Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Pistol vopsit electric

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Wahaby

Wahaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 15.01.2011
As dori sa cumpar un pistol de vopsit electric pt vopsit garduri de lemn si metal, niste foi de tabla, etc. Il voi folosi doar in gospodaria proprie, nu prestez servicii, asa ca as vrea sa fie cat mai fiabil si sa pulverizeze foarte bine.
Am vazut mai multe modele la Dedeman (Panzer), Praktiker ( Wagner) si Selgros (Jocca), dar nu stiu care ar fi mai bun. Sa ma orientez la unul care sa aiba duza cat mai mica si puterea lui cat mai mare? Cu rezervor incorporat ori separat ?
Pretul maxim pe care l-as plati : 150 lei

Edited by Wahaby, 05 October 2013 - 16:34.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 Wahaby, on 05 octombrie 2013 - 16:33, said:

... nu prestez servicii, asa ca as vrea sa fie cat mai fiabil si sa pulverizeze foarte bine.

Aaa, si daca prestai servicii cereai un sfat pentru cea mai posibila janghina de pistol?
Intreb si eu ca nu inteleg logica.

#3
Wahaby

Wahaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 15.01.2011
Nu, in niciun caz, am vrut sa spun ca as vrea sa cumpar ceva care sa tina un an, doi - nu unul de unica folosinta!

#4
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Tata si-a luat acum jumatate de an un Paint Bullet( ala de ii face reclama la teleshoping) si se declara si acum multumit de jucarie .

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Smecheria e sa ai grija de el, astfel calitatea va dicta doar durata de utilizare medie.

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am vazut la cineva o panarama de asta. Facea un zgomot infernal, si mergea cu vopsea mult prea diluata. O panarama inutilizabila.

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 lucifer76, on 05 octombrie 2013 - 17:02, said:

Am vazut la cineva o panarama de asta. Facea un zgomot infernal, si mergea cu vopsea mult prea diluata. O panarama inutilizabila.

Nici socră-miu, care e meşter în utilaje de astea, nu e încântat de astea electrice.
Dar eu nu văd de ce ţi-ai lua un pistol cu compresor, dacă-l foloseşti sporadic.

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Corect, in schimb un compresor pe langa casa nu chiar sta degeaba. Eu cel putin am doua,  caracteristici diferite, dar uite ca sunt folosite aproape saptamanal. Stii, diverse gen, mai un capsator pneumatic, mai o roata umflata, mai o desprafuire la diverse, o freza mica, un vopsit, etc.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Dacă reuşeşti să-i dai de treabă măcar la două săptămâni, atunci da, un compresor e soluţia. Altfel, dacă ai de vopsit o săptămână la 3-4 ani, nu văd rostul achiziţiei. E doar pierdere de bani.

#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 sfantu.dracu, on 05 octombrie 2013 - 17:44, said:

Nici socră-miu, care e meşter în utilaje de astea, nu e încântat de astea electrice.
Mai stii cum erau borcanele alea care le puneai la aspirator si varuiai cu ele? Sunt fericitul posesor al unei bucati. Si a unui aspirator antic. Zboara cu vopsea. Se uita la mine vecinul cu pistol electric ca la felul 4. Mergea cu vopsea mult mai vascoasa ca a lui. Si era mai rapid.

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
O fi aspiratorul vechi dar ce presiune statica stie sa faca?

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu stii cum arata, nu?

Attached File  07b71e1cc7ab5d26d168e3a5d2b2c983-3809154-700_700.jpg   43.88K   263 downloads

#13
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Funny, nu ai inteles intrebarea.

Aspiratorul bre, aspiratorul, pe refulare, ce presiune statica baga? Retorica oricum intrebarea. Sunt aspiratoare si din zilele noastre destul de puternice.

#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,440
  • Înscris: 31.01.2010
Am eu un Bosch si unu rusesc.
Pe ala rusesc l`am dat gata de atita vopsit.
Sa nu te astepti sa mearga ca unu cu aer comprimat insa daca inveti sa`l folosesti merge bine.
In primul rind sa tii cont de viscozitatea vopselei, ai un pahar pentru determinarea ei , il umplii si masori in cite secunde se goleste , aia e viscozitatea.
In manual o sa ai descris procedeul precum si viscozitatea in functie de vopsea si duza .
Marea problema a lor e cind se termina vopseaua , arunca stropi in draci atunci.
De asemenea cind te opresti picura vopsea de pe duza.
In esenta merge si e net superior vopsitului cu pensula mai ales pe lemn , cu pensula intinzi vopseaua pe suprafata, pistolul insa o
arunca cu viteza si obtii o mai buna acoperire mai ales in neregularitatile lemnului.
Pentru lucru la un gard ,un fronton , ceva nepretentios, e mult mai potrivit pistolul electric , ai nevoie doar de el si de curent.
Marea lor problema e spalatul si pastrarea da nici alea cu aer nu`s mai putin pretentioase.
Eu folosesc la spalat diluantul vopselei cu care am dat iar pentru pastrare il incarc cu ulei de transformator si dau citeva jeturi.
Fac asta in ideea de a nu se bloca pistonasul in cilindru din cauza vopselei .
Daca iei, ia un Wagner , cred ca sint cei mai buni la tipul asta de pistoale.

Grig

P.S. Eu ma refer doar la cele cu pompa de inalta presiune , precum Bosch PSP 260 pe care`l am.

Edited by Ion_Bumbu, 05 October 2013 - 19:45.


#15
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Un pistol electric de vopsit am luat si eu cu ceva timp in urma, in speranta ca fac treaba cu el, am dat cam 150-200 ron, am vopsit de cateva ori cu lac, vopsea si lavabila, e bun in special cand vopsesti deasupra capului, avea o tija de plastic care se indoia. Dupa ce am terminat tavanele de lacuit am renuntat la el, fiind mult mai util trafaletul mic cu burete. Vara asta, dupa 2 ani de hibernare am incercat sa vopsesc portile, nu mai mergea, adica motorasul merge dar nu mai trage vopsea(si a fost curatat mereu iar ultima suflare a fost cu diluant).
Face zgomot ca o dacie din 70:).
Duza se regleaza sa pulverizeze mai concentrat sau mai imprastiat.

#16
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Sotul meu si-a luat un Bosch, a spus ca nu vrea sa dea 100 de lei pe el si sa i se strice sau sa nu mearga bine. A costat in jur de 300, daca imi amintesc bine.
Este foarte multumit de el si-l considera una din cele mai utile scule achizitionate in ultima vreme, pentru ca el are si o "pasarica" sa vopseasca orice lemn folosit la diverse constructii prin curte, gardurile metalice de la pasari si-n alte locuri trebuie sa fie toate la o culoare samd.

 Ion_Bumbu, on 05 octombrie 2013 - 19:40, said:

......
Asculta-i sfaturile, sunt foarte utile :)

#17
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
eu asa ceva am cumparat pentru ami vopsi holul de vreo 20 mp,care este dat cu praf de piatra,in relief,si chiar aveam nevoie,ca sa acopere cat mai bine,la trafalet sau bidinea nu mergea....vorba unui coleg de mai sus,a trebuit diluata sa poata curge,si inca ceva important,lvarul lavabil a trebuit sa il strecor,mai are impuritati care poate obtura canalul Posted Image  in rest este buna si partea mecanica a pistolului este metalica ,astfel ca poti utiliza si solventi Posted Image  [ http://www.thegift.ro/images/pistol_vopsit-paint-sprayer-pro.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Wahaby

Wahaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 15.01.2011
Multumesc pt. parerile voastre

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate