Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Teste IQ

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
k_ounu_eddy

k_ounu_eddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 11.07.2006
Credeam ca inteligenta este nativa,adica te nasti cu ea,si apoi asa ramane toata viata.
Azi am dat peste asta aici,in care se spune ca sunt anumite metode cu care poti sa iti maresti mult Iq-ul.ce parere aveti?

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,033
  • Înscris: 10.04.2006
Doar reclama . Eventual va avea un scor mai mare la alte teste, deoarece va sti variantele pe de rost :lol:
IQ -ul il ai constant de la nastere pana la moarte ;)

#3
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Serios? De unde stii? Din cate stiu eu, IQ-ul se dezvolta odata cu acumularea de noi cunostine... Nu asta e rolul matematicii? Sa iti dezvolte intelectul?

#4
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Pai parca e diferenta intre inteligenta si gradul de cultura. Si ciobanul din varf de munte poate fi inteligent chiar daca e analfabet nu?
Din pacate n-am gasit niciun IQ Test care sa masoare numai inteligenta. In fiecare apare si cate o intrebare de cultura generala.

#5
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View PostNenea Zap, on Sep 12 2006, 20:34, said:

IQ -ul il ai constant de la nastere pana la moarte ;)
Pai atunci de ce se mai tine cont de varsta in determinarea IQ-ului ? ;)

#6
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,033
  • Înscris: 10.04.2006

View Postraducutzzu, on Sep 14 2006, 01:49, said:

Serios? De unde stii? Din cate stiu eu, IQ-ul se dezvolta odata cu acumularea de noi cunostine... Nu asta e rolul matematicii? Sa iti dezvolte intelectul?

Teste de iq sunt ceva de genu daca toti a sunt b si cativa b sunt c atunci cativa a sunt ...
Si nu vad matematica aici
Apropos confunzi cultura generala cu IQ ul ;)
Gugal sa te mai documentezi

View Postb3b3lusha, on Sep 14 2006, 09:46, said:

Pai parca e diferenta intre inteligenta si gradul de cultura. Si ciobanul din varf de munte poate fi inteligent chiar daca e analfabet nu?
Din pacate n-am gasit niciun IQ Test care sa masoare numai inteligenta. In fiecare apare si cate o intrebare de cultura generala.

Pai se poate . daca ii pui in fata unui cioban niste figuri geometrice , pe care le invarti si il intrebi care urmeaza va sti sigur daca are iq mare ;)

View Postmagic-gabi, on Sep 14 2006, 10:32, said:

Pai atunci de ce se mai tine cont de varsta in determinarea IQ-ului ? ;)

Pentru ca iq ul prin definitie e raportul dintre varsta mintala si varsta fizica
D'aia ;)

#7
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
IQ-ul se poate dezvolta :)

#8
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostNenea Zap, on Sep 12 2006, 20:34, said:

IQ -ul il ai constant de la nastere pana la moarte ;)
Bai taci din gura...  :lol:
Adica o persoana normala (fara inteligenta excesiva) la varsta lui Einstein era la fel de destept ca el? lol
IQ-ul 100 e exact normal...
mai putin de 100, depinzand si de varsta, este sub normal...
peste 100, esti mai inteligent...ex. iq  120 ... esti cu 20% mai inteligent decat cel cu iq 100...
etc

#9
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Eu raman la parerea ca IQ-ul se poate dezvolta. De ce se fac atunci exerctii cu copii handicapati mental?

Nu, nu fac confuzie intre IQ si cultura generala... de aia am zis de matematica. Eu asa stiu ca de aia se afce mate in scoli. Pt dezvoltarea intelectului.

#10
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
IQ-ul se dezvolta pe timpul vietii, dar egal intre indivizi.
Exemplu:
2 copii la varsta de 10 ani fac un test de inteligenta, unul are 100, celalat 110, la 20 de ani vor face testul din nou, numerele vor ramane aceleasi, nu se poate ca cel care a avut 110 sa faca un "Scor" de 120 iar cel caruia ii iesise 100 sa faca tot 120...

#11
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postrashid, on Sep 14 2006, 12:54, said:

2 copii la varsta de 10 ani fac un test de inteligenta, unul are 100, celalat 110, la 20 de ani vor face testul din nou, numerele vor ramane aceleasi, nu se poate ca cel care a avut 110 sa faca un "Scor" de 120 iar cel caruia ii iesise 100 sa faca tot 120...
Pai de ce? Poate ca ala care facuse 100 cand era mic a invatat mai mult si a ajuns la nivelul celuilalt...
Mi se pare foarte posibil...
Daca faci tu un test de iq la un interval de un an, se poate schimba rezulatatul...

#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,033
  • Înscris: 10.04.2006

View PostM0n0, on Sep 14 2006, 12:45, said:

Bai taci din gura...  :lol:
Adica o persoana normala (fara inteligenta excesiva) la varsta lui Einstein era la fel de destept ca el? lol
IQ-ul 100 e exact normal...
mai putin de 100, depinzand si de varsta, este sub normal...
peste 100, esti mai inteligent...ex. iq  120 ... esti cu 20% mai inteligent decat cel cu iq 100...
etc

Aha . Deci dupa tin Einstein e un analfabet cu IQ . Crede-ma ca daca NU ar fi facut atatea studii facea el ceva cu iq-ul sau ca habar n-ar fi avut ce-i aia curent electric ;)

#13
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Sunt de acord cu mono. and mi-am facut IQ-ul la scoala aveam 118 parca. Acu cred ca am mai putin...

Eu stiu ca tigarile omoara neuronii. Daca eu fumez 1 pachet pe zi timp de treizeci de ani, o sa am acelasi IQ la 50 ca la 20 de ani?

#14
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,033
  • Înscris: 10.04.2006
Si de cand tine inteligenta de numarul neuronilor? Folositi notiuni pe care nu stiti ce inseamna .
ps. o balena are mai multi neuroni decat tine ;) E un geniu aia nu ?Are IQ nemaivazut !

#15
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostNenea Zap, on Sep 14 2006, 13:00, said:

Aha . Deci dupa tin Einstein e un analfabet cu IQ . Crede-ma ca daca NU ar fi facut atatea studii facea el ceva cu iq-ul sau ca habar n-ar fi avut ce-i aia curent electric ;)
Eu am zis ca un tip la 50 sau 60 de ani...sau cati ani avea Einstein cand a terminat teoria relativitatii...cu 100 la iq, nu poate sa aiba si Einstein acelasi iq...
Tu cand te nasti, ai acelasi iq, daca se poate numi asa cu orice alt geniu de pe planeta...ai si acelasi numar de neuroni...dar cu timpul, tu poti sa-i dezvolti si poti sa-i omori...
Deci teoria ta ca IQ-ul e constant de cand te nasti pana la moarte...nu are logica...

View PostNenea Zap, on Sep 14 2006, 13:04, said:

Si de cand tine inteligenta de numarul neuronilor? Folositi notiuni pe care nu stiti ce inseamna .
ps. o balena are mai multi neuroni decat tine ;) E un geniu aia nu ?Are IQ nemaivazut !
Vorbim aici de aceeasi specie...nu trecem la alta...probabil o balena a mai inteligenta decat alta, nu ai de unde sa stii...

#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,033
  • Înscris: 10.04.2006
PFfff ma omori . IQ e DIFERIT de CULTURA GENERALA de CUNOSTINTE ACUMULATE sau de TEHNICI DE CALCUL sau de CE MAI VREI TU .

#17
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostNenea Zap, on Sep 14 2006, 13:09, said:

PFfff ma omori . IQ e DIFERIT de CULTURA GENERALA de CUNOSTINTE ACUMULATE sau de TEHNICI DE CALCUL sau de CE MAI VREI TU .
Dar prin ce se masoara ma atunci Coeficientul de Inteligenta? Nu prin intrebari legate de logica luate din materii precum matematica?
Si'n plus, nici nu vorbeam de asta...

#18
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,033
  • Înscris: 10.04.2006
Pai prin chestii de logica nu de matematica . Daca logica include si matematica se mai intampla . Oricum nici un test din cate vei face nu va fi bun . IQ ul se determina facand media a minim cinci diferite teste .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate