Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Halkidiki

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6632 replies to this topic

#451
gabi_c

gabi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.07.2006

View Postandc, on Mar 24 2007, 10:32, said:

Cateva poze facute de mine in Halkidiki: Kassandra si Sithonia


#452
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Superbe pozele. Imi este asa de greu sa ma decid...

Acum oscilam intre Hanioti (hotelurile Paradise Bay 3* sau Angelo 3*), NEOS MARMARAS - Miramare Bungalows 3* , sau niste vilute cochete din statiunea Sarti.
Ma intereseaza foarte mult plajele, din descrieri toate par ok. In primele 2 localitati sunt amenajate si cu nisip si intrarea lina in mare.
In Sarti e mare, frumoasa, cu nisip, dar neamenajata, fara umbrelute si sezlonguri, dusuri... insa peisajul este superb, se vede foarte bine muntele Athos.
De fapt as vrea o statiune cu munte si mare...

#453
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006

View PostJustMe2007, on Mar 26 2007, 01:47, said:

Superbe pozele. Imi este asa de greu sa ma decid...

Acum oscilam intre Hanioti (hotelurile Paradise Bay 3* sau Angelo 3*), NEOS MARMARAS - Miramare Bungalows 3* , sau niste vilute cochete din statiunea Sarti.
Ma intereseaza foarte mult plajele, din descrieri toate par ok. In primele 2 localitati sunt amenajate si cu nisip si intrarea lina in mare.
In Sarti e mare, frumoasa, cu nisip, dar neamenajata, fara umbrelute si sezlonguri, dusuri... insa peisajul este superb, se vede foarte bine muntele Athos.
De fapt as vrea o statiune cu munte si mare...

Mie cel mai mult mi-a placut Kassandra din toate punctele de vedere... e mai multa civilizatie, mai modern, mai cosmopolit... pe Sithonia te simti prea la tara...

#454
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostJustMe2007, on Mar 26 2007, 01:47, said:

De fapt as vrea o statiune cu munte si mare...

ce vrei tu se gasesti in Leptokaria.

#455
forprobe

forprobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.10.2004
Imi poate spune cineva ceva de hotel palladium (am vazut ca are 3*+ dar n-am vazut nici un review); si inca un lucru: daca vremea ii buna de mers cu 2 copii de 2 respectiv 4 ani la sfarsitul lui mai? Iunie ar fi mai indicat?
Merci

#456
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
Citeste  postul 12

#457
sorin_ant

sorin_ant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2007

View Postdannek, on Mar 28 2007, 21:23, said:

Citeste  postul 12
Se poate trece la greci fara pasaport, doar pe baza de carte de identitate? La bulgari merge.

#458
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006

View Postforprobe, on Mar 28 2007, 18:42, said:

Imi poate spune cineva ceva de hotel palladium (am vazut ca are 3*+ dar n-am vazut nici un review); si inca un lucru: daca vremea ii buna de mers cu 2 copii de 2 respectiv 4 ani la sfarsitul lui mai? Iunie ar fi mai indicat?
Merci

Forprobe si eu am bilete din 26 mai in 2 iunie la Palladium, mergem cu masina. Am inteles ca hotelul e bun, l-am vazut anul trecut pe dinafara, dar nu l-am studiat cu atentie ptr ca nu m-am gandit ca voi merge anul acesta chiar acolo. Vremea la sfarsitul lui mai e calda, am discutat cu cine a fost in aceeasi perioada, poate apa sa fie putin mai rece, sa nu poti lasa copii in apa dar soare si plaja pe deplin.

#459
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
http://weather.yahoo...t/GRXX0019.html
aici gasesti vrema pe vreo 10 zile! concediu placut!

#460
M@NU

M@NU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.03.2007
In statiunea Vorvourou a fost cineva? cum e statiunea aglomerata sau linistita , si mai ales ai ce vedea pe acolo?

#461
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006
e deosebit la Vourvourou.
nu te lua dupa cine spunea mai sus ca sunt conditii de dorit la particulari. vorbeste in cunostinta de cauza minima. asa ne place noua sa fim atotcunoscatori. la vourvourou sunt prepoderent particulari si sunt conditii foarte bune. si nu numai acolo.
Anul trecut am stat in trei locuri diferite : vourvourou, nikiti si hanioti. Acolo unde am stat la hotel respectiv in hanioti a fost cel mai urat: inghesuiala, galagie, mic dejun slab calitativ... si era hotel de 4(patru) stele... dar nu-mi permit sa spun ca la hoteluri este nasol! poate doar la unele.
noi am plecat fara nicio rezervare.si mai eram si cu copil de trei ani jumate dupa noi... am gasit la fata locului fara probleme. la particulari se negociaza frumos, nu ca la noi. ca sa intelegeti trebuie sa mergeti acolo si nu neaparat cu agentiile noastre care ofera locuri ieftine. acolo aveti marea sansa ca in extrasezon sa gasiti ceva deosebit la un pret mai mult decat decent. noi am avut tot timpul de unde alege.

Edited by investman, 30 March 2007 - 16:08.


#462
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007

View PostVipeR85, on Mar 26 2007, 12:23, said:

ce vrei tu se gasesti in Leptokaria.
Am fost acolo mi-a placut, dar acum as vrea ceva nou  ;)

#463
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006

View Postinvestman, on Mar 30 2007, 17:07, said:

e deosebit la Vourvourou.
Vreau si eu sa merg anul asta in Vourvouru; am vazut cateva oferte la particulari care par bune. Inteleg ca plaja si marea sunt mai bune decat in restul Sithoniei; asa este? Care plaja ti s-a parut mai buna? Pare a fi o localitate mica; se manaca bine la taverne, sunt ceva magazine, vreo farmacie?

#464
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006

View Postandc, on Mar 22 2007, 10:00, said:

Stie cineva cum se pot vizita manastirile romanesti de la MUNTELE ATHOS. Am inteles ca pot merge doar barbatii cu permis special. Cum se poate obtine acest permis? Se poate ajunge cu masina? Sunt drumuri practicabile? La intrarea in peninsula exista o frontiera? Sau se ajunge cu vaporul din Oranopolis? Orice sfat e binevenit.

Pe muntele Athos DOAR BARBATII!  Am stat un sejur in Ouranoupoli si am vazut acolo biroul pt  vizite pe M.Athos; erau afisate conditiile.
Mai intai iti trebuie o adeverinta/recomandare de la noi de la Mitropolie. Se anunta la biroul din Salonik cu o luna inainte.Cu aceasta adeverinta si actele personale te prezinti in Ouranoupolis pe dreapta. Serios! Biroul respectiv este chiar pe dreapta, cum te duci pe sosea. Cum intri in sat pe dreapta vezi hotel Xenia, apoi o mica benzinarie; langa benzinarie este biroul respectiv. Este o taxa modica, ceva de genul sub 20 euro. Stii probabil ca nu poti fotografia, filma, fuma si nu poti sta decat 4 zile acolo, fiecare in alta manastire. Se doarme in chilii si se respecta programul lor:trezire la 4 , rugaciune,etc.
Se ajunge doar pe apa; probabil ca se pleaca cu salupa si se acosteaza intr-unul din locurile care se vad de pe mare. Oricum, pe acolo nu esti de capul tau.
Manastiri romanesti nu exista . Sunt doar cateva schituri sau chilii de calugari care apartin de alte manastiri.
Cu masina poti merge pana in Ouranoupoli. De la granita Greciei o iei spre sud, spre Serres , nu spre Salonik. Drumul este absolut suberb; mergi pe munte si ai marea in dreapta si in stanga. Sunt locuri de unde se vad ambele maluri, peninsula fiind f ingusta.  Si Ouranoupoli e f frumos; foarte aprope, vizavi sunt cateva insule. E super si nu prea sunt romani pe acolo.

#465
edutu

edutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2007
a fost cineva in Neos Marmaras la Miramar Bungalows? nu am gasit nici o poza cu plaje de acolo!

#466
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006

View Postanami, on Apr 1 2007, 18:16, said:

Vreau si eu sa merg anul asta in Vourvouru; am vazut cateva oferte la particulari care par bune. Inteleg ca plaja si marea sunt mai bune decat in restul Sithoniei; asa este? Care plaja ti s-a parut mai buna? Pare a fi o localitate mica; se manaca bine la taverne, sunt ceva magazine, vreo farmacie?

se mananca bine la Paris (taverna) si plaja deosebita la Karidi; gasesti si vreo doua supermarketuri, dar la 11km este Nikiti cu de toate.
este un loc linisti pentru cei care au copii sau au de gand... ;)

#467
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006

View Postedutu, on Apr 1 2007, 19:12, said:

a fost cineva in Neos Marmaras la Miramar Bungalows? nu am gasit nici o poza cu plaje de acolo!

am trecut prin Neos Marmaras si nu am vazut nimic deosebit; mie unul nu mi-a placut fata de alte locuri din peninsula.

#468
artemisa24

artemisa24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 04.04.2006

View Postinvestman, on Apr 2 2007, 14:10, said:

am trecut prin Neos Marmaras si nu am vazut nimic deosebit; mie unul nu mi-a placut fata de alte locuri din peninsula.
subscriu ....nici pe mine nu m-a impresionat. este o ministatiune unde te poti odihni, odihni si iar odihni....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate