Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Banca potrivita

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
Salutare tuturora

M-am uitat peste toata sectiunea de Money & Business, insa nu am gasit un raspuns care sa ma satisfaca, asa am hotarat sa deschid acest topic.

Problema se pune in felul urmator:
In curand (inceputul lui Ianuarie) imi infiintez propria firma si in momenul de fata sunt in dubii la ce banca sa deschid contul firmei. Am vazut ca sunt multi pe aici care aveti firme, si prin urmare v-as ruga sa-mi impartasiti si mie din experienta voastra.
Ceea ce ma intereseaza este o atitudine cat mai profesionista, operativitate cat mai mare si ideal serviciu de online banking.

Va multumesc anticipat

#2
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Citibank.Asta daca ai cifra de afaceri indeajuns de mare ca sa deschizi cont la ei.

#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
transilvania si volksbank au online banking, probabil ca si altele.

edit: tocmai mi-a zis cineva ca si brd ar avea online banking

Edited by zuppy, 16 December 2005 - 19:51.


#4
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
Cu ING a avut cineva vreo experienta?

@zuppy... cu BRD-ul nu vreau sa am nici o legatura. Am avut unele dintre cele mai proaste experiente cu ei, asa ca incerc sa-i evit cat mai mult posibil. In plus la ei se distinge cel mai tare conceptul de cantitate si nu calitate (iar din cate am vazut in alte discutii de pe aceasta arie, Raiffeisen-ul ii calca cu viteza pe urme)

Edited by Parise, 16 December 2005 - 19:58.


#5
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Criteriile după care mi-am ales eu banca au fost:
- proximitatea. O aplicație Online Banking este utilă, dar nu anulează cu totul drumurile la bancă.
- amabilitatea personalului. Contează foarte mult, din moticve evidente. Vei auzi pe forumuri tot felul de păreri gen BRD Sux, Raiffeisen e de căcat. Din păcate, sunt doar experiențe individuale și sunt legate de o sucursală. De exemplu, la Bancpost am avut experiențe total neplăcute cu o sucursală (din fericire, acum desființată) dar m-am înțeles perfect cu personalul de la o altă sucursală. Aceeași situație la Raiffeisen sau BCR. Ca atare, cel mai bine este să verifici situația de la sucursalele de lângă tine. Pune cât mai m,ulte întrebări și vezi cum ți se răspunde. Urmărește cât de aglomerată este banca etc.
- Contează foarte mult și sistemul informatic. Multă vreme la Raiffeisen pica sistemul din 3 în 3 zile. Acum nu am mai întâmpinat probleme.
- Contează numărul de salariați (ai firmei tale) și ce facilități vrei să le oferi. Sunt bănci care leagă acordarea de facilități gen overdraft de convenție încheiată între firmă și bancă (cazul Raiffeisen).
- Contează cifra de afaceri. Altfel nu te poți apropia de bănci mai exclusiviste, dar care oferă servicii de calitate.

Ca top personal: HVB, Țiriac, Raiffeisen. Dar, repet, asta se bazează NUMAI pe experiențele (și relațiile) mele.

#6
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostParise, on Dec 16 2005, 19:55, said:

Cu ING a avut cineva vreo experienta ?
eu am card de 2 ani si ceva la ing si nu am avut nici o problema cu ei, nu m-as muta la alta banca.

acum e misto ca au aparut din ce in ce mai multe ing office-uri unde ai aparate prin care faci transferuri bancare (multimat) si bancomate (atm+) care pe deasupra si primesc bani.

#7
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Eu as recomanda UniCredit

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
- HVB cu sistemul Online Banking
- Raiffeisen cu hulitul Multicache, dar pe care incep sa il apreciez dupa 6 luni pt ca am mult mai multe facilitati decat varianta online (mai ales search-ul)

Acum depinde  daca lucrezi cu firme sau persoane fizice...

#9
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004

View PostCourage, on Dec 18 2005, 13:02, said:

-Acum depinde  daca lucrezi cu firme sau persoane fizice...


99% cu firme.

#10
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Asta este o intrebare buna.
Cum zicea cineva mai sus, depinde de agentie.

Desi BancPost este jalnic aici prin Cluj si am renuntat la ei ... pe vremuri cand nu locuiam aici, intr-o mica agentie de oras, am avut parte de servicii mult peste asteptari.
Nu era internet banking la vremea aceea, dar puteam sa sun si imi operau orice, si semnam la urma.
Si mi-au mai facut si un mic discount la comisioane in valuta.

La fel Citi, ABN, etc ... am la ei cont de pers. fizica (ca firma nu am atatia bani) ... dar cand intru in agentie, am impresia ca am trecut frontiera ;)

@Courage : care sunt costurile la HVB? Ca vreau sa imi mut conturile de la Banca Transilvania ca ii cam sux.

#11
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
eu personal am fost super multumit de piraeus. din experienta personala, nu iti recomand o banca cu retea mare, deoarece acolo nu se mai pune accentul pe CRM.

Evident, conteaza foarte mult sa fie aproape, sa iti ofere un serviciu de online banking, sa te intelegi cu personalul... mai multe.

Intr-adevar, BRD ofera un serviciu de online banking, insa nu l-am incercat. Din ce se aude, se pare ca lumea este foarte multumita de el.

#12
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
in momentul de fata mi-a atras atentia UniCredit-ul..
in afara de DJAdi a mai lucrat cineva cu ei?

@Courage.. tu ai trecut la HVB? cum ti se pare? cum sunt comisioanele?

#13
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Unicredit = HVB = Banca Țiriac. Desigur, va mai dura cam un an până vor unifica oferta și comisioanele.
În ceea ce privește comisioanele este greu de dat un răspuns fiindcă mai contează și "mixul" de operațiuni. Eu am constatat "ochiometric" că este similar sau chiar mai mic decât Raiffeisen. Dar asta depinde și de mixul de operațiuni pe care le desfășori de-a lungul unui an.

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
cauta o banca sa fie aproape (conteaza mult), nivel de comisioane mici la ce faci cel mai mult (firma mea are multe operatiuni ca urmare plateste comisioane imense la 3 banci), sa nu fie aglomerata (iti poti iesi din fire), vezi si alte conditii cum ar fi creditarea, amabilitatea...

#15
SE

SE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.07.2004
Banca mea principala e Unicredit. Pana acum a fost OK. Totul se face pe Net (declaratii de incasare externa nu, te duci cu invoice la banca), banca e goala pt ca toata lumea e pe Net si mai presus de asta, deocamdata au o cota de piata mica. Dar cand se va pune in practica fuziunea s-ar putea sa devina o banca populara si dai si stai la cozi... Momentan, recomand Unicredit.

#16
bebelro

bebelro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.02.2006
Eu unul as recomada Procredit.
Este la inceput dar asta este si ideea.Atentia personalului fata de clienti este foarte mare.Mereu iti zambeste cineva si nu stai la nici o coada.
Iar comisoanele sunt foarte bune
Eu lucrez cu ei de 6 luni si sunt f multumit

#17
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
E prima oara cand aud de Procredit, insa sincer prefer bancile mari si cu capital extern pentru banii mei.

#18
pirlinho

pirlinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 09.02.2004

View PostCourage, on Feb 23 2006, 22:11, said:

E prima oara cand aud de Procredit, insa sincer prefer bancile mari si cu capital extern pentru banii mei.

Din cate stiu ProCredit are pe BERD in spate. Greu de crezut ca BERDul se va face de cacao cu vreun faliment prin Romania. :)

Personal prefer Banca Transilvania. Se misca repede, e mai putina birocratie decat la alte banci cu care am lucrat si aplicatia de Internet Banking e destul de buna. Si Tiriac sunt buni, insa n-au Internet Banking si au ramas in urma cu extinderea sucursalelor, ceea ce a dus la aglomeratie in sucursalele existente.

Nu recomand BancPost. Functionari acri de zici ca ai de-a face cu statul. La sucursala pe care o folosesc (din cauza cardului Taifun) li s-a bulit sistemul de repartizare automata a clientilor pe baza de bon acum vreo 2 ani si nici pana azi nu l-au reparat.

Edited by pirlinho, 24 February 2006 - 17:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate