Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Ce trebuie sa aiba agentul asupra lui

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
magicfiresnake

magicfiresnake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2006
Am gasit pe internet urmatorul text. Daca nu o sterge adminul asta e adresa: http://www.maglavais...tru_soferi.html
Eu am hotarat sa-l incadrez la tutoriale si nu la Legis. Daca s-a mai postat pe unedva, imi cer scuze.


Agentul de circulatie:

1: trebuie sa se prezinte (ai dreptul sa-i ceri legitimatia sa ti-o arate…pe care este inscis numarul sau…e foarte folositor acesta…).

2: sa-ti spuna motivul opririi (care este motivul: filtru organizat si cauta ei sa zicem alcool, benzina sau dude).
2': daca este filtru ai dreptul sa ceri ordinul de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru, strazile pe care actioneaza si numele pers. care participa din echipaj).

3: actele se cer pe un motiv (legea nu mai permite sa se opreasca masini si apoi sa se caute motive de amenda)
3': deci la oprire se comunica soferului motivul si nu poti fi sanctionat decat pe acel motiv (asta daca nu cumva ai portbagajul plin cu arme si doua cadavre legate la spate). Hm...Logic!

4: la amenda ai doua locuri unde semnezi: unul prin care recunosti fapta si al doilea ca iei la cunostinta de amenda. So..., puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda... dar sa nu recunoasteti fapta, si sa il convocati la Tribunal sub asistenta juridica competenta pe D-nealui.

5: CEL MAI IMPORTANT: ori de cate ori aveti un necaz cu Politia fie noapte fie zi puteti sa sunati la 112 (Apel National de Urgenta) si sa spuneti ca sunteti « abuzat » de catre echipajul cutare... In maxim 10 minute (in Capitala) apare un echipaj de la "Capitala" si astia nu se uita ca sunt colegi de-ai lor, vor face imediat un raport...care poate fi util la orice Tribunal...(experimentata de un coleg de-al meu de la munca!).

6: fiti intelegatori cu militianul...sorry cu politaiul...totusi sta in strada de atata timp (asta daca nu incepe sa abereze cum am patit-o io/ m-au intrebat de unde am husele de pe scaune...ma rog...).

Si mai nou politisti de pe radare nu mai au voie sa dea filmul inapoi ...deci, daca va opresc si stiti ca nu a-ti « comis-o » prea rau le cereti foarte ferm sa va arate :
      1. legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina de radar ...sa aiba vizele la zi .
      2. copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu modelul si seria aparatului .....
      3. legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce masina Ministerului de interne ....sa fie vizata .
      4. daca mai fac scandal le cereti sa va arate "ordinul de serviciu" ...este un fel de foaie de parcurs in care sunt scrise locurile « unde au voie » sa-si desfasoare activitatea respectiva.
    

Aceste acte trebuie sa fie intotdeauna asupra agentului de pe radar
....dar faptul ca-l intrebi de ele de cele mai multe ori duce doar
la un ...simplu... « AVERTISMENT »... pt tine, pt ca ghiciti???...

De multe ori aceste acte nu prea se regasesc la “Nea ECHPAJ-ul”...


Personal, nu sunt sigur de punctul 5...

#2
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postmagicfiresnake, on Feb 17 2007, 00:48, said:

Am gasit pe internet urmatorul text. Daca nu o sterge adminul asta e adresa: http://www.maglavais...tru_soferi.html
Eu am hotarat sa-l incadrez la tutoriale si nu la Legis. Daca s-a mai postat pe unedva, imi cer scuze.
Agentul de circulatie:

1: trebuie sa se prezinte (ai dreptul sa-i ceri legitimatia sa ti-o arate…pe care este inscis numarul sau…e foarte folositor acesta…).

2: sa-ti spuna motivul opririi (care este motivul: filtru organizat si cauta ei sa zicem alcool, benzina sau dude).
2': daca este filtru ai dreptul sa ceri ordinul de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru, strazile pe care actioneaza si numele pers. care participa din echipaj).

3: actele se cer pe un motiv (legea nu mai permite sa se opreasca masini si apoi sa se caute motive de amenda)
3': deci la oprire se comunica soferului motivul si nu poti fi sanctionat decat pe acel motiv (asta daca nu cumva ai portbagajul plin cu arme si doua cadavre legate la spate). Hm...Logic!

4: la amenda ai doua locuri unde semnezi: unul prin care recunosti fapta si al doilea ca iei la cunostinta de amenda. So..., puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda... dar sa nu recunoasteti fapta, si sa il convocati la Tribunal sub asistenta juridica competenta pe D-nealui.

5: CEL MAI IMPORTANT: ori de cate ori aveti un necaz cu Politia fie noapte fie zi puteti sa sunati la 112 (Apel National de Urgenta) si sa spuneti ca sunteti « abuzat » de catre echipajul cutare... In maxim 10 minute (in Capitala) apare un echipaj de la "Capitala" si astia nu se uita ca sunt colegi de-ai lor, vor face imediat un raport...care poate fi util la orice Tribunal...(experimentata de un coleg de-al meu de la munca!).

6: fiti intelegatori cu militianul...sorry cu politaiul...totusi sta in strada de atata timp (asta daca nu incepe sa abereze cum am patit-o io/ m-au intrebat de unde am husele de pe scaune...ma rog...).

Si mai nou politisti de pe radare nu mai au voie sa dea filmul inapoi ...deci, daca va opresc si stiti ca nu a-ti « comis-o » prea rau le cereti foarte ferm sa va arate :
      1. legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina de radar ...sa aiba vizele la zi .
      2. copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu modelul si seria aparatului .....
      3. legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce masina Ministerului de interne ....sa fie vizata .
      4. daca mai fac scandal le cereti sa va arate "ordinul de serviciu" ...este un fel de foaie de parcurs in care sunt scrise locurile « unde au voie » sa-si desfasoare activitatea respectiva.
    

Aceste acte trebuie sa fie intotdeauna asupra agentului de pe radar
....dar faptul ca-l intrebi de ele de cele mai multe ori duce doar
la un ...simplu... « AVERTISMENT »... pt tine, pt ca ghiciti???...

De multe ori aceste acte nu prea se regasesc la “Nea ECHPAJ-ul”...
Personal, nu sunt sigur de punctul 5...


textul e incorect....adik o "legenda urbana" care circula pe net si induce in eroare pe cei ce cred doar ce citesc pe forumuri fara sa consulte acte / legislatie oficiala sau macar un site oficial  :)

trebuie sa se prezinte / legitimeze,
trebuie sa precizeze motivul opriri
trebuie sa completeze proces verbat ( corect...:) )

restul se prezinta in instanta ...daca se ajunge akolo

http://www.igpr.ro/p.....e rutiera.doc
sau
http://www.politiaro.../dispozitii.htm

#3
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
Amice, mi se pare ca ai cam mult timp la stat la taclale cu militia...eu cred ca nu sunt asa de prosti sa faca gafe de genul ca pleaca in misiune fara a fi in legalitate...iar cu apelul la 112 vezi ca s-ar putea sa vina duba chemata de ei mai repede pentru ca te opui si dupa aia sa te composteze si aia de la 112 ca i-ai solicitat de pomana. Mai nou te si filmeaza si s-ar putea ca una sa spui si alta sa se vada...
As fi curios daca prin Ungaria sau Italia ai face asa ceva...sa le ceri acte sau nu stiu ce autorizatii...ca am vazut la unguri niste militieni tare de treaba...dar pentru senzatii tari incearca cu politia franceza !!!

Edited by axxa424, 17 February 2007 - 08:40.


#4
tibi013

tibi013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.10.2005
Sunt politist si te sfatuiesc sa nu ceri niciodata toate acele actele de care amintesti ptr ca nu esti organ de control, daca ai dubii, poti sa te adresezi instantei.Daca te opreste vreo patrula de politie indiferent de felul ei (de rutiera sau de ordine publica), daca este pe jos sau circuli cu masina sa le dai ce ti se cere( acte sau alte detalii, sa le raspunzi la ce te intreaba).Daca nu esti convins poti sa le soliciti sa-ti prezinte legitimatia si insigna.Asa ca las-o mai moale cu toate cererile inutile ptr ca politia este pusa sa apere societatea si nu va mai ganditi ca politia are in cap numai spaga si abuzuri.Citeste si tu legea de organizare si functionare a Politiei Romane(218/23.04.2002) ptr ca nu este secreta si o sa te lamuresti despre toate drepturile si obligatiile politiei.
In concluzie daca tot vrem sa fim europeni sau mai civilizati hai sa avem respect de politie si de alte organe de mentinere a ordinii publice pentru ca au si ei rolul lor bine definit!

#5
maseax

maseax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 22.07.2006

View Posttibi013, on Feb 18 2007, 13:54, said:

Sunt politist si te sfatuiesc sa nu ceri niciodata toate acele actele de care amintesti ptr ca nu esti organ de control, daca ai dubii, poti sa te adresezi instantei.Daca te opreste vreo patrula de politie indiferent de felul ei (de rutiera sau de ordine publica), daca este pe jos sau circuli cu masina sa le dai ce ti se cere( acte sau alte detalii, sa le raspunzi la ce te intreaba).Daca nu esti convins poti sa le soliciti sa-ti prezinte legitimatia si insigna.Asa ca las-o mai moale cu toate cererile inutile ptr ca politia este pusa sa apere societatea si nu va mai ganditi ca politia are in cap numai spaga si abuzuri.Citeste si tu legea de organizare si functionare a Politiei Romane(218/23.04.2002) ptr ca nu este secreta si o sa te lamuresti despre toate drepturile si obligatiile politiei.
In concluzie daca tot vrem sa fim europeni sau mai civilizati hai sa avem respect de politie si de alte organe de mentinere a ordinii publice pentru ca au si ei rolul lor bine definit!

Dl. tibi013 dar cum va explicati ca ma opresc doua persoane p strada si....
Ei -Buna Seara! As dori sa vad un act de identitate!(fara sa se prezinte fara nimic)
Eu - Cu ce ocazie
Ei - mai lasa smecheria la oparte ca suntem de la politie ... si se legitimeaza unul din ei.

Asta cum tzio explici? E corect Gaboru(tov. militian)?

#6
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003

View Postmaseax, on Feb 19 2007, 00:03, said:

Dl. tibi013 dar cum va explicati ca ma opresc doua persoane p strada si....
Ei -Buna Seara! As dori sa vad un act de identitate!(fara sa se prezinte fara nimic)
Eu - Cu ce ocazie
Ei - mai lasa smecheria la oparte ca suntem de la politie ... si se legitimeaza unul din ei.

Asta cum tzio explici? E corect Gaboru(tov. militian)?
Zii merci ca nu-ti trage doua bucati in gura !!! mai rar asa militian sa iti raspunda verbal la impertinenta ta...respecte maxime daca te-au tratat asa !!!

Edited by axxa424, 19 February 2007 - 18:16.


#7
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View Postmaseax, on Feb 19 2007, 00:03, said:

ma opresc doua persoane p strada si....
As dori sa vad un act de identitate!
mai lasa smecheria la oparte ca suntem de la politie
Pai si ce trebuie sa faci cand te opresc de exemplu 2 strungari pe strada sa-ti ceara actele? Mie mi se pare normal ca omul le-a cerut o legitimatie.
Ceea ce nu se pare normal in toata povestea asta (daca e completa si adevarata), este impertinenta de care au dat dovada politistii.

View Postaxxa424, on Feb 19 2007, 18:14, said:

Zii merci ca nu-ti trage doua bucati in gura !!!
Mersi, mersi.... Sunteti un domn si va raman vesnic indatorat pentru ca nu mi-ati mutat dintii.
Ma scuzati, dar de bou ce sunt nu m-am prins din prima ca sunteti politist.  :worthy:

#8
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Inteleg sa ma identific, da nu sunt obligat sa le spun nimik altceva

#9
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Pai ... daca s-ar fi identificat, intrebarea omului nu-si mai avea rostul.
Hai sa ne intelegem: Daca 2 civili iti cer actele pe strada, ce faci?

Tu nu i-ai intreba: "bine-bine, dar cu ce ocazie, domne" ?

#10
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View PostNightShift, on Feb 19 2007, 20:56, said:

Pai ... daca s-ar fi identificat, intrebarea omului nu-si mai avea rostul.
Hai sa ne intelegem: Daca 2 civili iti cer actele pe strada, ce faci?

Tu nu i-ai intreba: "bine-bine, dar cu ce ocazie, domne" ?

pai politia rutiera de obicei este in uniforma ...:)

#11
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Eu asa am citit acolo: doua persoane

#12
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
ma duc cu masina sparta la criminalisti si cand ii intreb daca nu iau amprentele de pe pitrele aruncate prin geam zice unu cu ifos
pai asteapta sa vina americanii sa le ia ei ca numai ei pot
si de asta ce ziceti?

#13
magicfiresnake

magicfiresnake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2006
Ideea topicuui nu asta era, dar multumesc oricum pentru raspunsuri. Eu nu pun la indoiala bine-credinta Politiei ca institutie dar cred ca acolo e o padure plina de uscaturi. Dl tibi013 se pare ca e totusi unul dintre cei civilizati. Multumesc domnule pentru precizari.

#14
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003

View PostNightShift, on Feb 19 2007, 20:41, said:

Pai si ce trebuie sa faci cand te opresc de exemplu 2 strungari pe strada sa-ti ceara actele?

:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:  :clapping:  :clapping:  :clapping:

Misto, m-a binedispus la prima ora.

Acum pe bune, tibi013, mai treci pe aici. Dincolo de unele chestii pe care baietii chititi pe politisti ti le-ar putea arunca, e bine sa avem printre noi pe unul din "tabara adversa". Mai aflam si noi una-alta, eu in general sunt genul de om care incerc sa evit la maxim conflictele, e mai bine pentru toata lumea si in primul rand pentru mine.

#15
tofantes

tofantes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.09.2006

View Postmaseax, on Feb 19 2007, 00:03, said:

Dl. tibi013 dar cum va explicati ca ma opresc doua persoane p strada si....
Ei -Buna Seara! As dori sa vad un act de identitate!(fara sa se prezinte fara nimic)
Eu - Cu ce ocazie
Ei - mai lasa smecheria la oparte ca suntem de la politie ... si se legitimeaza unul din ei.

Asta cum tzio explici? E corect Gaboru(tov. militian)?

L.360/02, privind statulul politistilor - "Politistul este functionar public cu statul special care poarta armament si uniforma ..."

Orice gardian public  cu 8 clase sau agent de paza se da acum politist asa ca aveti grija cine va abordeaza.
Eu cunosc multi politisti si pilitisti de frontiera. si nu am auzit asemenea plangeri sau spete.

Edited by tofantes, 23 February 2007 - 17:08.


#16
calin_85

calin_85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.09.2007
daca ma opreste , ca m-a prins cu radarul, iar masina nu e inscriptionata cu "politia" ....e in regula ? Ex: un Logan galben. E legal ?

Am auzit ca ar fi o cale de contestare a rezultatului dat de radar: se cere actul prin care se atesta ca aparatul radar functioneaza la parametrii optimi in ziua respectiva....Cineva imi spunea ca e obligatoriu sa se testeze inainte de "vanatoare"....
A mai auzit cineva asa ceva ? sau e o aiureala ?

#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Perfect legal sa stea cu radarul in masina neinscrptionata. Unii oare chiar cred ca politia romana are sute de masini neinscriptionate cu care functioneaza in ilegalitate ? :naughty: Or fi ei mai "saraci cu duhul" dar da-o in ma-sa de treaba :lol: La asta cu testarea inainte de vanatoare nu pot spune sigur insa cred ca o verificare periodica e de ajuns, ca doar nu chemi inspector de la metrologie de fiecare data cand esti pus pe scos un ban.

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmitre, on Feb 19 2007, 22:31, said:

ma duc cu masina sparta la criminalisti si cand ii intreb daca nu iau amprentele de pe pitrele aruncate prin geam zice unu cu ifos
pai asteapta sa vina americanii sa le ia ei ca numai ei pot
si de asta ce ziceti?


De pe suprafete rugoase/neregulate nu ia nici dracu amprente pentru simplul motiv ca nu se imprima.
Omul ti-a dat-o asa brusc inapoi pentru ca probabil nu i-a placut sa ii sugerezi tu cum sa-si faca meseria.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate