Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#1
antalis

antalis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 25.05.2005
Vinee vara...Tre' sa dau kilogramele jos, si m-am gandit sa merg la sala si sa tin regim.Care ar fii cea mai buna reteta de slabit? Vreau una care a testat-o cineva..si nu din alea teoretice..

Edited by mianna, 24 February 2007 - 21:15.


#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Aceeasi situatie aici, mai putin cheful de mers la sala si partial de regim. <_<

edit: eu o sa imi incerc norocul pt inceput cu produse ce taie pofta de mancare... dar am cam mult de taiat pana dau jos vreo 10-12 kg... (back to 66-68 :))

#3
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Cauta reteta cu varza! Da rezultate.
La mine nu ca nu am putut sa o tin mai mult de 1 masa. Si aia recunosc ca era numai juma` de portie :)

#4
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003

 radu72, on Mar 13 2006, 17:06, said:

Cauta reteta cu varza! Da rezultate.
La mine nu ca nu am putut sa o tin mai mult de 1 masa. Si aia recunosc ca era numai juma` de portie :)

Terminati-va cu prostiile cu retete cu varza.
Citeste de exemplu articolele de AICI

@AlexIP
Mersul la sala are putina legatura cu slabitul, sa stii.Mai degraba alergi,mergi pe bicicleta sau inoti.Oricum fara regim poti sa alergi toata ziua si nu rezolvi nimic.

Edited by tau_xxx, 14 March 2006 - 15:31.


#5
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Mancat OK dimineata... moderat la pranz si NIMIC dupa ora 18.  Chestia asta combinata cu ceva miscare poate da minuni. Simplu dar eficace  :)

PS: cat mai mult sex  B)

#6
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004
incercati, daca sunteti bautori de cafea, sa beti cafea fara zahar dupa mese. mai ales cand ati mancat ceva mai gras. reduceti dulciurile. plimbati-va mult pe jos.

daca sunteti dispusi la chestii drastice: mancati numai carne fiarta, inabusita sau gratar. reduceti cantitatea de paine pe care o mancati (atentie, poate duce la anemie, daca dati in ameteli inseamna ca nu vi se potriveste). adio sucuri. folositi zaharina. nu mai mancati fructe imediat dupa masa. lapte degresat. nu mai mancati cartofi. decat natur, dar nu abuzati. nu mai mancati dupa ora 18. grrr, mi se face rau numai cand vad ce-am scris. nu, n-am folosit niciodata regimul asta, dar am vazut pe cineva slabind peste 10kg in 2 luni cu regimul asta.

#7
razvaan1979

razvaan1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.06.2005
Eu incerc sa tin tot postul , poate fi o solutie pentru o cura de slabire , plus ca ai si o satisfactie spirituala.
Va anunt dupa Paste daca a avut vreun efect:)

#8
DerVish

DerVish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 28.02.2002
painea nu are nimica cu anemia, ametelile alea sunt de la scaderea concentratiei de glucoza din sange.
sfat:
dimineata un bol de cereale integrale (preferabil alea ieftine, romanesti, fara adaosuri de zahar, blabla, cacao) la pranz daca vrei carne fripta de orice in afara de porc, fructe toata ziua (preferabil fara banane), dupa 18 daca vrei neaaparat portocale.
2 litri de apa pe zi minim, preferabil 3.
rabdare si vointa (fara tutun)
muncit cat mai mult, de avut o ocupatie permanenta, chiar hobby
haleala la televizor daca vrei doar fructe, fara saratele, crantanele, cacatzele din alea de-ti salta colesterolul si greutatea pe nevazute.
si minim paine.
in general in corp cat bagi, atata se pune.
asa ca lasa fazele de genul "se pune pe mine si apa pe care o beau, din cauza de la sare, si de aia tre sa schimb sarea cu una fara sodiu" " am probleme cu glanda" and best one: "mananc si io ca omul" and stuff
succes! tine DOAR de tine

#9
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Sa va spun eu cum am reusit sa slabesc cca 9 kg in aproape 3 luni....
E foarte simplu si eficace!

1. Foarte multa vointa ! ( E indicat sa fie cinva langa tine (partener de viata) care sa te motiveze)
2. Fara paine DELOC!! Stiu ca poate parea greu sau foare neplacut dar credeti-ma eu mancam aproape o paine la o masa de pranz si acum painea lipseste cu desavarsire din meniul meu...(pentru inceput puteti inlocui painea cu graham...in cantitati mici)
3. Fara dulciuri !! Eram un consumator disperat de dulciuri, uneori, la cofetarie, mancam si 3 prajituri odata, nu era masa de pranz dpa care sa nu mananc un desert..iar acum ca dulciuri doar fructe (de toate)
4. Fara grasimi si exagerari de alimente prajite (cartofi pai..erau preferatii mei acum mananc de pofta o data sau de 2 ori pe luna)
5. Fara alcool  (in special seara ), eu inainte obisnuiam sa trag 2 beri seara , nu in fiecare seara dar ....
6. Fara mese dupa ora 18!!


Cam asta e in plus miscare cat mai multa (mersul pe jos e sfant ) si in plus sera eu beau si un ceai de slabit (este din plante, nu stiu cat de util este dar are un rol purgativ si diuretic...merge)

#10
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
io nu va mai zic cum am slabit eu 20 kg in vacanta de vara dintre a 10-a si a 11..ca in afara de mine n-a mai mers la nimeni, si nu vreau sa omor pe cineva.da' chestia e ca de atunci asa am ramas....n-am mancat mai nimic. stiu ca nu e sanatos, ca se pot intampla o gramada si bla-bla. am inceput cu ceva ok, si l-am dus la extrem, pana cand m-au oprit altii..asa ca...trebuie multa vointa, manie chiar, rabdare si ambitie. succes.! a, si un frigider cat mai gol...

#11
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
cea mai buna reteta: miscarea.

#12
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

 tau_xxx, on Mar 14 2006, 16:30, said:

Terminati-va cu prostiile cu retete cu varza.
Citeste de exemplu articolele de AICI

@AlexIP
Mersul la sala are putina legatura cu slabitul, sa stii.Mai degraba alergi,mergi pe bicicleta sau inoti.Oricum fara regim poti sa alergi toata ziua si nu rezolvi nimic.

Exercitii aerobe versus cele anaerobe. Pentru slabit sunt indicate cele aerobe (exact ce ai spus tu: alergat, bicicleta, etc), iar pentru pus masa musculara cele anaerobe.

Nu am tinut niciodata cura de slabire. Unele colege au avut rezultate cu dieta disociata.  :mellow:
Eu optez pentur o dieta care exclude: dulciurile, fainoasele si grasimile. :bigwhitegrin:  Ce ramane de mancat?  :w00t:  :rolleyes:

Hint: am descoperit batoane cu cereale integrale si fructe uscate de la Corny.  ^_^ Bune rau.

#13
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Eu am slabit cu reteta 3/3/3 plus miscare de 3-4 ori pe saptamana (dans). Am slabit de la 67 la 58 si sa zic ca am pus 1 kil la loc, acum in iarna.

#14
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

 Bebeluska, on Apr 12 2006, 19:29, said:

Eu am slabit cu reteta 3/3/3 plus miscare de 3-4 ori pe saptamana (dans). Am slabit de la 67 la 58 si sa zic ca am pus 1 kil la loc, acum in iarna.

Cum e dieta asta?  :huh:

#15
silentvibes

silentvibes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.09.2005
sunt niste pastile de slabit care m-au ajutat pe mine, se numesc heritage elite 3 (parca)

idea e urmatoarea : dimineata manaci ca la un mic dejun obisnuit. ideal ar fi paine graham si fara dulciuri dar eu mai scapam si de astea in meniu asa ca....

pe la amiaza (ora 11-12 iei doua pastile de astea care efectiv iti iau
foamea cu mana...pana seara pe la 6.

pe la 18 bagam o salata mare (1 kil) din verdeturi plus branza feta in cantitate moderata (100 g)

plus ceva miscare , nu exagerat, am dat jos vreo 10 kile in cateva luni.

nu e ceva extraordinar insa nu e nici greu de urmat aceasta 'dieta'

ideea e ca la inceputul dietei, ai nevoie de ceva care sa iti reduca dimensiunile stomacului si exact asta fac pilulele astea....te ajuta pana cand incet incet iti trebuie tot mai putina mancare....

nu va ascund ca au efedra, deci cei cu tensiune sa se abtina.

la inceput efectul e beton. iti cam vine sa te urci pe pereti de energie...

un alt exemplu de slabit rapid e mancat normal + cofeina + efedrina ....1 luna = 5 kile (asta nu l-am incercat)

#16
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Diete universale nu există. Voinţă multă, 2 mese / zi cu un singur fel de mâncare, tutun, bere(am lăsat-o de 4 ani), cafea. Am 60-63 kg de 20 ani.

#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
costaan: exista, desigur cu vointza...

3 saptamani, 20g de carbonhidratzi pe zi... in rest, nelimitat orice... multa apa...

atentzie, cand zic nelimitat orice, tzinetzi cont de carbonhidratzii prezentzi.
daca o halca de carne are 2 grame de carbonhidratzi, potzi manca 10 halci, cool eh? dar daca o felie de paine are 40g de carbonhidratzi, daca ai manacat'o, gata, cu dieta ta, o iei d'al capo...

exista tabele cu ce contzine shi cat pe fiecare produs, sau daca nu este, gasitzi online

astea 3 weeks sunt necesare ca sa'tz faci metabolismul sa treaca de la consumul principal de carbs la cel de depozite lipidice, adica, burta, sholduri shi alte acumulari de care tu vrei sa scapi. nu exagera!!!! slabirea brusca nu e buna... potzi face un prolaps renal de toata frumusetzea cu toate complicatziile ce decurg.. de ce? riunichii sunt "cazatzi" pe nishte perne enorme de grasime... cand organismul incepe sa elimine grasime, "la ars" pentru consum, ia uniform, de peste tot... de accea e bine sa se faca lucrurile cu moderatzie....

asta e cea mai grea perioada. nu fa asta mai mult de 3 saptamani...

apoi, urca cantitatea de carbs cu cate 10g la cateva zile, pana ajungi la 50g. apoi, acolo sa ramai...

dieta asta se cheama ditea Atkins shi e extrem de cunoscuta, pentruc ca merge...

bafta shi success...

carne grupa mare.... shi apa multa... bafta

#18
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Eu am incercat cu Herbal Life..si acum am reinceput regimul, are efect doar ca ai nevoie de vointa sa nu trisezi, bani ca sunt destul de scumpe...si rabdare...baftaaaa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate