Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Noul calculator al taxei auto - 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a publicat pe site-ul său calculatorul timbrului de mediu pentru 2014, care utilizează în formula de calcul cursul stabilit la 1 octombrie 2013

Calculator taxa auto 2014

#2
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Aceeasi aberatie;protejarea mediului sau protejarea celor care vand masini noi si cotizeaza unde trebuie ,dupa bataia vantului?

#3
sabayon

sabayon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.10.2011
nu stiu daca prin impunerea acestor taxe si pe masinile inmatriculate deja au avut de castigat ? dar nu ne mira o doza si mai amre de incompetenta acolo sus

#4
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Eu tot astept sa se tina de promisiunea electorala de dinainte de alegeri, ca vor elimina taxa.

#5
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Adica pentru 1 matiz euro3 din 2005 taxa de poluare este de 880e si se cumpara la 1000-1200e.
Buna treaba.

Edited by alexbjorg, 15 January 2014 - 12:00.


#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Practic a ramas aceeasi taxa, doar cursul leu-euro a fost scazut putin, taxa tot mare a ramas si nejustificata. Sunt ecologist (vezi aici un topic vechi facut de mine: http://forum.softped...ului-de-masini/ ) , de acord ca trebuie facut multe pentru mediu, dar nu taxa asta. Ok, sa se impoziteze/taxeze poluarea, dar conteaza si cum. Prima taxa e costul carburantului, deci si in interesul tau sa poluezi cat de putin, si singura taxa ce ar trebui sa fie ar trebui inclusa in pretul carburantului, ca doar asa se poate sti cine si cat polueaza exact. Cu taxa actuala sa zicem ca iti iei o masina aproape noua platesti taxa ce poate e si de 2000-3000 de euro iar peste o saptamana in urma unui furt/incendiu/accident ramai fara masina definitiv, ajungand la fier vechi/vanduta pe piese, etc. taxa ramane platita ca si taxa de fraier. Altu cumpara o masina veche de 15 ani, plateste o taxa mica, maxim 1000 de euro apoi tot carpeste masina si circula zeci de mii de km/an multi ani de acum incolo deci polueaza mai mult, mai ales ca veche fiind cel mai probabil e cu norma euro mai mica. Cum protejezi mediu cu taxa asta nu stiu. Pe principiul asta pentru ca mediul sa fie mai protejat ar fi indicat sa mi se doneze si mie cate 1000 de euro de cate ori se ridica din pat dimineata tot fara legatura cu mediul ar fi si doar sursa de imbogatire fara drept a unora - sursa de pierdut bani pentru majoritatea.

Edited by LunaCrystal, 16 January 2014 - 01:02.


#7
sabayon

sabayon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.10.2011
au gauri amri in buget si datorii pe masura, vine campania si trebuiesc bani de campanie, plus ca au nevoie de bani pentru acolitii lor

#8
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Eu am un VW Vento 1.9 TDI 1997 , Euro 2 . Asta mi-am permis ... am ales sa o aduc din Germania pentru ca in Romania nu gaseam una cum imi doream (adica "tipla") . Stiam cat costa taxa , dar oricum stiam ca BG scrie pe ea . Pe romania ma ajunge 1400E , iar pe bg aproape de 3 ori mai ieftin . Ma gandesc ca in cativa ani tot acolo ajung , pe langa alte mici dezavantaje aduse de numerele de BG . Voi ce parere aveti ? Sa o inscriu pe Romania aprox 1300-400Euro , sau la bulgari cu 400-500E ? Ideea este ca in 4,5 ani ajung tot pe acolo . iar cand taxa sa presupunem ca va fi mai mica (adica 500-600euro) , am sa pierd cei 500euro pe care ii dau acum pentru BG ...

Mai am o saptamana cu nr rosii . Nu prea sunt hotarat pentru ca numai gandu ma omoara , am dat 1000Euro pe o masina aproape impecabila dpdv tehnic,estetic si dau 1400 pentru taxa.. Parca imi bat joc de banii . Dar cand ma gandesc ca tot acolo ajung in cativa ani...... Astept si parerile voastre . O zi buna .

#9
Aesop

Aesop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 13.02.2014
1. Cumperi un alt Vento inscris in tara, indiferent de bani, de starea tehnica, sau chiar daca masina nu mai exista decat in acte, si faci recarosare la RAR
2. Cumperi un alt Vento inscris in tara, culoare si motor si euro ca al tau sau mai slab, dar nu mai bun, si clonezi seriile, nu stiu la aceasta masina daca se poate face sau nu.

Ce se intampla peste 5 ani? Taxa scade cu vechimea, dar pana la 14 ani... dupa evolutia ultimelor taxe, taxa pt masini vechi s-a marit. Daca mai stai, ai sansa sa dai mai multi bani pe inscriere.

Edited by Aesop, 19 February 2014 - 06:02.


#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostaWp_viTal, on 10 februarie 2014 - 16:29, said:

Eu am un VW Vento 1.9 TDI 1997 , Euro 2 . Asta mi-am permis ... am ales sa o aduc din Germania pentru ca in Romania nu gaseam una cum imi doream (adica "tipla") . Stiam cat costa taxa , dar oricum stiam ca BG scrie pe ea . Pe romania ma ajunge 1400E , iar pe bg aproape de 3 ori mai ieftin . Ma gandesc ca in cativa ani tot acolo ajung , pe langa alte mici dezavantaje aduse de numerele de BG . Voi ce parere aveti ? Sa o inscriu pe Romania aprox 1300-400Euro , sau la bulgari cu 400-500E ? Ideea este ca in 4,5 ani ajung tot pe acolo . iar cand taxa sa presupunem ca va fi mai mica (adica 500-600euro) , am sa pierd cei 500euro pe care ii dau acum pentru BG ...

Mai am o saptamana cu nr rosii . Nu prea sunt hotarat pentru ca numai gandu ma omoara , am dat 1000Euro pe o masina aproape impecabila dpdv tehnic,estetic si dau 1400 pentru taxa.. Parca imi bat joc de banii . Dar cand ma gandesc ca tot acolo ajung in cativa ani...... Astept si parerile voastre . O zi buna .

1. Daca te gandeai mai de mult actionai in instanta imediat cum ai adus masina in RO. Luai numere de zoll 1 luna + 3 luni de RO si mai tineai pe dreapta masina aprox. 3-7 luni (asta daca nu trebuia neaparat sa te folosesti de ea). Asa am facut eu cu o masina....insa era cabrio si nu aveam nevoie decat vara.(4 luni am circulat cu ea ,6-7 luni a stat pe dreapta)

2.Daca tii masina cel putin 3-4 ani cel mai bine e sa platesti taxa si apoi s-o recuperezi. (castigi dupa aprox 6-12 luni ). Se returneaza inclusiv cheltuielile de judecata (onorariu avocat , taxa timbru , etc). Am auzit ca s-ar fi sistat dobanda , dar nu stiu sigur (daca mai se mai da si dobanda....e mai bine decat sa tii banii la banca).

Ai facut bine ca ti-ai luat masina din DE si din alt motiv: in momentul de fata cel mai avantajos este sa cumperi o masina fara timbrul de mediu achitat. (pentru ca el poate fi recuperat de cel care l-a platit si astfel poti ramane cu buza umflata)

De ce sa dai bani la BG pentru inmatriculare cand in RO e `gratis` Posted Image

Edited by polizei, 19 February 2014 - 12:52.


#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Eu in locul tau as fi ales o masina la care taxa ar fi fost mult mai mica. Sunt si masini la care taxa e pana in 500eur.

Mai ramanea varianta sa iei una cat de cat decenta din ro si de 1000eur cat este taxa+cheltuielile cu drumul eu cred ca o faceai tipla si sincer as prefera mai mult varianta asta, stiu ce schimb la ea, ce bag in ea etc.

Ca sa fiti siguri ca nu se va mai recupera taxa la o masina pe care vreti sa o cumparati cautati masini inscrise in romania in 2007 si 2008. Deja s-a prescris termenul in care taxa putea fi recuperata.

Edited by bossake, 19 February 2014 - 13:00.


#12
23SGC

23SGC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.04.2014
la un Opel vectra b morot 1.6 euro 2 cat e taxa? dar la unu euro 3 aceeasi masina? an '98-2002

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate