Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Desfintare fantana

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006
Langa casa in care m-am mutat  este o fantana din tuburi de beton.Ca sa o inchid este necesar sa scot apa ?Ce sa folosesc ca si umplutura ?

#2
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Fatana este functionala?Ce diametru are?
Ai apa curenta?
Ai putea sa o folosesti pe viitor pentru udat gradina, etc.
Daca vrei neaparat sa o desfintezi, bagi pe fund vreo 50 cm de balast, dupa care pamant de umplutura(nu vegetal!!)
Ultimii 50cm ii completezi cu vegetal dupa ce s-a tasat umplutura.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu scoti nimic
pietris dupa care pamant
de ce vrei s-o desfiintezi?

#4
nyno

nyno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2011
acea fintina este o sursa de apa gratuita si care poate face economii substantiale pe viitor, mai bine pastreaz-o in buna stare

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Cred ca banuiesc de ce vrea sa o inchida... probabil are copii.
Eu as lasa-o, as monta un electrofor dupa care i-as pune un grilaj ZDRAVAN de otel, cu lacat.

#6
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
se face un pool? :)
se voteaza ultima varianta cu lacatu

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
daca inteleg eu corect, tu vrei sa scoti intai toata apa din fantana?    :huh:      trebuie sa recunosc ca ideea este absolut originala    :)

#8
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 14.09.2011
Buna,
Altii ar da bani grei sa aiba norocul tau.
Mai gandeste-o,ar fi pacat sa regreti peste niste ani.Merita lasata macar ca backup ,solutii de camuflare estetice si sigure exista.

#9
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Cea mai proasta idee pe sfertul asta de secol. Daca pui la socoteala cata munca, bani si energie se consuma ca sa faci o fantana si faptul ca apa nu mai e gratis in ziua de azi (la oras cel putin) asta cu astupatu fantanii chiar e gandire de copil. Acopero cu ceva ca iesi mai ieftin si in caz ca te razgandesti e mult mai simplu.

#10
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Asa cum au spus si ceilalti, e mult mai ieftina confectionarea unui capac solid. Daca te razgandesti ulterior si vrei s-o folosesti, emai ieftin s-o cureti decat sa sapi una noua. Preturile pentru forarea unui put la al doilea strat freatic sunt zdrobitoare pentru majoritatea.

#11
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Cu pamant nu merge.
Acum 5 ani am infundat o fantana cu pamant si nu a iesit asa deloc bine. Fantana era de diametru 1m, cu peretii din caramida, adancime 9m, nivel apa -2m.
Au intrat vreo 10 roabe dupa care s-a format un mal care nu a mai permis amestecul pamantului cu apa. Asa ca fantana mea are 2m pamant si 7m apa.
Pamantul era scos din fundatia casei.
Dupa 5 ani nici vorba ca pamantul sa se lase. Cred ca s-a cimentat bine chiar daca probabil nivelul apai din fantana variaza. Cand o sa am timp o sa sap la 1/2m si o sa-i fac o placa de beton  armata bine. Dupa care o sa notez pozitia fantanii sa stie urmasii urmasilor ca acolo nu-i comoara lui Ali-Baba.
Asa ca iti recomand: piatra, pietris, resturi boltari.

Edited by ticusor, 13 February 2014 - 11:45.


#12
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
pui o placa peste si peste ani o poti folosi,. daca nu, ramane astupata

#13
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
eu stau la orash, am un pic de gradina si as da bani sa pot muta fantana de la tine la mine. cum zicea cineva mai sus...sa o astupi...repede o astupi, dar sa o faci de noua peste 5-10 ani...mai ales ca ai apa in ea.
vecinul meu a facut asa : a sapat cam juma de metru adancime roata fantanii. a pus scanduri peste gura fantanii dupa care a turnat 20 cm de beton cu plasa sudata. . apoi peste beton pamant.a nivelat practic. a zis ca cine stie in viitor ce o mai fi..

#14
nyno

nyno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2011
inca o data. lasa fintina asa cum este ,curat-o o data la max 2 ani si nu distruge ce e f greu de realizat , nu face nimic ce sa regreti mai tirziu.

#15
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

 born2lose, on 13 februarie 2014 - 09:50, said:

daca inteleg eu corect, tu vrei sa scoti intai toata apa din fantana? Posted Image   trebuie sa recunosc ca ideea este absolut originala Posted Image
Eu nu vreau sa scot nimic ,din pacate nici nu sunt "original", am intrebat doar care e procedeul corect de desfintare !Fantana este lipita de peretele casei  este din tuburi de beton de diametru de aprox 50 cm.Fostul proprietar deversa apa menajera in ea.

#16
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Atunci nu e fantana frate, e hazna. :lol:

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ok... si tu ai canalizare acum??

#18
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

 Inginerul_bv, on 21 februarie 2014 - 19:26, said:

Atunci nu e fantana frate, e hazna. Posted Image
Frate nu e chiar hazna !Vad ca trebuie sa va relatez toata istoria casei ca sa-mi dati un raspuns.Fostul proprietar era mai ciudat dealtfel a considerat ca e mai bine sa-si incheie socotelile in aceasta lume !Avea canalizarea introdusa in casa,dar dejectiile mergeau in prister.Apa de la masina de spalat printr-un tub  ce strapungea peretele o deversa in aceasta asa -zisa fantana .Eu m-am racordat la canalizare.Pot sa torn un planseu de beton si am incheiat socotelile.Fiind langa peretele casei nu stiu daca nu afecteaza constructia de aceea m-ar bate gandul sa o astup.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate