Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Multifunctional HP Laserjet Pro M1132 MFP - Cartus CE285A 85A

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mi-am facut azi cadou multifunctionalul HP Laserjet Pro M1132 MFP si m-am gandit ca merita sa prezint pe acest forum cateva impresii personale, precum si cateva recomandari pentru cei care doresc sa il achizitioneze sau il detin deja.
De altfel, la un astfel de topic ne putem tine reciproc la curent in legatura cu problemele de utilizare ale acestui model, eventual si cu idei relative la reumplerea cartusului, componente bune pentru reconditionarea cartusului, toner refill de calitate, marci de cartuse compatibile cu cartusul original de la HP CE285A / 85A etc.

In primul rand am fost impresionat de rapiditatea cu care s-a instalat automat driverul sub Windows 8 (cd-ul cu drivere nu mi-a fost necesar). Am instalat manual Readiris de pe cel de-al doilea cd din pachet.

In al doilea rand, m-am temut degeaba ca nu o sa functioneze sub Linux. Citisem pe net ca unii au avut probleme cu acest model. Am gasit diverse drivere pentru Linux si proceduri de instalare destul de derutante.
In realitate lucrurile sunt cu mult mai simple, iar procedura corecta de instalare am descris-o mai jos.

Eu am testat multifunctionalul in Ubuntu 13.04 si functioneaza perfect (printare, scanare alb/negru si color etc.).

Pentru instalarea multifunctionalului sub Ubuntu trebuie deschisa o fereastra Terminal (Ctrl+Alt+T) si tastata comanda:

sudo hp-setup -i

Se raspunde cu enter la toate intrebarile, intrucat raspunsurile implicite (marcate cu *) sunt alese perfect.

La sfarsitul instalarii imprimanta va aparea la Printers si se va putea printa o pagina de test.

Pentru utilizarea scanerului sub Ubuntu este bine sa fie instalat si XSane din aceeasi fereastra terminal, prin utilizarea comenzii:

sudo apt-get install xsane

Scanarea se poate efectua din Applications -> Graphics -> XSane Image Scanner (sau SimpleScan care este preinstalat). Din interfata programului se pot alege optiunile pentru scanare.


Personal am oscilat intre acest model si modelul M1536DNF-MFP (CE538A) tot de la HP care, insa, era dubla la pret si m-am gandit ca nu se merita platita o diferenta de 500 RON pentru Duplex automat, ADF, retea si fax, avand in vedere ca si costurile de reumplere a cartusului sunt mai mari, in primul rand datorita chipului. Urmaresc de mai multa vreme evolutia preturilor pentru cele doua modele (care, in opinia mea, sunt cele mai reusite). Acum s-a stabilizat la un pret in jur de 500 RON. Pentru modelul de fata au fost si promotii mai bune in sensul ca pretul era mai aproape de 400 RON. Singura problema era ca astfel de oferte veneau din partea unor magazine care nu prea inspirau incredere, aveau taxa de livrare maricica datorita rambursului sau ar fi ridicat probleme legate de garantie/ contravaloarea transportului in cazul in care ar fi aparut probleme tehnice, unele astfel de magazine online fiind in tari vecine Romaniei.
Modelul M1132 MFP il cunosc, am mai lucrat pe el, am reincarcat cartusul original de doua ori (este relativ usor de reumplut), chipul nu trebuie inlocuit. Dupa a doua reincarcare listeaza mai sters, dar este posibil sa fie si din cauza tonerului de refill (pudra de proasta calitate) pe langa usoara uzura a cilindrului fotosensibil, rolei magnetice, wiper blade si doctor blade etc.
Rezidualul se elimina foarte usor, in ciuda a ceea ce afirma altii (nu trebuie desfacut decat capacul de la rezervor, fara dezlipirea componentei pe care vine capacul). Utilizarea alcoolului izopropolic pentru curatare, eventual a vaselinei pentru rotite ar putea asigura o functionalitate mai indelungata a cartusului. In cazul in care nu doriti sa reumpleti dumneavoastra cartusul, puteti apela la profesionisti (costul este oricum mai redus, inclusiv pentru reconditionarea cartusului, daca nu aveti si pretentia de a se inlocui chipul), iar daca doriti un cartus nou, atunci recomand achizitionarea de toner original nu compatibil, chiar daca este de 2-4 ori mai ieftin cel compatibil. Cine isi permite ar fi bine sa cumpere si un toner nou inainte de a se consuma cel vechi din cauza problemei anularii garantiei in situatia in care tonerul original a fost reumplut... Daca totusi voi cunoasteti cateva variante de cartuse compatibile care sa nu creeze probleme, atunci puteti sa le mentionati. Eu am auzit de prea multe cazuri de imprimante distruse datorita utilizarii unor cartuse "compatibile" de proasta calitate, pe langa alte probleme, ca sa ma risc...

Pentru cine doreste sa achzitioneze acest model va prezint cateva argumente pro sau contra achzitionarii lui:

Pro:
- Raport foarte bun performanta/pret;
- Functioneaza fara probleme in Linux;
- Este plug-and-play deci nu are nevoie de instalare de pe CD sub Windows;
- Este foarte usor de utilizat si are toate setarile minim necesare pentru copiere;
- Copierea functioneaza si daca este computerul inchis;
- La "Scan To" (sub Windows) se poate alege salvare in pdf si trebuie doar apasat un buton pentru scanarea urmatoarei pagini (in acelasi fisier pdf). Bineinteles ca se poate salva si in alte formate. Exista diverse setari in ceea ce priveste rezolutia scanarii, numarul de culori etc. Fisierul scanat poate fi trimis catre o aplicatie sau salvat direct pe disk;
- Este destul de rapida;
- Cartusul se reincarca usor si o poate face oricine urmand tutorialele de pe youtube;
- Pentru acest model se gaseste toner fara probleme (inclusiv compatibil);
- Se pot achizitiona cu usurinta toner pentru refill, precum si componentele pentru reconditionarea cartusului;

Contra:
- Nu poate fi utilizata in retea (decat printr-un server);
- Nu are duplex automat (deci paginile trebuie intoarse manual) - din pacate, multifunctionalele care au aceasta functie costa mult mai mult;
- Nu are ADF (deci trebuie sa alimentati manual scanerul cu paginile pe care doriti sa le scanati) - pentru majoritatea aceasta nu constituie un impediment;
- Capacul nu permite scanarea/ copierea unor carti mai groase (problema veche a multifunctionalelor HP si nu numai a lor), deci capacul trebuie mentinut ridicat in aceasta situatie, ceea ce produce dungi negre pe margini. Se poate improviza prin atasarea de bande de hartie alba in jurul paginilor cartii copiate sau editarea manuala a fisierelor generate in urma scanarii pentru eliminarea marginilor. S-ar mai putea limita din soft scanarea doar la o anumita o zona din pagina dar in felul acesta exista riscul de a pierde din text...

Modelul M1132 MFP a fost un model de succes si s-a tot produs in ultimii ani datorita cererii mari de pe piata. Nu m-am documentat daca in acest moment a fost incetata productia sa, insa faptul ca anumite magazine mari gen Altex sau Domo nu il mai au pe stoc de cateva luni ma face sa ma gandesc ca nu se mai produce. Fata de pretul de aproximativ 600 RON cat era anul trecut (pret care acum doar la Flanco mai este intalnit) acum pretul sau s-a apropiat de cel al unei imprimante laser de la HP (fara scaner), ajungand sub 500 RON. Probabil ca este singurul multifunctional existent pe piata la ora actuala la care sa nu trebuiasca inlocuit chipul in momentul reincarcarii. Nici imprimante laser la care chipul sa nu ridice probleme nu cred ca mai exista, dar pot sa gresesc, pentru ca am reprodus doar ce am auzit. Intrucat la reumplere nu trebuie inlocuit chipul in cazul cartusului HP 85A, costurile de intretinere coboara semnificativ. Chiar daca veti duce cartusul la reumplut, nicio firma serioasa nu ar avea de ce sa adauge contravaloarea chipului la costul reumplerii si/sau reconditionarii cartusului.

In concluzie, recomand cu caldura acest model celor care se vor decide sa il achizitioneze pe ultima suta de metri (inainte de a disparea din oferte) iar daca doriti sa il utilizati sub Linux, atunci va recomand sa urmati instructiunile mele.

Va rog sa prezentati si voi sfaturi, idei, recomandari relativ la intretinerea cartusului sau orice alta problema relativa la topicul de fata!
De exemplu, eu doresc sa comand din timp toner refill (pentru ca tonerul original vine incarcat din fabrica doar partial pentru testarea imprimantei).
Ultima oara am utilizat toner Katun de pe okazii.ro, insa acesta era fie de proasta calitate, fie vechi, iar calitatea imprimarii lasa de dorit, asa ca as avea nevoie de o recomandare in materie de refill.
De asemenea, pentru ca tot intentionez sa comand praf pentru reumplerea cartusului, ma gandesc sa comand si cateva componente pentru reconditionarea la nevoie a cartusului (cilindru fotosensibil, rola magnetica, wipe blade si dr. blade etc., chiar si un chip pentru situatia in care chipul original crapa). Problema este ca ce am vazut pe la diverse magazine online nu stiu cat sunt de "originale" iar o alta problema majora ar fi aceea ca nici macar un singur magazin din cate am consultat nu are toate componentele pe stoc; ca sa comand de la mai multe magazine ar insemna sa platesc de mai multe ori taxe la curier, ceea ce nu-mi convine. Imi exprim speranta ca cineva dintre voi este mai informat in materie.

#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
La cata maculatura ai scris, as zice ca ai primit gratis imprimanta de la reprezentanta HP. Sunt ok multifunctionalele alea dar au un mare "defect" cartusul de capacitate foarte mica si extrem de sensibil la tonerele compatibile iar cel original deja devine nerentabil pt refill + cip schimbat la 1500 de pagini.
Ideea de baza e ca cei de la HP ca si cei de la canon s-au gandit foarte bine ce sa faca sa nu ramana in pierdere si sa-si asigure un venit constant din consumabile.
La samsung inca mai merge sa le fentezi cu rescriere de soft si nu mai ai nevoie de cip iar toner se gaseste. Conditia de baza e sa se faca refilul corect (curatat cartusul inainte de reumplere)
Daca tot e sa laudam HP, eu as lauda modelele mai vechi gen laserjet 1000 cu care printai de te plictiseai si era nevoie doar de toner decent fara cipuri si alte fitze.

#3
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008
Eu cred ca daca faci un calcul mai ieftin iesi cu cartuse cu inkjet. Poti sa incarci acasa singur cu seringa la majoritatae modelelor, inclusiv cele noi. Nu au cine stie ce softuri in ele de trebuie sa stai un an sa le fentezi. Si pentru ca poti sa incarci singur si sa cumperi tu cata cerneala vrei pe care o bagi cu seringa in cartusul original este foarte foarte rentabil.

Cred ca merita de fapt un topic tema asta.

Edited by Skat3r, 17 September 2013 - 20:33.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostBlueSoon, on 17 septembrie 2013 - 20:12, said:

La cata maculatura ai scris, as zice ca ai primit gratis imprimanta de la reprezentanta HP. Sunt ok multifunctionalele alea dar au un mare "defect" cartusul de capacitate foarte mica si extrem de sensibil la tonerele compatibile iar cel original deja devine nerentabil pt refill + cip schimbat la 1500 de pagini.
Ideea de baza e ca cei de la HP ca si cei de la canon s-au gandit foarte bine ce sa faca sa nu ramana in pierdere si sa-si asigure un venit constant din consumabile.
La samsung inca mai merge sa le fentezi cu rescriere de soft si nu mai ai nevoie de cip iar toner se gaseste. Conditia de baza e sa se faca refilul corect (curatat cartusul inainte de reumplere)
Daca tot e sa laudam HP, eu as lauda modelele mai vechi gen laserjet 1000 cu care printai de te plictiseai si era nevoie doar de toner decent fara cipuri si alte fitze.

La acest model nu este obligatorie schimbarea chipului si nu este necesara nici interventia in soft. Daca chipul nu este inlocuit, va functiona mai departe atat printarea cat si scanarea/ copierea, singura problema fiind mesajul de eroare ca este cartusul gol, mesaj care poate fi ignorat. Pe cine deranjeaza mesajul, poate schimba si schipul care la imprimantele HP este ieftin (unul neoriginal am vazut la 5, 7, 10 lei etc.). In general, toate componentele pentru cartuse HP sunt cele mai ieftine intrucat se produc pe o scara mai mare (ca sa glumesc un pic, toti chinezii fac componente pentru cartuse HP si le dau pe degeaba la romani care fac profit vanzandu-le). Cineva care lucreaza la o firma care refilleaza sau reconditioneaza cartuse de imprimante imi spunea ca ei nici nu vor sa se mai complice cu alte cartuse decat cele de la HP, fie din cauza lipsei de componente, fie din cauza chipurilor sau a dificultatilor de la reumplere. In orice caz reumplerea/ reconditionarea cartuselor care nu sunt pentru imprimante HP (ma refer la cele pentru imprimante laser) se tarifeaza mai mult.
Cartusul este de capacitate mica pentru o firma, nu pentru acasa.

#5
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Marturisesc, am intrat de 2 ori pe topicul tau cu dorinta de a citi ce ai scris. Am esuat.
Anyhoo...aria hardware are o particica destinata testelor hardware denumita "Teste hardware". Are si o categorie "Imprimante".
Acest topic in 2-3 zile va fi uitat si nevizitat.

#6
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008
Cum adica cartusul este de capacitate mica pentru firma nu acasa??? Adica cele pentru acasa sunt de capacitate mare si cele pentru firme sunt de capacitate mica ?

Nu am vazut nicaieri sa taxeze mai mult un cartus non-HP mai mult decat unul HP, niciodata in viata mea. Nu stiu unde ai vazut tu asa ceva.

#7
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Proababil a vrut sa zica CA CArtusul este suficient de mare pentru a satisface un utilizator ce foloseste imprimanta acasa si nu printeaza mult.

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostSkat3r, on 17 septembrie 2013 - 20:33, said:

Eu cred ca daca faci un calcul mai ieftin iesi cu cartuse cu inkjet. Poti sa incarci acasa singur cu seringa la majoritatae modelelor, inclusiv cele noi. Nu au cine stie ce softuri in ele de trebuie sa stai un an sa le fentezi. Si pentru ca poti sa incarci singur si sa cumperi tu cata cerneala vrei pe care o bagi cu seringa in cartusul original este foarte foarte rentabil.

Cred ca merita de fapt un topic tema asta.

Pentru utilizare acasa unde nu printezi zilnic, imprimantele cu jet de cerneala sunt cea mai proasta alegere.
Am avut si eu un Canon InkJet cu cartus BC-02. Cum nu printam o saptamana, cum se infunda cartusul si trebuia sa il tin deasupra unei oale cu apa fierband ca sa se inmoaie cerneala uscata, apoi sa printez mai multe pagini pana dispareau de tot dungile.
La fiecare reincarcare ma murdaream pe maini, iar cerneala de Canon se curata tare greu. Dupa reincarcare trebuia sa consum uneori zeci de foi pana cand ajungea sa nu mai pateze paginile.
Din cauza acestor neajunsuri am abandonat Canonul si trecusem la o imprimanta Lexmark Inkjet. Cerneala de la Lexmark era mai apoasa si nu nici nu murdarea, se spala de pe maini doar cu apa. Avand o vascozitate mai mica, se usca mai greu cartusul dar, daca nu printam cateva saptamani si cartusul de Lexmark se infunda si atunci trebuia sa il tin cateva ore pe un servetel umed pus intr-o farfurie ca sa se desfunde duzele. Nu a fost nevoie sa il tin la aburi decat de cateva ori. Cartusele pentru Lexmark erau mai ieftine dar aveau capacitate ceva mai mica si trebuiau reincarcate des. Dupa fiecare reincarcare urma etapa cu colile consumate pana cand ajungea sa imprime corect tot continutul unei pagini.
Daca tii cont de toate probleme acestea, de costurile colilor consumate, a cernelii risipite, a gazelor consumate ca sa desfunzi cartusul, a manusilor de cauciuc ca sa nu te murdaresti pe maini, a timpului pierdut s.a.m.d., atunci categoric nu iesi mai ieftin decat cu o imprimanta laser.
In urma experientelor neplacute pe care le-am avut cu imprimante inkjet, mi-am cumparat un HP LaserJet 4L second hand pe care l-am utilizat fara probleme vreo 7 ani. De fapt, si acum mai functioneaza. Singura problema este ca rezolutia la imprimare (in mod grafic) este extrem de slaba. Din aceasta cauza am achizionat acest nou multifunctional. Am optat pentru multifunctional ca sa nu dau bani pe alt scaner. Am un scaner Canon Lide 70 dar imi face probleme driverul sub Windows 8, iar sub Linux nu functioneaza.

View PostSperSaTinMinteAcestCont, on 17 septembrie 2013 - 20:45, said:

Marturisesc, am intrat de 2 ori pe topicul tau cu dorinta de a citi ce ai scris. Am esuat.
Anyhoo...aria hardware are o particica destinata testelor hardware denumita "Teste hardware". Are si o categorie "Imprimante".
Acest topic in 2-3 zile va fi uitat si nevizitat.

De ce ai esuat? Chiar m-ai facut curios.
Aici este categoria Hardware > Periferice cu subtitlul "Tastaturi, mouse, boxe, casti, imprimante, camere web, etc."
Modelul din titlul topicului este un multifunctional, deci imprimanta + scaner (+ copiator), deci nu doar imprimanta. In orice caz, eu nu am descoperit categoria "Imprimante" despre care vorbesti. Poti pune un link?

View PostSkat3r, on 17 septembrie 2013 - 20:48, said:

Cum adica cartusul este de capacitate mica pentru firma nu acasa??? Adica cele pentru acasa sunt de capacitate mare si cele pentru firme sunt de capacitate mica ?

View PostSperSaTinMinteAcestCont, on 17 septembrie 2013 - 20:50, said:

Proababil a vrut sa zica CA CArtusul este suficient de mare pentru a satisface un utilizator ce foloseste imprimanta acasa si nu printeaza mult.

View Post_-_, on 17 septembrie 2013 - 20:35, said:

Cartusul este de capacitate mica pentru o firma, nu pentru acasa.

Ca sa facem un pic de filosofie:
Termenii pentru comparatie "mic" si "mare" sunt termeni relativi, interpretarea lor depinzand de subiectivismul fiecaruia.
O firma se presupune ca are nevoie sa printeze mai "mult" decat un utilizator la el acasa care printeaza mai "putin".
Cine printeaza "mult" are nevoie de un cartus "mare" si prefera sa plateasca mai mult o data la reumplere dar sa nu fie nevoit sa reincarce des. Cine printeaza "putin" se poate multumi cu un cartus "mic" si sa plateasca mai putin pentru o reumplere.
Deci ceea ce pentru o firma ar putea parea prea "mic", pentru utilizatorul obisnuit ar putea parea "mare".
Fata de un cartus de imprimanta InkJet care te tine maxim pentru 100 de pagini, 1500 de pagini cat tine un cartus de la imprimanta laser (deci de 15 ori mai mult) ar putea parea (prea) mult. In schimb pentru o firma cartus care scoate 1500 de pagini este "mic" fata de unul care scoate 3000 de pagini (deci dublu) si care pare "mare". Nu am mai vorbit si despre acoperire (numarul de pagini scoase depinde de acoperirea paginii)... Deci, cat de "mic" sau "mare" este un cartus este ceva extrem de relativ pentru ca nu putem preciza unde se opreste ideea de "mic" si de unde incepe ideea de "mare"...

#9
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

De ce ai esuat? Chiar m-ai facut curios.
Datorita dezinteresului meu. Nu te gandi ca este ceva in neregula cu postul tau.
Pentru a beneficica mai multi utilizatori de informatiile si parerea ta ti-am zis sa-l pui la "teste hardware" categoria imprimante
Felicitari pentru review.

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostSperSaTinMinteAcestCont, on 17 septembrie 2013 - 22:12, said:

Datorita dezinteresului meu. Nu te gandi ca este ceva in neregula cu postul tau.
Pentru a beneficica mai multi utilizatori de informatiile si parerea ta ti-am zis sa-l pui la "teste hardware" categoria imprimante
Felicitari pentru review.

Multumesc. Ma gandisem ca este ceva in neregula cu postul (ceea ce nu ar fi fost de neexplicat dupa peripetiile de azi: venit de la munca, preluat coletul de la curier, instalare imprimanta sub Windows si Linux, ceva cautari pe net, testari etc.).
Oricum, am recitit si eu putin mai devreme postul meu si am observat ca l-am cam lungit in timp ce incercam sa scriu cat mai putin despre cat mai mult intr-un timp scurt. Din pacate nu mai pot edita mesajul introductiv ca sa il reorganizez...
Abia acum am observat sectiunea "teste > hardware > imprimante". Nu stiam ca exista. Oricum, dupa parerea mea, tema pe care am deschis-o nu se potriveste acolo. Aici, in schimb, am observat mai multe topicuri/ topice asemanatoare despre alte modele de imprimante multifunctionale.

#11
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View Post_-_, on 17 septembrie 2013 - 19:58, said:

In primul rand am fost impresionat de rapiditatea cu care s-a instalat automat driverul sub Windows 8 (cd-ul cu drivere nu mi-a fost necesar).

Imprimantele din aceasta familie au "Smart Install" - driverul este chiar in imprimanta si se "citeste" de catre PC la prima conectare prin USB la imprimanta, deci nu este nevoie de CD cu drivere.
De asemenea la aceste imprimante nu se foloseste la reumplere "toner universal HP" ci un toner dedicat.

Edited by gabicen, 19 September 2013 - 22:10.


#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce intelegi prin toner universal HP?
Orice toner (praf) este in mod normal compatibil cu mai multe modele de cartuse HP sau chiar de la alti producatori.
Nu am auzit de toner dedicat exclusiv pentru CE285A.
De exemplu, tonerul de pe okazii.ro este pentru HP CE285A si CE278A, respectiv pentru CE285A / CB435A / CB436A si Canon CRG712, CRG713:

http://www.okazii.ro...285a-a117852651
http://www.okazii.ro...285a-a117852859
http://www.okazii.ro...85a--a132188340

#13
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Tonerul este dedicat pe modele precizate de tine, daca apar si alte compatibilitati decat cele de sus nu ti-l recomand.
Eu folosesc astfel de toner si merge foarte ok: http://www.erefill.r...&s=ce285a&c=All

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pe cine intereseaza toner original, azi de Black Friday se gaseste la Altex (doar in magazin) toner negru HP 85A / CE285A, 1600 pagini, la pretul de 199,90 Lei, acesta fiind in prezent cel mai mic pret de pe piata pentru acest produs (in mod sensibil mai mic).

#15
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Si cartuse compatibile RE-tech la 61Lei. Merg la fel de bine ca cele originale doar ca sunt cu 70% mai ieftine. Posted Image
http://www.erefill.r...p-ce285a-(85a)/

Edited by daniel21, 22 November 2013 - 20:04.


#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este discutabil... Unii si-au stricat imprimantele de la "cartuse compatibile" si au pierdut garantia deoarece in service s-au prins ca nu au fost utilizate consumabile originale.
Unele diferente exista pentru ca cineva a dus la reconditionat un cartus original si nu a functionat corect dupa ce i-au inlocuit o anumita componenta cu alta "compatibila". Au trebuit sa i-o inlocuiasca din nou cu una produsa de altcineva.

Exista pe piata noastra cartuse si componente compatibile importate de la producatori diferiti din China. Preturile sunt cam intre 70 si 150 RON din ce am vazut. Nu m-am lamurit care sunt cu adevarat bune.
Cerusem si mai sus niste recomandari pentru cartuse si toner (praf) refill de la cei care au testat, dar nu a raspuns nimeni.
Eu am reincarcat de mai multe ori cartuse originale cu toner Katun (refill) comandat de pe okazii.ro insa nu am fost prea multumit de rezultat: imprimanta lista cam sters inca de la primul refill.

La link-ul pus de tine apare ca "Pagina pe care care o cauti nu a fost gasita.".

#17
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View Post_-_, on 22 noiembrie 2013 - 22:01, said:

Cerusem si mai sus niste recomandari pentru cartuse si toner (praf) refill de la cei care au testat, dar nu a raspuns nimeni.
Eu am reincarcat de mai multe ori cartuse originale cu toner Katun (refill) comandat de pe okazii.ro insa nu am fost prea multumit de rezultat: imprimanta lista cam sters inca de la primul refill.

Poate tonerul de pe o_kazii nu era compatibil cu cartusul tau (listare stearsa).
Revenind la ce am scris in 19 septembrie: in anul 2007 HP a lansat o noua serie de cartuse (ca si al tau) la care foloseste un toner cu propietati fizico-chimice noi, deosebite de tonerele mai vechi - numit toner "chemical magnetic" sau "magnetic polymerized".
Acest toner are un grad de acoperire mai mare si a permis sa fie micsorata dimensiunea cartusului dar a cantitatii de toner din el, pastrand capacitatea de tiparire a unui numar relativ mare de pagini (raportat la grame_toner/cartus).
Bineinteles ca imprimantele care folosesc aceste cartuse, au si un "engine" diferit la care nu se poate folosi decat toner magnetic polymerized daca vrei sa ai printare de calitate.

Cred ca acum, cautand cu gogu, o sa gasesti tonerul potrivit - cuvintele "cheie" le ai in textul de sus.

Edited by gabicen, 23 November 2013 - 15:17.


#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai nu am gasit refill pe care sa scrie "chemical magnetic" sau "magnetic polymerized". Oricum nu as cumpara refill daca nu se precizeaza in mod clar ca este compatibil cu HP CE285A (85A). Cand am comandat, cu Google nu am gasit la magazinele online din Romania decat 2-3 variante de praf refill (marca Katun si marci neprecizate in descrierea produselor ceea ce nu mi-a inspirat incredere). Recent mai vazusem undeva toner refill marca Inkmate (parca). Despre acesta auzisem ca nu este prea grozav pentru cartuse HP.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate