Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Plantele si animalele de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
deoarece am vazut ca problema asta e amintita in discutiile de aici, ma gandesc ca niste informatii ar prinde bine. bun, listele sunt stufoase, dar nu trebuie sa le invatam pe dinafara, si nu-i greu de cautat in ele.

incep cu un articolas in dulcea limba romaneasca, dupa care vor urma listele (aproximativ) complete de plante toxice si non-toxice.

Plantele de apartament toxice si pisicile

Unele pisici nu manifesta niciodata interes pentru plantele de apartament insa foarte multe dintre ele isi fac un obicei in a roade frunzele sau tulpinile acestora.

Acest obicei poate fi datorat in cel mai bun caz plictiselii si in cel mai rau caz faptului ca pisica acumuleaza gheme de par in stomac si, pentru a le elimina, foloseste plantele pe post de "vomitiv".

ATENTIE - Plantele de apartament pot fi toxice.

Intrucat, pe langa neplacerile cauzate de aspectul inestetic al plantelor distruse, mai exista si posibilitatea ca pisica sa se intoxice sau chiar sa se otraveasca in urma ingestiei unora dintre ele, aceasta tendinta trebuie reprimata inca de la primele incercari, inainte de a deveni un obicei, iar plantele trebuie plasate intr-o zona in care pisica nu are acces.

O metoda simpla de a limita accesul pisicii la plantele de apartament este aceea de a plasa plantele in ghivece suspendate. In cazul in care aveti plante mari (cum ar fi ficusul si oleandrul), care au nevoie de ghivece pe masura si care nu pot fi suspendate, plasati-le intr-o camera in care pisica nu va avea acces deloc sau in care va putea intra numai in prezenta dumneavoastra.

Dintre plantele toxice sau iritante le enumeram aici pe cele care se gasesc in mod frecvent in casele noastre: poinsettia, azalee, dracena, crizantema, narcisa, ficus, muscata, feriga, oleandru, aloe, lalea, crin.

Simptomele intoxicarii cu astfel de plante sunt variate: varsaturi, diaree, pierderea echilibrului, caderea parului, spasme si, in cazurile cele mai grave, se poate produce chiar moartea. In cazul in care pisica a ingerat o planta cu potential toxic sau despre care nu stiti daca este toxica sau nu, este indicat sa va prezentati imediat la medicul veterinar.


Depistarea si eliminarea motivelor

Plictiseala
Daca pisica rontaie plantele de apartament din plictiseala, va trebui sa gasiti o metoda prin care "sa-si ocupe timpul" cu activitati mai "constructive" - puneti-i la dispozitie mai multe jucarii, jucati-va cu ea cat mai des, dati-i mai multa atentie. Unele pisici rontaie plantele de apartament numai cand stapanii nu sunt acasa, in general "in semn de protest" pentru ca au fost lasate singure prea multa vreme. In cazul in care aveti un program care va solicita mult timp in afara domiciliului, o solutie ar fi sa mai adoptati o pisica - astfel, dupa ce se obisnuiesc una cu cealalta, jucandu-se impreuna, nu se vor mai plictisi.

Eliminarea ghemelor de par
In cazul in care observati ca pisica rontaie plantele de apartament si apoi vomita gheme de par (cu aspect lunguiet, de forma stomacului), inseamna ca va trebui sa luati cateva masuri pentru a reduce cantitatea de par inghitita si pentru a ajuta pisica sa elimine ceea ce totusi acumuleaza, in mod sanatos, fara riscuri de intoxicatie sau otravire.

Una dintre cauzele caderii in exces a parului, in afara perioadelor de naparlire sezoniera (primavara si toamna), este alimentatia prea bogata in proteine (prea multa carne si lactate). De asemenea, oasele de pui nu sunt recomandabile. Astfel, primul pas pentru a reduce cantitatea de par inghitita de pisica este sa incercati sa reduceti caderea parului prin schimbarea alimentatiei si prin ingrijirea regulata a blanii (periere).

Pentru a ajuta pisica sa elimine parul inghitit, este recomandabil sa plantati iarba (sau orz) intr-o jardiniera la care pisica sa aiba in permanenta acces; desi se gasesc in pet-shop-uri casolete din plastic cu seminte de iarba in rumegus, este preferabil sa plantati totusi iarba in pamant deoarece rumegusul nu retine bine apa si nu contine substantele nutritive necesare pentru ca iarba sa supravietuiasca mai mult de doua saptamani. In acelasi timp, timpul de crestere in cazul in care achizitionati o casoleta noua este de aproximativ 7-10 zile.


(presupun ca ce scrie mai jos e valabil in mare masura si pentru caini, la capitolul asta nu sunt bine documentata)


Plante toxice:

http://www.cfainc.or...les/plants.html

http://cats.about.co...toxicplants.htm

http://www.xmission....lbox/plants.htm

http://www.sniksnak....ants-toxic.html

  Plante non-toxice:

http://www.cfainc.or...-non-toxic.html

http://www.sniksnak.com/plants.html

Edited by mianna, 02 September 2006 - 14:01.


#2
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Superba expunere mianna. SUPERBA !!!  :clapping:
Multumesc pentru ea.  :coolspeak:

Cred ca acest topic ar fi binevenit si pe aria "Pet World", adica un dublu topic. De ce spun asta ?? Pentru ca este foarte posibil (cazul meu :) ) ca intr-o locuinta, un membru al familiei sa fie cu florile iar un altul cu pisicile  :w00t:  Eu de ex as cauta pe aria de animalute, nevasta-mea pe aria cu buruieni de apartament. :P
O simpla sugestie, nimic mai mult.  :peacefingers:

#3
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006

View Postmianna, on Sep 2 2006, 11:08, said:

ATENTIE - Plantele de apartament pot fi toxice.


Chiar sunt toxice unele dintre ele: Aloe Vera, Crinul, Azalea, Asparagus, Clematita, Kalanchoe, Leandru, Poinsettia, Feriga etc.
Dar mai exista cele din gradina: frunzele verzi ale rosiilor, frunzele de cires, iedera (marea majoritate a speciilor), semintele de mar, ceapa, bujorul, semintele de ricin, palinul (partile aeriene), matraguna, laurul, vascul, scoarta de soc, brandusa de toamna (in special bulbii si semintele), ca sa nu mai spun de Lacramioare despre care cred ca stiti ca sunt chiar otravitoare si se recomanda spalarea mainilor si a fetei dupa ce ai venit in contact cu ele.

Dar ce le poti face? sunt asa de frumoase :wub:

Edited by Cela, 03 September 2006 - 01:13.


#4
georgevladcom

georgevladcom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.10.2006

View PostCela, on Sep 3 2006, 02:10, said:

Chiar sunt toxice unele dintre ele: Aloe Vera, Crinul, Azalea, Asparagus, Clematita, Kalanchoe, Leandru, Poinsettia, Feriga etc.
Dar mai exista cele din gradina: frunzele verzi ale rosiilor, frunzele de cires, iedera (marea majoritate a speciilor), semintele de mar, ceapa, bujorul, semintele de ricin, palinul (partile aeriene), matraguna, laurul, vascul, scoarta de soc, brandusa de toamna (in special bulbii si semintele), ca sa nu mai spun de Lacramioare despre care cred ca stiti ca sunt chiar otravitoare si se recomanda spalarea mainilor si a fetei dupa ce ai venit in contact cu ele.

Dar ce le poti face? sunt asa de frumoase :wub:

Mai multe plante de interior se pare ca produc substante toxice de ex: Dieffenbachia , Colocasia. In principiu vad ca sunt plante de origine tropicala.

#5
bezz

bezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.09.2006
bun, sunt otravitoare, dar e vreo problema (pentru sanatatea celor din casa) sa le tin pe pervaz, in apropierea patului sau in alte locuri din camera?

as avea asa: Aloe Vera, Azalea, Kalanchoe, Leandru, Colocasia (si multe altele care nu stiu cum se cheama)
mentionez ca aerisesc des casa.

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbezz, on Nov 8 2006, 23:20, said:

bun, sunt otravitoare, dar e vreo problema (pentru sanatatea celor din casa) sa le tin pe pervaz, in apropierea patului sau in alte locuri din camera?

as avea asa: Aloe Vera, Azalea, Kalanchoe, Leandru, Colocasia (si multe altele care nu stiu cum se cheama)
mentionez ca aerisesc des casa.


ai uitat sa mentionezi din ce specie de animal faci parte.


(fara emoticon, ca nu glumesc. pentru cine nu intelege, uitati-va la un post mai recent)

Edited by mianna, 30 March 2008 - 15:47.


#7
ikim

ikim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.03.2007
datura este toxica

#8
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
datura sau matraguna e acelas lucru ?eu  am o dracena si e uneori preferata unei pisici ,nu prea des dar totusi nu are niciodata frunzele intregi .de muscate ,colocasie ,nu se atinge nici-una .

Edited by HADE 61, 18 March 2007 - 08:35.


#9
roxana.zenit

roxana.zenit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.07.2007
Buna ziua! Eu am un perus ondulat (un fel de papagal) si are obiceiul de a-mi ciuguli plantutele :w00t: Preferatul lui este un trandafir japonez care este un copac in toata regula. Coco imi mai ciuguleste ocazional si Yucca. As vrea sa stiu daca aceste doua plante pot avea efecte negative asupra sanatatii lui Coco. Multumesc :)

#10
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postroxana.zenit, on Jul 24 2007, 11:13, said:

Buna ziua! Eu am un perus ondulat (un fel de papagal) si are obiceiul de a-mi ciuguli plantutele :w00t: Preferatul lui este un trandafir japonez care este un copac in toata regula. Coco imi mai ciuguleste ocazional si Yucca. As vrea sa stiu daca aceste doua plante pot avea efecte negative asupra sanatatii lui Coco. Multumesc :)
Hibiscusul nu este otravitor, yucca are o seva usor toxica... cel putin teoretic, practic, eu stiu pisicute care rontaie zilnic frunzele de yucca si n-au patit nimic pana acum... dar nu stiu ce efect poate avea asupra unui perus.
Cel mai bine te poate sfatui un veterinar.

#11
teo_sweet_december

teo_sweet_december

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2007
si eu am o pisisca...dar pana acum nu mi-a  mancat plantele..... mai degraba a inceput sa roada paiele de la matura :lol:

pisica*

#12
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Ei, pufosul meu nu are treaba decat cu mopul si cu o nolina pe care mi-o ciupeste de varfuri constant. Cred ca de-al naibii, ca nu-i place, doar musca varfurile si le lasa apoi sa atarne :( spre disperarea mea. Varfurile apoi se innegresc si eu nu prea am ce sa le fac.
Ideea e ca trec peste asta, de dragul lui, mai ales ca se uita angelic de sub nolina in timp ce-i musca frunzele, dar ma intereseaza daca nu ii face rau planta.

#13
dvergar

dvergar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.03.2008
Vreau sa imi pun in balcon plante din acelea curgatoare cu multe flori de diverse culori. Cine a fost prin austria sau germania stie despre ce vorbesc. Ei bine, nu stiu daca sunt muscate si chiar vreau sa cumpar de undeva. Sper sa tina la clima din romania. Vreo idee?

Edited by dvergar, 21 April 2008 - 08:40.


#14
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
daca am stii la ce plante te referi...
Sunt multe plante curgatoare cu flori divers colorate... poti da ceva detalii, numele plantelor sau o poza ?

#15
dvergar

dvergar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.03.2008
Se pare ca sunt muscate curgatoare, am gasit pe net, insa in magazine nu exista.
Poza:
http://www.neuwirt-o.../GERANIEN-1.jpg

#16
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Nu stiu exact de unde esti tu. La locatie n-ai trecut nimic.
Insa muscatele curgatoare se gasesc peste tot in Bucuresti. Adica la raioanele de gradina ale tututor marketurilor : Bricostore, Carrefour, Practiker, Metro... dar si in florariile de cartier.

#17
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008
Mianna, as completa articolul pe care l-ai preluat de la mine din site cu privire la plantele toxice pentru animale (si care se refera numai la pisici) cu o lista scrisa de unul din medicii veterinari cu care colaborez, care include atat plantele, cat si simptomele: http://www.animalutz...ele-de-casa.php - unele plante sunt mai periculoase decat altele; unele dau simptome neglijabile, altele pot fi letale, fie si daca animalul ingera o cantitate minimala.

Pentru cei care au animale de companie - daca nu sunteti SIGURI ca o planta anume este ok, mai bine nu o lasati la indemana animalutzului. Nu va bazati pe presupunerea ca animalul nu va "gusta" planta respectiva sau pe faptul ca nu obisnuieste sa o faca - animalele sunt totusi imprevizibile si oricand le poate veni ideea nefericita de a incerca ceva nou si... fatal.

Edited by Animalutze, 28 April 2008 - 20:14.


#18
adi125

adi125

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.11.2007

View Postroxana.zenit, on 24th July 2007, 11:13, said:

Buna ziua! Eu am un perus ondulat (un fel de papagal) si are obiceiul de a-mi ciuguli plantutele :w00t: Preferatul lui este un trandafir japonez care este un copac in toata regula. Coco imi mai ciuguleste ocazional si Yucca. As vrea sa stiu daca aceste doua plante pot avea efecte negative asupra sanatatii lui Coco. Multumesc :)

am avut si eu papagal si ii dadeam patrunjel spalat dar sa nu aiba apa si ii trecea pofta de plante
e bine sa le tii departe de el pe cele toxice

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate