Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

probleme internet UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sergiu00

sergiu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 06.05.2011
buna!am niste probleme cu internetul de la upc!din acel modem,am un cablu de internet care merge intr-un router edimax br-6228nS!eu ma conectez la internet prin wifi!ei bine,uneori merge internetul,alteori nu!am sunat la relatii cu clienti si acel baiat mi-a spus ca e de la router,ca nu e bun!OK,l-am resetat a mers bine cateva momente apoi iar,cu figurile!baiatul mi-a mai spus ca ar trebui sa imi conectez pc-ul la modem direct,fara nici-un router!Problema e ca eu nu am un cablu indeajuns de lung ca sa fac conexiunea modem/pc!apoi baiatul respectiv a spus ca el nu ma mai poate ajuta de aici,ca el a verificat modemul si restul si toate functioneaza fara probleme!a zis ca "buba" e router-ul!imi poate da cineva ceva sfaturi?e chiar enervant cand nu poti intra pe net!

#2
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Pai nu sunt sfaturi de dat in plus... cum s-a zis... iei un cablu utp lung (8 lei cam 5m de cablu) si verifici daca pe direct merge bine si daca e asa mai ramane sa schimbi si routerul.

#3
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Pai e logic sa fie de la router. Du-te si cumpara cablu suficient de lung ca e ieftin ca braga. Sau mai poti lua de la UPC alt modem care include si router cu Wi-Fi si ai impuscat doi iepuri dintr-o lovitura.

#4
sergiu00

sergiu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 06.05.2011

 usd, on 20 iulie 2013 - 19:50, said:

Pai nu sunt sfaturi de dat in plus... cum s-a zis... iei un cablu utp lung (8 lei cam 5m de cablu) si verifici daca pe direct merge bine si daca e asa mai ramane sa schimbi si routerul.

bine,bine,iau cablul ala de 5m,dar se vede urat pe parchet,si nu am un covor sa il maschez,totusi,vreau sa arate cat de cat ok si camera asta!

#5
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Ala, cablul il iei de test ca sa fii sigur ca internetul merge bine si ca problema e de la router. Sau cum zicea colegul de mai sus... iei wireless de la upc direct :)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Folosesti cablu ca sa vezi daca merge ok fara router. Daca da, alegi sa schimbi routerul cu unul cumparat de tine sau unul de la UPC. Sfat: nu mai cumpara produse Edimax, mai ales pe partea de retelistica.

Apropo, ce abonament de net ai? Atentie la ce router cumperi, daca e cazul.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Verifica daca ai IP fix, daca e dinamic asta e cauza,am avut aceeasi problema.

#8
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Nu are treaba IP-ul dinamic, ar trebui sa-si ia IP-ul prin DHCP fara probleme. De vina ar fi pocnitorile de modemuri pe care le utilizeaza, mie imi facea figuri si cu un router high end (Asus RT-N66U) si un D-link DIR-615.

#9
sergiu00

sergiu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 06.05.2011

 scooby2008, on 21 iulie 2013 - 00:52, said:

Nu are treaba IP-ul dinamic, ar trebui sa-si ia IP-ul prin DHCP fara probleme. De vina ar fi pocnitorile de modemuri pe care le utilizeaza, mie imi facea figuri si cu un router high end (Asus RT-N66U) si un D-link DIR-615.
am fost abonat rds si acolo foloseam tot router-ul asta si nu avea nici o problema!

#10
sergiu00

sergiu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 06.05.2011
sau mai dus 7 lei!am luat cablul si tot asa face figuri!Eu nu pot sa inteleg!Ce sa mai fac?

#11
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Faci presiuni pentru schimbarea modemului. Daca nu reusesti cu vorba buna... inchizi modemul, suni si spui ca nu mai merge deloc, ca a crapat si cand vine tehnicianul ii explici ca esti disperat si ca nu stiai ce sa mai faci...

#12
sergiu00

sergiu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 06.05.2011
Mdea...mi-a schimbat omul modem-ul cu altu,se pare ca acel modem avea o problema tehnica (mi-a tot explicat dar n-am prea inteles)!Infine,acum e bine ca merge!

#13
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Finaly :) Sa ai parte de el.

#14
eugen6000

eugen6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.10.2006
Cel mai prost internet este cel de la UPC, ma chinui sa joc un Fifa pe net si mere ca dreacu mai ales seara.

#15
sergiu00

sergiu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 06.05.2011
Mie imi functioneaza bine ! Chiar nu am deloc probleme dupa ce am rezolvat tot !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate