Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

rau platnic la biroul de credit

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
livakeroro

livakeroro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.12.2006
Disperare mare! Am intarziat cu ratele la o banca de 4 ori, totalizand cam 70 de zile (primul meu imprumut!). Desi am lichidat creditul, chiar inainte de termen, nimeni nu mai vrea sa ma imprumute, nici macar banca de unde iau salariul pe card!!! Am aflat insa ca recomandarea BNR privind rai-platnicii nu e riguros respectata de toate bancile. Stiti vreo banca mai putin exigenta (cu sucursala in Buzau)? Multumesc.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ai gresit, suporti consecintele
ca tine sunt mii de romani, pusi pe capatuit, bancile sunt satui de ei
nu iti permiti, nu te imprumuti, nu toti pot sa traiasca in lux

ps.exista si banci mai putin exigente: recomandat nutu camataru :D

#3
sonya

sonya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.11.2005

 aeon, on Dec 27 2006, 09:52, said:

ps.exista si banci mai putin exigente: recomandat nutu camataru :D

Mai fratilor..omul este disperat, ce naiba!
Ce pot sa iti spun este ca am trecut printr-o stuatie similara, numai ca eu am intarziat 2 zile! Suficiente pentru a intra in baza de date a rau-platnicilor...
Se pare ca a existat o solutie, totusi: plata in avans a unei rate.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

Am intarziat cu ratele la o banca de 4 ori, totalizand cam 70 de zile (primul meu imprumut!)
asta cum pare? nici o banca nu te baga la rau platnic daca intarzii 2-3 zile, o data; de multe ori un simplu telefon la banca in care specific ca stii ca ai rata dar nu poti ajunge din xxx motive, dar vii peste 1-2 zile rezolva totul
dar cand bagi capul intre umeri si te faci ca ploua, asta de 4 ori, si nu cu 1-2 zile  ci cu 70 !! adica in medie mai mult de 2 saptamani; de ce sa iei alt credit ?? ca sa nu platesti iar? ca l-ai auzit pe vecinul ca nu se intampla nimic daca nu platesti?

vezi ca sunt si diverse firme de imprumut (un fel de camatari cu acte) care iti dau sigur bani cati doresti dar iti iau si pielea de pe tinesi la care nu iti permiti sa intarzii cu rata

#5
ichebau

ichebau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 05.09.2006
incearca la societatile de credit nebancare, ele nu au baza de date comuna cu bancile, plus ca nu iti vad daca ai credite la banci sau in alte parti; dobanzile sunt mai mari in schimb.

#6
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 aeon, on Dec 27 2006, 12:50, said:

dar cand bagi capul intre umeri si te faci ca ploua, asta de 4 ori, si nu cu 1-2 zile  ci cu 70 !! adica in medie mai mult de 2 saptamani; de ce sa iei alt credit ?? ca sa nu platesti iar? ca l-ai auzit pe vecinul ca nu se intampla nimic daca nu platesti?
ce usor cataloghezi oamenii ... de unde stii ca de exemplu nu a avut o problema cu serviciul ? sau orice alt motiv pentru care nu a putut plati.

#7
livakeroro

livakeroro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.12.2006
Multumesc pentru ajutor. Cred ca va sunt dator cateva explicatii:
1. Am facut creditul acum aproape 3 ani, prin iulie, la sugestia fiului meu (in complicitate cu sora lui), proaspat corigent la mate, ca sa-si cumpere bicicleta (500RON) si patine cu rotile (200RON). Citez din memorie: "tu doar vii la magazin si semnezi, eu platesc ratele (50RON), nu te doare capul". Patinele sunt ok, bicicleta e un stift. Sta in ploaie de 1 an. O s-o dau de pomana unui amarat ce nu-si permite credite.
2. Daca n-ati crapat de ras de ridiculul sublim al situatiei, treceti la 3.
3. Sunt dezordonat, neglijent, uituc, etc. Incerc totusi sa ma conduc dupa dictonul "Ein Mann, ein Wort". Pentru ca-mi stiu pacatele, am intrebat daca e posibil ca ratele sa-mi fie retinute din salariu, precizand ca am card la alta banca. Nu se poate.
4. Sunt aproape 200000 de romani rai platnici, toti pusi pe capatuiala si lux nemeritat, care in nesimtirea lor au poftit la un televizor sau aragaz. Unii au intrat pentru o restanta de 1RON, ca urmare a recalcularii dupa lichidarea creditului. Tnx aeon.
5. Daca bancile sunt foarte atente la intarzieri, ignora orice plata in avans. Am avut chiar surpriza sa platesc mai mult, pentru ca softul bancar, cumparat la mana a doua de la o banca peruana, considera avansul ca intarziere. Tnx Sonya.
6. Ideea cu creditul nebancar m-a condus la creditul.com. Sa vedem. Tnx ichebau.
7. Tot scotocind, am gasit http://www.121.ro/in...dite-cat17.html, sau http://www.cafeneaua...ul de Credit/36. Tnx zuppy.

Sper ca experienta mea sa fie cuiva de folos. Liviu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate