Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Manastirea Snagov

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
liviutrt

liviutrt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.11.2002
Am fost azi (11. mar. 2007)  la manastirea Snagov.

Manastirea e foarte frumoasa, e liniste, pace, ai cu ce sa iti incanti ochiul si sufletul. Ceva trebuie schimbat! Omul care "sfinteste locul".
Ar fi nevoie de cineva care sa atraga oamenii acolo!

- Pretul de trecere cu barca e 10 RON de persoana si am inteles ca unii din barcagii de acolo (niste copii de altfel) sunt pusi de preot si impart banii.
- Pretul la intrarea in manastire e 13 RON, biletele de intrare sunt de pe vremea lui Ceausescu si costau 3 Lei, a mai scris preotul un 1 in fata cifrei 3.
- Preotul e departe de a fi primitor. "Departe" e putin spus.
- Daca vrei sa faci fotografii te costa 20 EURO!
- Slujba se terminase de mult de mult (era cam 11:30), si cand l-am intrebat preotul zicea ca isi fac singuri programul. O doamna care era cu noi mi-a zis ca la preoti slujba ar trebui sa tina mult mai mult decat la o biserica obisnuita.
- L-am intrebat pe preot de ce mai trebuie sa platesc si barca, daca pretul de intrare e 13 RON si el mi-a zis ca trebuia sa il sun inainte, dar nu mi-a zis ca m-ar fi scutit de taxa de trecere.

Apropo - are numarul de telefon: 0724 768 949, daca vreti sa mergeti, sunati inainte sa va spuna el ce barca sa luati. Ca are concurenta la transport, unii din domeniul privat!

Inainte sa merg la manastire am cautat pe net ceva date si am gasit pe un forum comentariul cuiva care zicea "e japca pe fata, pretul la intrare e 8 RON".
Cand am vazut ca preotul imi cere 13 RON l-am intrebat "da parca era 8 RON" si mi-a spus ca "poate dupa Paste" Vorbea serios omu'! :) Noroc ca am simtul umorului si iau partea buna a lucrurilor.

M-a incantat macar ca erau niste animalute pe-acolo (caini, pisici, gaini). Dar una din pisici si unul din caini aveau exeme pe piele! Poate sensibilizez vreo asociatie de protectia animalelor!

Aveti idee ce se poate face? Eu l-as schimba pe preotul de acolo AZI!

#2
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Ar fi nevoie de cineva care sa atraga oamenii acolo!

Eu stiu ca lacul e marginit de vilele parvenitilor si infractorilor. Stai sa vina vara sa vezi câte salupte, schi nautic, muzica o sa fie.


Manastirile trebuie sa fie locuri de izolare, de liniste, unde oamenii sa vina pentru vindecare sufletului.




Quote

Aveti idee ce se poate face? Eu l-as schimba pe preotul de acolo AZI!

Matale crezi ca manastirea e un asezamânt turistic iar preotul e receptioner?

#3
liviutrt

liviutrt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.11.2002
Ma intereseaza mai putin cat de rau e. Ma intereseaza ce pot face ca sa schimb ceva?
Deci, caut un raspuns viabil la intrebarea mea pe care o "reformulez": :) Cum putem schimba asta in ceva mai bun?

#4
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 liviutrt, on Mar 11 2007, 19:49, said:

Ma intereseaza mai putin cat de rau e. Ma intereseaza ce pot face ca sa schimb ceva?
Deci, caut un raspuns viabil la intrebarea mea pe care o "reformulez": :) Cum putem schimba asta in ceva mai bun?


Pai e foarte bine cum e. Eu as interzice turismul la manastiri, restrictionându-l celor care nu pot prezenta o dovada ca s-au spovedit în ultimul an.

#5
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 Ramunc, on Mar 11 2007, 20:23, said:

Pai e foarte bine cum e. Eu as interzice turismul la manastiri, restrictionându-l celor care nu pot prezenta o dovada ca s-au spovedit în ultimul an.
Hahahaha.:D
Pai cum facem? Ar trebui ca politia sa emita si un certificat de spovedanie asa cum emite cartea de alegator. Preotul sa puna stampila dupa fiecare spovedanie.

#6
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
:roflmaofast:
mai mult de jumatate din veniturile manastirilor sunt din turism... vrei sa-i lasi pe drumuri? tz tz tz ortodocsii astia nici de ai lor nu au grija.

#7
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 Megara, on Mar 11 2007, 20:35, said:

:roflmaofast:
mai mult de jumatate din veniturile manastirilor sunt din turism... vrei sa-i lasi pe drumuri? tz tz tz ortodocsii astia nici de ai lor nu au grija.


Manastirea nu este o unitate economica sa trebuiasca sa aiba venituri cât mai mari, dimpotriva, dintre cele trei voturi monahale unul e acela al saraciei. Când sunt bani e si mâncare, apar si calugari mai rotofei si nu mai e manastire ci pensiune de vacanta.

#8
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Mar 11 2007, 20:57, said:

Manastirea nu este o unitate economica sa trebuiasca sa aiba venituri cât mai mari, dimpotriva, dintre cele trei voturi monahale unul e acela al saraciei. Când sunt bani e si mâncare, apar si calugari mai rotofei si nu mai e manastire ci pensiune de vacanta.
stiu ce vrei sa zici. Dar nu numai de mancare e vorba ci si de intretinerea manastirii.

#9
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Megara, on Mar 11 2007, 20:35, said:

:roflmaofast:
mai mult de jumatate din veniturile manastirilor sunt din turism... vrei sa-i lasi pe drumuri? tz tz tz ortodocsii astia nici de ai lor nu au grija.


turism pe dracu. ce face popa ala vagabond, nici nu va puteti imgina.
eu sunt din satul ala si mai vorbim la o bere despre popa de la manastire. cu cine mai umbla si ce smecherii mai face.
ala de a fost inainte cica ar fi fost colonel, iar de asta se svoneste ca tot grade are.
in satul ala un singur preot a fost dedicat bisercii, popa lemne. a fost preot din 1946 si pana acu vreo 5-6 ani, chiar daca la biserica mica, care e mai veche decat manastirea, doar ca nu e promovata. e singura biserica la exterior sub forma de nava, iar la interior sub forma de cruce. acu vreo 200 de ani a fost manastire de maici, care taiau de turbare.
astia de acum sunt dupa japca si ciubuc.

#10
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Dar nu numai de mancare e vorba ci si de intretinerea manastirii.
Întretinerea cladirilor vechi se face de catre Directia Monumentelor Istorice. Iar la manastirile noi nu e nevoie de cine-stie-ce.


La urma urmei monahismul a început cu pustnici traind sub cerul liber.

#11
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...va vand un pont, daca exista taxa la intrarea intr-o manastire spuneti ca sunteti pelerini sau inchinatori, ca doriti sa va inchinati si nici o problema. ideea e sa si aratati adica sa nu fiti in shorturi :). si nu este un blat, acesta este firescul locului respectiv, eu asa fac, daca as vrea sa ajut locul eventual as lasa un pomelnic si un ajutor separat. unele manastiri au dreptul sa puna taxe fiind si obiective turistice...

#12
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Nicanor, on Mar 12 2007, 10:20, said:

...va vand un pont, daca exista taxa la intrarea intr-o manastire spuneti ca sunteti pelerini sau inchinatori, ca doriti sa va inchinati si nici o problema. ideea e sa si aratati adica sa nu fiti in shorturi :). si nu este un blat, acesta este firescul locului respectiv, eu asa fac, daca as vrea sa ajut locul eventual as lasa un pomelnic si un ajutor separat. unele manastiri au dreptul sa puna taxe fiind si obiective turistice...
pe mine nu ma deranjaza taxa de la intrare (desi nu am prea intalnit manastiri care sa puna taxa) si nici sa las un eventual ajutor. Platesc fiindca asa am simtit si ca asa vrea eu. Si am facut-o nu o singura data. Mai deranjant este faptul cand stiu ca o parte din banii retinuti din impozit sunt directionati de catre stat unui cult sau unei biserici, fara a mi se da posibilitatea sa aleg cui vreau sa dau acei bani.

#13
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

 Megara, on Mar 12 2007, 10:31, said:

pe mine nu ma deranjaza taxa de la intrare (desi nu am prea intalnit manastiri care sa puna taxa) si nici sa las un eventual ajutor. Platesc fiindca asa am simtit si ca asa vrea eu. Si am facut-o nu o singura data. Mai deranjant este faptul cand stiu ca o parte din banii retinuti din impozit sunt directionati de catre stat unui cult sau unei biserici, fara a mi se da posibilitatea sa aleg cui vreau sa dau acei bani.

Asta fiindca nu te duci in short.
Daca te-ai duce in short ar plati ei fiindca asa ar simti ei si fiindca asa ar vrea ei.


#14
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 alex.dumitrascu, on Mar 14 2007, 17:37, said:

Asta fiindca nu te duci in short.
Daca te-ai duce in short ar plati ei fiindca asa ar simti ei si fiindca asa ar vrea ei.

Nu toti oamenii sunt libidinosi.

#15
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

 Ramunc, on Mar 14 2007, 17:58, said:

Nu toti oamenii sunt libidinosi.

Nu ti-am zis tie sa te duci in short.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate