Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Acte copil nascut in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Stie careva care sunt pasii si ce acte trebuiesc ca sa obtin certificatul de nastere si pasaportul pentru un copil nascut in strainatate?
La consulat dureaza 2 luni sa obtin numai certificatul de nastere! Posted Image
La evidenta populatiei in Timisoara am sunat toata ziua si nu raspunde nimeni, nici mail nu au Posted Image

La consulat o sa primesc o foaie cu care pot sa intru cu copilul in tara. Apoi in tara trebuie sa ma ocup de acte.

Orice informatie e binevenita Posted Image

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Aici ai citit?

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBursul, on 29 octombrie 2013 - 16:39, said:

La consulat dureaza 2 luni sa obtin numai certificatul de nastere! Posted Image

Pai e vreo graba?

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Pai ar fi! Vreau sa merg anul asta in Romania.

View Post-Diana-, on 29 octombrie 2013 - 16:47, said:

Aici ai citit?

Am si trimis mail! Mi-au zis ca trebuie sa ma programez, iar programarile sunt abia prin februarie, asta doar pt pasaport. Pentru certificat astept 2 luni. Daca ar fi dupa ei as obtine abia prin Martie pasaportul.

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Deci tu vrei sa vii cu copilul aici si sa ii faci toate actele in Ro?
Intreb asta pt ca sor-mea are ambii copii nascuti acolo si nu a venit cu niciunul incoace pt acte, ce-i drept a iesit cu ei din tara pe la vreun an, nu pe la cateva luni.

Daca depui actele la Ambasada, nu merge mai repede?

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cel mai repede merge in tara. La consulate si ambasade, dureaza mult si te si jumulesc de bani. Te prezinti la evidenta populatiei, le explici cum sta treaba si se poate urgenta amiabil. Chiar si fara spaga.

#7
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
PAi de la consulat iti da certificat de nastere.....cu ala te duci in RO si acolo faci un PASAPORT......si GATA!
E simplu.....Eu asa am facut!Posted Image

Oricum, fara certificat-ul de nastere al copilului nu poti calatori cu el in strainatate......si ala il obtii DOAR de la ambasada/consulat...

#8
sunchaser

sunchaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2006
Noi am facut actele la ambasada.
Certificatul costa 100 euro (gaseste lista cu preturi pe site-ul mae) si a durat o saptamana. Apoi ne-am programat pentru pasaport.
Cel simplu, valabil 1 an (60 euro) e gata in maxim 3 zile, cel electronic e valabil 3 ani si e gata in maxim 3 luni (de obicei in 2 luni il ai).

Daca vrei sa faci certificatul si pasaportul in tara trebuie sa ai concediu de minim o luna. Certificatul dureaza o luna sau cateva zile - cu taxa de urgenta de 100 ron. Pasaportul cica mai mult de 2 saptamani nu dureaza, cel electronic. Preturile sunt mai mici decat prin ambasada, desigur.

Pentru venit in tara ai nevoie de titlu de calatorie, trebuie sa mergi cu cel mic la ambasada pentru ca se face o poza. Costa 60 de euro. Ce zic eu sunt preturi de anul trecut dar nu cred ca au crescut. Verifica totusi lista la mae pe site.


Poti sa calatoresti fie cu titlu de calatorie care e valabil doar dus (adica venit in tara) dupa neaparat pasaport pentru iesit inapoi. Sau direct cu pasaport facut la ambasada.
Daca nu faci ambele acte prin ambasada (certificat si pasaport) nu te complica doar cu certificatul ca nu ajunge de plecat, trebuie si titlu. Deci fa titlu, e gata in cateva zile si platesti doar 60 de euro. Apoi in tara certificat si pasaport. In tara practic certificatul te costa 100 ron taxa de urgenta si nu 100 euro ca prin ambasada.

Edited by sunchaser, 29 October 2013 - 17:32.


#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu zic sa nu te iei dupa ideile prostesti ale unora.
      Daca ajungi in Romania cu copilul, nu o sa poti parasi tara fara documente.
     Copilul s-a nascut in strainatate si ca atare nu primeste un certficat de nastere romanesc automat.
Trebuie intreprinse o serie de formalitati. In unele state copiii nascuti pe teritoriu tarii respective primesc automat cetatenie.
     Romania nu poate lua o decizie peste noapte in privinta cetateniei unei persoane.
      Poate parintii copilului detin deja o alta cetatenie decat cea romana. Poate parintii au depus depus o cerere ca copilul sa fie inregistrat cetatean in alt stat.
        Pana nu se lamureste exact care este statutul legal al copilului nu se poate lua o decizie si asta cere timp.
Poate sa dureze luni de zile.


#10
sunchaser

sunchaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2006
Indiferent unde se naste copilul, daca unul din parinti e roman, are drept la certificat si pasaport romanesc - este cetatean roman. Sunt f putine tari care nu accepta cetatenie dubla.
Eu am banuit ca e vorba de europa, de o tara UE. In cazul asta nu primeste decat cetatenia parintilor, nu a locului de nastere. Daca era un parinte strain sau o tara "exotica" cred ca initiatorul ar fi specificat treaba asta ...
Il asteptam cu detalii, daca doreste :)

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Multumesc pentru raspunsuri.
Planul meu e sa merg in tara in concediu. Din pacate nu am multe zile de stat in Romania. De aceea ma intereseaza exact pasii si cam cat ar dura pana sa scot pasaportul.
Certificatul de nastere: un coleg a obtinut certificatul de nastere in Brasov pe loc. Altcineva din Tm in 7 zile. Acum cred ca depinde de oras.
Pasaportul se poate obtine la urgente in cateva ore.
Teoretic as avea timp, numai ca vreau sa stiu exact ce trebuie facut.

Stie careva ce-s cu apostilele si de unde trebuie sa le fac?

#12
sunchaser

sunchaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2006
Despre ce tara vorbesti? La noi nu a fost nevoie de apostila. Am tradus certificatul in lb romana ( traducator autorizat si legalizat la notar - are ambasada lista cu traducatorii) si l-am depus la ambasada impreuna cu celelalte acte necesare...

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Germania. Cred ca imi trebuie apostila daca fac cererea prin imputernicit. :D Am inteles eu prima data altceva.

Cetăţenii români cu domiciliul în străinătate pot cere transcrierea, direct sau prin împuternicit cu o procură specială (autentificată în ţară de un notar public, iar în străinătate, de oficiul consular român din statul de reşedinţă sau la notar cu apostilă conform Convenţiei de la Haga).
În acest caz, cererea se depune la primăria localităţii în raza căreia au avut ultimul domiciliu, iar dacă nu au avut vreodată domiciliul în România, la Primăria Sectorului 1 Bucureşti, unde se va efectua transcrierea certificatului.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Deci dureaza circa 30 de zile de la depunerea actelor. Nu au specificat daca sunt zile lucratoare.

Da' ce fac nene cu certificatul ala? Il sculpteaza in marmura? Posted Image

#15
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Spune-mi, legislatia tarii unde-i nascut confera cetatenia locului nasterii?

View PostBursul, on 04 noiembrie 2013 - 12:36, said:

Deci dureaza circa 30 de zile de la depunerea actelor. Nu au specificat daca sunt zile lucratoare.

Da' ce fac nene cu certificatul ala? Il sculpteaza in marmura? Posted Image

Asta-i temenul in care o instutie de interes public iti da un raspuns. Legea conteciosului administrativ. In max 30 de zile.

Edited by ZorbaGrecu, 04 November 2013 - 13:19.


#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Porcii astia de nemti nu dau cetatenia la kinderii nou nascuti Posted Image

Eu am gatat cu topicul asta ca ma enervez aiurea!

#17
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostBursul, on 04 noiembrie 2013 - 14:08, said:

Porcii astia de nemti nu dau cetatenia la kinderii nou nascuti Posted Image

Eu am gatat cu topicul asta ca ma enervez aiurea!

Ce vezi de ras? Legislatiile difera. Unele state nu dau cetatenie cetatenilor straini nascuti pe teritoriul lor, altele dau. Copilul va dobandi fie cetatenia locului de nastere (jus loci) + cea a parintilor (jus sangvini), fie numai ce a parintilor.
Daca tot cauti raspunsuri si unii inearca si ti le dea, fii rezonabil.

#18
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View PostBursul, on 04 noiembrie 2013 - 14:08, said:

Porcii astia de nemti nu dau cetatenia la kinderii nou nascuti Posted Image

Eu am gatat cu topicul asta ca ma enervez aiurea!

Nu te mai enerva.
Ceri la consulat titlu de calatorie, ajungi in Romania si faci certificatul de nastere (teoretic, pe loc, dar in decembrie musai verifica cum lucreaza Starea Civila). Apoi depui actele pentru pasaport. La Bucuresti, la urgenta, e gata in 7 zile, dar e valabil doar un an. Mai bine astepti 14 zile si e valabil 3 ani, cu aproximativ aceiasi bani.

Sau nu vii in Romania acum, depui actele pentru certificat la consulat si apoi si actele pentru pasaport.
Copilul tau va avea cetatenia romana indiferent unde se naste daca unul dintre parinti e roman.

Asta ca sa terminam cu fanteziile despre obtinerea sau neobtinerea cetateniei romane. Presupun ca si mama copilului e tot cetatean roman.
La depunerea actelor trebuie sa va prezentati amandoi.

Daca v-ati declarat cetateni romani cu domiciliul in strainatate, cel mai simplu e sa cereti toate actele astea la sectorul 1, In Bucuresti.
Daca nu sunteti din Bucuresti, nu stiu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate