Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

cum fac o casa in 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
raulalexandru1985

raulalexandru1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.08.2013
buna tuturor...ma numesc raul si anul acesta am cuparat un tren de 3000 mp la 20-25 km de cluj  si urmeaza sa imi fac o casa pe acest teren dar am nevoie de ajutorul vostru,celor care va pricepeti in acest domeniu...in proiect asi vrea sa fie asa...la parter doresc un dormitor adulti,unu pt copil,o bucatarie,o baie si sus deasupra la dormitoare sa fie livingul si deasupra la bucatarie si baie sa fie o terasa in aer liber.....casa doresc sa fie undeva la 150 mp total... acum daca se poate sa ma ajutati astept raspunsuri de la cei care au vreo idee si mai am cateva intrebari.....

1.cat ma costa autorizatiile de constructii?  (asa aproximativ)
2 cat costa un proiect de casa?
3.cati saci de ciment  trebuie?
4  caramida ?
5  scandura?
6 bca?
7 fier?
8 tabla acoperis?

pe meserias inca nu vreu sa il bag in treaba asta as dori sa stiu aproximatin cat ar fi toate astea acu in 2013......multumesc
deocamdata nu mai imi amintesc ce imi mai trebuie dar dak voi stiti mai bn va rog spuneti si dati-mi cateva sfaturi.....

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Întâi îți trebuie un proiect, apoi pe baza lui poți calcula cantități de materiale și volum de manoperă.

#3
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Sunt curios cat te-ar costa doar partea cu racordul la utilitati, apa, gaz, electricitate proiectele si aprobarile de la ei si partea cu racordul la canalizare. Astia sunt mancatori de bani la greu.

#4
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Fara sa ai proiectul, fara sa stii cum arata casa, e cam greu sa afli cati saci de ciment si cate caramizi iti trebuie.
DTAC-ul costa vreo 9 euro/mp, dupa asta ar trebui sa faci si PT/DDE care mai costa si alea ceva. Daca nu vrei calitate, probabil gasesti un arhitect care sa-ti faca proiectul si mai ieftin, ca doar e criza.
Legat de configuratia casei.
La un P+1 nu ai nevoie de terasa la etaj pentru ca nu o vei folosi. Ai un teren mare, de 3000 mp. In loc de terasa la etaj, mai bine iti organizezi curtea frumos (un arhitect peisagist te poate ajuta). Terasa iti faci daca nu ai curte, sau daca ai o priveliste frumoasa care doar de acolo se vede.
De obicei livingul e pozitionat in apropierea bucatariei alaturi de locul de luat masa, impreuna formand spatiul de zi. Este indicat sa fie la parter pentru ca este mai circulat, mai galagios. Dormitoarele, care sunt spatiul privat, de noapte, unde nu au ce cauta musafirii, stau mai bine la etaj. Daca ai o priveliste extraordinara, sau daca terenul este in panta, se poate pune zona de zi la etaj, dar in rest, nu prea are rost.
O baie nu este suficienta pentru o casa de 150 mp.

#5
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
1.cat ma costa autorizatiile de constructii?  (asa aproximativ)    raspuns 1% din valoarea constructiei la care se adauga diversele acorduri si avize date prin certificatul de urbanism

2 cat costa un proiect de casa?    raspuns  : depinde ce vrei . prima etapa contractezi un arhitect, stabilesti ce vrei, iti face un estimat pentru DTAC si ulterior ai nevoie de DDE ( estimativ intre 5000 si 10000 euro )

3.cati saci de ciment  trebuie?
4  caramida ?
5  scandura?
6 bca?
7 fier?
8 tabla acoperis?
raspuns la 3-8 : depinde ce rezulta din proiect
la care se adauga racordarea la utilitati : EE, gaz, apa ,canal

#6
raulalexandru1985

raulalexandru1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.08.2013
acest model de casa l-am vazut afara nu in tara sunt rare si afara dar sunt interesante si frumoase pt cei care vor ceva diferit si de aceea prefer livingul cu terara la etaj pt k nu au toti la fel.... cu un minibar la etaj nu trebe sa ai de aface cu bucataria k omu nu vin sa manance vine se discute sa bea ceva nu?...  cand vine cineva la tine vine in living si iesi cu el pe terasa si savurezi frumusetea naturi care pe suprafata asta de 3000mp se gaseste..... baie vreau binenteles si la etaj.....

ink ceva pe teren este o casa batraneask ce are curent si apa doar.....stiti se pot muta astea la casa noua sau trebuie alte acte si proiecte?....

eu am tot copiat ceva programe de proiectare a casei de pe net pentru ami face asa un mic proiect o mica idee despre cum asi vrea sa arate casa dar sunt prea sofisticate programele.... stie cineva unu mai usor de manevrat si dak se poate si in lb romana?
sa ma duc la un proiectant sa ii spun sa imi faca o schita doar,el deja ma taxeaza si de aceea dak stiti un program mai usurel asa pt incepatori multumesc.....

#7
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Nu am zis ca nu exista case cu living la etaj, am zis ca nu se potrivesc oriunde. Chiar daca nu vine omul sa manance la tine, daca ai toate spatiile de zi la un loc, ai un spatiu mai mare sa te desfasori in caz de petreceri etc. Cand o sa-ti vina prietenii sa bea la tine si sa stea la discutii, cat de bine o sa doarma copilul in camera de sub living/bar?
Si inca o precizare. Daca vrei o casa interesanta, frumoasa, cum nu au altii, ai nevoie de un arhitect. Nu neaparat unul genial, dar unul bun, pe care sa il platesti destul cat sa isi bata capu sa-ti proiecteze casa asa cum trebuie. Avand in vedere ca tu ai inceput prin a intreba de cati saci de ciment ai nevoie si de unde poti sa-ti downloadezi un program pentru a-ti schita singur casa pentru a nu fi "taxat" de arhitect, inteleg ca bugetul este restrans, motiv pentru care ar fi mai indicat sa alegi o solutie simpla. Pretul estimativ pe care ti l-am dat mai sus e cam printre cele mai mici din Romania, si pentru banii aia de obicei primesti case de duzina. In casa aia vei locui probabil tot restul vietii, nu fa economie unde nu trebuie.

Incearca Sketchup. E gratis si extrem de simplu de folosit. Poti sa iti schitezi si planul cu el (desi nu pentru asta e facut softul) si poti sa iti faci si modelul 3d al casei in functie de talent si rabdare. La proiectant poti sa te duci si cu un desen de mana si va intelege ce vrei. Rupe o pagina dintr-un caiet de matematica ca sa-ti fie mai usor cu dimensiunile.

#8
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013

View Postraulalexandru1985, on 05 august 2013 - 23:35, said:

acest model de casa l-am vazut afara nu in tara sunt rare si afara dar sunt interesante si frumoase pt cei care vor ceva diferit si de aceea prefer livingul cu terara la etaj pt k nu au toti la fel.... cu un minibar la etaj nu trebe sa ai de aface cu bucataria k omu nu vin sa manance vine se discute sa bea ceva nu?...  cand vine cineva la tine vine in living si iesi cu el pe terasa si savurezi frumusetea naturi care pe suprafata asta de 3000mp se gaseste..... baie vreau binenteles si la etaj.....

ink ceva pe teren este o casa batraneask ce are curent si apa doar.....stiti se pot muta astea la casa noua sau trebuie alte acte si proiecte?....

eu am tot copiat ceva programe de proiectare a casei de pe net pentru ami face asa un mic proiect o mica idee despre cum asi vrea sa arate casa dar sunt prea sofisticate programele.... stie cineva unu mai usor de manevrat si dak se poate si in lb romana?
sa ma duc la un proiectant sa ii spun sa imi faca o schita doar,el deja ma taxeaza si de aceea dak stiti un program mai usurel asa pt incepatori multumesc.....

1) foloseste limba romana !
2) nu poti trasnsfera utilitatile de la o locuinta la alta . oricum ai nevoie de proiect si autorizatie de constructie.
    fara sa-ti tai elanul, la arhitect (proiectant) poti sa te duci cu o schita asupra functionalului pe care il doresti , eventual fotografii, dar asta nu reduce substantial costurile si fara proiect intocmit de pers autorizata si verificat de verificator poti demara actiunea de obtinere a autorizatiei de constructie. ( ca sa nu mai spun ca si pentru constructie chiar in regie proprie , la fazele determinante ai nevoie de diriginte de santier) .
pentru proiect se tine seama de terenul de fundare, zona seismica etc.
sa-ti iasa din cap ca poti construi de capul tau ( mai ales ca vei locui acolo si daca de viata ta nu-ti pasa , gindeste-te la copii sau ceilalti membri ai familiei )

#9
siryana

siryana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2013
Buna ziua si bine v-am gasit!

De cateva zile tot citesc forumul asta, mai exact topicul "Constructia unei case" si deja ma iau durerile de cap afland cate probleme pot aparea din cauza nestiinei/neatentiei..

Momentan locuiesc intr-un apartament cu 3 camere, micut (confort 2) si doresc un spatiu mai mare pentru familia mea: 2 adulti, un minor si un pisoi. Posted Image

Sfaturi am primit o multime de la amici, ca e mai bine sa cumpar casa deja construita, ca as scapa de o multime de alte griji.. Dar eu ma gandesc tot mai mult sa cumpar terenul si sa imi construiesc singura propria casuta, cat de mare vreau eu si de forma pe care mi-o doresc eu.

Am citit si am afat care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru constructia unei case (desi si aici am vazut ca parerile sunt impartite, mai mult m-am zapacit decat sa ma lamuresc..) As ramane datoare daca mi-ati putea enumera strict si la obiect acesti pasi + persoanele de contact (desigur, nu nume ci ceva de genul: pentru proiect trebuie sa cauti un arhitect; pt.obtinerea autorizatiilor trebuie sa cauti un....?!), in ordinea lor normala, pentru a nu avea probleme de niciun fel.

O alta dilema ar fi materialul din care este bine sa fie construita casa. Caramida? BCA? pe structura metalica? AMVIC? Ca sunt atat de multe variante acum, fiecare constructor isi lauda materialul cu care lucreaza, de nu mai stii ce e bun si ce nu. (cand spun "bun" ma refer, desigur, la rezistenta: vreau in casa asta sa locuiasca si feciorul meu cand noi nu vom mai fi, nu sa reziste 5 ani si apoi sa incep sa o repar..)

Tot caut pe net de ceva vreme modele de case si am gasit ceva ce chiar mi-ar placea, nefiind adepta stilului clasic:

http://www.roarhitec...iecte-case-etaj

Dar stiu ca nu intotdeauna ce place e si potrivit asa ca as indrazni sa solicit sfatul expertilor: ce parere aveti despre aceasta casa? Mi-ar putea da batai de cap in vreun fel? Aceasta structura pe cadre din beton armata este ok sau e de evitat? Amprenta la sol pentru aceasta casa este de 100 mp daca o vreau cu terasa (si cred ca ar fi frumos totusi o terasa, ca sa pot sta la aer ca de-asta ma mut la casa, sa scap de cutia de chibrit a apartamentului in care stau..). Terenul ar fi ok pt.o astfel de casa sa fie de 500 mp sau e prea mare? (mentionez ca doresc o cusca de catel, o gradinita de flori, un gratar si un balansoar, nu doresc sa cresc gaini, iepuri sau porci, chiar daca nu oi lua terenul in oras (pretul pe mp in Cta e foarte scump si nu ma mai incanta orasul, prea e aglomerat si poluat) dar nici sa sar din poarta direct in casa, sa nu imi pot parca masina in curte..

De asemenea m-ar interesa cum as iesi mai bine d.p.d.v. financiar, desigur: sa solicit casa la rosu, la gri sau la cheie? Spun de la inceput ca nu ma pot "intinde" mai mult decat imi este plapuma: adica un maxim de suma ar fi 50.000 euro (plus/minus 5.000 euro) - casa la cheie. (exceptie pretul dat pe teren, ca ar fi un vis prea frumos sa poata intra in cei 50.000 euro si pretul terenului...)

Poate aceste intrebari o sa va faca sa zambiti dar vreau sa luati in considerare faptul ca sunt adresate de catre o femeie care nu are alaturi un barbat cu care sa se poata sfatui si stiti prea bine ca in Romania inca se mai poarta "eee, hai ca asta e muiere, o putem fraieri ca si-asa nu se pricepe, pe asta o intereseaza doar sa fie casa aspectuoasa".
Rog seriozitate in sfaturi, cine are chef de mistouri rog sa se abtina si sa nu polueze degeaba topicul.
Va multumesc mult!

Edited by siryana, 06 August 2013 - 13:28.


#10
raulalexandru1985

raulalexandru1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.08.2013
mersi hobo pentru sfaturi si pentru program....

#11
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
siryana
1) cumara terenul  ( un 500 mp este un minim , deoarece pe linga amprenta casei se pierde cu garaj ( carpot ) , trotuar in jurul casei, alee de aces auto, pietonala , etc si poate nu vrei ca toti care vor trece pe strada (ulita ) sa se uite la ce faci tu in curte )
vezi sa ai minimul de utilitati in zona ( EE si apa ) si intereseaza-te de la vecini cam cit te va costa racordarea la ele
bati palma si intabulezi pe numele tau.
2) cu ideea ta de casa cauti un arhitect cu care faci proiectul la minim faza DTAC (doc.teh aut constr) , desi ar fi util sa ai DDE
3) in localitatea in care ai terenul , la primarie depui o cerere pt certif de urbanism si obtii avizele solicitate in certif.
4) cu avizele si certif, depui 2 ex la urbanism si obtii aut de constructie ( 1% din val investitiei )
5) cauti constructori si procedezi la constructie ( vezi sa colaboreze cu diriginte de santier autorizat , pt documentatia finala la receptie )
in timpul executiei verifici derularea ( vezi sa ai o rezerva de bani pentru neprevazute - de obicei iti planifici 100 si ajungi sa cheltui din motive diverse 150-200 )
SPOR la treaba, si rezistenta nervoasa !

#12
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009

View Postsiryana, on 06 august 2013 - 13:22, said:

Buna ziua si bine v-am gasit!

De cateva zile tot citesc forumul asta, mai exact topicul "Constructia unei case" si deja ma iau durerile de cap afland cate probleme pot aparea din cauza nestiinei/neatentiei..

Momentan locuiesc intr-un apartament cu 3 camere, micut (confort 2) si doresc un spatiu mai mare pentru familia mea: 2 adulti, un minor si un pisoi. Posted Image

Sfaturi am primit o multime de la amici, ca e mai bine sa cumpar casa deja construita, ca as scapa de o multime de alte griji.. Dar eu ma gandesc tot mai mult sa cumpar terenul si sa imi construiesc singura propria casuta, cat de mare vreau eu si de forma pe care mi-o doresc eu.

Am citit si am afat care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru constructia unei case (desi si aici am vazut ca parerile sunt impartite, mai mult m-am zapacit decat sa ma lamuresc..) As ramane datoare daca mi-ati putea enumera strict si la obiect acesti pasi + persoanele de contact (desigur, nu nume ci ceva de genul: pentru proiect trebuie sa cauti un arhitect; pt.obtinerea autorizatiilor trebuie sa cauti un....?!), in ordinea lor normala, pentru a nu avea probleme de niciun fel.

O alta dilema ar fi materialul din care este bine sa fie construita casa. Caramida? BCA? pe structura metalica? AMVIC? Ca sunt atat de multe variante acum, fiecare constructor isi lauda materialul cu care lucreaza, de nu mai stii ce e bun si ce nu. (cand spun "bun" ma refer, desigur, la rezistenta: vreau in casa asta sa locuiasca si feciorul meu cand noi nu vom mai fi, nu sa reziste 5 ani si apoi sa incep sa o repar..)

Tot caut pe net de ceva vreme modele de case si am gasit ceva ce chiar mi-ar placea, nefiind adepta stilului clasic:

http://www.roarhitec...iecte-case-etaj

Dar stiu ca nu intotdeauna ce place e si potrivit asa ca as indrazni sa solicit sfatul expertilor: ce parere aveti despre aceasta casa? Mi-ar putea da batai de cap in vreun fel? Aceasta structura pe cadre din beton armata este ok sau e de evitat? Amprenta la sol pentru aceasta casa este de 100 mp daca o vreau cu terasa (si cred ca ar fi frumos totusi o terasa, ca sa pot sta la aer ca de-asta ma mut la casa, sa scap de cutia de chibrit a apartamentului in care stau..). Terenul ar fi ok pt.o astfel de casa sa fie de 500 mp sau e prea mare? (mentionez ca doresc o cusca de catel, o gradinita de flori, un gratar si un balansoar, nu doresc sa cresc gaini, iepuri sau porci, chiar daca nu oi lua terenul in oras (pretul pe mp in Cta e foarte scump si nu ma mai incanta orasul, prea e aglomerat si poluat) dar nici sa sar din poarta direct in casa, sa nu imi pot parca masina in curte..

De asemenea m-ar interesa cum as iesi mai bine d.p.d.v. financiar, desigur: sa solicit casa la rosu, la gri sau la cheie? Spun de la inceput ca nu ma pot "intinde" mai mult decat imi este plapuma: adica un maxim de suma ar fi 50.000 euro (plus/minus 5.000 euro) - casa la cheie. (exceptie pretul dat pe teren, ca ar fi un vis prea frumos sa poata intra in cei 50.000 euro si pretul terenului...)

Poate aceste intrebari o sa va faca sa zambiti dar vreau sa luati in considerare faptul ca sunt adresate de catre o femeie care nu are alaturi un barbat cu care sa se poata sfatui si stiti prea bine ca in Romania inca se mai poarta "eee, hai ca asta e muiere, o putem fraieri ca si-asa nu se pricepe, pe asta o intereseaza doar sa fie casa aspectuoasa".
Rog seriozitate in sfaturi, cine are chef de mistouri rog sa se abtina si sa nu polueze degeaba topicul.
Va multumesc mult!

1. Proiectul este foarte frumos.
2. Costuri = 400Euro/mp construit. Suma poate fi mai mica, dar si mai mare. Pt ceva mediu este un pret relativ corect strict pentru constructie. La acest cost se adauga : proiect, plati la racordarile la utilitati, taxe si impozite, gard, trotuare si orice altceva.
3. Teren de 500mp este perfect. Am o casa de dimensiuni asemanatoare si teren 450mp. Este suficient daca mai vrei sa te mai relaxezi. Cu cat ai mai mult teren cu atat ai mai mult de munca : curatat, taiat, tuns iarba, florile, gazonul, pomii etc
4. Alege varianta pe cadre si cu BCA cat mai gros. Incearca sa faci ca peretii sa nu mai aiba nevoie de termoizolatie(polistiren) ci doar de o tencuiala de 2-3cm maxim. La interior tencuieste cu tencuiala bazata pe ipsos. izoleaza mai bine si nu se va simti rece ca la cea bazata pe ciment.
5. Totul incepe cu proiectul si terenul. Arhitectul iti va spune si iti va inmana hartii care iti arat unde, cui si ce sa ceri. In general vei obtine informatiile pe parcurs. Este ceva de umblat cu tot felul de avize, stampilute si semnaturi. Vezi ca terenul sa fie apt pt constructii, sa nu pui mana pe vre-unul pe care nu se poate construi. Cere de la primarie statutul acelui teren si tipul de case(inaltime, materiale etc) acceptat in zona cu pricina.

#13
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View Postsiryana, on 06 august 2013 - 13:22, said:

Am citit si am afat care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru constructia unei case (desi si aici am vazut ca parerile sunt impartite, mai mult m-am zapacit decat sa ma lamuresc..) As ramane datoare daca mi-ati putea enumera strict si la obiect acesti pasi + persoanele de contact (desigur, nu nume ci ceva de genul: pentru proiect trebuie sa cauti un arhitect; pt.obtinerea autorizatiilor trebuie sa cauti un....?!), in ordinea lor normala, pentru a nu avea probleme de niciun fel.

O alta dilema ar fi materialul din care este bine sa fie construita casa. Caramida? BCA? pe structura metalica? AMVIC? Ca sunt atat de multe variante acum, fiecare constructor isi lauda materialul cu care lucreaza, de nu mai stii ce e bun si ce nu. (cand spun "bun" ma refer, desigur, la rezistenta: vreau in casa asta sa locuiasca si feciorul meu cand noi nu vom mai fi, nu sa reziste 5 ani si apoi sa incep sa o repar..)

Tot caut pe net de ceva vreme modele de case si am gasit ceva ce chiar mi-ar placea, nefiind adepta stilului clasic:

http://www.roarhitec...iecte-case-etaj

Dar stiu ca nu intotdeauna ce place e si potrivit asa ca as indrazni sa solicit sfatul expertilor: ce parere aveti despre aceasta casa? Mi-ar putea da batai de cap in vreun fel? Aceasta structura pe cadre din beton armata este ok sau e de evitat? Amprenta la sol pentru aceasta casa este de 100 mp daca o vreau cu terasa (si cred ca ar fi frumos totusi o terasa, ca sa pot sta la aer ca de-asta ma mut la casa, sa scap de cutia de chibrit a apartamentului in care stau..). Terenul ar fi ok pt.o astfel de casa sa fie de 500 mp sau e prea mare? (mentionez ca doresc o cusca de catel, o gradinita de flori, un gratar si un balansoar, nu doresc sa cresc gaini, iepuri sau porci, chiar daca nu oi lua terenul in oras (pretul pe mp in Cta e foarte scump si nu ma mai incanta orasul, prea e aglomerat si poluat) dar nici sa sar din poarta direct in casa, sa nu imi pot parca masina in curte..

De asemenea m-ar interesa cum as iesi mai bine d.p.d.v. financiar, desigur: sa solicit casa la rosu, la gri sau la cheie? Spun de la inceput ca nu ma pot "intinde" mai mult decat imi este plapuma: adica un maxim de suma ar fi 50.000 euro (plus/minus 5.000 euro) - casa la cheie. (exceptie pretul dat pe teren, ca ar fi un vis prea frumos sa poata intra in cei 50.000 euro si pretul terenului...)

Poate aceste intrebari o sa va faca sa zambiti dar vreau sa luati in considerare faptul ca sunt adresate de catre o femeie care nu are alaturi un barbat cu care sa se poata sfatui si stiti prea bine ca in Romania inca se mai poarta "eee, hai ca asta e muiere, o putem fraieri ca si-asa nu se pricepe, pe asta o intereseaza doar sa fie casa aspectuoasa".
Rog seriozitate in sfaturi, cine are chef de mistouri rog sa se abtina si sa nu polueze degeaba topicul.
Va multumesc mult!
Primul pas este mersul la arhitect. El iti va face proiectul, iar in functie de ce negociezi cu el, poate sa se ocupe si de obtinerea certificatului de urbanism si a autorizatiei de constructie ca sa nu umbli tu de la ghiseu la ghiseu. Tot el ar trebui sa iti recomande si o echipa de constructori, cu care a mai lucrat inainte si in care are incredere. Ai nevoie de diriginte de santier sa supravegheze lucrarea, iar arhitectul iti va oferi asistenta de santier cel putin la fazele determinante.
Daca apelezi la "casa la cheie" ai si avantaje si dezavantaje. Avantajele ar fi ca ai un pret fix si un termen de executie rapid. Dezavantajul este ca de obicei la aceste case constructorii folosesc materiale de proasta calitate si totul se face pe fuga sa fie gata cat mai repede cu muncitorii cei mai ieftini, deci apar mici greseli, mai ales la finisaje. Un alt dezavantaj ar fi ca o casa luata dintr-un catalog nu se potriveste pe terenul tau. In proiectare se tine cont de imprejurimi, peisaj, lumina naturala etc.

Legat de materiale, toate sunt bune daca stii sa le folosesti :). Structura de metal nu este cea mai potrivita pentru locuinte unifamiliale, iar eu as exclude AMVIC-ul din discutie din numeroase motive. Nu trebuie sa iti faci griji legate de rezistenta structurala a casei. De asta se ocupa inginerul structurist, care iti va calcula structura pentru a respecta standardele si normativele, iar apoi o va supradimensiona oricum, deci casa nu o sa iti cada in cap, si nu o sa-i cada in cap nici feciorului. Daca nu vrei sa ai de reparat la ea dupa 5 ani trebuie sa folosesti finisaje de calitate insa si o echipa de muncitori care stie sa le foloseasca. Daca faci economie la finisaje, vei regreta peste cativa ani. In caz ca alegi varianta cassa la cheie, poate ar fi mai indicat sa fie la rosu, iar finisajele sa le faci cu o alta echipa care stie ce face.

Legat de casa aleasa. E simpatica, ma bucur ca ai ales ceva diferit. Nu ar trebui sa-ti dea batai de cap, iar structura din cadre de beton e des folosita in Romania, deci nu vor exista probleme. Acoperisul fiind unul tip terasa, nu sarpanta, trebuie grija cand se face hidroizolatia, pentru a nu avea probleme pe viitor. Nu este rocket science, dar cumva, chiar si dupa zeci de ani de pus hidroizolatii pe blocurile comuniste, muncitorii romani inca mai dau rateuri. Terenul de 500 mp e suficient si pentru catel si pentru iepuri si pentru voi. Daca iti faci temele, poti sa le dai peste nas celor care zic ca fiind femeie, te pot pacali.

Daca mai ai intrebari sau nevoie de ajutor, ma poti contacta pe privat. Chiar daca nu mai lucrez in tara de ceva timp, deci nu am nici un interes personal in asta, te pot indruma spre niste oameni care te pot ajuta.

In rest, mult succes!

#14
siryana

siryana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2013
Domnule Hobo, daca oferta de a va contacta pe privat (referitor la oamenii de incredere si eventualele neclaritati aparute pe parcurs)  ramane valabila si intr-un viitor nu foarte indepartat, as fi interesata sa tinem legatura, observ ca suntem din acelasi oras, chiar daca inteleg ca locuiti acum in alta tara.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru incurajari. :)

#15
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View Postsiryana, on 08 august 2013 - 09:59, said:

Domnule Hobo, daca oferta de a va contacta pe privat (referitor la oamenii de incredere si eventualele neclaritati aparute pe parcurs)  ramane valabila si intr-un viitor nu foarte indepartat, as fi interesata sa tinem legatura, observ ca suntem din acelasi oras, chiar daca inteleg ca locuiti acum in alta tara.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru incurajari. Posted Image

Ramane valabila. Timp sa fie sa mai intru pe forum :)

#16
soni30

soni30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.01.2012
salutare ..vreau sa ma apuc si eu de casa ..mai intai as vrea niste preturi pt a incepe fundatia  ..ma refer la fier beton ,scanduri .etrieri....si daca a facut cineva diferenta intre a chema o cifa cu beton sau a o face singuri  fundatia clasic ,cumpar balast ,ciment si tot ce trebuie ...stiu ca este mai scump sa chem cifa direct, dar care e diferenta ??..sunt din bucuresti ( daca stie cineva unde sa gasesc mai ieftin materiale )

#17
marushklmi

marushklmi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2013
aveti ceva informatii despre caramida macofil (tg jiu)??
incep contructia unei case P+M in septembrie si am primit o oferta de la un depozit pentru caramida macofil: 2,34/buc.290/240/188-caramida portanta
mi se pare suspect de ieftina in conditiile in care am fost ofertat de brikstone la 3,55/buc si de kronberger(buzau,satuc) cu 3,1/ buc

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsoni30, on 23 august 2013 - 19:07, said:

salutare ..vreau sa ma apuc si eu de casa ..mai intai as vrea niste preturi pt a incepe fundatia  ..ma refer la fier beton ,scanduri .etrieri....si daca a facut cineva diferenta intre a chema o cifa cu beton sau a o face singuri  fundatia clasic ,cumpar balast ,ciment si tot ce trebuie ...stiu ca este mai scump sa chem cifa direct, dar care e diferenta ??..sunt din bucuresti ( daca stie cineva unde sa gasesc mai ieftin materiale )

Cimentul de cumparat la saci este varza si nu recomand betonul facut in curte pentru structura de rezistenta.
Pe de alta parte, nu orice statie de betoane iti asigura calitatea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate