Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

cum transform niste melodii din stereo in 5.1?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
sal am o mica problema : Cum transform niste mp3 care sunt stereo in 5.1 ce programe i`mi recomandati pt a face acest lucru?
Se poate si cu nero ??

Edited by longline, 29 October 2006 - 09:41.


#2
GabiDark

GabiDark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.10.2005
Si pe mine m-ar interesa un asemenea program.

#3
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
1. melodiile stereo se aud la fel si pe 2.0 si pe 5.1....eventual calitatea sunetului, da acolo ii vorba de calitatea boxelor, nu de numarul lor.
2. muzica se face stereo, adica doua canale...deocamdata nu am auzit de vre-o casa de discuri sau formatie care sa scoata melodii pe 5 canale :)))
3. 5.1 este folosit la filmele pe dvd-uri si in unele jocuri, dar acolo ai intr-adevar 5 canale diferite, si nu doua.
4. cel mai pertinent argument este ca nu poti imbunatati prin conversie software(si nici hardware) calitatea sunetului. E ca si cum ai afirma ca dupa ce faci rip la un cd audio si dupaia encode in mp3 pe 128 kbps, iei tu un program super jmecher si faci inapoi un cd audio de calitatea celui initial....la fel si cu 2.1>5.1 Din moment ce tu nu ai informatia de pe celelalte 3 canale, nu ai cum sa produci sunet 5.1

#4
vatrai

vatrai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 25.09.2006
din cate stiu exista muzica pe 5 canale (5.1) formal dts sau ac-3 , mai greu de procurat dar exista .
http://thepiratebay....?q=dts&audio=on
Daca ai un home cinema legat la un dvd nu cred ca o sa faci mare lucru ( dvd-ul meu nu vrea sa citesca astfel de formate desi le recunoaste ) . De pe PC insa merge .

#5
smario

smario

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.05.2005
http://forum.doom9.o...&threadid=83752

#6
NightWishMaster

NightWishMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 16.12.2006

View Postsergiu_spooky, on Nov 22 2006, 16:37, said:

1. melodiile stereo se aud la fel si pe 2.0 si pe 5.1....eventual calitatea sunetului, da acolo ii vorba de calitatea boxelor, nu de numarul lor.
2. muzica se face stereo, adica doua canale...deocamdata nu am auzit de vre-o casa de discuri sau formatie care sa scoata melodii pe 5 canale :)))
3. 5.1 este folosit la filmele pe dvd-uri si in unele jocuri, dar acolo ai intr-adevar 5 canale diferite, si nu doua.
4. cel mai pertinent argument este ca nu poti imbunatati prin conversie software(si nici hardware) calitatea sunetului. E ca si cum ai afirma ca dupa ce faci rip la un cd audio si dupaia encode in mp3 pe 128 kbps, iei tu un program super jmecher si faci inapoi un cd audio de calitatea celui initial....la fel si cu 2.1>5.1 Din moment ce tu nu ai informatia de pe celelalte 3 canale, nu ai cum sa produci sunet 5.1

Te contrazic!
Exista muzica in 5.1, mai exact pe DVD-urile Audio. De exemplu, Nightwish, a lansat un asemenea disc, care intr-adevar este 5.1.
Diferenta dintre un DVD Video si unul Audio consta in faptul ca la video fisierele care sontin datele filmului sunt in format .VOB si se afla in folderul VIDEO_TS iar la audio, fisierele sunt in format .AOB si se afla in folderul AUDIO_TS.

Cat despre un soft de convertire din stereo in 5.1 n-am auzit sio sincer n-am cautat inca, dar sunt de parere ca exista atat timp cat exista filme DivX cu sunet mp3 in 5.1, dar bit-rate-ul e de 3 ori mai mare.

Rog daca am gresit ceva sa mi se atraga atentia!



Cu Stima,

#7
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Acum ceva timp am facut un MP3 stereo in 5.1. Parca cu Nero. Nu mai stiu acum ce tip de fisier a scos, cert e ca a mers normal cu player-ul dar, melodia de 3-4-5 Mb avea cum aproximativ ... 700 de Mb. Neparat trebuie DVD. Dar vse auzea be-ton. Mult mai spatial decat MP3-ul. Desi am placa creative 6.1 certificata THX cu sistem Logitech 6.1 si emuleaza imcredibil sunetul stereo in 6.1 (muzica, filme DviX), clar "bucara" 5.1 se auzea mai bine. Dar sa stiti ca sunt unii carora nu le place sunetul asta. Cred ca se trag din parinti care ascultau muzica de fanfara pe cass-uri mono cu caseta. Nu le stiti voi la care ma refer, la alea din '70. Marfa.  :rolleyes:

#8
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Stiam ca cd-urile originale (straine) sau SACD-urile aveau 5.1. Dar cine da atatia bani pe asa ceva si mai ales cine are boxe care sa redea CORECT si CLAR aceste cd-uri...

#9
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,043
  • Înscris: 10.04.2006
Oricine are sistem cu EAX sau THX si o placa de sunet sa redea :)

#10
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Cauta aici
Rezultatul e un fake la fel ca o melodie mono facuta sa sune  "stereo", la fel ca o fotografie a/n "colorizata"... si oricum placa 5.1 vine cu soft capabil sa realizeze acelasi lucru direct la redare (de exemplu Realtek are "speaker configuration"), fara sa modifice formatul.
Dar probabil sunt prea obosit ca sa-ti inteleg doleantele...

La multi ani tuturor!

#11
cristella

cristella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.03.2006
Buna, dragilor. Celebra blonda a revenit cu probleme asemanatoare. Nu stiu ce vrea sa faca colegul longline dar iata ce vreau sa fac eu. Eu cant la vioara. Vreau sa inregistrez 5 fisiere wav mono cu o bucata muzicala. Toate vor avea aceasi durata. Apoi as vrea un program care sa ma ajute sa iau cele 5 wav-uri si sa pot face din ele un singur fisier ac3 sau dts care sa aiba sunet 5.1. Cine ma poate ajuta, va rog.

#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,043
  • Înscris: 10.04.2006
Nero waveeditor , sony soundforge, adobe audition , cooleditpro , versiuni mai vechi . Ai incercat ?

#13
cristella

cristella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.03.2006
Cred ca nu m-am facut bine inteleasa. S-ar putea sa ma repet. Deci eu am inregistrate cele 5 fisiere mono. Ceea ce imi trebuie este exact un program care sa-mi ia cele 5 wav-uri si sa mi le faca un ac3 ca sunetul din dvd. Adica primul fisier sa-l fac sa fie front left, al doilea - front right, al treilea - rear left, al patrulea - rear right si al cincilea - center si cumva sa pot crea si sunetul pt subwoofer (ma rog, ma descurc eu cu asta). Daca a mai facut cineva vreo nebunie ca asta sa scrie, daca nu, sa taca. Am vazut ca unii nici nu stiu de existenta melodiilor 5.1. Eu am de-astea, m-am jucat cu ele, le-am muxat cu imagine si am facut dvd video cu sunet 5.1 din ele. Nebunia mea acum este ca vreau sa-mi fac propriile melodii 5.1. Ma repet, imi trebuie numai programul care sa ma ajute sa combin cele 5 canale (am sunetul pentru ele). Am nevoie si de sfaturi de la cine a facut nebunii de-astea ca eu sunt un pic cam blonda dar legaturile intre neuroni inca functioneaza.

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcristella, on Jan 3 2007, 10:51, said:

Cred ca nu m-am facut bine inteleasa. S-ar putea sa ma repet. Deci eu am inregistrate cele 5 fisiere mono. Ceea ce imi trebuie este exact un program care sa-mi ia cele 5 wav-uri si sa mi le faca un ac3 ca sunetul din dvd. Adica primul fisier sa-l fac sa fie front left, al doilea - front right, al treilea - rear left, al patrulea - rear right si al cincilea - center si cumva sa pot crea si sunetul pt subwoofer (ma rog, ma descurc eu cu asta). Daca a mai facut cineva vreo nebunie ca asta sa scrie, daca nu, sa taca. Am vazut ca unii nici nu stiu de existenta melodiilor 5.1. Eu am de-astea, m-am jucat cu ele, le-am muxat cu imagine si am facut dvd video cu sunet 5.1 din ele. Nebunia mea acum este ca vreau sa-mi fac propriile melodii 5.1. Ma repet, imi trebuie numai programul care sa ma ajute sa combin cele 5 canale (am sunetul pentru ele). Am nevoie si de sfaturi de la cine a facut nebunii de-astea ca eu sunt un pic cam blonda dar legaturile intre neuroni inca functioneaza.
o varianta free gasesti aici
variantele profi ar fi Maven3D Proffesional, AC3Tools Pro sau A.Pack de la Astarte (recomandat de Magix Samplitude ca encoder extern, poti sa editezi cele 6 (SASE) trackuri mono in Samplitude si sa le exporti in AC3 folosind A.Pack-recomandat sau un alt encoder)


Quote

Nenea Zap Posted Today, 02:09
  Nero waveeditor , sony soundforge, adobe audition , cooleditpro , versiuni mai vechi . Ai incercat ?
blonda vorbea de 5.1 in ac3, nu de o colectie de editoare de sunet pentru amatori

#15
cristella

cristella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.03.2006
Antinari, deja ma doare capul. Iti multumesc mult pentru linkul ala (esti de nota 10), o sa-l mai citesc, sper sa proceseze ceva si neuronii mei si voi incerca. Promite-mi ca ma ajuti daca nu reusesc. Maine ma pun pe facut teste.

#16
cristella

cristella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.03.2006
N-am putut sa dorm linistita, m-a macinat nebunia mea. Asa ca am facut un test si am reusit. M-am folosit de Goldwave, AC3 Tools Pro, Muxman si Nero pentru a asculta o piesa 5.1 pe DVD. Antinari, multumesc mult. AC3 Tools Pro este superb, face bine treaba si este usor de folosit de catre blonde. :)

#17
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
poate pui si o bucatica de melodie sa te aud cantand la vioara :coolspeak:

Have a good year!

#18
juvete

juvete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.01.2006

View Postantinari, on Jan 5 2007, 14:05, said:

poate pui si o bucatica de melodie sa te aud cantand la vioara :coolspeak:

Have a good year!

incearca........Sonic Foundry Soft Encode-Dolby Digital 5.1

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate