Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Transcriere masina ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
Am cumparat o masina din alt judet, inmatriculata, cu RCA si ITP valabile. Am cumparat rovigneta pe 30 zile.
Am semnat un contract de vanzare cumparare, a zis ca-mi trimite prin posta radierea parca.
Am fost la Admin. Finantelor Publice sa ridic adeverinta cum că taxa e platita și nerecuperata.
Am inteles ca trebuie sa ma programez la RAR ca sa schimb proprietarul, am folosit programarea online de pe rarom.ro pt modificare CIV. Intrebarea e daca trebuie sa astept curierul ca sa merg la RAR sau pot să mă duc așa.

#2
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
La RAR ai nevoie doar de cartea de identitate si am impresia ca si talon.
Masinile nu se mai radiaza, doar se transcrie dreptul de proprietate si se radiaza fiscal

#3
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Acum o saptamana am finalizat si eu acelasi lucru.
Fostul proprietar a facut radierea, dar se pare ca nu e obligatoriu. La politie unde am facut eu inmatricularea mi s-a explicat ca, mai nou (n-am habar de cand s-a schimbat), in momentul in care inmatriculezi masina pe numele tau se si radiaza automat inmatricularea pe numele fostului proprietar. Din moment ce se poate face treaba asta inseamna ca automat la RAR (unde faci *identificarea*, nu ITP sau altceva) nu ai nevoie de radiere.

Totusi, nu bag mana-n foc ca e asa Posted Image

Edit: da, se numeste transcriere

La RAR nu se modifica CIV-ul, se face doar identificarea (se asigura ca seriile din CIV sunt identice cu cele de pe masina) si primesti un certificat de care ai neaparat nevoie la inmatriculare.

Alt edit: La RAR mai poti cere si sa-ti treaca datele legate de poluare (te costa in plus) de care ai nevoie daca pentru masina nu a fost platita taxa de mediu. Pe baza datelor se calculeaza taxa pe care trebuie sa o platesti.
Dar din moment ce fostul proprietar a platit si nu a recuperat taxa de mediu nu e obligatoriu sa faci asta. E suficienta identificarea.

Cum am spus, exact in situatia ta am fost si a fost ok la inmatriculare.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
prin posta o sa iti trimita fisa de inmatriculare sau fiscalul lui.
fara el esti in plop si plopu'n aer, cand ajungi sa inmatriculezi masina, dar la rar nu iti trebuie.
vezi ca la rar te-ai programat gresit. trebuie sa alegi pe site CAVR-Schimbare proprietar, nu modificare civ. modificare civ folosesti cand ai schimbat ceva la masina, culoare, ai pus gpl, sau cand vrei sa iti treaca in carte alte anvelope, etc.
suna la 0219672 si fa schimbarea de programare, ca altfel risti sa te duci degeaba.

#5
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Da, CIV-ul il modifica politia, la inmatriculare.

#6
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postslai, on 22 august 2013 - 11:43, said:

prin posta o sa iti trimita fisa de inmatriculare sau fiscalul lui.
fara el esti in plop si plopu'n aer, cand ajungi sa inmatriculezi masina, dar la rar nu iti trebuie.
vezi ca la rar te-ai programat gresit. trebuie sa alegi pe site CAVR-Schimbare proprietar, nu modificare civ. modificare civ folosesti cand ai schimbat ceva la masina, culoare, ai pus gpl, sau cand vrei sa iti treaca in carte alte anvelope, etc.
suna la 0219672 si fa schimbarea de programare, ca altfel risti sa te duci degeaba.
am sunat. mersi frumos

#7
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
știți care ar fi următorii pași ?

sau ce va fi la RAR ? ca să mă pregătesc din timp, probabil mulți nervi și timp pierdut pentru stat la cozi de taxe

#8
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
In Cluj-Napoca la RAR au un ghiseu unde primesti o cerere de completat, apoi, cu toate copiile si actele necesare, de la acelasi ghiseu, primesti "programarea", cu care (nu glumesc) te duci la poarta unde (asa parea) femeia de serviciu iti pune o stampila si completeaza numarul de ordine.
Asadar ora exacta la care ai facut programarea pe net e absolut irelevanta. Importanta e ora la care ajungi la ghiseu si apoi la poarta.
Sa nu iti faci totusi sperante ca numerele de ordine se respecta Posted Image)
Unde am fost eu au doua "garaje" care fac identificari. Pentru ambele se formeaza o coada de 10-15 masini. Daca ai tupeu si esti atent te poti baga lejer la mijlocul cozii sau si mai in fata.
Cu hartia primita de la ghiseu, dupa "identificare", te duci la casierie, unde platesti suma de 132 RON (posibil sa difere de la RAR la RAR). Cu hartia si chitanta te duci apoi inapoi la ghiseu unde, in 10-15 minute, in functie de cati asteapta inaintea ta, primesti un certificat, cu timbru sec, stampile si semnaturi. Pentru asta ai venit.

La ANAF, in functie de oras (in Cluj-Napoca probabil se vand zilnic sute de masini, in Petrosani doua-trei), pana primesti adeverinta e posibil sa dureze intre trei ore si 30 de zile Posted Image)

Urmeaza sa te duci la primarie, unde primesti decizia de impunere si devi platitor de impozit pentru masina. Te costa 68 RON taxa de inscriere si ~25 RON impozitul pentru lunile ramase din 2013 (in functie de capacitate cilindrica, norma de poluare, etc. La mine un Euro IV de 1.4 atat a fost).
Ai nevoie de cate o copie din cam tot ce ai pana acum + copie buletin.
Daca ai ceva amenzi/impozite neplatite va trebui sa le platesti.

Te duci la CEC, platesti talonul (38 RON parca).

Cu toate astea te duci la inmatriculari, unde si aici trebuie sa ai cate o copie din absolut orice act ai (inclusiv buletin). Sa nu uiti de copia de RCA. Eu l-am facut pe net, am uitat de copia de RCA si tipa de la inmatriculari mi-a retinut, din greseala, "originalul".
Nu uita nici de numerele vechi. Astea le predai pe loc la inmatriculari, sau, daca fostul proprietar vrea sa le pastreze, platesti 30 RON (sau plateste el si-ti da chitanta) pentru a le pastra, dupa care i le inapoiezi. Dar trebuie sa le ai la tine.
La inmatriculari platesti 35 RON pentru numere "la rand" sau 85 RON pentru preferentiale.

#9
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
am fost la RAR, am așteptat vreo 30 minute am platit 115 lei si mi-a dat un certificat de autenticitate.
am primit și adeverința fiscală prin poștă cum că fostul proprietar n-are datorii.

ce adeverinta am nevoie de la ANAF ?

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
ca taxa de prima inmatriculare e platita si nerecuperata.

#11
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
deci trebuie să-mi fac RCA în ziua în care merg la înmatriculări chiar dacă fostul proprietar mai are perioada plătită ?

#12
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Da, trebuie RCA pe numele tau, pe cel putin 6 luni.

#13
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
ok, am facut la omniasig cu 488 pe un an, am fost la primarie am platit 78 lei si o sa merg la politie la inmatriculari

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
De ce 78? Scrie pe chitanta ca e taxa inmatriculare? Poate ti-au luat un impozit ceva.
Oricum, tu stii ce ai, dar la inmatriculare trebuie sa ajungi cu:

·     Cerere tip

·     Copie buletin proprietar

·     Fisa de inmatriculare stampilata la taxe si impozite locale

·     Copie factura sau contract de vanzare-cumparare

·     Cartea masinii original+copie

·     Copie asigurare RCA valabila pe numele noului proprietar pe minim 6 luni

·     Chitanta care face dovada platii taxei certificatului de inmatriculare = 37 lei-se plateste la CEC/BCR

·     Chitanta care face dovada platii taxei de inmatriculare = 60 lei – se plateste la taxe si impozite locale

·     Certificat de autenticitate a masinii – eliberat de RAR

·     Certificatul vechi de inmatriculare in original

· Dovada de plata a timbrului de mediu (decizie + chitanta) sau adeverinta eliberata de ANAF din care rezulta faptul ca nu a fost restituita taxa speciala/poluare sau taxa pentru emisii poluante

#15
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
da, scrie. sunt două chitanțe, una de 19 - restul impozitului și 50 taxa de înmatriculare. am toate actele, doar cererea mai trebuie să o completez

#16
AEMelectronic

AEMelectronic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 29.11.2011
Salut
vad ca e cam vechi topicul dar scriu aici sa nu mai deschid altul
am cumparat o masina inmatriculata in 2006,deci fara taxa platita
m-ar interesa daca la ANAF se poate calcula taxa dupa seria de sasiu sau ceva daca eu nu am noxele trecute in carte?
pe net am calculat asa estimativ dupa capacitate motr,an si combustibil

#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Pai trebuie sa treci oricum pe la RAR inainte sa ajungi la ANAF!

#18
AEMelectronic

AEMelectronic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 29.11.2011
pai vroiam sa stiu daca se poate calcula dinainte orientativ dar totusi putin mai exact decat pe net

Edited by AEMelectronic, 01 January 2016 - 15:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate