe aici pe forum soferii de taxi din bucuresti(si firmele) sunt bune de evitat. Tocmai imi zicea cineva ca a dat 70RON din gara de nord pana la aeroport la Baneasa, ceea ce mi se pare absurd. Platesti undeva la 10RON/Km!!!!  Eu unul sper sa nu fie chiar asa pentru ca maine seara va trebui sa fac acelasi drum cu taxiul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate