Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Cum sa fac sa invat tiganeste?

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#1
Mr BOOMbastic

Mr BOOMbastic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.08.2003
Stie cineva de vreo carte sau website care poate sa ma invete limba tiganeasca?
Mersi mult daca stie cineva de ceva.

#2
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Exista un dictionar rrom - roman in librarii (DA, EXISTA!!!!!)


ps. WTF?!

#3
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
cel mai simplu e sa inveti direct de la tigani.. numai ai grija ca au `jde mii de dialecte

#4
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002

Quote

Originally posted by pstdgt
Exista un dictionar rrom - roman in librarii (DA, EXISTA!!!!!)


ps. WTF?!



lol indreptar romananeste-tiganeste  :drac:

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Hmm acum sincer, nu ai ce face ? Vrei ceva util ? invata japoneza/chineza/germana.

Tiganeasca NU iti va folosi niciodata...
.. iar sa te mandresti ca stii tiganeste.. :drac: nu e idee buna :P

#6
Mr BOOMbastic

Mr BOOMbastic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.08.2003
Motivul pentru ca vreau sa invat tiganeste este sa dau o visita pe la Guta si Adrian si sa ii intreb daca pot sa fac manele cu ei. Cred ca e numai politicos sa stii tiganeste inainte sa te duci in visita. Trebuie sa aduc un kil de aur cu mine de asemenea, dar n-ar fi mai classy sa le zic ceva in tiganeste cand le dau aurul?

#7
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
sure...

le zici un sictir, mucles, bafto delo-delo :drac:

efect garantat.

ps. ia mai bine un kil de gloante si machinegun-ul daca tot le faci o vizita /fire/

#8
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
oare tigaeasca din Ro este aceeasi cu tiganeasca de pe alte meleaguri?

#9
raduku

raduku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.08.2003
pstdgt : siktir = etimologie turca, mucles = latina....
Mr BOOMbastic : pt. a învatza lb. rromani, vezi http://www.rroma.ro subiectul fiind deja dezbatut.
Courage : o lb. straina în plus est INTOTDEAUNA o idee buna...mai lasa clisheele !
tarzy : cu mici-mari exceptzii, da !

#10
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by raduku

Courage : o lb. straina în plus est INTOTDEAUNA o idee buna...mai lasa clisheele !

da, dar potzi sa plasezi nishte prioritatzi... adica, engleza, spaniola, chineza, germana, franceza shi altele.... tziganeasca fiind o limba moarta practic.... n'ai ce vorbi cu ei anyway, nu?

#11
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
cineva imi spunea candva ca faptul ca stie tiganeasca l-a ajutat de multe ori in periplurile prin europa. asta pentru ca tigani gasesti peste tot in europa (si nu numai), care chiar daca probabil vorbesc ceva dialecte, oricum se pot intelege intre ei. si daca nu stii limba poporului respectiv, dar stii tiganeste, poti s-o scoti la capat si sa afli informatiile pe care le doresti.

din punctul meu de vedere, tiganeasca e o limba foarte utila, mai ales in conditiile actuale din ®romania... asa ca lasati-o mai moale cu "la ce-ti trebuie?" la urma urmei, omul poate are o curiozitate pentru limba asta. si mie mi-ar placea de exemplu sa stiu vorbi tiganeste.

si sunt curios daca exista ceva resurse pe net despre limba lor, cam care le e gramatica, care-s diferentele intre dialecte (daca exista dialecte?), daca au ceva literatura scrisa in tiganeste si eventual ceva traduceri in romana...

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
daca tu crezi ca e ceva care itzi va fi de folos in viitor! eu ma gandeam ca te descurci mai bine in engleza prin europa, decat in tziganeshte, dar probabil ca nevorbind tziganeshte nu mi'am dat seama de avantajele pe care le'am ratat...

ce sa zic... succes atunci in invatzarea limbii tziganeshti!!!

literatura? hmmm, hard to say, in primul rand nici nu shtiu daca limba asta pana nu de mult daca avea scriere... acum o fi avand o transpunere fonetica pe un alfabet roman.

fara sa vreau shi va rog sa'mi acceptatzi prejudecata... dar cred ca ultimul lucru pe care ma ashtept sa'l gasesc intr'o casa de tzigani este o biblioteca.

eu cred ca tziganul crede in zicala "Ai Carte, Ai Parte" cu conditzia sa ai macar o chinta mica... hehehe

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by sapho
cineva imi spunea candva ca faptul ca stie tiganeasca l-a ajutat de multe ori in periplurile prin europa....{} dar stii tiganeste, poti s-o scoti la capat si sa afli informatiile pe care le doresti.  

ma shi vad cu pda'ul la un starbucks in Germania incercand sa aflu de la "orbul" care cersheshte in fatza complexului care sunt setarile de la serverul wireless din cafenea...

shi acu pe bune, daca vorbeshte tziganeshte ai FOARTE MARI SHANSE sa vorbeasca shi romaneshte...

#14
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
NU imi vine sa cred!!!!!! Da' ma rog...... exista democratie, iar scopul scuza mijloacele!

Majoritatea tiganilor din europa sunt romani, asa ca.........."i feel blessed"!

Da' ma bucur ca exista si romani fara prejudecati care judeca sanatos si se pare ca si bine .........Felicitari Raduku! Chiar mi-a placut ce ai postat!

#15
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Cred ca limba romanes trebuie cunoscuta de catre toti cei care merg cu transportul in comun, sau macar cuvinte de baza ca "fa-l", "la", "buzunar", "praleo", etc.

Praemonitus, praemunitus ziceau latinii, adica prevenit inseamna pregatit, mancati-as.

#16
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Si eu ma gandeam la asta. Cred ca in cel mai bun caz in Europa te plimbi 1-2 saptamani- in vacanta. Pe cand, in [r]romania trebuie sa traiesti o viata....
Foarte bun postul !

#17
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001
praleo=frate
moro= al meu
car=p**a
mij=p**da
deshalo=zece , unul dintre  cuvintele cu radacina latina,
devla=Dumnezeu
De altfel, sunt foarte multe cuvinte de origine latina in lb. tiganesca, au stat citeva sute de ani in Bizant. Insa limba li s-a alterat foarte tare in functie de tara in care se afla, deci nici chiar cei din Ardeal, care au multe cuvinte de origine sau rezonanta maghiara, nu se inteleg in totalitate cu cei din Bucuresti, de exemplu.

#18
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
@Zubaida: manca-ti-as; vine de la (eu) ti(e) as manca

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate