Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Debit card

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 05.08.2004
am mare nevoie sa fac un card de debit unei fete..... stiti voi cel pe care se primeste salariu.... si persoana pt care o fac e cam paralela cu domeniu asta (si eu cam la fel)


ce urmaresc:

o banca care sa-l elibereze repede...
posibilitatea sa-l alimentez cand vreau si cum vreau.... inclusiv transfer de pe cc meu :)
si in nici un caz customer service in genul raifaisen...
altceva nu stiu...... ce as mai putea cere....

please help :)

#2
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004
Debit cardul cu cont în lei "MILLENIUM"
CARACTERISTICI

Debit cardul cu cont în lei MILLENIUM este un card Maestro emis în sistem MasterCard International cu acceptare la terminalele electronice de pe teritoriul României şi din străinătate.
Debit cardul cu cont în lei MILLENIUM poate fi folosit şi pentru plata salariilor.
Este folosit pentru a extrage numerar prin intermediul oricărui ATM sau EFTPOS la care este afişată sigla Maestro (în valuta ţării în care efectuează operaţiunea), ca mijloc de plată a diverselor mărfuri şi servicii, în relaţia cu comercianţii, precum şi pentru utilizarea serviciilor oferite de Banc Post pentru acest tip de card.

Debit cardul cu cont în lei "TAIFUN"

CARACTERISTICI

Debit cardul cu cont în lei TAIFUN este un card embosat, emis de Banc Post în sistem MasterCard International, cu acceptare pe teritoriul României şi în străinătate.
Este folosit la orice terminal electronic (ATM sau EFTPOS) sau mecanic (IMPRINTER) care afişează sigla MasterCard, pentru obţinerea de numerar (în valuta ţării în care se efectuează operaţiunea) şi ca mijloc de plată a diverselor mărfuri şi servicii în relaţia cu comercianţii. Titularii de carduri Taifun beneficiază şi de serviciile conexe oferite de Banc Post pentru acest tip de card. Cardul Taifun poate fi utilizat şi pentru incasarea salariilor, cu condiţia ca acestea să fie mai mari de 10 milioane lei net.


Ti-am dat 2 exemple, poti sa-ti faci la ce banca vrei, citeste aici toate informatiile despre carduri.

Edited by abe, 15 December 2005 - 13:23.


#3
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 05.08.2004
ejti beton mosule , mersi

preferam un sfat de la un posesor.....

Edited by ynocentzya, 15 December 2005 - 13:58.


#4
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Vezi ca ghiseele BancPost sunt mai scarboase decat cele de la Raiff. Daca intentionezi sa-l alimentezi prin Internet Banking only atunci un card BancPost e ok ca are costuri mici, daca vrei ghisee ... mai bine viziteaza-le inainte. Am stat o ora si jumatate la o coada de 6 persoane la o caserie BancPost. ;)

#5
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004

View Postynocentzya, on Dec 15 2005, 13:55, said:

ejti beton mosule , mersi

preferam un sfat de la un posesor.....

Pai si eu am unul Visa la BCR, eu mi l-am facut din comoditate ca am banca in bloc cu mine, e alegerea ta unde il faci, si la BCR am avut probleme, banii cateodata nu iti intra la timp si am patit o singura data cand imi zicea ca nu sunt bani desi contul zicea altceva. Nu stiu ce sa zic, eu cred ca depinde de la sucursala la sucursala a fiecarei banci, am vazut sucursale de care esti super multumit si altele care lasa de dorit. Sincer in servicii poate ti se pare ciudat dar mie mi s-au parut ca Romexterra si HVB sunt cam cele mai bune.

Edited by abe, 15 December 2005 - 17:38.


#6
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 05.08.2004
asta era o alta problema....  unde intra banii cel mai repede? :)

multumesc

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
recomand ING visa electron, poti sa transferi bani pe el prin transfer bancar sau sa-i pui direct tu la atm (da, atm-urile ing primesc bani)

cel mai repede ajung pe un card scos de banca de la care faci transferul.

#8
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
din cate stiu, pt. a putea avea un astfel de cc trebuie ca angajatorul fetei sa aiba convetie cu banca la care vrei sa faci cardul. altfel, e fff greu si obtii maxim inca 1 salariu!
cauta pe forum, ca e ff bine discutat subiectul!

#9
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
eu am avut 150% din salariu overdraft fara nici o conventie (nici macar nu am mai auzit de asa ceva).

trebuie doar o adeverinta de salariu, si (la ing) daca ai peste 7 milioane salariul net obtii overdraftul.

#10
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 05.08.2004
pai.... lucrez cu brd si cu scarbosii aia de la raifaisen.... fata asta face ceva pt mine da nu e din bucuresti... am convenit amandoi sa o aduc aici sa-i fac cc si in functie de ce face ea pt mine sa-si ia banutii.... (banii vin de la persoana juridica nu de la je)
nu o intereseaza sa scoata mai mult decat ii dau eu
nu o intereseaza sa fie cine stie ce card
vrem doar transferul sa fie ff rapid....
si deasemenea daca are  si ea 2-3 milioane sa poata sa si le puna pe cc fara prea mari batai de cap

sper ca m-ati inteles..... multumesc

p.s. mersi zupynezule :D

#11
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
nu prea inteleg de ce scarbosii aia de la raifaisen . am cont si card de salar la ei de vreun an si jumatate, iar de vreun an am si cc (mastercard - acum o saptamana am primit scrisoare ca mi-au majorat limita de credit cu 25% - client fidel etc :D ). din punctul meu de vedere serviciile sunt super ok - banii devin disponibili in cont imediat dupa depunerea la casierie / virament, indiferent la ce ghiseu raiffeisen (national!!) s-ar face depunerea. folosesc sustinut serviciul raiffeisen direct (prin telefon) si plati directe furnizori. contul este vizibil oriunde in tara, la orice unitate raiffeisen. singura problema e la ghiseu, unde uneori sunt cam aglomerati, DAR nici nu se compara cu dinozaurii brd sau bcr, cu care am destula experienta. in ceea ce priveste cardul, reteaua lor de bancomate nu "beneficiaza" de acea minunata pauza de o ora, intre 8 si 9 dimineata, in care poti avea norocul sa dardai sustinut langa o masina "temporary out of order, va rugam reveniti" (asa cum se intampla de exemplu la bcr).

incearca sa-ti schimbi consilierul sau de ce nu, chiar agentia. astia s-au inmultit ca ciupercile, asa ca ar trebui sa existe o alternativa convenabila.

#12
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 05.08.2004
am motivele mele legate de asta atat cat din cauza modului in care suntem tratati (noi clientii la ghiseu) cat si din cauza anumitor "politici" impuse....

hai sa nu facem flame.... ajuta-ma daca vrei daca nu .... :)

#13
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 05.08.2004
ellou?

#14
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
ma eu imi ia salariul pe TAIFUN ,cel mentionat mai sus...acuma nu stiu...nu am avut niciodata vreo problema in acest sens, adica legat de TAIFUN

#15
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
banca transilvania ai incercat? eu am un mastercard mondo, il poti utiliza si pe net (depui lei si cumperi in valuta), banii ajung aproape instantaneu. Au internet banking, deci transferul de la tine la ea il poti rezolva de acasa(2,5 RON abonament/luna-BT 24). Pentru mine serviciile sunt super. In plus reteaua nationala se extinde rapid! Eu sunt din Suceava si deja sunt 3 filiale in oras, a 4-a e in curs de deschidere.
Bafta!

#16
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 21.07.2003
Ma intereseaza sa imi fac un debit card pentru a putea face tranzactii on line.
Am vazut ca oferta este diversificata si posibilitati destul de multe (la destul de multe banci). Majoritatea au cost de intretinere 0 cost de infiintare 0.
Totusi stiu ca banca isi rezerva "drepturile" ei, asha ca va intreb: la ce banca si ce "model" de debit card este cel mai avantajos sa imi fac?
Doresc sa o folosesc atat in tara, cat si On line. In tara imi doresc pentru a efectua cumparaturi, a ridica salariul de pe el, eventual a "primi" bani mai ussor din alt oras. On line ma intereseaza pentru plata unor domenii, si sa incerc pe ebay (am observat ca merge inscrierea pe ROmania).
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
P.S. Momentan detin un Card Visa Electron "Ultra" facut la Banc post. Este valabil doar in Romania si nu merge on line. Cum as putea sa il "inchid"? (il am de aproximativ 3 ani)

#17
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 05.08.2004
mersi... :)

#18
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
daca cunosti pe cineva la departamente de marketing ale bancilor, intreaba acolo. nu cred ca a facut nimeni un studiu al pietei cardurilor din Romania doar pentru a isi face un card simplu.

Pentru a il folosi atat in tara cat si in strainatate, ia un card embosat.

Cat despre cardul tau de la bancpost, du-te la sucursala de care apartii si spune-le ca doresti sa renunti la card. te indruma ei ce sa faci mai departe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate