Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Houston, avem o problemă !

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005
De câteva săptămâni mișcarea de excentricitate a Pământului, numită și mișcarea Chandler s'a oprit !

Mișcarea de excentricitate este datorată inegalității forțelor de atracție exercitate de Lună și Soare asupra Pământului.

In legatură cu acest fenomen ar putea fi:
- ruperea plăcilor tectonice din Oceanul Indian, cazul Tsunami
- inversarea polilor magnetici ai Pământului

http://www.michaelma...ble_anomaly.htm

Edited by k33, 23 February 2006 - 11:50.


#2
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005
Pământul s-a oprit

O anomalie majoră a mișcării de rotație a Pământului pune pe jar cercetătorii.

15 februarie 2006 - De patru săptămani Pământul se rotește fără a mai avea excentricitatea binecunoscută de specialiști sub numele de Mișcarea Chandler. Oare planeta a ajuns la o răscruce în destinul său?

http://aim.coz.in/?a=175

Incredibil !!!

#3
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
ce inseamna asta pentru noi?

#4
h3llfire

h3llfire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.11.2004

View Postaolex, on Feb 23 2006, 14:50, said:

ce inseamna asta pentru noi?


Oricum nu cred ca e ceva de bine.....

#5
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006
eu nu am inteles ceva....aceasta miscare denumita chandler a fost descoperita acum 100 de ani sau acum 100 de ani a inceput??

daca a fost descoperita abia acum 100 de ani de unde stim ca aceasta oprire nu s-a mai intamplat si in trecut fara reactii devastatoare. daca a inceput abia acum 100 de ani pana atunci s-a putut si fara ea asa ca nu cred sa aiba efecte distructive prea mari

#6
CGF

CGF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 07.07.2005
Parca si pe Discovery a fost un documentar pe tema asta in care spunea ca schimbare polilor nu este mare lucru si ca s-a mai intamplat de cel putin 30 de ori pana acum. -_-

#7
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

spunea ca schimbare polilor nu este mare lucru si ca s-a mai intamplat de cel putin 30 de ori pana acum

Nu stiu daca este chiar asa... gandeste-te numai la pasarile migratoare spre exemlu ;).

#8
harum

harum

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.02.2006
Intimplarea face sa am un cunoscut care lucreaza in domeniu si va anunt ca mi-a trimis un comunicat oficial referitor la "importanta" miscarii Chandler...

Apa de ploaie...


MEDIA RELATIONS OFFICE
JET PROPULSION LABORATORY
CALIFORNIA INTITUTE OF TECHNOLOGY NATIONAL AERONAUTICS AND SPACE ADMINISTRATION
http://www.jpl.nasa.gov

Contact: Rosemary Sullivant (818) 354-0474

FOR IMMEDIATE RELEASE July 18, 2000

A MYSTERY OF EARTH'S WOBBLE SOLVED: IT'S THE OCEAN

       The century-old mystery of Earth's "Chandler wobble" has been solved by a scientist at NASA's Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, Calif. The Chandler wobble, named for its 1891 discoverer, Seth Carlo Chandler, Jr., an American businessman turned astronomer, is one of several wobbling motions exhibited by Earth as it rotates on its axis, much as a top wobbles as it spins.

       Scientists have been particularly intrigued by the Chandler wobble, since its cause has remained a mystery even though it has been under observation for over a century. Its period is only around 433 days, or just 1.2 years, meaning that it takes that amount of time to complete one wobble. The wobble amounts to about 20 feet at the North Pole. It has been calculated that the Chandler wobble would be damped down, or reduced to zero, in just 68 years, unless some force were constantly acting to reinvigorate it.

       But what is that force, or excitation mechanism? Over the years, various hypotheses have been put forward, such as atmospheric phenomena, continental water storage (changes in snow cover, river runoff, lake levels, or reservoir capacities), interaction at the boundary of Earth's core and its surrounding mantle, and earthquakes.

       Writing in the August 1 issue of Geophysical Research Letters, Richard Gross, a JPL geophysicist, reports that the principal cause of the Chandler wobble is fluctuating pressure on the bottom of the ocean, caused by temperature and salinity changes and wind-driven changes in the circulation of the oceans. He determined this by applying numerical models of the oceans, which have only recently become available through the work of other researchers, to data on the Chandler wobble obtained during the years 1985-1995. Gross calculated that two-thirds of the Chandler wobble is caused by ocean-bottom pressure changes and the remaining one-third by fluctuations in atmospheric pressure. He says that the effect of atmospheric winds and ocean currents on the wobble was minor.

       Gross credits the wide distribution of the data that underlay his calculations to the creation in 1988 of the International Earth Rotation Service, which is based in Paris, France. Through its various bureaus, he writes, the service enables the kind of interdisciplinary research that led to his solution of the Chandler wobble mystery. Gross's research was supported by NASA's Office of Earth Science, Washington, D.C.

       JPL is a division of the California Institute of Technology in Pasadena.

#9
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostLR, on Feb 23 2006, 22:05, said:

Nu stiu daca este chiar asa... gandeste-te numai la pasarile migratoare spre exemlu ;).

Si ce daca? O sa se rataceasca si o sa duca gripa aviara in alta tara...  :death:

Si in fond, poate inainte de aceasta anomalie disparuta, orbita pamintului era normala, acum, daca am intrat in normalitate este anormal?    :confuzzled:

Edited by H725, 24 February 2006 - 01:49.


#10
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
DAMN...acum am inteles ce-i cu cosurile astea nenorocite... :coolspeak:

Sa fim seriosi...daca era sa crape pamantul dadeau pe PROTV...


:peacefingers:

Edited by crz, 24 February 2006 - 05:49.


#11
Logitech

Logitech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2004
sa fim seriosi daca era sa crape pamantu nu afla nimeni decat guverne & stuff... nu cred au nevoie de toata lumea de pe pamant in panica

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

View Postk33, on Feb 23 2006, 13:46, said:

Pământul s-a oprit
Incredibil !!!

Nu e nimic incredibil sau mai stiu eu cum, nu s-a oprit nimic, tot in orbita este si tot langa soare, deci e bine :) E vorba doar de miscarea Chandler care are o periodicitate, nu despre poli magnetici (nu inca) si altele... deci nu te mai panica aiurea ca o baba :) Gandestete la un titirez... o sa vezi ce complexa e miscarea, "wooble" se vede si intr-un titirez... sa te panichezi doar daca vezi ca e ora 0 si afara e inca soare... sau cand vezi ca soarele devine mai mare sau mai mic :D

Iata citat:
"(ECB – February 22, 2006, MWM)  About six weeks after the beginning of the pause on about ~January 5, 2006, the Earth resumed its wobble motion straight down the X Axis beginning about ~February 10, 2006 The wobble still has no net motion on the Y axis aside from very minor quivers such as are typically caused by atmospheric and tidal conditions."

Edited by andreic, 27 February 2006 - 05:53.


#13
tahis

tahis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.01.2006
Am citit si eu despre miscarea Chandler.
Problema nu este chiar asa de simpla precum credem. Modificarea excentricitatii poate sa ne arate fenomene pe care inca nu le cunoastem. Nu este normal ca o miscare a Pamantului sa se opreasca fara un "preaviz". Chiar daca dam vina pe tsunami sau alte cine stie ce chestii care se petrec pe Pamant tot nu putem explica de ce s-a oprit ! Putea sa existe o anomalie, sau o dereglare in rotatia pamantului - dar de aici si pana la oprirea miscarii Chandler este mult. Adica, pentru a se opri o miscare repetitiva trebuie sa se produca un efect care sa opreasca exact aceasta miscare, fara a produce o alta, sau o anomalie - iar aici nu au mai aparut alte anomalii, cel putin pana acum.

Personal cred ca noua - vorbesc de civilizatia noastra - ne scapa unele fenomene planetare pe care nu am putut sa le studiem pentru ca se petrec la distante mari de timp ... asta e ....

Edited by tahis, 27 February 2006 - 17:34.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttahis, on Feb 27 2006, 17:30, said:

Putea sa existe o anomalie, sau o dereglare in rotatia pamantului - dar de aici si pana la oprirea miscarii Chandler este mult.

Miscarea de oscilatie Chandler este ciclica ca intensitate, la un anumit interval pare ca se opreste. Se speculeaza ca polii fizici ai pamantului se puteau inversa periodic in trecut dar ca in prezent miscarea e stabilizeata prin legile mecanicii si chiar prin prezenta lunii, si probabil exact la aceste tendinte suntem martori in sec 21...
V-as mai recomanda ceva interesant de citit:

http://www.jpl.nasa....dlerwobble.html

"Its period is only around 433 days, or just 1.2 years, meaning that it takes that amount of time to complete one wobble. The wobble amounts to about 20 feet at the North Pole. It has been calculated that the Chandler wobble would be damped down, or reduced to zero, in just 68 years, unless some force were constantly acting to reinvigorate it. "

Am vazut ca e dat si mai sus link-ul... :)

Edited by andreic, 28 February 2006 - 00:49.


#15
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005
Schimbarea polilor magnetici este o realitate. Polul magnetic nordic a fost descoperit in 1831. In 1904 se afla la numai la 50 km departare. Azi se afla la 1100 km departare.

Fata de primele masuratori s'a dovedit ca azi campul magnetic al Pamantului a scazut cu aproximativ 10%. Rata cu care creste viteza de deplasare a polilor magnetici este insa azi cu mult mai mare azi decat la prima masuratoare.

Deplasarea polilor magnetici in decursul timpului a produs evenimente climaterice deosebite. Se cunoaste ca in istoria recenta a pamantului polul nord magnetic a oscilat intre nordul Canadei, nordul Europei si Siberia, si a influentat in mod decisiv clima. Tendinta actuala a miscarii polului nord magnetic este de a se deplasa catre Europa si Siberia.

Intre acest fenomen si anomalia miscarii Chandler exista o legatura demonstrata.

In 2001 s'a demonstrat ca exista o legatura intre miscarea Chandler si fluctuatia presiunii oceanelor. Astazi se cunoaste ca miscarea Chandler are legatura si cu circulatia curentilor oceanici, inclusiv cu El Niño si modificarile climaterice.

NASA dovedit ca intre acest fenomen si cutremurele de pamant exista o legatura evidenta. Tot NASA a dovedit ca in urma cutremurului indonezian forma pamantului a fost modificata simtitor iar durata unei zile pamantene a fost redusa.

http://www.nasa.gov/...earthquake.html

Asta este traseul polului nord magnetic in ultima suta de ani:

[ http://deeptow.whoi.edu/images/northpole2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003
[b]

View Postk33, on Feb 28 2006, 10:11, said:

Deplasarea polilor magnetici in decursul timpului a produs evenimente climaterice deosebite. Se cunoaste ca in istoria recenta a pamantului polul nord magnetic a oscilat intre nordul Canadei, nordul Europei si Siberia, si a influentat in mod decisiv clima.

Sigur ca dinamica polara magnetica e interesanta pt studiu insa, as fi curios daca ai putea sa dai exemple concrete de evenimente climatice care au legatura cu deplasarea polului nord magnetic, mai ales acele influente decisive pe care le mentionezi, ca eu nu am gasit si nici nu-mi imaginez cum ar putea afecta in mod direct.
Cat despre miscarea Chandler, ea este de natura mecanica cum ai afirmat si tu, cutremure mai ales pe verticala, presiune la baza oceanelor samd... o produc si o afecteaza, practic orice corp care se invarteste si nu e perfect echilibrat capata o deplasare a axei asemanatoare miscarii Chandler.

Edited by andreic, 28 February 2006 - 18:41.


#17
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
ziceti si voi mai pe scurt
murim sau nu ?

#18
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006

View Postsandossu, on Feb 28 2006, 18:34, said:

ziceti si voi mai pe scurt
murim sau nu ?
om trai s-om vedea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate