Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Salarii profesori

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2814 replies to this topic

Poll: Salariile profesorilor (620 member(s) have cast votes)

Credeti ca este corect?

  1. Da (236 votes [38.06%])

    Percentage of vote: 38.06%

  2. Nu (384 votes [61.94%])

    Percentage of vote: 61.94%

Vote Guests cannot vote

#1
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
Ultima crestere salariala al profesorilor preuniversitari duce la un salariu de 6 milioane lei; un cadru didactic universitar, cu studii universitare si postuniversitare are un salariu de 6-9 milioane lei (cu 10-15 ani vechime); un pompier, in prima zi de munca (calificare liceul) are un salariu de 12 milioane de lei (plus 60 milioane lei echipamentul de protectie);

credeti ca acest raport de salarizare este normal?

Edited by data, 01 September 2006 - 22:45.


#2
daulica

daulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.12.2005
Lojic ca nu este normal ca un om care a studiat o mare parte din viata sa aiba un salariu de nimic. Dar din cate stiu eu (surse neoficiale) un profesor universitar are putin mai mult (nu exagerat de mult).
Si in Romania nimic nu este normal. De ce sa ne m-ai miram ??  ;)

#3
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 dau, on Sep 1 2006, 23:58, said:

Lojic ca nu este normal ca un om care a studiat o mare parte din viata sa aiba un salariu de nimic. Dar din cate stiu eu (surse neoficiale) un profesor universitar are putin mai mult (nu exagerat de mult).
Si in Romania nimic nu este normal. De ce sa ne m-ai miram ??  ;)

un profesor universitar (lege promovata pentru ca multi parlamentari sunt profesori universitari) are un salariu de 5-10 ori mai mari decat urmatorul grad universitar; un preparartor, asistent, lector au salarii de 4-6-9 milioazne lei; mai mici decat un gunoier.

#4
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
dar v-ati pus intrebarea cat castiga un profesor de la liceu sau generala?  ;)

#5
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 Pollux, on Sep 2 2006, 00:49, said:

dar v-ati pus intrebarea cat castiga un profesor de la liceu sau generala?  ;)

sincer nu stiu care salariul unui profesor de liceu si ar fi curios care este; daca imi puteti spune care este as fi recunoscator.

#6
Vlad01

Vlad01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 11.08.2005
Acuma sa ma scuzati, da majoritatea profesorilor la cat isi dau silinta ca elevul sa stie nu ar merita nici macar cat au. Sunt si profesori care pun suflet si le-as da mult mai mult, dar sunt putini...foarte putini.

#7
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Sunt profesori excelenți, dar au același salariu ca cei mediocri. Cu greu își dă omul silința când nu are de ce... -_-

#8
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
la liceu ... intre 4 si maxim 10 milioane in conditii normale. Se mai castiga sume mici in plus la comisii de examinare (dar foarte putini bani) , in cazul in care sunt diriginti ... si cam atat. S-a vorbit de studentii care mai si predau: Un profesor suplinitor necalificat cu jumatate de norma are 2 milioane. (asta nu inseamna ca daca ar avea norma intreaga ar avea 4 milioane, pentru ca plata pe ora, din cate stiu, nu este chiar o foarte mare parte din salariu ...)

Lateredit:
Ca sunt buni, ca sunt rai, prin mainile profesorilor cam trec majoritatea celor care ajung sa castige jignitor de mult fata de salariile profesorilor. Poate ca daca salariile ar fi la fel de mari cum se aude ca sunt in domeniul bancar, s-ar face automat un triaj calitativ al profesorilor datorita numarului mare de candidati care ar vrea sa ocupe un post de profesor ... Ceea ce ar fi in binele tuturor.

Edited by adynis, 02 September 2006 - 02:02.


#9
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Întrebarea vine: care e rostul? :confuzzled:

#10
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

 Pollux, on Sep 2 2006, 00:49, said:

dar v-ati pus intrebarea cat castiga un profesor de la liceu sau generala?  ;)
hai sa iti raspund eu la intrebare, sunt profesor de info la liceu de 2 ani, am 25 ani acuma varsta.ti se pare tie normal sa iau 550 lei salar dupa 4 ani de facultate ?asa avere mare castigam ca nu mai avem unde sa ducem banii.gandestete cum e sa mai si intretii si o familie cu banii astia mai..!!!!!

#11
Bamis

Bamis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.06.2005
Caz concret: Institutor II, grad didactic II, vechime 11 ani - 585 RON.

#12
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Spre exemplu ( e doar un exemplu ), dirigintele meu. Nu prea are cine stie ce vechime, e grad mediocru spre bun sa zic, salariu in conformitate. Dar intervine problema meditatiilor. El face 6 zile pe saptamana meditatii cu cate 5 copii / zi  cu 300.000lei / 2 ore. Asta inseamna 1500.000x6= 9 milioane pe saptamana = aproximativ 30 milioane pe saptamana numai din meditatii. Asta ca sa nu mai spunem ca si nevasta lui e profesor, si e casa plina de copii :)
Deci multi din profesori scot bani frumosi, neimpozati de pe urma altora dar ei tot se plang ca nu au bani. Daca va uitati atent, nu cei de matematica si de romana se plang mai ales, sunt cei de desen, sport, religie, biologie.. si alte materii la care nu prea se "insista" sa spun asa. Practic ar trebui o majorare a salariului dupa o "investigatie" sa zic asa. Eu consider ca cei care mediteaza la greu nu mai au dreptul sa ceara in plus, dupa ce ca pacalesc statul de un impozit grosolan. Si nu sunt putini.

#13
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
salariile ar trebui sa reflecte pregatirea necesara pentru a ocupa un anumit post; nu este normal ca o persoana cu calificare inalta sa fie platit cu un salariu mai mic decat un absolvent de 4 clase.

adica inteleg, traim intr-o tara saraca (sper ca numai momentan saraca) si nu exista fonduri pentru a mari salariile bugetarilor; numai ca pentru unele categorii nu se gasesc bani niciodata, pentru altii se gasesc.

#14
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
In principui nu e corect salariul pentru cineva care te invata ceva care poate sa te faca sa ajunga ceva in viata. Dar si ei sunt devina pentru acest salariu pentru ca de cate ori se vrea desfiintarea unor posturi de profesori care nu ajuta la nimic sar cu gura si ameninta cu greva. Am vazut un lider de sindicat care se plangea ca acei profesori nu au  unde sa se duca daca catedrele lor vor fi desfiintate. Dar acel narod cred ca nu intelege ca daca acea catedra nu este inchisa va forma oameni al caror profil nu ii va ajuta deloc in viata iar acei elevi vor deveni la randul lor profesori pentru ca asta ar fi singurul loc unde s-ar putea angaja. Asa ca raul trebuie taiat cat mai repede. Narozii astia de profesori trebuie sa inteleaga ca mai bine 50.000 de profesori cu salarii mai mari decat 80.000 cu salarii mici si lucruri inutile pe care le invata unii elevi.

#15
lola_cola

lola_cola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 20.04.2005

 The_Napster, on Sep 2 2006, 10:30, said:

Spre exemplu ( e doar un exemplu ), dirigintele meu. Nu prea are cine stie ce vechime, e grad mediocru spre bun sa zic, salariu in conformitate. Dar intervine problema meditatiilor. El face 6 zile pe saptamana meditatii cu cate 5 copii / zi  cu 300.000lei / 2 ore. Asta inseamna 1500.000x6= 9 milioane pe saptamana = aproximativ 30 milioane pe saptamana numai din meditatii. Asta ca sa nu mai spunem ca si nevasta lui e profesor, si e casa plina de copii :)
Deci multi din profesori scot bani frumosi, neimpozati de pe urma altora dar ei tot se plang ca nu au bani. Daca va uitati atent, nu cei de matematica si de romana se plang mai ales, sunt cei de desen, sport, religie, biologie.. si alte materii la care nu prea se "insista" sa spun asa. Practic ar trebui o majorare a salariului dupa o "investigatie" sa zic asa. Eu consider ca cei care mediteaza la greu nu mai au dreptul sa ceara in plus, dupa ce ca pacalesc statul de un impozit grosolan. Si nu sunt putini.

Crezi ca daca ar fi platiti corespunzator, ar mai fi nevoiti sa munceasca suplimentar 6 zile din 7? Crezi ca daca ar avea un salariu onorabil si nu mizerabil nu ar prefera decat sa isi petreaca sambata cu 5 copii pentru 300 de mii?
Sincer, ceea ce se intampla e mai mult decat bataie de joc, oricum in stilul asta in maxim 10 ani se duce dracu invatamantul de stat. Profesori buni, talentati si dedicati meseriei lor parasesc catedra de foame. Oameni de la care am avea ce invata ne taie chitante la banci. Oamenii pleaca, pleaca unde se ofera mai multi bani. Rata de inscriere si de absolvire a unui liceu pedagodic de unde ne ies invatatorii a scazut drastic. Nimeni nu mai vrea sa fie profesor, pentru ca stiu ca au nevoie de bani de paine.  Daca as avea de ales intre a preda o limba straina, ca optional la o scoala pentru 3600 Ron, si a servi la mese intr-o terasa pentru aceeasi bani +  spaga de rigoare zilnica care mai inseamna cam 12 milioane pe luna, nu vad de ce as preda!
E o gandire logica si mai mult de atat, mi se pare ingrozitor sa predau intr-un liceu si sa stiu ca femeia de servici a liceului are salariul mai mare decat al meu.

#16
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

 The_Napster, on Sep 2 2006, 10:30, said:

Practic ar trebui o majorare a salariului dupa o "investigatie" sa zic asa. Eu consider ca cei care mediteaza la greu nu mai au dreptul sa ceara in plus, dupa ce ca pacalesc statul de un impozit grosolan. Si nu sunt putini.

Cei care meditează la greu trebuie puși să plătească impozit pe venitul astfel dobîndit, dar salariul la stat n-are de ce să fie influențat de faptul că profesorul respectiv face sau nu meditații.
Partea proastă este cînd unii profesori intenționat nu-și dau mare silință să-i învețe pe elevi, ca să aibe clienți pentru meditații.

 lola_cola, on Sep 2 2006, 12:59, said:

mi se pare ingrozitor sa predau intr-un liceu si sa stiu ca femeia de servici a liceului are salariul mai mare decat al meu.

Poate femeia de serviciu de la o bancă. Femeia de serviciu a liceului nu cred că are salar mai mare ca un profesor.

#17
lola_cola

lola_cola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 20.04.2005

 Marius1989, on Sep 2 2006, 13:11, said:

Cei care meditează la greu trebuie puși să plătească impozit pe venitul astfel dobîndit, dar salariul la stat n-are de ce să fie influențat de faptul că profesorul respectiv face sau nu meditații.
Partea proastă este cînd unii profesori intenționat nu-și dau mare silință să-i învețe pe elevi, ca să aibe clienți pentru meditații.
Poate femeia de serviciu de la o bancă. Femeia de serviciu a liceului nu cred că are salar mai mare ca un profesor.

Marius crede-ma pe cuvant, femeia de serviciu cu tot cu sporuri are salariul mai mare ca al mamei mele care este cadru didactic gr I 25 de ani vechime!

#18
RoAp

RoAp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 22.01.2006
Nu-i drept sistemul de remunerare in invatamant.
E chiar o rusine.
Descalificant este modul in care se vorbeste de salariul unei femei de serviciu.De fapt trimiterea la persoana, nu salariul neaparat.

La fel de "descalificant" este faptul ca sugerez o a doua slujba.Cu tot respectul scriu asta.Va salut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate