Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

lumina calda vs. lumina rece

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
meercha

meercha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 06.04.2008
Salut,

Care este diferenta intre lumina calda si lumina rece intr-un spatiu locuibil (sufragerie/bucatarie), inafara de nuanta propriu-zisa. Umbla zvonul / mitul cum ca lumina rece ar dauna oarecum vederii. Este adevarat?

Multumesc

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Lumina rece: bai si bucatarii (si balcoane) (de regula, spatii mai mici, si cu pardoseala rece).
Lumina calda: sufragerie si dormitoare (deci spatii mai mari, cu pardoseala calda).
(bine, treaba cu pardoseala nu are nici o treaba/legatura; e o pura intamplare).

Lumina rece nu e de azi de ieri... si este o inventie hai sa zicem economica si ecologica. Sa ne aducem aminte de neoanele din perioada comuniste din toate spatiile cu destinatie de birouri, scoli etc...
Da, se pare ca, pe termen lung are o influenta asupra acuitatii vizuale, dar oricum depinde si de fiecare individ in parte.

#3
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 08.10.2007
Asa cum a spus si colegul de mai sus, lumina rece merge si este chiar indicata in bai si bucatarii. In sufragerii, dormitoare, holuri merge lumina calda.
Ca si diferenta concreta, lumina calda e tolerabila. In schimb, lumina rece e incomoda si da dureri de cap. Spun asta din propria experienta. E posibil ca nu toata lumea sa perceapa la fel ca mine.

#4
meercha

meercha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 06.04.2008
Va multumesc. E vorba de un living-bucatarie de cca 20 mp, iar becul are 42 w, lumina de 180w, conform ambalajului :)
Aceeasi senzatie o am si eu ammazon, acum ca am trecut de la lumina calda la cea rece. Poate e si socul. E deranjanta cand muti privirea (seara fiind) si dai iar de lumina calda, dar e mult mai "bright" decat cealalta.

#5
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

 colombo2003, on 21 noiembrie 2013 - 20:35, said:

Lumina rece: bai si bucatarii (si balcoane) (de regula, spatii mai mici, si cu pardoseala rece).
Lumina calda: sufragerie si dormitoare (deci spatii mai mari, cu pardoseala calda).
(bine, treaba cu pardoseala nu are nici o treaba/legatura; e o pura intamplare).

Lumina rece nu e de azi de ieri... si este o inventie hai sa zicem economica si ecologica. Sa ne aducem aminte de neoanele din perioada comuniste din toate spatiile cu destinatie de birouri, scoli etc...
Da, se pare ca, pe termen lung are o influenta asupra acuitatii vizuale, dar oricum depinde si de fiecare individ in parte.

Chestia cu influenta asupra acuitatii vizuale o putem incadra cu usurinta la mituri si legende urbane. (Eventual la "Un grup de savanti britanici ....")

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand, trebuie precizat ca denumirea calda si rece este folosita aici in limbaj plastic, artistic, cu referire la culorile reci si calde.

In limbaj tehnic, sensul este exact opus.

Daca in limbaj plastic, 2700 K (incandescenta normala) este o temperatura de culoare "calda", in limbaj tehnic este o temperatura relativ mica ( rece) in spectrul vizibil.

2800-3000 K ( halogene supravoltate) este cu f. putin mai alba, dar tot foarte calda in limbaj plastic, si relativ rece in limbaj tehnic.

3500-4000-4500 K, este tot calda in limbaj plastic, dar ceva mai alba, si inca relativ rece in limbaj tehnic.
Este temperatura de culoare pe care o prefer eu la becurile fluorescente si la cele cu pastila fluorescenta de reconversie la LED-uri.
In general nu sunt deloc atras de astfel de surse de lumina, insa daca ar fi sa aleg fortat, as prefera +/- 4000 K, deoarece ele pacalesc mai bine ochiul.
Spectrul cromatic la becurile uzuale, cu preturi accesibile, este varzuit rau, nu corespunde celui natural.
Asta este foarte vizibil la cele fluorescente de 2700 K care par orange, si la 5700 care in loc de calde par albe, si la cele de 6500 K care in loc de alb neutru par albastre ca de 8000-9000 K.
Cele de +/- 4000K pacalesc mai bine, arata la prima vedere ca un +/- 5700 K real natural, si nu ma mai enerveaza asa de rau ca celelalte.

La 5700 K, lumina naturala este calda ca de apus de soare, insa inca relativ rece in limba tehnic.
La CFL si LED-urile comerciale, arata ca si cum ar fi alba in jur de +/- 6000 K

La 6500 K, lumina naturala este alba neutra, insa la CFL-uri si LED-urile comerciale, care au spectrul varzuit, ele arata ca de +/- 8000 K, si sunt considerate cu lumina rece in limbaj plastic.

Partea cu oboseala insa, nu trebuie confundata cu flicareala, care tine de alte aspecte, si nu de temperatura de culoare.
Flicareala tine de refreshul electronic, de filtre, de hardware, si nu are legatura cu temperatura de culoare.
Exista becuri economice, atat CFL cat si LED  care au electronica dedicata cu refresh de 100-120 Hz, bine filtrat si stabilizat, si care nu sunt obositoare.

LED -urile sunt in general tot fluorescente , fiind o pastila fluorescenta de reconversie, aplicata peste un LED UV sau albastru inaintat, violet.
Exista si LED RGB, dar sunt rare.
Exista in laboratoare si LED-uri cu emisie direct alba, care nu sunt comerciale deocamdata, deoarece se bazeaza pe tehnologie inca f. exotica.

Edited by loock, 21 November 2013 - 21:34.


#7
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
cate case atatea obiceiuri! eu unul prefer lumina rece deoarece mi se pare ca se vad culorile mai natural si ma simt mai vioi si mai vesel. daca ar fi dupa mine as face becuri intre 7000 si 8000 de kelvin. babeste lumina calda e cea de la rasarit si apus iar cea rece e cea de la amiaza.

problemele cu lumina rece le consider un mit!

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
De ce ar merge lumina rece in bucatarie sau baie?

Intreb asa ca chestie sa vad ce pareri se mai arunca pe sticla.


#9
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Eu unul nu suport lumina rece, imi da o stare de rece daca ma intelegi.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 Super Chief, on 21 noiembrie 2013 - 21:38, said:

De ce ar merge lumina rece in bucatarie sau baie?

Intreb asa ca chestie sa vad ce pareri se mai arunca pe sticla.

Este o prostie.

In primul rand, dupa cum se poate intelege din ce am scris mai sus, treaba cu rece si cald este ceva mai complicata si nuantata.

Singura conexiune logica posibila, in sensul intrebarii de mai sus, ar fi una tot legata de perceptia pshiho-artistica.

Culorile reci induc senzatia de frig, care poate distorsiona putin perceptia termica reala, referitor la temperatura dintr-un spatiu sau incapere.
Deformarea perceptiei nu este f. mare, dar poate lasa impresia de 1-2 grade diferenta (falsa) , si in functie de situarea in plaja de temperauri vis-a-vis de sensibilitatea si preferintele particular-umane, poate face o diferenta semnificativa in perceptie.

Daca intr-o bucatarie in care se gateste fara o ventilare adecvata, se depaseste temperatura de 28 C, probabil ca sunt oameni care ar prefera niste pereti  sau/si mobila cu albastru, verde, violet, tonuri si nuante ale lor, ...pt. ca ar avea senzatia ca sunt cu 1-2 grade C mai putin.

Pe de alta parte, daca se intra dimineata in bucatarie iarna, dupa o noapte rece in care termoficarea a fost oprita ( eventual doar in bucatarie pt economie....), probabil ca multi ar prefera mai degraba mobila sau/si pereti in culori calde, galben, orange, rosu, nuante si tonuri ale lor.

In toateta la fel, depinde de temperatura reala de plecare, poate fi preferate fie culorile calde, fie cele reci...

Asa si cu sursa de lumina....

Edited by loock, 21 November 2013 - 21:54.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Am 2700 K in dormitor si balcon si 6500 K in bucatarie, hol, baie si sufragerie

Edited by dorin_2k, 21 November 2013 - 22:33.


#12
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
@loock, tot respectul pentru raspunsurile din acest topic.

Exceptand alte caracteristici (flicker sau alte chestii), este vreo dovada stiintifica asupra impactului culorii luminii mediului ambiental asupra omului (nu ma refer doar la vedere, ci si la atentie, dureri de cap si alte chestii), in afara de senzatii de cald/rece?

#13
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 TinMan, on 21 noiembrie 2013 - 21:19, said:

Chestia cu influenta asupra acuitatii vizuale o putem incadra cu usurinta la mituri si legende urbane. (Eventual la "Un grup de savanti britanici ....")
Nu este vorba de niciun savant britanic aici. Este cat se poate de adevarat ca lumina rece este mai obositoare si poate cauza oboseala ochilor si dureri de cap, si asta din cauza componentei spectrale albastre a luminii, care la nuantele reci este mai intensa. Tot aceasta componenta spectrala albastra intensa se intalneste si la ecranele televizoarelor si asa se explica de ce dormitul cu televizorul aprins sau uitatul la televizor seara tarziu poate provoca dureri de cap si insomnii.

#14
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,458
  • Înscris: 17.09.2007
loock a dat raspunsul cel mai bun, intaresc si eu ca e aiurea sa se confunde o temperatura de culoare (popular spus calda/rece) cu o calitate de lumina (unde intra frecventa, flicker, etc).
Daca ne-am lua dupa mitul urban cu lumina rece e obositoare si imbolnaveste ar trebui sa iesim din casa doar la asfintit...

@loock, poate ai un sfat si pentru mine, de cateva luni imi coc mintea si nu gasesc solutia optima. La un apartament nou as vrea sa pun corpuri de iluminat eficiente energetic (exclus incandescenta, la fel exclus halogene ca se ard prea repede), rezonabile ca pret (adica n-am 15mil pentru ultraslim led panel) si de aspect. Singura solutie e fluorescent:
-CCFL-urile au avantajul simplitatii si unei game mai mari de corpuri posibile/apectuase dar au dezavantajul duratei mai mici, cost mare pentru cele cu CRI peste 85, lumina chiar la unele mai reusite (Tornado) nu mi se pare fara flicker
-tuburi liniare cu balast de HF, avantaj energetic pentru T5 (gamele HE de 14W sau HO de 21W), avantaj de calitate lumina si durata viata (sunt si CRI peste 90 dar nu cred ca merita) dezavantaj major la capitolul corpuri de iluminat din care sa pot alege.
Ca sa fie in topic as alege plafoniere cu 4x14W din care doua lumina rece (pe timp de zi) doua calda (seara) dar habar nu am care e lumina totala (actualmente stau la alt apartament cu 2xCCFL de lumeni similari si 1 bec e prea putin, 2 prea mult).
Balast cu variator nu prea merge, electricianul mi-a spus ca neoanene nu se dimeaza bine/uniform si-l cred.
Multumesc!

Edited by Hansolo, 22 November 2013 - 13:06.


#15
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Lumina rece uzual emite mai mult albastru care ne ajuta sa ne mentinem starea de alerta, deci este o lumina propice spatilor de lucru, inclusiv casnice. Lumina calda desigur ca e este mai potrivita in spatile de relaxare.

#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Incandescente de minim 15W/mp.
Nu mai ai nici galbejeala specifica incandescentelor de putere mica, nici senzatia de hala data de cfl.


Sa n-o aud p-aia cu consumul ca e iarna, nu vara.
Plus ca iarna ai nevoie de becuri mai multe ore.

In bucătărie, nu prea mare, am 200w incandescent. Cand am pus eco de proba m-a bufnit rasul.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 Hansolo, on 22 noiembrie 2013 - 13:05, said:

@loock, poate ai un sfat si pentru mine...
Multumesc!

Legat de CFL, am recomandat modele de ~ 4000 K, nici f calde si nici reci.

Se gasesc mai greu, dar se gasesc.

Exista si de puteri obisnuite +/- 23 W, dar exista si de 50, 55, 60, 65 W insa cele din urma sunt cam mari.

D.p.d.v. estetic, ca si sursa de iluminare cat de cat clasica - ( ai eliminat oricum panouri slim ), la un pret accesibil, oricum nu prea gasesti multe variante decente ( care sa nu fie un kitsch nasol).
Ar fi 3 variante:
1. aplica rotunda, convexa, din sticla opal marmorata, de 50 cm diametru.
2. balon suspendat de 40 cm cu aspect de ghem textil alb
3. o dracovenie mare, suspendata, din material textil, de la Ikea

Fara limita la buget, ar mai fi inca 1-2-3 variante, insa pretul porcos nu este de natura sa ma convinga sa intru in detalii aici pe forum.
Am sa mentionez doar baloane din cristal clar, de ~ 30 cm diametru, cu dulie montata oblic si tub port cablu din metal argintiu, cu bec cu balon rotund f mare si alb ( pe la 1500 Euro bucata, si este nevoie de muuuuuulte pt. un open space in care pui asa ceva...)

La cele accesibile, la varianta 1 ( aplica rotunda din sticla convexa, opal marmorata de 50 cm diametru), nu poti monta becuri mari, pt. ca nu incap.
Poti monta 3-4 becuri CFL de 23 W ( daca gasesti de 25, 28, 32, si incap, recomand)
Subliniez din nou, recomand de ~ 4000 K.

La variantele 2 si 3 accesibile, daca reusesti sa bagi becul, incape in interior unul de 55 W si chiar si de 65 W, tot CFL de 4000 K.
Au la crangasi, sub emag la parter Posted Image

Eu personal folosesc becuri incandescente; in special iarna sunt mare fan al lor.
Legat de randamentul luminos de 5%, intradevar nu este elegant, dar consumul lunar este neglijabil pt. becuri, iar iarna, datorita celor ~ 95 % infrarosii, pot sa consider ca am randament de ~ 100 %.
2 x 75 W Osram lumineaza f bine o camera medie, si tin destul de mult.
Daca este camera f mare si se doreste luminata mai puternic, intr-o aplica cu 4 dulii intra 4 x 75 W.

Mai folosesc si kripton de 60 W la veioze, 75 W la lustre. Am si de 100 W in dulap...
Dau lumina mai alba putin, si cu randament ceva mai mare, 10%
Sunt practic semihalogene.

La toaleta folosesc becuri de design, Osram belalux softwhite, de 2 x 40 W opal, pe care le-am montat cu balonul in exterior - am rotit cu 180 de grade L braketul din reflectoare, astfel incat doar dulia intra in ele, si iluminarea a crescut de cateva ori...
Am stoc sa ajunga pt. multi ani ( nu se mai fabrica de 2 ani...)

Philips-urle cu incandescenta care se gasesc in prezent, sunt foarte proaste, dau lumina f. chioara si culmea, se si ard imediat.

Osram da lumina ~ dubla si tine 1-2 ani fata de 2 saptamani la Philips.

Exista si cu LED becuri decente ca si iluminare.
Randamentul este insa asemanator cu cel de la CFL, si becurile de 20+ W sunt rare si scumpe.
Si cele de 12 W sunt scumpe, si deocamdata nu este justificat, deoarece economia este neglijabila in ansamblul consumurilor casnice, si mult-mult-mult mai important pt. mine, pastila fluorescenta de pe ele nu reda un spectru natural.
Cu CRI de 95 sunt rare, mai mult pt mediu tehnic.
O varianta este sa le manufacturezi in regie proprie ( montajul lor), si sa alegi si combini diverse modele pt o temperatura de culoare dorita, si spectru imbogatit.

Edited by loock, 22 November 2013 - 18:39.


#18
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,458
  • Înscris: 17.09.2007
Multumesc de informatii.
Apropo de incandescent, retinerea mea e nu atat de randament cat de caldura disipata in instalatie/corp si durata redusa si inconsistenta (in functie de lot). Imi aduc aminte de vremurile cand trebuia sa dau cu WB40 in dulie ca mirosea a incins sau cand am schimbat doua-trei plafoniere ca se deformase plasticul... stiu ca erau low-cost dar aia se gasea pe atunci. Iar la Osram pe incandescent mi s-au ars mult, mult mai repede decat Philipsurile (6 luni fata de 1 an).
De asemenea am o rezerva fata de corpurile semiopace fata de lumina, am avut o plafoniera 3*100W verde marmorat si era o lumina chioara, mult mai slaba decat 2 CFL-uri de 20W intr-o plafoniera transparenta. Stiu, arata cul dar tehnic mi se parea o porcarie sinistra.
Pe fluorescent imi face cu ochiul un corp gen Savio TCS760 (difuzor cu microlentile/efect suprafata de lumina) doar ca probabil costa cat un panel ultraslim LED. Pe de alta parte mai e luat in calcul WAF care crede ca e prea office o astfel de plafoniera, cel putin pentru sufragerie, in camera mea pot sa pun ce ma taie capul.
Si eu sunt de parere ca 4000k e optimul, nici prea aurie nici prea albastrie dar la CFL e extrem de greu de gasit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate