Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Nou concept masina taiat polistiren...

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Un cnc de taiat polistiren de grosime mica si dimensiuni oarecum mici ,nu trebuie sa aiba forta mare...
Doar cu tevi din plastic si motoare stepper de 5v puse pe un fir de ata e suficient ptr a taia polistirenul...
Stiu ca se poate realiza foarte multe lucruri,chiar am facut test cu ciment de doua culori,pun polistirenul taiat,torn ciment,apoi scot polistirenul si torn ciment de alta culoare...
E foarte ieftin si usor de realizat,doar cu un pistol de de lipit cu silicon (fierbinte)...
Referitor la soft...e integral facut de mine si sunt mai multe variante de executare a codului:
1-trimis prin portul serial sau
2-incarcat pe microSD  sau
3-incarcat in microcontroler
siteul specificat pe youtube nu e inca terminat...
Puteti doar cauta "costycnc" pe youtube sau [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7mqvEgNT8HI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bobyca2003, 16 September 2013 - 18:12.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
E filmat cam nasol si cam putin
Dar
Bravo tata e super treaba
Vrei sa le vinzi sau la ce te gandesti ?


#3
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpetre69, on 16 septembrie 2013 - 18:25, said:

E filmat cam nasol si cam putin
Dar
Bravo tata e super treaba
Vrei sa le vinzi sau la ce te gandesti ?
Putin nu e ...
Partea 2 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/13daY_DLzTg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Partea 3 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jh3MIWSuSlg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Partea 4 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YaFHN6R-3-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Treaba cu vanzarea nu e deocamdata pusa la punct,aceste drivere si motoare sunt foarte putin cunoscute,plus partea de soft si hard... am cautat ca le fac cat mai simpliste si mai low cost.
Bineinteles ca se pot "inventa" multe adaptari sau aplica in alte scopuri...
Un motor controlat prin computer sau microcontroler are utilitati infinite...
daca gasesc public interesat(in cazul acesta stau la dispozitia "clientului" la orice tip de problema in legatura cu realizarea si punerea in practica!!!) ...poate ma gandesc si la vanzari (doar componentele electronice, banuiesc ca teava de plastic,ata si un pistol de silicon se gasesc in orice parte!)...cu toate ca pagina de vanzari e activa si functionala...deocamdata nu am vandut nimic prin interemediul acelei pagini!!!
Posted Image
Bineinteles ca toate componentele pot fi cumparate de pe ebay de la chinezi cu preturi foarte mici...

Edited by bobyca2003, 16 September 2013 - 19:01.


#4
autentic002

autentic002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.07.2006
Felicitari. Spor la treaba in continuare!

#5
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Superb!
:)

#6
Cris_V

Cris_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 19.08.2012
Care este utilitatea acestui INUTIL aparat de tăiat fluturași (și alte gângănii) din polistiren expandat. Ce faci cu ele, le atârni kitsch-os de perdea?

PS. Te omoară maica-ta, i-ai zgâriat aragazul cu bomfaierul!Posted Image

#7
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View PostCris_V, on 16 septembrie 2013 - 19:09, said:

Care este utilitatea acestui INUTIL aparat de tăiat fluturași (și alte gângănii) din polistiren expandat. Ce faci cu ele, le atârni kitsch-os de perdea?

PS. Te omoară maica-ta, i-ai zgâriat aragazul cu bomfaierul!Posted Image
O utilitate http://www.rcgroups....ad.php?t=467827 sau
util ar fi pentru studentii la informatica care habar nu au de un driver sau un microcontroler...
Pentru tine cred ca inutile sunt toate...afara de telefoanele de sute de euro si alte chestii de brend...care sub o carcasa sclipitoare nu au mai nimic inauntru...
Fa un calcul la ce pretz ajungi daca vrei sa tai o litera din polistiren "oficial"...
P.S.
Mama acolo unde e ...nu are nevoie de aragaz,ci doar de liniste...Posted Image

Edited by bobyca2003, 16 September 2013 - 19:22.


#8
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Bobyca mi s-a parut mie sau ai folosit un modul SD pentru arduino?

Ai folosit libraria de la arduino sau ai improvizat tu cateva rutine de citire /scriere?

Edited by AMAN_SER, 16 September 2013 - 19:21.


#9
Cris_V

Cris_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 19.08.2012
La mărimea aia se taie foarte ușor cu un șablon și un traforaj pt polistiren. Iar pt studenții la informatică și altii pasionați de robotică, există pe Net niște proiecte mult mai deștepte și mai utile ca să nu mai vorbim de o grămadă de reviste (cum ar fi Electronique Pratique),

#10
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View PostAMAN_SER, on 16 septembrie 2013 - 19:21, said:

Bobyca mi s-a parut mie sau ai folosit un modul SD pentru arduino?

Ai folosit libraria de la arduino sau ai improvizat tu cateva rutine de citire /scriere?
Am vrut sa scriu dar am renuntat...
Acolo am folosit un Arduino Pro Mini 328 - 5V/ ...intr-adevar ,cu libraria arduino...
Dar varianta propusa de mine cu transmitere date in timp real pe portul usb cu atmega 8...functioneaza la fel de bine
sau incarcarea codului in mcu...

#11
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postbobyca2003, on 16 septembrie 2013 - 19:26, said:

Am vrut sa scriu dar am renuntat...
Acolo am folosit un Arduino Pro Mini 328 - 5V/ ...intr-adevar ,cu libraria arduino...
Dar varianta propusa de mine cu transmitere date in timp real pe portul usb cu atmega 8...functioneaza la fel de bine
sau incarcarea codului in mcu...

SI eu am avut aceeasi reactie dupa ce am descarcat documentatie pentru SD Posted Image am zis ca mai bine imi bag un bat in fund decat sa scriu o librarie pentru SD, totusi e un baiat harnic si cu timp berechet care a facut o librarie pentru carduri de memorie, nu am incercat-o dar cu prima ocazie cand imi cumpar un LCD de 3.2" o sa incorporez si libraria aia..

#12
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View PostCris_V, on 16 septembrie 2013 - 19:25, said:

La mărimea aia se taie foarte ușor cu un șablon și un traforaj pt polistiren. Iar pt studenții la informatică și altii pasionați de robotică, există pe Net niște proiecte mult mai deștepte și mai utile ca să nu mai vorbim de o grămadă de reviste (cum ar fi Electronique Pratique),
si care ar fi pretul minim la un asemenea proiect?
Daca iau piesele de la chinezi  ma costa:
4 euro ( 2 motoare + 2 drivere )
1 euro adaptorul ttl
0,6 euro atmega8
teava aproape gratis iar pistolul de lipit cred ca oricine are acasa asa ceva

Tu cu 5 euro nu poti sa dai nici buna ziua la siteurile de profil...sau doar sa cumperi kitsch-os sa le atarni de perdea!
Apropo... ce utilitate are asta ?http://cubify.com/bl...ube-3d-printer/ ai da banii aia pe ea?

View PostAMAN_SER, on 16 septembrie 2013 - 19:31, said:

SI eu am avut aceeasi reactie dupa ce am descarcat documentatie pentru SD Posted Image am zis ca mai bine imi bag un bat in fund decat sa scriu o librarie pentru SD, totusi e un baiat harnic si cu timp berechet care a facut o librarie pentru carduri de memorie, nu am incercat-o dar cu prima ocazie cand imi cumpar un LCD de 3.2" o sa incorporez si libraria aia..
Librarii sunt multe,problema e ca sunt maricele ,cam toate depasesc cei 8kb cat are atmega8...
Am trecut de la attiny13 la attiny2313...apoi atmega 8 (am vre-o cateva zeci pe acasa cumparate de la chinezi cu 6 euro 10 bucati,de fapt,cred ca cel mai bun pretz de pe piata...)
Acum sa trec la atmega328... parca nu-mi vine...
dar in final am sa fac si pasul asta ca lumea evolueaza...

Edited by bobyca2003, 16 September 2013 - 19:45.


#13
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostCris_V, on 16 septembrie 2013 - 19:25, said:

La mărimea aia se taie foarte ușor cu un șablon și un traforaj pt polistiren. Iar pt studenții la informatică și altii pasionați de robotică, există pe Net niște proiecte mult mai deștepte și mai utile ca să nu mai vorbim de o grămadă de reviste (cum ar fi Electronique Pratique),

Cris, treaba in practica nu e asa, in principiu poti sa faci un rahat sa se invarta pe un batz oricum nu conteaza, toata treaba este sa lucrezi cat mai mult cu diverse protocoale si periferice, e ca sexul, nu poti sa devii Rocco Siffredi doar cu un super model, iti trebuie o turma intreaga Posted Image

#14
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Prima chestie care mi-a venit in minte: litere pentru firme. Vopsite finut- poate confectiona litere 3d pentru reclame si alte minuni. Sunt sigur ca ies banuti frumosi din asta.

Bravo, misto chestia, eu unul te felicit!

PS: ca o precizare: cumpara un cleste special de taiat tevi de plastic. O sa fie mult mai usor, iar taierea este perfect dreapta, fata bavuri. A, si foarte rapida!
Asta e scump http://www.roinstala...6-40-p1033.html , se gasesc si la 15-20 lei, fac acelasi lucru, ca nu este instalator profesionist. Intra in ppr, plastic si pexal ca-n branza.

Edited by Lucian_M, 16 September 2013 - 19:48.


#15
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View PostLucian_M, on 16 septembrie 2013 - 19:46, said:

PS: ca o precizare: cumpara un cleste special de taiat tevi de plastic. O sa fie mult mai usor, iar taierea este perfect dreapta, fata bavuri. A, si foarte rapida!
Asta e scump http://www.roinstala...6-40-p1033.html , se gasesc si la 15-20 lei, fac acelasi lucru, ca nu este instalator profesionist. Intra in ppr, plastic si pexal ca-n branza.
Nu cred ca o taie ca e foarte subtire teava si se aplatizeaza...oricum...nu vreau sa depasesc investitia de 5 euro !Posted Image
:)

Edited by bobyca2003, 16 September 2013 - 19:53.


#16
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
A, e tub bergman? In cazul asta nu ai ce face, doar bomfaier.

#17
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postbobyca2003, on 16 septembrie 2013 - 19:43, said:

si care ar fi pretul minim la un asemenea proiect?
Daca iau piesele de la chinezi  ma costa:
4 euro ( 2 motoare + 2 drivere )
1 euro adaptorul ttl
0,6 euro atmega8
teava aproape gratis iar pistolul de lipit cred ca oricine are acasa asa ceva

Tu cu 5 euro nu poti sa dai nici buna ziua la siteurile de profil...sau doar sa cumperi kitsch-os sa le atarni de perdea!
Apropo... ce utilitate are asta ?http://cubify.com/bl...ube-3d-printer/ ai da banii aia pe ea?


Librarii sunt multe,problema e ca sunt maricele ,cam toate depasesc cei 8kb cat are atmega8...
Am trecut de la attiny13 la attiny2313...apoi atmega 8 (am vre-o cateva zeci pe acasa cumparate de la chinezi cu 6 euro 10 bucati,de fapt,cred ca cel mai bun pretz de pe piata...)
Acum sa trec la atmega328... parca nu-mi vine...
dar in final am sa fac si pasul asta ca lumea evolueaza...

Asa ma-am culcat si eu pe o ureche cu PIC16f877(si 876) dar am realizat ca nu fac bine si am mai schimbat sculele. Mai ales ca la Microchip cele noi de 32 de biti au cam acelasi pret cu cele vechi de 8biti.

#18
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View PostLucian_M, on 16 septembrie 2013 - 19:55, said:

A, e tub bergman? In cazul asta nu ai ce face, doar bomfaier.
Nu se vede in video...dar eu am taiat tevile cu asta...http://taietor-de-te...0mm-p157591043/ (si bineinteles ca l-am cumparat la un pret mult mai mic!)
e foarte bun ca si le teseste un pic...numai ca acolo nu puteam taia cu asta...
e tub din pvc din ala gri folosit la instalatiile electrice de 16 mm diametru...nu stiu ce e bergam sau daca e...

Edited by bobyca2003, 16 September 2013 - 20:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate