Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Stana de Vale - Izvorul Minunilor

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Situata in apropiere de Beius, judetul Bihor, Stana de Vale este una dintre cele mai mirifice statiuni din tara.
Amplasata la o altitudine de ~1100 m in Muntii Apuseni(Vladeasa), este complet izolata si inconjurata de munti.
Beneficiaza de nenumarate atractii, dintre care in timpul iernii si o pirtii de ski cu teleski. Insa probabil principala atractie o reprezinta Izvorul Minunilor, despre care legenda spune ca are un efect tamaduitor, fiind una dintre cele mai pure si apreciate ape de izvor de la noi din tara.
   Stana de Vale beneficiaza de locuri de cazare in hoteluri si vile de 2-3-4 stele la tarife acceptabile.

Accesul se face pe drumul Deva-Oradea care se ramifica din Beius spre Stana de Vale (~25km) trecind prin localitatea Budureasa. Dupa Budureasa peisajul este de-a dreptul de vis, drumul fiind un mini-Transafagarasan cu serpentine si peisaje exceptionale. Soseaua este asfaltata si deschisa in tot cursul anului.
    Statiunea beneficiaza de acoperire Orange si Zapp (partial).

Obiective turistice in zona:
-Izvorul Minunilor
-Cascada Iadolina
-Pesterile Ursilor si Meziad
-Boga, Padis si Cetatile Ponorului
-Valea Iadului si Pestera cu apa
-Coada lacului (lacul Lesu) si foarte multe altele

Daca ati fost deja pe la Stana de Vale va invit sa impartasiti aici impresiile/recomandarilelegate statiune si imprejurimile ei. Si nu uitati de poze. ;)
  
Mai multe informatii istorice despre Stana de Vale gasiti aici:
http://www.crisana.r...037/14/Reportaj

Attached Files


Edited by Masterboy, 24 January 2006 - 04:47.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Da, e superb.
Ai mei au stat in vara 2 saptamani, insa s-au intors zgribuluti si plictisiti.
Nu imi inchipuiam ca ai mei se vor plictisi vreodata...

Din pacate nu prea ai ce face pe acolo daca nu te duci cu un grup petrecaret.

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCourage, on Jan 24 2006, 10:34, said:

Din pacate nu prea ai ce face pe acolo daca nu te duci cu un grup petrecaret.
Poþi sã asculþi iarba cum creºte. :D

#4
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
...sau cum cade picatura :)

#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Am fost asta vara la pestera ursilor... Mare greseala... Camioanele fratilor Micula au reusit sa distruga soselele din zona. Oricum nu au fost construite pt asemenea trafic...

Cei cu SUV, 4x4, Hummer, KTM pot sa mearga linistiti...

Eu poate mai incerc peste vreo 10 ani...

#6
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002

View PostH725, on Jan 24 2006, 21:46, said:

Am fost asta vara la pestera ursilor... Mare greseala... Camioanele fratilor Micula au reusit sa distruga soselele din zona. Oricum nu au fost construite pt asemenea trafic...

Cei cu SUV, 4x4, Hummer, KTM pot sa mearga linistiti...

Eu poate mai incerc peste vreo 10 ani...

Hai ca nu e e chiar asa rau. Inseamna ca n-ai fost la Padis/Cetatile Ponorului tot pe drumul spre Pestera Ursilor dar care se ramifica spre Pietroasa. In timpul lui Ceausescu a fost asfaltat integral. Acum asfaltul s-a mincat in proportie de 95%  :confuzzled:  si e jale.

#7
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
Ultima data am fost cam in urma cu 2 ani. Am mers cu o Dacie si i-am dat suta-si , pana aproape de destinatie , unde intr-adevar a fost mai dificil.
Zona este superba si sper ca in urmatoarele 2-3 saptamani sa imi fac timp sa mai ajung pe acolo ( din cate am inteles , s-a schimbat destul de mult , in bine , de cand au preluat-o cei de la European Drinks / Foods ) . Si , cam aveti voi dreptate in legatura cu anturajul - daca nu ai un anturaj ok risti sa te cam plictisesti ...  :confuzzled:


:peacefingers:

Edited by Netshadow, 12 March 2006 - 14:38.


#8
horiamak

horiamak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.12.2005
e superb la Stana de vale
exceptional
si mi-a placut tare mult drumul forestier care te scoate la soseaua Oradea-Cluj...un vis:)

#9
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
o zona care nu merita a fi ratata...
ceea ce e absolut enervant este accesul in zona...eu am venit dinspre alba iulia si am avut emotii cu o bucata de drum surpata...se pare ca mai au de asteptat saracii oameni pana vine la transporturi un ardelean :)...stana de vale e o statiune celebra de pe timpul lui ceasca, cunoscuta si ca polul ploilor in romania...
pestera ursilor e o perla printre fenomenele carstice ale romaniei alaturi de scarisoara si pestera muierii,dar nu numai...ce m-a enervant: taxa pe foto si pretul exagerat al vederilor de la pestera(tariful ridicat pt accesul in pestera pare in parte justificat)...
impunatoare este si locatia fratilor micula care parca te urmareste pe tot traseul din zona...
la fel de pitoreasca e toata zona dinspre abrud-campeni spre garda de jos(sus) arieseni...absolut fantastic pe acolo...pacat ca nu am prins si mocanita in functiune si totul ar fi fost desavarsit...
nota 10 (zece)...

#10
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002

View Posttwisterme2003, on Mar 22 2006, 20:10, said:

o zona care nu merita a fi ratata...
ceea ce e absolut enervant este accesul in zona...eu am venit dinspre alba iulia si am avut emotii cu o bucata de drum surpata...

In ce zona mai exact, pt ca tot drumul prin Beius este asfaltat? Daca vii pe cealalta cale de acces dinspre Lacu Lesu/ Coada Lacului, drumul intr-adevar s-a degradat, desi Ceausescu il asfaltase integral cindva  <_<

#11
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
drumul cu pricina nu era din zona apropiata beiusului, ci undeva intre zlatna abrud si campeni... ce e drept nu am update al situatiei drumurilor din zona (excursia mea este mai veche din 2003) asa ca posibil sa fi modernizat acel drum... oricum fara masina personala, mi se par destul de dificile accesul si mobilitatea in zona... dar merita!!!

#12
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
La Stana daca nu esti drumet de meserie chiar o sa te plictisesti; toata smecheria este sa-ti iei rucsacelul in spate si sa umbli de nebun, ca ai ce vedea! Altfel, cu siguranta o sa te plictisesti de moarte. Problema ar fi ca Miculestii au gandit locatia pentru un chef de weekend nu pentru un "sejur".
In zona exista o multime de pesteri din care singura civilizat amenajata este Pestera Ursilor.
Desigur, trebuie sa vii la fatza locului documentat...

#13
Tisoza

Tisoza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.07.2003
vreau sa ajung sa stau 1 saptamina...treaba este ca sunt din Bucuresti si nu o sa merg cu masina. Deci, de la Beius cu ce se poate ajunge la Stina de Vale? am inteles ca sunt ceva autobuze dar care merg doar de 2 orai pe saptmina...

#14
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
E f naspa fara masina. Sint o gramada de vizitat in zona si fara masina practic esti cam izolat in statiune.
Autobuzele nu stiu ce orar au. Mai repede ajungi cu auto-stopul.

#15
blackdragon

blackdragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.04.2005
tot de la Stana de Vale se mai poate vedea si Cascada Dracilor(sau Dracului nu mai stiu exact cum se numeste) si tot de acolo se poate face pe un traseu de aproximativ 9 ore cea mai mare cascada din Romania la care din pacate imi scapa numele :(.

#16
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Ce mai stiti de drumul Stana de Vale - Coada lacului - 10 hotare ?
Au mai reparat drumul, caci de reasfaltat nu cred ca se va mai reasfalta in veci :(

#17
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
eu momentan sunt cu masina prin tara, si m-ar interesa daca in zona sunt locuri de campare, preferabil nu din acelea cu 15-20 RON /noapte

#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
In zona se gaseste si altceva decit produse European Drinks/Foods? Adica cei care nu consuma Frutti Fresh, Izvorul Minciunilor, Buerger sau pernite Viva au ce bea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate