Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Senzatie de arsura

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.10.2013
Seara buna,

De la o vreme incoace, aproape in fiecare dimineata, resimt o puternica senzatie de arsura la ultimele 2 degete de la mana stanga, pe suprafata palmei.
Chiar si atingerea este dureroasa.
Astazi durerea s-a apropiat de limita suportabilitatii. Parca mi-as tine degetele deasupra la o flacara.

Avand o vecina studenta la medicina, a stiut sa-mi spuna ca probabil e vorba de sindromul de nerv ulnar.

Daca exista medici pe arie, puteti sa-mi spuneti va rog, simptomele au sa cedeze de la sine, sau e nevoie sa consult un medic si sa cer un tratament?
De medicamente impotriva durerii oricum am nevoie, ca nu mai pot rezista. Este tortura curata.

Va multumesc pentru orice fel de sfaturi.

#2
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Am citit si eu despre sindromul compresiei nevului ulnar, pentru ca de mult timp (aprope 1 an) am o usoara amorteala la ultimele doua degete de la mana stanga. Dar atat: o usoara senzatie de amorteala. Aproape ca nu o mai bag in seama, le mai simt doar daca imi aduc aminte si ma gandesc la chestia asta. Oricum, pana la arsura insuportabila mi se pare cale lunga. Insa cu sistemul nervos nu se stie niciodata, celulele nervoase pot transmite informatie foarte ciudata cateodata pe care saracul creier sa o perceapa ca durere atroce.

Am inteles ca se rezolva foarte usor printr-o minora operatie de decompresie a nervului in zona cotului, o mica incizie.

Edited by izometric, 26 November 2013 - 20:17.


#3
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Cu ce mana faci trebusoara aia?

#4
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Gontare, nu confunda arsura omului cu arsura pe care o ai cand faci pipi.

#5
bdomchild

bdomchild

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.08.2008

 Captcha, on 26 noiembrie 2013 - 20:11, said:

Seara buna,

De la o vreme incoace, aproape in fiecare dimineata, resimt o puternica senzatie de arsura la ultimele 2 degete de la mana stanga, pe suprafata palmei.
Chiar si atingerea este dureroasa.
Astazi durerea s-a apropiat de limita suportabilitatii. Parca mi-as tine degetele deasupra la o flacara.

Avand o vecina studenta la medicina, a stiut sa-mi spuna ca probabil e vorba de sindromul de nerv ulnar.

Daca exista medici pe arie, puteti sa-mi spuneti va rog, simptomele au sa cedeze de la sine, sau e nevoie sa consult un medic si sa cer un tratament?
De medicamente impotriva durerii oricum am nevoie, ca nu mai pot rezista. Este tortura curata.

Va multumesc pentru orice fel de sfaturi.

Buna seara,
Sunt medic ortoped. Cu mare probabilitate este vorba de un sindrom al tunelului ulnar (cubital). Va recomand sa mergeti la un medic ortoped sau plastician pentru rezolvarea problemei. Se rezolva chirurgical iar spitalizarea este de o zi

#6
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.10.2013

 izometric, on 26 noiembrie 2013 - 20:16, said:

Am citit si eu despre sindromul compresiei nevului ulnar,

 bdomchild, on 26 noiembrie 2013 - 20:35, said:

Cu mare probabilitate este vorba de un sindrom al tunelului ulnar (cubital).
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Am fost azi la un medic care a ajuns si el la acelasi diagnostic, adica o problema cu nervul ulnar.
A verificat reflexele, posibilitatea de miscare, flexibilitatea mainii, senzatia tactila, samd, si totul parea in regula. Pentru moment singurul simptom sunt durerile.
Mi-a dat sa iau Mydocalm timp de 3 zile, iar vineri am sa revin la un control.
Daca durerile continua, imi va face un examen IRM.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate