Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Puricii si DTT

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
banciutacu

banciutacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.08.2013
Nu cred ca mai exista pe piata acest praf (deteteu) care alunga puricii cel mai bine.

Problema este ca am pui caucazian de 3 luni si e plin de purici. Ce substante puteti sa-mi recomandati , testate de voi.Sau daca mai exista DTT pe undeva , pe net , cunostinte..........  

in nici un caz cacaturile alea la fiola care se recomanda a se pune picaturi pe pile . Cel mai mare cacat posibil , ala e .

Multumesc mult !

#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, DDT-ul e baza Posted Image Posted Image Posted Image
Cum mnezeu sa cauti DDT si sa-ti doresti sa-l si gasesti pe piata? Si sa-ti mai scalzi si cainele in el. Pe tine nu te scalzi?

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
incearca Parakill. este facut de romvac si este cel mai bun produs al lor. eu il folosesc cu succes. dar sa fie chiar parakill, nu altul cu aceeasi substanta activa.

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Incearca Bolfo-pulbere sau Ectocid. DDT-ul e scos de pe piata din cauza toxicitatii la om . Auzisem ca ar fi cancerigen.

#5
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

 Freddy12, on 22 august 2013 - 10:33, said:

DDT-ul e scos de pe piata din cauza toxicitatii la om

Si nu numai. in urma folosirii excesive a dus (pe termen mediu) la malformatii la copii si puii diverselor animale. Pe scurt, paradeste tot, nu doar puricii.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca nu mai ai nevoie de caine, da-l cu D.D.T., pana la urma tot gasesti undeva. Desi e mai omenos sa-l eutanasiezi.

#7
banciutacu

banciutacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.08.2013

 Dev, on 22 august 2013 - 10:06, said:

Da, DDT-ul e baza Posted Image Posted Image Posted Image
Cum mnezeu sa cauti DDT si sa-ti doresti sa-l si gasesti pe piata? Si sa-ti mai scalzi si cainele in el. Pe tine nu te scalzi?
Dar care-i problema ta ? Daca sti bine daca nu taci dracu si da ocol topicului !

 myshyk, on 22 august 2013 - 11:31, said:

Daca nu mai ai nevoie de caine, da-l cu D.D.T., pana la urma tot gasesti undeva. Desi e mai omenos sa-l eutanasiezi.
Am dat la zeci de caini . Nu a avut unul nimic . Daca tu ai malformatii de la el inseamna ca l-ai mancat .....:P

 purc, on 22 august 2013 - 10:09, said:

veterinar...ori nu stii unde-l gasesti,sau costa prea mult?
Ca sa-mi recomande porcarii la care primeste el bani daca le recomnada ? ..rahat

#8
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ssC77hapv0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
oanaRsp

oanaRsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.09.2013
eu le-am facut baie vara asta cu cyper-vet, incepusera sa faca purici, mi-a recomandat o farmacista si a fost foarte buna solutia, si nu e scumpa deloc, vreo 10 ron am dat pe o sticla, iti ajunge sa faci baie la caine de vreo 5-6 ori, scrie pe eticheta cum se foloseste

#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
DDT-ul s-a interzis mai mult pentru ca isi pierduse efectul. Tantarii din sudul Asiei, unde se folosea contra malariei, devenisera imuni. Problema cu DDT-ul era folosirea lui in exces. Nu ca e mai toxic decat alte insecticide folosite in prezent.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Diatomita e cea mai ok, deși durează cam 3 zile pănă se curăță puricii, merită pentru că toxicitatea e 0, și nu mai trebuie să-i pui chestie din aia în cap să nu se lingă (arată ca p*la la propriu câinii cu aia :roflmao: )

#12
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

 banciutacu, on 22 august 2013 - 09:46, said:

Nu cred ca mai exista pe piata acest praf (deteteu) care alunga puricii cel mai bine.

Problema este ca am pui caucazian de 3 luni si e plin de purici. Ce substante puteti sa-mi recomandati , testate de voi.Sau daca mai exista DTT pe undeva , pe net , cunostinte..........  

in nici un caz cacaturile alea la fiola care se recomanda a se pune picaturi pe pile . Cel mai mare cacat posibil , ala e .

DTT nu a existat nici o data pe piata ci  si doar DDT (wiki: Diclor-Difenil-Tricloretanul denumirea prescurtată DDT este un insecticid care a fost folosit din anii 1940 ca un toxic de contact)".

Foloseste parakil - flacon cu 100 picaturi - numai vreo 30 lei - o picatura picata pe ceafa intre umeri la 1 kg de animal deparazitat.
In trecut am folosit diverse alte picaturi "de ceafa" mai ieftine sau mai scumpe, spraiuri pentru blana de la firme de renume fara bune rezultate, zgarzi magice antipurici.

Poate Dolly a mea avea drag de capusele si puricii smecheri din Bucuresti, obisnuiti cu antiparazitare de firma, scumpe.
Dupa ce am tratat-o cu Parakil, la vreo 3-4 zile a fost parasita de smecheri. De atunci sta linistita si nici nu se mai musca de blana.
Mai mult, am fost cu ea, ca de obicei, la gratare pe langa Bucuresti, am fost la munte, s-a pupat cu toti maidanezii din zonele vizitate ...nu s-a lipit nici un purice de ea..
Parakil - nu fac reclama.

Edited by gabicen, 25 September 2013 - 01:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate