Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

acte casa

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010
Daca nu am postat unde trebuie va rog sa mutati.
Uite cum sta treaba. O casa, este pe numele mamei bunicii mele, care a decedat. Singurul mostenitor e bunica mea, care ar fi teoretic proprietarul acum. Ce acte trebuie sa fac si ce sume de bani trebuie sa platesc sa o trec direct pe numele meu. Cum trebuie sa procedez, pas cu pas!

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Nu poti sa o treci pe numele tau atata timp cat bunica traieste.
Oricum ignora absolut ce se scrie aici (inclusiv ce am scris eu) si mergi la un Notar Public.

1) varianta > act de donatie
2) vanzare cumpare

Conditia este sa stii cu exactitate daca bunica are sau copii care pot ataca intr-un viitor

Edited by Mihai_3, 30 September 2013 - 12:42.


#3
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010
Am acordul lor, ma intereseaza ce trebuie sa fac eu!

#4
jallon

jallon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 22.06.2009

 CValentin2, on 30 septembrie 2013 - 12:36, said:

Am acordul lor, ma intereseaza ce trebuie sa fac eu!
cu bunica la notar si faceti ,dupa caz, contract de vanzare-cumparare.

#5
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

 CValentin2, on 30 septembrie 2013 - 12:25, said:

O casa, este pe numele mamei bunicii mele, care a decedat. Singurul mostenitor e bunica mea, care ar fi teoretic proprietarul acum.
Spune încă o dată cine a murit și cine trăiește, că de aici nu se înțelege nimic.

#6
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

 CValentin2, on 30 septembrie 2013 - 12:25, said:

Daca nu am postat unde trebuie va rog sa mutati.
Uite cum sta treaba. O casa, este pe numele mamei bunicii mele, care a decedat. Singurul mostenitor e bunica mea, care ar fi teoretic proprietarul acum. Ce acte trebuie sa fac si ce sume de bani trebuie sa platesc sa o trec direct pe numele meu. Cum trebuie sa procedez, pas cu pas!

Succesiune la notar in care bunica sa devina proprietar cu acte, apoi contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere si cu uzufruct viager pentru bunica. Foarte greu de demontat in instanta, in viitor, de potentiali mostenitori(in caz ca se razgandeste vreunul) desi in justitia din Romania orice este posibil.

Mai multe detalii:
http://www.enational...re-204688.html/

Daca ti se pare complicat... nicio alta varianta nu este mai usoara, aceasta mi se pare cea mai buna.

Edited by Heto, 30 September 2013 - 13:59.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
Io inteleg ca strabunica a decedat, dar nu s-a facut succesiunea. Deci intai trebuie sa faci aceasta succesiune. Presupunand ca nu sunt alti mostenitori, e simplu, daca nu ceilalti trebuie sa dea declaratie ca renunta, la un notar, sau sa se prezinte sa renunte in fata notarului la care faci tu succesiunea, cand faci succesiunea. Dupa ce bunica devine proprietara, iti poate dona/vinde casa. Daca bunica mai are alti mostnitori, e de evitat donatia, se poate anula usor de catre acestia.

#8
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010
Deci bunica, are 4 copii, inclusiv tata, fiecare cu casa lui, dar toate pe numele ei( toate au fost defapt pe numele mamei bunicii). Mama bunicii pe care era si casa, a murit. Casa e cea care sta tata si.a foat propunerea lor sa fie trecuta pe numele meu, dar sa platesc toata treaba asta. Bunica, nu trebuie sa o intretin eu, ca sta in propria casa. Nu a fost facuta nici o succesiune... si am inteles ca trebuie si cartea funciara sau ceva de  genu'. Vreau sa stiu cu cibe trebuie sa ma duc la notar si cat trebuie sa platesc (aproximativ). Si e singura mostenitoare!

Edited by CValentin2, 30 September 2013 - 14:02.


#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
Ia o gramada de notari la rand, au niste tarife extrem de diferite, chiar daca toti o tin una si buna ca lucreaza dupa grila.
La o succesiune am adunat "oferte" intre 10 si 25 de milioane.

Edited by slai, 30 September 2013 - 14:15.


#10
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

 CValentin2, on 30 septembrie 2013 - 14:01, said:

Deci bunica, are 4 copii, inclusiv tata, fiecare cu casa lui, dar toate pe numele ei( toate au fost defapt pe numele mamei bunicii). Mama bunicii pe care era si casa, a murit. Casa e cea care sta tata si.a foat propunerea lor sa fie trecuta pe numele meu, dar sa platesc toata treaba asta. Bunica, nu trebuie sa o intretin eu, ca sta in propria casa. Nu a fost facuta nici o succesiune... si am inteles ca trebuie si cartea funciara sau ceva de  genu'. Vreau sa stiu cu cibe trebuie sa ma duc la notar si cat trebuie sa platesc (aproximativ). Si e singura mostenitoare!

Ti-am raspuns mai sus. Bunica trebuie sa faca succesiune dupa strabunica. Pe urma trebuie sa faci contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere si uzufruct viager, daca nu vrei sa ai probleme in viitor. Daca esti sigur ca nu vei avea probleme in viitor, atunci poti face si act de donatie intre bunica si tine, dar eu n-as risca, se demonteaza in instanta prea usor, nu stii cum vor gandi verii tai peste 15-20 de ani. Cel mai bine e sa te duci la un notar si iti va explica el mult mai bine decat o poate face oricine pe forum. Aici fiecare ne dam cu parerea, dar notarul face actele. De costat o succesiune costa in functie de cate bunuri sunt de trecut pe numele bunicii. Daca trebuie facuta succesiune pentru 4 case(asa inteleg de-aici) te poate costa destul de mult(in functie de valoarea din grila notarului a fiecarei case se plateste un anumit procent. Cand am facut succesiunea dupa tata a fost cam 15 milioane, daca imi aduc aminte...deci la tine poate ajunge la 60-70 de milioane doar succesiunea + 10-15 milioane actul de donatie(sau vanzare-cumparare)). Cel mai bine fa un drum la un notar si stai de vorba cu el.

#11
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010
N-o sa am probleme cu verii :)! Multumesc mult pentru informatii. iar pentru cartea funciara mi se parr cam SF sa platesc atat.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
nu la cartea funciara platesti atat, la notar.

#13
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
din cate stiu eu daca faci succesiunea in timp de max 6 luni de la moartea strabunicii, bunica ta nu plateste nimic la notar. sau cel putin asa era in 2011 cand a murit tatal meu si mama a facut succesiunea.

Edited by Kobra2602, 30 September 2013 - 14:35.


#14
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Fa cum a scris slai. Nu te jena sa treci de mai multe ori pe la acelasi notar cu vraful de acte (de fiecare data se aduna multe acte, chiar si pentru un fleac) ca sa-ti spuna daca mai ai nevoie de ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate