Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Unde pot reclama Posta Romana ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
paspalica

paspalica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 06.04.2006
Sa va spun pe scurt ce s-a intamplat :
Saptamana trecuta , mai precis miercuri primesc acasa un aviz de instiintare ca am primit un colet . Ma prezint la posta cu respectivul aviz si buletinul si dupa ce o individa de pe acolo cauta coletul........stupoare.......s-a produs o greseala cica, si ca de fapt nu as fi primit NIMIC. Mi se spune ca vor mai cauta si voi fi instiintat de catre un factor postal acasa dar  totusi sa mai trec si eu pe la ei ca vor mai cauta . Zis si facut , am trecut din nou azi pe la ei si mi se spune ca respectivul colet a fost trimis inapoi deoarece NU M-AM PREZENTAT SA-L RIDIC IN TERMEN si ca nu as fi fost gasit nici acasa (MINCIUNA GROSOLANA AM SPUS DEOARECE IN PERMANENTA CINEVA A FOST ACASA).
Intrebarea mea ar fi cum sa procedez , unde as putea reclama acest fapt , mai ales deoarece trebuie sa intru in posesia coletului .
            
                                                         Va Multumesc

#2
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006

 paspalica, on Nov 16 2006, 00:01, said:

Sa va spun pe scurt ce s-a intamplat :
Saptamana trecuta , mai precis miercuri primesc acasa un aviz de instiintare ca am primit un colet . Ma prezint la posta cu respectivul aviz si buletinul si dupa ce o individa de pe acolo cauta coletul........stupoare.......s-a produs o greseala cica, si ca de fapt nu as fi primit NIMIC. Mi se spune ca vor mai cauta si voi fi instiintat de catre un factor postal acasa dar  totusi sa mai trec si eu pe la ei ca vor mai cauta . Zis si facut , am trecut din nou azi pe la ei si mi se spune ca respectivul colet a fost trimis inapoi deoarece NU M-AM PREZENTAT SA-L RIDIC IN TERMEN si ca nu as fi fost gasit nici acasa (MINCIUNA GROSOLANA AM SPUS DEOARECE IN PERMANENTA CINEVA A FOST ACASA).
Intrebarea mea ar fi cum sa procedez , unde as putea reclama acest fapt , mai ales deoarece trebuie sa intru in posesia coletului .
            
                                                         Va Multumesc

reclamatia o faci la posta ! insa tre sa pastrezi avizu' ala ...

#3
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Un telefon macar,daca nu un drum la protectia consumatorului poate ajuta!

#4
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Nu ai ce să faci. Reclamație va fi folosită pe post de hârtie igienică în cele din urmă.
Și mai lăsați-mă cu protecția consumatorului. Acolo sunt cei mai mari pungași. Omule, înțelegi?
Protecția consumatorului = HOȚII
Spun asta în cunoștință de cauză. Protecția consumatorului, Piedone, Zorro sunt PROPAGANDĂ! Ai făcut tu reclamație la protecția consumatorului? Ai primit tu satisfacție de la ei? Ți-au rezolvat ție problmele, ai primit despăgubiri? Nu? - atunci nu mai vorbii fără să cunoști sistemul. Câți chioșcari ai văzut tu amendați și câte firme desființate de protecția consumatorului? Eu am ceva legătură cu cei care se ocupă cu firmele, chioșcurile din piață. Frate, sunt aproape 100 de firme, nici una nu e în legalitate. Numai prin mâna mea au trecut peste 450 sesizări la protecția consumatorului. A fost desființat -un chișc, o geretă, amendată vre-o firmă, patron sancționat, garda financiară în spate? NU! Du-te frate în Piața Rahova și o să vezi sute, mii de chișcari care n-au nici o treabă cu normele sanitare și altele. Și, crede-mă, se fac și s-au făcut sute de sesizări la PC. Îi doare-n p**-bip de protecția consumatorului. Pe cei de la protecția consumatorului îi doare fix undeva, crede-mă!
În cel mai bun caz or să trimită o hârtie la poștă, hârtie în care să-i roage să facă mai multe verificări. Dar asta în visul cel mai bun. Nu e nici o dovadă, nu e cine știe ce gravitate, doar nu crezi că or să cerceteze ăia Poșta Română pentru că nu a ajuns la tine nu-ș ce colet.  Fiți oameni cu capul pe umeri, nu mai înghițiți găluștile astea. Dacă cunoști pe cineva care lucrează la PC, atunci poți să-i spui fără mustrări de conștiință că e o mare lepră a societății.

#5
silviu10ro

silviu10ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.12.2001
eu am avut urmatoarea problema...o camera foto cumparata de la Turbo Shop (aia care sunt in carrefour, cora,  mall ) si n-a mai mers blitzul...l-am dus la ei sa mi-l trimita in service, dupa ce m-am certat cu ei ...l-au luat. am mai sunat la ei sa vad daca e gata...inca nu. dupa o luna de zile, care e termenul maxim de retinere in garantie am fost la ei. mi s-a spus ca nu pot sa mi-l dea inca pt ca n-a venit din service. am cerut banii inapoi, pt ca se poate asa ceva. nu au vrut sa-mi dea nici banii inapoi. am intrat pe site-ul ANPC (autoritatea nationala pt protectia consumatorului ) am completat un formular cu ce si cum....si dupa aproape o luna de zile ma suna o femeie de la anpc sa ma intrebe de problema aia. in aceeasi zi am inteles ca au fost la turboshop si ca le-au facut dosar ca nu mi-au adus camera...le-au dat amenda nush cat... important e ca eu mi-am recuperat banii integral si si-au luat si ei amenda. mai mult de asta am fost fericit, ca si-au luat ei amenda ...la felul cum s-au purtat cu mine si etc....deci ANPC isi face treaba...dar trebuie sa ai rabdare

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
am pus o recomandata de la timisoara la hunedoara. a juns in 10 zile. tin sa reamintesc ca in 1969 ne-am dus pina pe luna in 4 zile. cum mortii ma-sii poti sa faci 180 de km in 10 zile in 2006 daca nu esti complet, da absolut complet idiot?

#7
skinner

skinner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 25.08.2006
Eu am paţit ceva asemanător: Am primit aviz pentru un Prioripost şi m-am plimbat pe la toate oficiile poştale din Titan ca să o găsesc. Pe site nu puteam să bag numărul de expediţie să văd unde a ajuns pentru simplul fapt că factorul poştal a completat neinteligibil şi numărul expediţiei şi numărul oficiului.

#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
pt reclamatii despre posta romana va rugam un plic timbrat corespunzator si trimiteti scrisoarea la posta romana. ai ei grija mai departe. :naughty:

ontopic: o factura nenorocita bucuresti-bucuresti la mine face 10 zile. ajunge fix dupa ce imi expira scadenta  :cursing:

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
N-ai unde.Am facut eu vreo 3 reclamatii online, pe situl lor, si am primit de fiecare data acelasi raspuns standard (probabil un autoresponder) "ne vom ocupa, bla, bla, bla". Lucrurile au ramas exact la fel.Colete desfacute, la fel si plicuri, reviste, angajate nesimtite, purtat de la un ghiseu la altul...bleah.

#10
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 Mosotti, on Nov 16 2006, 09:25, said:

am pus o recomandata de la timisoara la hunedoara. a juns in 10 zile. tin sa reamintesc ca in 1969 ne-am dus pina pe luna in 4 zile. cum mortii ma-sii poti sa faci 180 de km in 10 zile in 2006 daca nu esti complet, da absolut complet idiot?

18 km/ zi, daca te opresti sa bei un suc, sa tragi in pui de somn  :D !

on-topic: cel mai repede ajunge scrisoarea simpla, daca vrei sa fii sigur trimiti prin curier (adica un pol dai, un pol face, daca te-ai calicit, Moso)

#11
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006
Cu Posta cel mai bine e sa inceri sa rezolvi problema la oficiul unde esti.
Adica ceri pe loc acolo sa vb cu diriginta si ceri si condica clientului.
Pentru ca angajatele stiu ca daca pleci de acolo orice reclamatiew ulterioara e (cum s-a mai spus) hartie igienica.

In TM am  avut de 2 ori nevoie de posta si de 2 ori belele:
- e un OP la noi impartit in 2 cladiri apropiate. Stau la o coada (unde scria clar recomandate) si ma trimit in cladirea cealalalt. Acolo alta coada si cand ajung aia imi zice senin ca dincolo. :) bun ma duc inapoi si fara nici un stat la coada ma duc la locul unde scria "Condica clientului" (normal ca nu era caietul respectiv)  si l-am cerut.
Imediat  a venit diriginta cu scuzele ca "fetele e ocupate toate" si sa nu mai scriu nimic ca le taie din salaru mic bla bla.
-2 acelasi op dar idiotii au scris un op pe aviz si au trimis pachetul la alt op. Refacut  reclamatia pe loc si in 30 de minute mi s-a adus coletul la op unde scria pe aviz.

OFF  in tm ANPC cam functioneaza cel putin in cazul meu de la alimente expirate la furnizori de servicii. Trebuie doar sa faci seziari oficiale si astfel si ei is oblogati sa se ocupe.

#12
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Io as vrea sa reclam si CFR-ul asta. O mare gloata de imbecili. Sa ma ierte cei cativa, foarte putinii, care fac exceptie.

Va inscrieti la un boicot ?  -_-

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Mosotti, on Nov 16 2006, 09:25, said:

tin sa reamintesc ca in 1969 ne-am dus pina pe luna in 4 zile.

v-ati dus pe naiba. sint atatea documentare cu destule suspiciuni ca oamenii ar fi putut ajunge pe luna.

 dade, on Nov 21 2006, 12:11, said:

OFF  in tm ANPC cam functioneaza cel putin in cazul meu de la alimente expirate la furnizori de servicii. Trebuie doar sa faci seziari oficiale si astfel si ei is oblogati sa se ocupe.

in tm am facut eu 4 sesizari la opc si de 4 ori au incercat sa-mi explice ca 1+1=3.

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Aprilia, on Nov 20 2006, 19:05, said:

18 km/ zi, daca te opresti sa bei un suc, sa tragi in pui de somn  :D !

on-topic: cel mai repede ajunge scrisoarea simpla, daca vrei sa fii sigur trimiti prin curier (adica un pol dai, un pol face, daca te-ai calicit, Moso)
mai, posta e linga mine, de unde dracu vrei sa iau curier? io nu inteleg de ce se mai caca pe ei cu sisemele alea ale lor computerizate daca nu-s in stare sa duca o scrisoare. in alea 10 minute in care s-a chinuit sa tasteze adresele, un avion facea exact distanta timisora-hunedoara :death:

 Ion_de_la_Raion, on Nov 21 2006, 22:18, said:

v-ati dus pe naiba. sint atatea documentare cu destule suspiciuni ca oamenii ar fi putut ajunge pe luna.
in tm am facut eu 4 sesizari la opc si de 4 ori au incercat sa-mi explice ca 1+1=3.

:lol:

#15
piticot

piticot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2006
La orice oficiu postal, la directia regionala de posta sau direct la Compania nationala posta romana

#16
anzai

anzai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.11.2006
nu are nici un rost. posta romana e un serviciu de jeg. si mie la fel mi-se intampla cu bani care ii primesc din tara. nu imi vine nici un aviz la cutia de scrisori, si nici postasul nu vine acasa, desi in mod normal ar trebui sa fie obligat sa vina la usa si sa dea banii, altfel sa lase aviz la cuita de scrisori. am depus si eu o reclamatie dar degeaba. nu s-a schimbat nimic. daca nu as merge eu personal la posta sa intreb daca am primit vreun mandart cred ca ar astepta mult si bine si le-ar trimite inapoi

#17
MoodyGirl

MoodyGirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.07.2007
Am vazut k nu a mai postat nimeni de ceva timp pe acest topic, dar sper sa ni se mai alature si alti nemultumiti fiindca lipsa de respect pe care o afiseaza posta romana vizavi de clientii sai a devenit intolerabila...

In urma cu un an, fiind plecata in franta cu o bursa, primeam regulat scrisori de la prietenul meu din tara...evident toate ajungeau cu oaresce intarziere...dar una dintre ele a ajuns dupa mai bine de 2 luni avand inscris pe plic "mal encamida al ecuador" (aka, fusese gresit expediata catre Ecuador)...

Anul acesta, aflandu-ma in tara, i-am trimis doua felicitari unei prietene din franta...una dintre ele trimisa pe 1 martie, a ajuns undeva in luna mai, iar cealalta trimisa de paste, inca nu a ajuns...

Dar ceea ce a pus capac si m-a determinat sa merg si sa reclam, desi nu ma astept la vreo schimbare de atitudine si nici macar la niste scuze bine meritate s-a intamplat de curand...Pe 7 aprilie am trimis un dosar de inscriere la o universitate din Toulouse, trimitere recomandata cu confirmare de primire...Evident fiind vorba de o universitate si de un concurs, deadline-ul era f important...Ei bine, nu mare mi-a fost surpriza sa primesc A.R.-ul (confirmarea de primire) abia saptamana trecuta, pe 25 iunie...Dosarul ajunsese la Toulouse pe 12 iunie!!!!!!!!!!!! Nu pot sa-mi explic cum o corespondenta prioritara a putut sa faca peste 2 luni pana in franta...Problema e k citind legea din 96 privind functionarea serviciilor postei romane, am remarcat k pt intarzieri, oricat de mari ar fi ele, posta romana nu-si asuma nici o responsabilitate!!!

Daca mai exista situatii similare, va rog scrieti-mi fiindca am inceput sa cred k in tara asta trebuie sa fii nebun ori extrem de naiv sa mai incerci sa te revolti impotriva sistemului sperand k poti schimba ceva!!!

#18
tihuana

tihuana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.05.2007
eu am primit o hotarare din instanta dupa ... 3 luni  :cursing:
tin sa precizez ca era o corespondenta locala, care in mod normal mai mult de trei zile n-are cum sa intarzie  <_<

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate