Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

aparatele electrice de ras

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
constantynd

constantynd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.12.2001
va salut pe toti.eu unul m-am plictisit sa ma tot rad cu aparatul clasic de ras si as dori sa-mi cumpar unul electric.m-am orientat spre un BRAUN e-razor 1008(1.400.00) sau un PHILIPS microaction 4417LC(1.700.000). rog mult de tot pe cei care au asa ceva sa-mi spuna daca se merita sa dau atatia bani pentru ca nu vreau sa regret dupa.vreau sa-l iau zilele urmatoare asa ca multumesc anticipat celor ce se deranjeaza sa raspunda cat mai repede.

#2
Azzido

Azzido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 24.02.2003
Sa nu te astepti la prea multe de la un aparat electric. Eu am avut un Philips Sensotec 8894 ("James Bond") care e super scump (11 mil.) si am fost dezamagit. Rade mai naspa decat lama in unele locuri. Cel putin in cazul meu. Deci in nici un caz sa nu ai asteptari prea mari de la unul de 1,4 - 1,7 mil.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Gillette Sensor Excel sau cel nou cu 3 lame sunt solutia pentru mine.

Am o barba destul de aspra (nu deasa), iar aparatele de ras electrice clacheaza imediat. In plus ma irit rau de tot, deoarece trebuie sa dau de mai multe ori.
Eu am renuntat la tehhologia asta superioara.

Astept sa apara prototipurile alea din Star-Trek cu microunde :D

#4
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Yep.. don't DO IT :D Try Gillette.  ;)

#5
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
01...este ideal daca te obisnuiesti...am o vechitura ruseasca...si merge de rupe! (mai e si un philips ce se clateste sub jetul de apa dar parca rusia  mama e mai vanjoasa:) )
02...daca obrazul e pretentios...adica efectiv..te iriti superrapid...nu recomand nimic electric!Incearca un Protector3D Diamond de la Wilkinson sau ...ce folosesc eu (barba deasa/tare cu fir gros) BRICI (de firma si adevarat:D)

#6
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
in primere 2-3 saptamani si mai putin pe urma te iriti destul de mult si de rpd pentru ca trebuie insistat mai mult in zona gatului ... chiar si dupa 3 saptamani tot cu iritatii vei fi dar, mai mici ( e normal, frecarea mai mare). Procura aditional si un aftershave fara alcool .. ca sa nu tipi :).

Rasul trebuie sa se faca mai des decat la lama ... eu de la 4-5 zile cu lama am ajuns cam la 2 zile cu aparatu' .. daca stai mai mult e nasol ca "te trage" de fir si e senzatie nasoala.

Problema la aceste aparate cred ca este printre altele ca se face ras pe uscat.

Aparatul pe care il folosesc este un Philips (philishave cred ca mai exact).

Si inca un sfat daca iti iei ... ai rabdare ... aici numai cu rabdare si insistenta ajungi la rezultate bune ... daca esti grabit dimineatza mai bine bagi o lama.

#7
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002
Aparatele de ras sunt bune doar pentru cei care au o barba rara si eventual si cu firul moale (aici am putea aminti puberi,adolescenti,batrani,dar si mai tineri,nu e neaparat o regula).Daca ai barba deasa si tare trebuie sa stai departe de astfel de aparate.

Si mai e o kestie:lama de ras ,reteaza firul chiar de la iesirea lui din piele deci mai pe romaneste spus daca te iei si in raspar tepii barbii vor fi la nivel cu pielea si nu se simt la mana,pe cand la aparatele de ras exista acel grilaj de protectie (la unele modele) care fac sa iti lase o anumita distanta ,ceea ce se traduce imediat prin lungime mai mare a firului de par

Concluzie :nu dati banii pe prostii,luati bomboane la copii :)

#8
adysoft

adysoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2003
cel mai bine este sa ramii la metoda traditionala si anume cea a barbieritului cu lama !
la barbieritul electric exista prea multe dezavantaje :durere, iritare, barbierire neuniforma....

#9
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Eu care ma barberesc zilnic nu pot sa nu va spun decat Gillette 3D Mach, de ala cu 3 lame si gel de ras Gillette, ATENTIE, nu spuma sau pasta.

Stiu ca pentru unii este chin barberitul dar sincer pentru mine este o placere, din chestiile mecanice pe care le fac dimineata aceasta este una care-mi place, spre deosebire de aceea cu sculatul, facutul pantofilor daca seara doar i-am sters, dusul cu apa rece ca e revizie acum...  :D

Greets,
Speedo

#10
viruscj

viruscj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 29.04.2003
Si eu ma gandeam sa-mi cumpar aparat de ras electric..., insa sincer ma-tzi convina...Raman la LAMA  :yeah baby

#11
viruscj

viruscj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 29.04.2003
LAMA mea cea de toate ZILELE  :)

#12
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Briciul meu zilnic:D

#13
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
mda, am citit, si eu mi-am luar un aparta electric acu 1 an, si ma irit cu el, si folosesc cu incredere GILLETE :)

#14
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
mda frate...tot lama ramane...

#15
cyder

cyder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.12.2001
apropo de brici.. de unde as putea cumpara unul? se mai gasesc pe piata?:) eu am pielea destul de fina.. si de lama nu prea sunt incantat.. inainte trebuie sa ma fac cu aparatul electric (mother rusia) si apoi lama :) ca sa .. fiu cat de cat moale (sa nu se mai planga prietena ca o intzep chiar daca sunt proaspat ras :) ) ....

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
ma batea gandul si pe mine sa-mi iau un electric, dar dupa ce am citit acest topic am ajuns la concluzia ca tot giletarea e de baza. in plus eu port barba si cred ca as avea probleme cu delimitarea precisa a barbi.

#17
eXistenZ

eXistenZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.12.2004
Eu, unul, am aparat electric Braun de cativa ani si sunt super multumit. Pe mine rasul cu lama ma irita mai mult decat cu aparatul electric. In plus, timpul castigat dimineata e important. Nu mai trebuie sa ma dau cu spuma, sa astept sa se inmoaie barba etc. In 2-3 min am rezolvat si calitatea este cel putin la fel de buna. Oricum, daca vreti sa va luati aparat de ras electric, va recomand sa nu va zgarciti la bani. Eu am dat vreo 5 mil pe al meu acum cativa ani, dar a meritat. Are trei lamele care functioneaza simultan, urmareste conturul fetei etc. Am avut si un Philshave cu 3 rotite, dar nu am fost prea multumit.

Pentru cei care raman fideli lamei clasice: aveti grija sa nu va taiati!  :death:  ^_^

#18
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Am avut o gramada de aparate de ras electrice sau neelectrice. Cele mai bune au fost Wilkinson si Gillette.
Am o barba pretentioasa (in armata obtinusem aprobarea sa ma barbieresc la 3 zile ca altfel eram sange pe gata) asa ca stiu ce vorbesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate