Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nu exista viata dupa moarte !!!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2957 replies to this topic

#1
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
De multa vreme am o banuiala in sensul ca nu exista viata dupa moarte, dar pana in prezent nu am avut o explicatie destul de pertinenta. Sigur, cu totii ne dorim sa EXISTE aceasta viata dupa moarte, insa iata ca pot explica de ce aceasta nu exista:

Trebuie sa fac o precizare inca de la inceput: eu sunt un adept al empirismului. Vad gandirea umana ca un procesor ce fara informatii din exterior nu ar avea ce sa proceseze si deci nu ar gandi. Deci omul gandeste atata timp cat are macar un simt care sa ii procure material de procesat.
Sa ne aducem acum aminte o celebra idee filosofica: "Cuget deci exist". Reciproca ei (daca o acceptam - eu o accept) ar fi "Exist numai atat timp cat cuget". Stiu..multi o sa ganditi  "Da ce, scaunele nu exista ? Ca ele nu cugeta...". Asa este, scaunele exista desi ele nu cugeta, dar scaunele au forma, noi, morti fiind, se punea problema unei existente abstracte. In plus, scaunele nu sunt constiente de propria existenta, omul este. Eu ma refer la existenta omului constientizata de acesta.
Avem, deci, urmatoarele 2 propozitii:
- omul gandeste atata timp cat are macar un simt care sa ii procure material de procesat.
- Omul exista numai atata timp cat cugeta.

Tragand linie, obtinem: "Omul exista numai daca are macar un simt care sa ii ofere material procesabil"

Cred ca este de la sine inteles ca toate simturile ce ofera material procesabil se pierd odata cu corpul....prin moarte.

O viata placuta !

#2
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Ai uitat de reîncarnare ... Sunt o grãmadã de cazuri care încã nu au putut fi logic explicate .. e un fenomen tare ciudat. Poate ne vom reîncarna (sufletele)..who knows ?

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Eu cred ca exista viata dupa moarte!
Aceea noua viata insa, nu are legatura cu prima...
Ideea e ca atunci cand un om moare altul se naste exact in acele momente.
E foarte greu de crezut si de explicat (nici eu nu cred) posibilitatea ca sufletul celui decedat sa se bage intr-unul din aceei nou nascuti, si culmea, sa-si aduca aminte mai tarziu (copilul) ce a fost in viata anterioara (pentru ca are sufletul celuilalt).
Asa ne-am aduce aminte cu totii de viata anterioara!
Cand eram mic de tot  nu am avut astfel de amintiri (si nici acum), singurul lucru extrem de ciudat a fost doar in unele vise!.
Visam (cateodata) ca picam in gol intr-un tunel (intunecat complet)
Aceasta ''cazatura'' in gol tinea pana la trezirea mea...
De fiecare data spuneam parintilor intamplarea, a fost un vis care nici acum nu mi s-a sters din memorie!
Da, acest vis nu l-am mai avut vreodata de atunci (de cand aveam 5-7 ani)
Sa aiba asta vre-o legatura cu un transfer de ''energie'' de la nastere?
Greu de crezut!

#4
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003

Quote

Originally posted by rz
E foarte greu de crezut si de explicat (nici eu nu cred) posibilitatea ca sufletul celui decedat sa se bage intr-unul din aceei nou nascuti, si culmea, sa-si aduca aminte mai tarziu (copilul) ce a fost in viata anterioara (pentru ca are sufletul celuilalt).


Daca ar fi asa populatia trebuie sa fie constanta. Ideea pica din prima...

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Fiinte nu se nasc numai la noi pe planeta...
Unul moare acum... iar altul (care nu va avea legatura cu cel mort, de dinainte) se va naste oriunde in univers.
Cu putin noroc, poate dam (de fapt nu noi) peste o viata mai buna, dupa moarte!

#6
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Poate in viata urmatoare devin musca, de ce ar trebui sa fiu om ? Eu unul nu cred in viata dupa moarte. In momentul in care mori s-a terminat. Dovezi stiintifice nu exista asa ca totul ramane de domeniul SF.

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
rz: sti tu cum se spune... nu te increde in miracole.... bazeaza-te pe ele !!!!

cum din moarte nu s-a intors nimeni... tot ce exista povestit sunt bazaconii si alte dezvaluiri "senzationale"

studiile serioase facute in sensul asta (da, au existat) nu au relevant absolut nici  o dovada serioasa cum ca viata ar fi repettiva in vre-un fel. chestiile cu persoane sub hipmnoza ar fi vorbit alte limbi sau au relatat diverse lucruri care nu ar avea cum sa le stie sunt fake, 100%

so, cred cu tarie ca e mult mai bine sa incerci sa-ti faci viata asta, singura de altfel mai buna decat sa crezi balivernele religioase sau a altor interese oculte.. pe care daca le analizezi indeaproape.. fac exact ce spun eu.. dar pt ei :)

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ah.. scuzati.. din moarte s-au intors 2 persoane pana acum.. Lazar si Iisus, nu ? sau.... :drac:

(mama ce misto a aratat monica belluci in matrix revolutions... ca persefona si la propriu si la figurat)

#9
LazyPawn

LazyPawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 17.09.2003
Aici se ajunge pana la urma la polemica veche de cand lumea intre materialism si idealism.

In clipa in care vorbesti de suflet, reincarnare sau alte povesti similare inseamna ca accepti exitenta unui "ceva" care are anumite proprietati, contine informatii, de ex. amintiri, sau trasaturi de caracter insa este imaterial. Ce anume pastreaza acest asa zis suflet? Identitatea vechii personane? Felul ei de a fi? Amintirile? Cunostintele, aptitudinile? Toate acestea fara un suport material? Ca si cum ai avea cativa gigabytes de informatie, dar fara un suport de stocare gen hard-disk.

Din experienta mea directa (neurologie, neurochirurgie), pot sa afirm ca toate amintirile, senzatiile, cunostintele, trasaturile psihice etc. sunt rodul EXCLUSIV al activitatii creierului uman. Un organ ca oricare altul, doar mult mai complex. Cel mai stralucit savant sau om de cultura este redus la nivelul de leguma in clipa in care un atac vascular cerebral, o tumora sau orice alta afectiune distruge cativa centri nervosi. Poti transforma un savant intr-un imbecil printr-o simpla incizie facuta gresit. Unde se duce informatia acumulata de el in acel moment? Nicaieri.

Ne place sa ne autoamagim ca ar mai fi ceva dupa pentru ca suportam mai usor gandul mortii. Mi-ar placea sa fie asa, dar nu prea cred.  :A

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Tocmai asta e nasol la subiectul asta... ca nu ai cum sa dovedesti si nici sa faci cercetari, oricat de avansata ar fi stiinta.
Poate peste cateva sute de mii de ani sa se afle ceva...
Nu sunt genul de om care asculta de un ''guru'' (popa sau ce-o mai fi), chiar deloc...
Din contra, ma amuza teribil cand vad (pe satelit) cum predicatorii americani si sud-africani reusesc sa-si hipnotizeze adeptii.
Au o putere de convingere extraordinara, cei mai slabi n-au nici o sansa sa reziste ''atacurilor'' asupra mintii lor
Dar sa revenim...
In momentul cand mori s-a terminat cu aproape totul...
Cred totusi ca sufletul apuca sa iasa din corp (care e terminat definitiv), problema e ca nu stim unde se duce si nici ceea ce face... daca nu se duce in alt corp.

P.S. Am avut si in familie un caz, de aia ''imi permit'' sa cred in existenta sufletului...
Moarte clinica, practic...
A simtit aceea usurare (senzatie de ridicare) pentru cateva secunde, a auzit tot ce vorbeau medici dar nu a vazut o imagine de sus (cum relateaza unii, intrati in moarte clinica).
Pana atunci nu credeam absolut nimic din povestirile celorlalti, dar cand am vazut ca si mama mea '' a luat-o razna'' iar doctorii (uimiti) au confirmat ca a redat pasaje din vorbele lor, am inceput sa am indoieli asupra mortii definitive...

#11
LazyPawn

LazyPawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 17.09.2003
Chestia cu pacienti comatosi care ulterior redau franturi din convorbirile celor din jur este in prezent explicata stiintific. S-a dovedit pe experimente riguros efectuate ca simtul auzului este pastrat mult dupa ce alte functii cerebrale inceteaza, deoarece populatiile de neuroni raspunzatoare de auz sunt foarte rezistente la hipoxie. Ca urmare, la un anumit grad de profunzime al comei, omul continua sa inregistreze informatii auditive, chiar daca pe moment el nu realizeaza cele vorbite in incapere (nu este constient, nu intelege). Ulterior, daca este norocos si scapa, e posibil sa poata reda fragmente din ceea ce a inregistrat. Daca s-ar sectiona nervii auditivi sau s-ar distruge arille temporale de proiectie corticala a auzului, persoana respectiva nu ar mai reda nimic din ce s-a vorbit in sala. Asadar, nu e nici un fel de suflet plutitor prin incapere.

In privinta senzatiilor de tunel, plutire, aura divina etc. nu sunt altceva decat un fel de vise din care la trezire poti sau nu sa-ti amintesti diferite parti. Am avut pacienti care au trait asemenea stari in timpul unei simple anestezii generale, cand viata lor nu a fost in pericol nici o clipa. Aici mai intervine si educatia pe care o ai, si interpretarea subiectiva a viselor adauga coloratura mistica necesara. Daca vrei cu orice chip sa crezi in minuni, si o pisica neagra sau urma unei pete de cafea este un semn divin.

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
LazyPawn,
Multumesc pentru explicatiile pertinente!
Numai bine.

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
lazypawn: practici medicina la tg.mures? unde? ai zis neurochirurgie.. ce mai face mr. lupsa ?

#14
LazyPawn

LazyPawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 17.09.2003
Da. Lupsa este seful Clinicii acum. Eu lucrez ca neurolog in prezent.   ;)

#15
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
si rector la medicina tot Pascu ?

#16
LazyPawn

LazyPawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 17.09.2003
Nu. Pascu se apropie de pensie. In prezent rector e Sabau, care preda la fiziopatologie.

Cred ca pe oameni nu-i prea intereseaza discutiile noastre, trimite-mi mesaje private daca mai ai intrebari.

#17
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
nu exista viata de apoi si nici viata de dinainte, in plus
voi nu sunteti decat o creatie a imaginatiei mele,
care acum e obosita si se duce sa se odihneasca pt
a va recrea maine la loc :cya:

#18
petra

petra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.12.2003
Destul de limitata mintishoara noastra....oricat de intelepti vom fi devenit trecand prin viata.
Ori a cuprinde si scruta cu ea ... necuprinsul e deja destul de "speculant".
Credem cu totii in ceea ce ne e mai comod sa credem...caci "materialiceste"nu vom reusi sa dovedim nimic in problema asta...
Poate mai curand la nivel de intuitie 'om mai putea gasi ceva raspunsuri vecine cu adevarul...
Dar in fond si "adevarul"ce o fi fiind....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate