Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#37
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
cafeaua neagra arde grasimile si ceaiul chinezesc...

#38
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postmaltese, on May 29 2006, 22:20, said:

Eu auzisem de o chestie cu apa fiarta si bauta calda dimineata pe stomacul gol...in afara de greata nu pot sa inteleg ce legatura ar avea cu slabitul  :huh:
poate stiti voi....si imi spuneti si mie

Placebo

#39
secondeinstein

secondeinstein

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2006

View Postarty, on May 24 2006, 06:36, said:

Suciule, n'am timp sa'tz explic... balantza energetica se calculeaza un pic mai altfel. metabolizarea lipidelor are balantza energetica negativa. daca nu ma crezi, ia cursu de fizio' la laba (anu 2-3 (nu mai shtiu)) shi citeshte...

daca bagi 200g grasime de porc, da, ai scos 200 calorii shi ai consumat vreo 2800 sa le metabolizeizi.. deci, per ansamblu, -800, deci, slabeshti...

nu totzi bucatarii sunt grashi.. eu shtiu catziva slabi. vecinul meu, aici la complex, e chef.. shi gateshte toata ziua impreuna cu gashca lui de ajutoare.. shi nu e nici unul mai mare...

bucatarii grashi sunt grashi pentru ca mananca ca nishte dementzi, d'aia...

diete salvatoare sunt putzine... de fapt doua.. shi de fapt sunt un set de reguli normale care te fac sa ajungi la greutate normala, daca mai potzi shi nu eshti deja bolnav.  restul e marketing...

programul d emasa fix este unul care nu ajuta nici o dieta. mesele fixe duc la adaptarea organismului la o situatzie data, deci 0 efort de adaptare. cunoashterea nevoilor fiecaruia este marea problema.. pentru ca nu ai cum sa shti exact cat ai nevoie, natura a inventat depunerile adipoase.. rezerve...
impartaseste-ne una dintre cele doua diete salvatoare, daca nu ti-e greu !

#40
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
Lingura dusa la gura mai rar si mai goala !

Orice reteta de stabire eficienta se bazeaza pe "consumare" prin diverse activitati a  mai multor calorii decit aportul din alimente. O persoana sedentara arde zilnic 1800-2000 Kcal. Indiferent de maninci, daca per total esti sub asta vei slabi.

100 g zahar cam 400 kcal, 100 g piine cam 350 kcal
100 g ulei cam 1000 kcal

Deci grasimile ingrasa cel mai repede si mai mult, nu zaharul sau piinea!

#41
wanda

wanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.04.2006

View PostAyame, on May 30 2006, 07:01, said:

cafeaua neagra arde grasimile si ceaiul chinezesc...

efortul fizic arde grasimile cu adevarat. in combinatie cu o alimentatie hipo-calorica (nu exagerata).
insa in momentul in care faci sport regulat si intens (de 2-3 ori pe saptamana cate 1-2 ore) atunci trebuie sa bagi proteine mai multe.

apropos, stiu ca exista suplimente proteice, as vrea sa stiu daca a folosit cineva si care sunt cele mai bune

#42
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Numai ca nu poti sa mananci 100g de ulei la fel ca 100g de zahar.
Intr-o zi poti sa mananci si 1000 de grame de "zahar" si tot ti-e  foame, in schimb nu poti manca intr-o zi mai mult de 100 grame de slanina, ca te saturi.
De asemeni metabolismul energetic al carbohidratilor nu este la fel ca cel al lipidelor.Sunt studii care arata ca slabesti mai repede si mai usor cu o dieta axata pe grasimi animale.De fapt aceasta dieta este una hipocalorica.
Altfel diete ca Atkins,Optimal diet,South beach,etc. n-ar fi existat.Cat priveste efortul fizic ,este recomandat in orice dieta.

Edited by midelic, 26 August 2006 - 16:57.


#43
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmidelic, on Aug 26 2006, 17:49, said:

Numai ca nu poti sa mananci 100g de ulei la fel ca 100g de zahar.
Intr-o zi poti sa mananci si 1000 de grame de "zahar" si tot ti-e  foame, in schimb nu poti manca intr-o zi mai mult de 100 grame de slanina, ca te saturi.
De asemeni metabolismul energetic al carbohidratilor nu este la fel ca cel al lipidelor.Sunt studii care arata ca slabesti mai repede si mai usor cu o dieta axata pe grasimi animale.De fapt aceasta dieta este una hipocalorica.
Altfel diete ca Atkins,Optimal diet,South beach,etc. n-ar fi existat.Cat priveste efortul fizic ,este recomandat in orice dieta.

Cu respect va anunt ca pregatirea mea de baza are legatura cu studiul metabolismului si confirm ca glucidele se metabolizeaza diferit de lipide, dar produsul intermediar comun este acidul piruvic, care se transforma ulterior in lipide specifice organismului (care se depun) sau in glucide sau intra in alte cai metabolice (de exemplu se oxideaza pina la bioxid de carbon si apa).
Din punct de vedere energetic prin metabolizarea completa a unei molecule de glucoza de obtin 4 molecule de ATP, iar dintr-o molecula cu acid gras (cu aceeasi MM ca glucoza) 38 molecule de ATP (ATP e un fel de 'rezervor' de energie)
Lipidele NU sint hipocalorice  :nonobad:  .
Senzatia de 'satul' este data de concentratia de glucoza din singe, care glucoza e un glucid si daca maninci 1000 g da zahar te simti cu siguranta satul.
Poti sa maninci mai mult de 100 g de slanina chiar la o masa, nu ai nevoie de o zi intreaga (un aredelean e pe aici sa ne confirme?)

#44
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Nu neg pregatirea pe care o ai .Ma indoiesc de faptul ca saturatia vine de la concentratia de glucoza din sange.Deci eu daca mananc 50 de grame de slanina si ma satur asta se datoreaza zaharului din slanina??????.......Eu stiu ca dimpotriva carbohidratii conduc la foame.De aceea este foarte greu sa tii o dieta caloric restrictiva bazata pe carbohidrati. Pot spune asta din experienta mea si a altora.Dieta bazata pe grasimi  este hipocalorica datorita aportului caloric ingerat mic,adica se mananca mai putin decat daca ai manca carbohidrati(nu ca lipidele ar contine mai putine calorii).Uite aici cateva studii privind obezitatea si nu numai.Nu sunt sortate asa ca citeste-le pe toate.Si apoi de 50 de ani se promoveaza diete hipocalorice bazate pe carbohidrati, fara rezultat ,numarul de persoane obeze crescand alarmant in conditiile in care consumul de grasimi animale a scazut in mod constant.

http://content.nejm....act/348/21/2082

http://www.ncbi.nlm....p;dopt=Abstract

http://www.ncbi.nlm....p;dopt=Abstract

http://jcem.endojour.../full/88/4/1617

http://www.ncbi.nlm....p;dopt=Abstract

http://www.ajcn.org/...bstract/78/1/31

http://jn.nutrition..../full/133/2/411

http://www.ncbi.nlm....p;dopt=Abstract

http://www.ncbi.nlm....p;dopt=Abstract

http://www.ncbi.nlm....t_uids=12077732

http://www.ncbi.nlm....p;dopt=Abstract

http://jama.ama-assn...act/271/18/1421

http://www.pbs.org/w...ews/taubes.html

http://homodiet.netfirms.com/

Edited by midelic, 26 August 2006 - 17:57.


#45
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmidelic, on Aug 26 2006, 18:37, said:

Ma indoiesc de faptul ca saturatia vine de la concentratia de glucoza din sange.Deci eu daca mananc 50 de grame de slanina si ma satur asta se datoreaza zaharului din slanina??????.......Eu stiu ca dimpotriva carbohidratii conduc la foame.

Merci pentru linkuri
E dreptul tau sa te indoiesti de orice pe lumea asta, insa n-ai ce-i face, senzatia de "satul" vine de la glucoza.
Daca maninci slanina  aceasta se metabolizeaza si da, se poate transforma si in glucoza (gluconeogeneza ii zice procesului); de aceea poti sa supravietuiesti mincind doar alimente dintr-o anumita categorie, insa dupa un timp apar diverse carente (de exemplu daca maninci numai grasimi te privezi de o serie de vitamine hidrosolubile). Cu citeva exceptii toate alimentele contin si carbohidrati si proteine si glucide; a nu se uita lipoproteinele sau glicoproteinele, ale caror componente se metabolizeasa separat, ca si cele 'simple'.
Daca maninci o lingura de zahar (aprox 25 g) te simti satul mai repede decit daca maninci slanina. Ideea e ca, mincind aceeasi cantitate de glucide (=carbohidrati) sau de grasimi, numarul de calorii ingerate este mai mare in al doilea caz.
Nu dietele sint de vina ca lumea nu slabeste, conceptul este gresit, adica un timp limitat maninci intr-un anume fel si slabesti, apoi te intorci la stilul anterior si evident te ingrasi; la asta se adauga si lipsa de miscare, datorata atit urbanizarii cit si accesibilitatii preturilor masinilor personale. Trebuie sa-ti schimbi stilul de viata ca sa ramii la greutatea atinsa prin dieta.

I rest my case.

#46
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostAprilia, on Aug 26 2006, 20:07, said:

Merci pentru linkuri
E dreptul tau sa te indoiesti de orice pe lumea asta, insa n-ai ce-i face, senzatia de "satul" vine de la glucoza.
Daca maninci slanina  aceasta se metabolizeaza si da, se poate transforma si in glucoza (gluconeogeneza ii zice procesului); de aceea poti sa supravietuiesti mincind doar alimente dintr-o anumita categorie, insa dupa un timp apar diverse carente (de exemplu daca maninci numai grasimi te privezi de o serie de vitamine hidrosolubile). Cu citeva exceptii toate alimentele contin si carbohidrati si proteine si glucide; a nu se uita lipoproteinele sau glicoproteinele, ale caror componente se metabolizeasa separat, ca si cele 'simple'.
Daca maninci o lingura de zahar (aprox 25 g) te simti satul mai repede decit daca maninci slanina. Ideea e ca, mincind aceeasi cantitate de glucide (=carbohidrati) sau de grasimi, numarul de calorii ingerate este mai mare in al doilea caz.
Nu dietele sint de vina ca lumea nu slabeste, conceptul este gresit, adica un timp limitat maninci intr-un anume fel si slabesti, apoi te intorci la stilul anterior si evident te ingrasi; la asta se adauga si lipsa de miscare, datorata atit urbanizarii cit si accesibilitatii preturilor masinilor personale. Trebuie sa-ti schimbi stilul de viata ca sa ramii la greutatea atinsa prin dieta.

I rest my case.
ai foarte mare dreptae. de curiozitate, ai facut biochimie? fiindca ai niste cunostinte mai mult decat elementare de biochimie. oricum, felicitari

cat despre diete: eu va zic din experienta...puneti frana la lingura, miscati-va din fotoliu, si lasati dracu' dietele...schimbarea trebuie sa vina din modul de viata, sa fieo reorganizare a comportamentului alimentar , permananta. degeaba tii dieta 4 luni si dai jos 15 kg, ca dupa aia sa revii la vechile obiceiuri...nu merge.
trebuie sa schimbi total alimentatia,sa inveti sa-ti cunosti corpul, sistemul digestiv, sa descoperi care alimente iti fac rau, chiar daca iti plac, si sa le inlaturi.

Edited by rox, 26 August 2006 - 19:14.


#47
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Oshawa.
Am mai zis.
Tatuca si nevasta-sa au slabit 15 kg in 12 zile.
Eu n-am reusit sa tin mai mult de 5 zile. :death:

Edit: in care am slabit 5 kg...

Edited by naughtydream01, 26 August 2006 - 19:28.


#48
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
I-mi poti da un link ,o dovada ceva  care arata ca saturatia vine de la glucoza.Arata-mi si mie cum grasimile saturate se transforma in glucoza in organism?????????????.Bullshit!!Glucidele se fabrica din proteine.Cat priveste vitamine solubile nu zice nimeni ca nu poti manca glucide cu GI mic (fructe ,radacinoase),.......fara paine,cartofi ,orez,fasole.Plus ca sunt o gramada de vitamine solubile(vezi B-urile,B6,B12)pe care le poti lua din carne.

Poti sa te saturi pe moment cu "zahar" cand i-ti creste indicele glicemic la cer, dar dupa jumatate de ora ,o ora GI-ul scade la pamant de-ti vine o foame cronica .Vreau sa spun ca satietatea de care spuneai este temporara nu tine timp indelungat,si reversul este dezastruos ,mananci apoi mult mai mult.
Toti nutitritionistii dau vina pe persoanele obeze ca sa-si ascunda incompetenta,....ba ca mananca prea mult ,ba ca n-au vointa,ba ca nu exerseaza indelung.Problema e ca dieta recomandata nu este buna.Li se recomanda o dieta bazata pe carbohidrati pe care ei nu pot sa o tina.Nu poti sa tii o dieta mult timp cand ti-e tot timpul foame.Am incercat la viata mea destule diete asa ca stiu ce spun.Eu personal in cele din urma am reusit sa slabesc cu o dieta bazata pe grasimi animale.Din proprie experienta ,....da se poate slabi si cu o dieta bazata pe carbohidrati cu restrictie de calorii dar i-ti trebuie o vointa de fier si sa te astepti la o foame cronica toata viata.

Edited by midelic, 26 August 2006 - 19:36.


#49
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Grasimile depuse pe corp sub forma de tesut adipos sint rezerve energetice si nu se "ard" consumind nu stiu ce prostii sau tinind diete minune.
Aceste grasimi se pot consuma  prin efort fizic specific nu general sau haotic.
Acest tip de efort trebuie sa implice metabolismul aerob , care prin procese oxidative (adica cu aport marit de oxigen) poate consuma grasime generind energie si binenteles apa si dioxid de carbon ca reziduri.
Energia obtinuta din un gram de grasime este de 3-4 ori mai multa decit cea obtinuta din un gram  carbohidrati dar este necesar un surplus de oxigen.

#50
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Eu sunt de acord ca efortul fizic are un rol important.
---------------------------------------------------------------
De aceea cei care fac By-pass gastric slabesc foarte mult, pentru ca alearga foarte mult dupa, nu pentru ca li s-a micsorat stomacul ,si se satura cu putin.
Nu-i asa dieta n-are nici o legatura ,trebuie numai sa alergi foarte mult.Nu stiu de ce se mai duc aia la operatie,cand puteau numai sa alerge.
-------------------------------------------------------------------
De ce carbohidratii si nu grasimile duc la cresterea in greutate.
http://www.second-op...eight-gain.html

Edited by midelic, 26 August 2006 - 20:24.


#51
TeeLee

TeeLee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.08.2006
DIETELE SUNT AIUREA!!! TREBE SA FACI SPORT NU SA MANANCI O COAJA DE PAINE LA 5 ZILE!!! SPORTUL ROCKS!!! ;)

#52
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
De aia au unii creierul spalat.Litania dietei!

#53
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmidelic, on Aug 26 2006, 20:33, said:

I-mi poti da un link ,o dovada ceva  care arata ca saturatia vine de la glucoza.Arata-mi si mie cum grasimile saturate se transforma in glucoza in organism?????????????.Bullshit!!Glucidele se fabrica din proteine.Cat priveste vitamine solubile nu zice nimeni ca nu poti manca glucide cu GI mic (fructe ,radacinoase),.......fara paine,cartofi ,orez,fasole.Plus ca sunt o gramada de vitamine solubile(vezi B-urile,B6,B12)pe care le poti lua din carne.

Poti sa te saturi pe moment cu "zahar" cand i-ti creste indicele glicemic la cer, dar dupa jumatate de ora ,o ora GI-ul scade la pamant de-ti vine o foame cronica .Vreau sa spun ca satietatea de care spuneai este temporara nu tine timp indelungat,si reversul este dezastruos ,mananci apoi mult mai mult.
Toti nutitritionistii dau vina pe persoanele obeze ca sa-si ascunda incompetenta,....ba ca mananca prea mult ,ba ca n-au vointa,ba ca nu exerseaza indelung.Problema e ca dieta recomandata nu este buna.Li se recomanda o dieta bazata pe carbohidrati pe care ei nu pot sa o tina.Nu poti sa tii o dieta mult timp cand ti-e tot timpul foame.Am incercat la viata mea destule diete asa ca stiu ce spun.Eu personal in cele din urma am reusit sa slabesc cu o dieta bazata pe grasimi animale.Din proprie experienta ,....da se poate slabi si cu o dieta bazata pe carbohidrati cu restrictie de calorii dar i-ti trebuie o vointa de fier si sa te astepti la o foame cronica toata viata.

Nu vreau sa intru intr-o discutie de specialitate cu tine, fiindca nu are relevanta pentru acest topic.
Pentru cei care il citesc trebuie totusi spus ca alimente hipocalorice sint majoritatea legumelor (exceptie fac cele cu continut mare de amidon, cum este cartoful).
Succes tuturor celor care vor sa slabeasca sau sa se mentina la greutatea actuala  :kisstogether:   !

#54
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
Din cate stiu eu, ca sa slabesti trebuie sa umbli la dieta. :)
Incearca sa mananci doar ceea ce e specific grupei tale de sange.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate