Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cu masina spre Barcelona si nu numai!

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
gabriel_cristea

gabriel_cristea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.02.2013
Taxele pe autostrada cand am plecat din Barcelona, 1.61 + 14.35 euro.

#20
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Joi sau vineri iti pot spune exact cat am bagat in barierele din Italia si Franta.
Haotic traficul din Franta.

#21
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Eu as merge prin H,Slo,I,F-Barcelona si m-as intoarce
Madrid-Burgos-Irun-Bordeaux-Angouleme-La Souteraine-Moulins-Dole-Moulouse-Freiburg-Stuttgrat-Munchen-Salzburg-Viena-Budapesta

La intoarcere poti evita usor drumurile cu plata cu pretul a vreo 250 km in plus dar macar dai o tura buna de continent.Si ar mai fi o varianta prin Zaragoza apoi sa cobori direct spre sud catre Pau in F.
Barcelona-Madrid nu prea are rost sa mergi pe AP.
Cati soferi sunteti si cat de experimentati cu drumuri lungi?Mi-e cam dor de o ruta de genul asta,nu ma iei cu tine si ajungem in 32 ore la Barceloana :)) ?

Edited by bolo, 12 September 2014 - 14:18.


#22
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
O varianta de drum pe care m-am gandit sa o fac excuzand Madridul dar incercand sa trec si evident sa vad acea minune tehica ,, Podul Milau'' https://www.google.r...716977,1.674042 ce parere aveti?

#23
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Renuntand la Madrid nu vezi mare lucru din Spania,daca vrei sa vezi mai mult Franta recomand sa eviti cat autostrazile,sau poate sunt eu prea satul de ele...

Tu stii cat vrei sa te intinzi si ce te intereseaza,tranzit rapid,peisaje,taxe reduse la autostrada...Pe mine nu m-a impresionat foarte tare Milau,prefer oricand podurile de la Le Havre dar nu ajungi tu in Normandia.
Beziers-Milau e o ruta putin circulata,destul de spectaculoasa,cu cateva rampe lungisi altitudine de +1000m,dar pe autostrada totul trece prea repede si nu ramai cu cine stie ce amintiri.

Ca si costuri ai destula autostrada cu plata,de la iesire din E ai putea merge pe N pana la Beziers apoi nu se plateste autostrada,doar trecerea peste Milau si mai apoi Lyon -Geneva.Mai ai si vigneta pe Elvetia.


#24
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Mie îmi place acest drum.  
DACĂ există timpul necesar, recomand să-l parcurgeți cu mașina.

Însă nu doar pentru a ajunge la Barcelona, ci să vă bucurați de drum, ca parte a vacanței.
În modesta mea opinie, este păcat să treci pe lângă atâtea locuri frumoase, fără să te oprești și să le vizitezi.    Se pot include popasurile în ecuație, astfel încât acestea să devină niște momente plăcute.  

De exemplu,  ori la dus, ori la întors, măcar odată în viață, dați-vă jos de pe autostradă și mergeți dinspre Saint Tropez către Nisa.   Găsiți cazări ieftine, motorină/benzină mult mai ieftină decât pe sus (pe autostradă).  Pe acest drum puteți opri oricând să faceți o baie în mare, ceea ce va amplifica senzația de ”bonus”.    În sezon este aglomerație, foarte adevărat, dar merită.

Repet, dacă există timpul necesar, mergeți în Franța pe drumurile naționale, pe lângă mare.
Iar în Catalunia, dacă chiar vreți să-i simțiți aromele și să aveți experiențe de neuitat, mergeți pe Costa Brava doar pe lângă mare. De la Nisa la Barcelona poți merge doar așa, ca-n vacanță.

Îmi dau seama că pentru mulți oameni nu este fezabil ceea ce spun și că nu ai timpul necesar.  Dar totuși, dacă în viitor pot să-și rupă trei săptămâni din viață, atunci acest drum este unul de vis.

#25
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostSef-chenko, on 07 septembrie 2014 - 17:40, said:

Acum 2 saptamani am fost pana in Sevilla si inapoi (3 zile dus - extrem de obositoare si 4 zile intors- mai lejer).
1000 euro a fost drumul - motorina, vignete Romania + Slovenia + Ungaria si barierele din Italia, Franta si Spania.
Au fost destul de aerisite autostrazile, mai putin o bucata prin Italia spre granita cu Franta.

Parcari gasesti destule si gratis.

Eu nu am fost in vacanta, am fost cu treaba. Nu as merge in veci in concediu cu masina pana in Spania daca nu stau cel putin 2 saptamani pe acolo. Pur si simplu nu merita.

LE: Acum am vazut ca pleci din Piatra neamt, 3 zile sunt putine (eu am plecat de langa granita, din Timisoara), cum faci popasurile?

As merge cu avionul dar nu stiu niciodata cand plec cel putin cu 3 zile inainte, deci avionul luat cu trei zile inainte costa foarte mult (aveti idei de unde as putea lua doua bilete ieftin cu trei zile inainte?) Mi se pare mult costul de 1000 euro drumul, avand in vedere ca probabil voi da pe taxe autostrazi aprox. 250 euro si motorina la un consum de 5,5 litri si aprox. 350 euro motorina deci estimez ca ma va costa taxe plus motorina 600 euro, nu cred ca gasesc bilete pt. Barcelona cu trei zile inainte la costul de 600 euro dus-intors 2 persoane. Plus ca pe mine nu ma deranjeaza condusul mai ales pe autostrazi si traseul in sine devine o destinatie turistica caci mai opresc pe ici colo pe unde mi se pare interesant, voi opri probabi pe Coasta de Azuz.

Edited by scoty, 09 December 2014 - 10:42.


#26
Fjr

Fjr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2015
Buna dimineata !
Poate ma puteti lamuri cu privire la valabilitatea pasapoartelor in Italia.
In luna Iulie 2015 , vom calatorii cu copii in Italia , Franta si Spania.
Ne vom intoarce in tara pe 8.08.2015
Pasapoartele copiilor expira pe 19.08.2015.
Am auzit  ca pt. a intra in Italia , valabilitatea pasaportului sa fie cu 6 luni inainte de data deexpirari !

#27
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Pasaportul trebuie sa fie valabil la intoarcerea in tara. Regula celor 6 luni se aplica doar pentru Turcia si alte tari non-UE.
Am intrebat eu acum o luna politistul de frontiera de pe Otopeni pentru ca si noi avem o situatie similara in martie si am vrut sa fiu sigura.

#28
Fjr

Fjr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2015
Multumesc frumos !

Buna ziua !
Cine ma poate ajuta  cu informatii  Bucuresti - Barcelona cu auto.
Taxe autostrada , Viteza , motorina , etc. -   Coatia , Italia , Franta si Spania .
Voi pleca din Bucuresti , Turnu  Severin , Belgrad , Zagreb  , Trieste , Venetia , Genova , Cannes , Marseille , Costa Brava.

#29
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Posttomaso, on 08 decembrie 2014 - 02:06, said:

Mie îmi place acest drum.  
DACĂ există timpul necesar, recomand să-l parcurgeți cu mașina.

Însă nu doar pentru a ajunge la Barcelona, ci să vă bucurați de drum, ca parte a vacanței.
În modesta mea opinie, este păcat să treci pe lângă atâtea locuri frumoase, fără să te oprești și să le vizitezi. Se pot include popasurile în ecuație, astfel încât acestea să devină niște momente plăcute.  

De exemplu,  ori la dus, ori la întors, măcar odată în viață, dați-vă jos de pe autostradă și mergeți dinspre Saint Tropez către Nisa.   Găsiți cazări ieftine, motorină/benzină mult mai ieftină decât pe sus (pe autostradă).  Pe acest drum puteți opri oricând să faceți o baie în mare, ceea ce va amplifica senzația de ”bonus”. În sezon este aglomerație, foarte adevărat, dar merită.

Repet, dacă există timpul necesar, mergeți în Franța pe drumurile naționale, pe lângă mare.
Iar în Catalunia, dacă chiar vreți să-i simțiți aromele și să aveți experiențe de neuitat, mergeți pe Costa Brava doar pe lângă mare. De la Nisa la Barcelona poți merge doar așa, ca-n vacanță.

Îmi dau seama că pentru mulți oameni nu este fezabil ceea ce spun și că nu ai timpul necesar.  Dar totuși, dacă în viitor pot să-și rupă trei săptămâni din viață, atunci acest drum este unul de vis.


Voi incerca sa ma bucur de drum insine ca si de restul vacantei de asta am optat pentru masina si nu pentru avion. Sunt singur ca sofer dar am experienta condusului in UE anul trecut de ex. am facut de ex 6500 km in Italia, elvetia si Franta, plus ajunsul pana acolo Austria si Ungaria,  voi merge pe autostrazi unde este cazul dar in zona ,,coasta de azur'' am mai trecut pe acolo o data voi merge pe nationale pe coasta, vreau sa ma opresc la Monaco, iar la intoarcere daca prin vreme buna vreau sa ma oprec sa vad Mont Blanc  pe care anul asta l-am ratat din cauza vremii.

#30
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postscoty, on 09 februarie 2015 - 16:13, said:



Voi incerca sa ma bucur de drum insine ca si de restul vacantei de asta am optat pentru masina si nu pentru avion. Sunt singur ca sofer dar am experienta condusului in UE anul trecut de ex. am facut de ex 6500 km in Italia, elvetia si Franta, plus ajunsul pana acolo Austria si Ungaria,  voi merge pe autostrazi unde este cazul dar in zona ,,coasta de azur'' am mai trecut pe acolo o data voi merge pe nationale pe coasta, vreau sa ma opresc la Monaco, iar la intoarcere daca prin vreme buna vreau sa ma oprec sa vad Mont Blanc  pe care anul asta l-am ratat din cauza vremii.

Felicitări pentru decizie.
Mai ales că acum a scăzut și prețul combustibilului.   Să sperăm că rămâne așa până la vară .....   :)

Sugestia mea ar fi să cobori de pe autostradă la Savona, în Italia.
Apoi te duci doar pe drum național către San Remo, apoi Menton și tot așa.

Câteva sugestii bazate pe experiențele mele.

* Pe Coasta de Azur să ai grijă că GPS-ul vrea să te scoată pe drumuri naționale care te urcă prin munți.   Trebuie să te duci numai pe langa mare.  Urmaresti indicatoarele de culoare alba.
Mai multe informații aici:  
http://fr.wikipedia....lpes-Maritimes)

* Evită zona Marsilia.   Pentru asta ori te urci pe autostradă, ori dai pe GPS să te ducă pe drum rapid, fără taxe.  De la Saint Tropez până dincolo de Arles nu-i cine știe ce de văzut.  

* După Arles pune cap compas către Aigues Mortes (neaparat să vizitezi cetatea și salinele).   Apoi urmează drumul către Sete și te ții pe lângă mare către Agde.    Toată zona de după Agde este plină de stațiuni.   Sunt mai puțin cunoscute, dar acolo vei întâlni francezi, nu turiști colorați, iar prețurile sunt decente.

#31
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Traseu final stabilit pentru deplasarea mea spre/dinspre Barcelona cu masina: https://www.google.r...1INvigM5E?hl=ro vreau sa revad Monaco, Nisa si vreau sa vad podul Millau, voi reveni la baza Mont Blanc, poate anul asta prind o zi fara nori, sa ajung in varf cu telecabinele. Ceva sugestii, pentru mici modificari? Eventual sugestii pentru cazare la Siofok, Nisa, Barcelona, Saint Gervains les Bains, Munchen?

Edited by scoty, 24 March 2015 - 21:30.


#32
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postscoty, on 24 martie 2015 - 21:29, said:

Traseu final stabilit pentru deplasarea mea spre/dinspre Barcelona cu masina: https://www.google.r...1INvigM5E?hl=ro vreau sa revad Monaco, Nisa si vreau sa vad podul Millau, voi reveni la baza Mont Blanc, poate anul asta prind o zi fara nori, sa ajung in varf cu telecabinele. Ceva sugestii, pentru mici modificari? Eventual sugestii pentru cazare la Siofok, Nisa, Barcelona, Saint Gervains les Bains, Munchen?

Scoty, la siofok am verificat LaRiva si Kentaur, bune amandoua, mobilier mai nou la LaRiva, chiar pe malul lacului, in oras,  dar un pic de discoteca(, nu dezastru, noi eram cu juniorii si astia and sunt obositi poti sa dai cu tunul langa pat), la kentaur curtea faina, nu chiar pe mal, dar f aproape.

#33
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Alte sugestii?

#34
do_it

do_it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 18.05.2007
Salut. Urmeaza sa plec cu masina in concediu (Malaga, Marbella si Gibraltar). Pe 24 Mai voi trece prin Ventimiglia spre Nice... Cei care stiti unde ma sfatuiti sa alimentez (diesel) in Ventimiglia sau sa bag la Menton... care au preturi mai bune? Multumesc.

#35
gabriel_cristea

gabriel_cristea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.02.2013

View Postdo_it, on 01 mai 2015 - 18:16, said:

Salut. Urmeaza sa plec cu masina in concediu (Malaga, Marbella si Gibraltar). Pe 24 Mai voi trece prin Ventimiglia spre Nice... Cei care stiti unde ma sfatuiti sa alimentez (diesel) in Ventimiglia sau sa bag la Menton... care au preturi mai bune? Multumesc.

Si eu am facut drumul Bucuresti - Gibraltar - Bucuresti cu masina in 3 saptamani, cea mai iefina motorina o gasesti cand iesi dupa autostrada. Asta este o regula peste tot in Europa. O poti gasi cu 20-30 de centi mai ieftina in comunele de pe langa autostrazi . De exemplu eu am gasit la Nisa anul trecut cu 1,10 euro litrul. Sa nu te cazezi in Gibraltar, gasesti cazare ieftina in La Linea de la Conception, localitatea inainte de a intra in Gibraltar, 30 de euro pe noapte cu mic dejun, pentru doua persoane.

#36
do_it

do_it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 18.05.2007
Multumesc @gabriel_cristea Plec din Stuttgart si prima alimentare o fac in zona Ventimiglia-Menton (Nice) tocmai de aceea eram curios unde sa alimentez mai convenabil... Jos la Spanioli voi fi cazat in Marbella (am aranjat deja) timp de 2 saptamani si de acolo pot sa fac diverse excursii cu masina. Drumul il voi face din 2 bucati si oricum suntem doi soferi (si nevasta-mea conduce) asa ca nu e nici o problema de oboseala excesiva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate