Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Windows XP - Activare pe un alt sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Daca pe sistemul actual am activat Windows XP si doresc sa imi iau un sistem nou, pot activa Windows XP din nou pe sistemul nou sau trebuie sa cumpar alta licenta ?

#2
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001
trebuie sa cumperi alta licenta
Windows XP se poate activa pe un singur calculator

#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003

View PostAlexandru, on May 20 2006, 01:36, said:

trebuie sa cumperi alta licenta
Windows XP se poate activa pe un singur calculator
  Pai de fiecare data cand cumpar un calculator nou, trebuie sa cumpar licenta de windows de fiecare data ???

#4
malonga

malonga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.04.2006
Da. Sau daca faci upgrade/schimbi componente la calculatorul pe care ai activat Windowsul, dar in cazul asta poti cere un nou cod de activare la Microsoft Romania, trimitandu-le pe mail facturile noilor componente (si totusi grija sa nu le schimbi pe toate, ca nu te cred aia ca ti s-a ars brusc tot calculatoru` :w00t: )

#5
beculetz10

beculetz10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 08.02.2006

View PostAlexandru, on May 20 2006, 01:36, said:

trebuie sa cumperi alta licenta
Windows XP se poate activa pe un singur calculator
vorbesti prostii prietene...poti instala licenta pe un singur calculator, oricare ar fi el ala. Licenta de Win nu se leaga de serialele hardului.

#6
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Din cate stiu, o data cu activarea Windows XP se trimit la Microsoft niste identificatori legate de seria placii de baza, a placii video, procesorului si hdd-ului. Pana acum l-am activat fara probleme de mai multe ori. O data cu schimbarea componentelor, si implicit achizitia unui sistem nou, trebuie sa imi schimb si serialul ? Sau pot sa-l activez in continuare pe sistemul nou de pe serialul actual ?

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Nu mai faceti confuzii... doar OS-urile "OEM" sunt legate de hardware (boundled) si nu se pot activa pe calculatoare diferite. Windows XP "normal" ala de-l iei pachet separat cu manual, cutie & stuff... (adica retail) este liber sa se activeze si pe un sistem upgradat, de aia e si mai scump de aproape 2x.

Edited by andreic, 24 May 2006 - 23:25.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Din cate stiu, o data cu activarea Windows XP se trimit la Microsoft niste identificatori legate de seria placii de baza, a placii video, procesorului si hdd-ului. Pana acum l-am activat fara probleme de mai multe ori. O data cu schimbarea componentelor, si implicit achizitia unui sistem nou, trebuie sa imi schimb si serialul ? Sau pot sa-l activez in continuare pe sistemul nou de pe serialul actual ?

Este posibil sa mearga, depinde de cati ani ai folosit Xp-ul actual si cate upgrade-uri / re-activari ai facut.
Am schimbat acum vre-o 2 luni un calculator cu altul nou si a mers. Si licenta era tip OEM.

#9
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005

View Postbeculetz10, on May 20 2006, 19:59, said:

vorbesti prostii prietene...poti instala licenta pe un singur calculator, oricare ar fi el ala. Licenta de Win nu se leaga de serialele hardului.

Depinde ce fel de licenta si-a cumparat omul initial, majoritatea cumpara licente OEM care sunt legate de componentele hardware si nu se pot transfera pe alte calculatoare. Probabil tu inca lucrezi cu Windows95. In caz ca nu stiai, acum la cumpararea SO Win primesti un stick pe care esti obligat sa il lipesti de calculator si acolo ramane pe vecie ...


View Posteiffel, on May 25 2006, 14:13, said:

Este posibil sa mearga, depinde de cati ani ai folosit Xp-ul actual si cate upgrade-uri / re-activari ai facut.
Am schimbat acum vre-o 2 luni un calculator cu altul nou si a mers. Si licenta era tip OEM.


Nu stiu cum de ai reusit, la fosta firma unde am lucrat a fost un caz EXTREM, s-a cumparat un calculator si licente de Windows XP si Office XP OEM, dupa o saptamana de functionare s-a ars placa de baza, calculatorul fiind in garantie a fost inlocuit dar licentele au fost pierdute, am sunat la Microsoft Romania si ne-au lamurit ca nu se mai poate face nimic cu fostel licente.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu stiu cum de ai reusit,

Simplu, i-am dat sa se activeze online si a mers. Oricum trecusera 3 ani de la prima ( si ultima activare ). Microsoft a schimbat acum 2-3 luni licenta, legand practic OEM-ul de placa de baza - poti schimba orice in afara de ea. In schimb nu mai esti obligat sa cumperi licenta impreuna cu o componenta hardware.

Eu cred ca am fost printre ultimii, sau e posibil ca sa fi resetat vechile activari odata cu noua licenta si sa fi considerat activarea respectiva ca fiind prima.

Inainte de a schimba licenta aveai voie sa faci upgrade-uri, in functie de vechimea licentei ( ceva de genul 1 an - 1 componenta, 2 ani - 2 componente...) , inclusiv placa de baza, dar trebuia sa pastrezi in calculator componenta impreuna cu care s-a achizitionat licenta, cf facturii. Ori Microsoft nu avea cum sa stie ce componenta era decat prin control la fata locului. Acum stie f. clar - schimbarea placii de baza = alt calculator, deci alta licenta.

#11
calabrese

calabrese

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2005

View Postandreic, on May 24 2006, 23:21, said:

Nu mai faceti confuzii... doar OS-urile "OEM" sunt legate de hardware (boundled) si nu se pot activa pe calculatoare diferite. Windows XP "normal" ala de-l iei pachet separat cu manual, cutie & stuff... (adica retail) este liber sa se activeze si pe un sistem upgradat, de aia e si mai scump de aproape 2x.


Daca tu zici asa cum se explica faptul ca eu (personal)acum 2 saptamani am instalat win xp home edition (OEM) pe PC-ul unui prieten si i-am facut si inregistrarea telefonica si totul a mers perfect.Si o sa te tin la curent si cu noile instalari de windows.Mentionez ca asta se intampla in Italia si nu cred ca astia sunt mai inapoiati sa nu-si dea seama.O singura data nu mi-au activat licenta si mi-au spus sa vorbesc cu un operator (era un rus)care ma intrebat de ce il instalez asa des.
Da-mi o explicatie???

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcalabrese, on Jun 17 2006, 20:12, said:

Da-mi o explicatie???
Eu nu am cum sa-ti explic de ce fac aia asa. Eu am amintit doar ce spune "la carte" despre OEM si software-ul "boundle"... ca te lasa acu sa instalezi acelasi windows de mai multe ori e foarte bine pt tine, putea sa nu te lase daca erau magari, sunt cazuri...

Edited by andreic, 18 June 2006 - 04:51.


#13
calabrese

calabrese

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2005

View Postandreic, on Jun 18 2006, 04:50, said:

Eu nu am cum sa-ti explic de ce fac aia asa. Eu am amintit doar ce spune "la carte" despre OEM si software-ul "boundle"... ca te lasa acu sa instalezi acelasi windows de mai multe ori e foarte bine pt tine, putea sa nu te lase daca erau magari, sunt cazuri...

Ai dreptate in ceea ce spui, doar ca de multe ori functioneaza(la mine cel putin).Sincer iti spun ca nu l-am instalat numai pe PC-ul cu care am primit licenta...Nici eu nu am putut explica dar imi convine...
Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate