Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Photofiltre Studio 8.0

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Photofiltre Studio a ajuns la varianta 8.0

Puteti downloada un trial de pe site-ul oficial : http://www.photofilt...m/frames-en.htm

Programul a primit niste functii noi care sa-l apropie de Photoshop (pana in momentul de fata, Photofiltre Studio este oricum cel mai apropiat de PS).

Functii noi :



Este mult mai ieftin si util, iar invatarea se produce mai rapid.

Imbunatatiri :

-Outil Pinceau, Deformation & Nozzle
-In sfarsit : Histograma + editarea histogramei !
-Modul magic erase in tool-ul de corectare (really useful)
-Aparitia unor moduri care sa suplineasca lipsa unei vignetari serioase.
-Color coding din meniul principal, fara zeci de clickuri ;)
-Altele...nu m-am jucat destul cu el..dar vad ca merge mai bine Clone Stamp-ul :)

Edited by krossfire, 05 September 2006 - 19:10.


#2
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
-image gif maker
-better image explorer

#3
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Nu vrem. Mergem toti pe PS.

#4
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Posttim2003, on Sep 7 2006, 21:11, said:

Nu vrem. Mergem toti pe PS.

Ai fi surprins sa afli ca sunt o groaza de fani ai programului. Si mai sunt si altii care-l folosesc cum il foloseam si eu : Photoshop pentru editarea in profunzime + Photofiltre pentru "minuturi". Acum nu mai am Photoshop pentru ca intentionez sa trec complet pe Linux...si voi lucra in Gimp probabil. (Am pus si Gimp-ul pe calc sub GTK).

#5
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Succes pe linux cu GIMP-ul. Sper ca ai suficient timp liber si nervi de otel. Daca esti obisnuit cu PS, asa cum spui, o sa ai nevoie.

#6
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Posttim2003, on Sep 11 2006, 17:44, said:

Succes pe linux cu GIMP-ul. Sper ca ai suficient timp liber si nervi de otel. Daca esti obisnuit cu PS, asa cum spui, o sa ai nevoie.

Pai am si GIMP-ul pe Windows, sub GTK...dar nu m-am omorat cu el :P

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Câți dintre cei de mai sus au Photoshopul cu licență? Sau vorbim să nu tăcem? Pentru amatori și nu numai, PhotoFiltre e mană cerească: gratuit, ușor, isteț. Dacă ar ști și layere, ar fi perfect. Găsim acest feature în PhotoFiltre Studio. Din câte programe gratuite am testat, PF e cel mai bun la clasa sa.

#8
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postursamajor, on Oct 6 2006, 22:18, said:

Câți dintre cei de mai sus au Photoshopul cu licență? Sau vorbim să nu tăcem? Pentru amatori și nu numai, PhotoFiltre e mană cerească: gratuit, ușor, isteț. Dacă ar ști și layere, ar fi perfect. Găsim acest feature în PhotoFiltre Studio. Din câte programe gratuite am testat, PF e cel mai bun la clasa sa.

Stie layere Photofiltre Studio si poti importa o groaza de chestii care sa-l apropie de Photoshop.

Eu am Photoshop CS2, si am invatat sa lucrez pana la un anumit nivel cu el...dar papa domnu PS si resurse, si pentru editare instant tot la PF Studio apelez ;)

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pare-mi-se că merge și cu filtre Photoshop, nu?  :naughty: Și eu sunt fan PF.

#10
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Am descarcat si eu PhotoFiltre ca nu prea am reurse hardware pentru CS2, cel putin nu pe calculatorul la care lucrez frecvent!
Din cate am vazut pe site-u lor, softu e defapt trial pentru 30 de zile, de ce ziceti voi ca-i free?
Imi scapa mie ceva?

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
PhotoFiltre e free, PhotoFiltre Studio e shareware. PF nu știe layere (și altele), PFS știe. PFS știe și filtre tip Photoshop, 8BF.  ;) Bine "garnisit" cu pluginuri și filtre se apropie mult de Photoshop. Și e mult mai facil.

#12
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Aha... no' ne scuzati, ne scuzati !  Acum am priceput care-i spilu', multam fain!  :worthy:

Pentru altii care mai citesc acest topic, softul free e asta PhotoFiltre 6.2.6 / October 2006

#13
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Ce ziceti voi ca PS mananca resurse? Poate am eu o pb. la computer dar photofiltre sta mult mai mult la o banala editare a histogramei decat PS, si e valabil cam pt tot ce fac cu el. Mere mai repede in PS (chit ca nu ma pricem mare lucru la nici unul din cele doua). O fi ceva in calculatorul mau care nu place la Photofiltre?

#14
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Updateaza versiunea. Prima versiune de PF 8.0 avea mici probleme...una dintre ele aparea la rotatia custom cand faceam crop. Pur si simplu nu mai disparea panoul de setari de pe ecran, panou care manca invariabil o parte din poza.

#15
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Ieri am lucrat comparativ in Photoshop si in Photofiltre. Domnul Antonio DaCruz (creatorul Photofiltre) ar putea fi dat in judecata pentru unele optiuni 'imprumutate' din Photoshop.

#16
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006
Photofiltre (si n/ si Studio) vs. Gimp
Care e mai bun? De ce? Ce featuri are unul care nu le are celalalt?
Mersi.
Cat despre operabilitate: Photoshop e foarte bine aranjat cu tot cu 10 clickuri... deoarece atunci cand incepi sa lucrezi in profunzime si sa folosesti cam tot ce-ti poate oferi vrei sa fie toate la locul lor si cu aceasi importanta. Este PhotoFiltre la fel? sau cu atatea plug-in-uri te saturi de lucru dupa 15 minute? :) Dar Gimp?

#17
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Photofiltre Studio (vorbesc de varianta Studio) are o interfata extrem de simplista si utila, insa modul de lucru cu layerele, chiar daca simplist la randul sau , devine iritant dupa un anumit numar de astfel de layere. Totusi, ca un plus : Auto Adjust Levels, Brightness, Contrast , Gamma , Historgram si altele....au o bara separata in Photofiltre, foarte utila pentru incepatori, desi nici Photoshop nu duce lipsa de customizari.

Gimp - nu-l recomand pentru incepatori. Are o groaza de 'features' dar e destul de greoi si de neergonomic comparat cu cele de sus.

#18
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
In Photoshop nu se pot adauga cadre la imagine automat, sau cadre de tip masca...trebuie sa dai resize canvas, si asta doar pentru un cadru opac. Rusine Adobe...rusine ! In rest il cam bate pe Photofiltre la mai toate capitolele. (exceptie 'ease of use')

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate