Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

S4 Mini sau HTC One Mini ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
asta e intrebarea.
avand in vedere ce ma intereseaza pe mine
HTC One Mini
+ arata f bine
+ ecran HD
- mai slab ca procesor si memorie RAM
- nu are slot memorie

S4 Mini
+ mai bun la procesor si memorie RAM
+ slot memorie
+ posibil baterie mai buna
- ecran mai varza
- nu arata atat de bine

Pretul la HTC One Mini nu se stie inca....
Vreau sa va intreb pe voi ce facilitati sunt dupa cumpararea telefonului, soft-utile pentru PC ce ofera
Am avut decat Nokia, deci altceva nu cunosc :)

Achizitia va avea loc in toamna-iarna, cu un abonament

#2
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Amandoua sunt doua prostii. La banii aia se gasesc telefoane mult mai bune, s4 mini este 19 20 mil iar one mini va fi tot pe acolo.
La 16 mil iei optimus G care este mult mai bun decat astea doua

#3
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
ba.. la cat costa S4 mini, mai bine-ti iei un S3 care e peste ele cu mult si termini povestea.

#4
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postalin62, on 18 iulie 2013 - 12:53, said:

Amandoua sunt doua prostii. La banii aia se gasesc telefoane mult mai bune, s4 mini este 19 20 mil iar one mini va fi tot pe acolo.
La 16 mil iei optimus G care este mult mai bun decat astea doua

am spus ca vor fi luate la abonament...eu mai mult de 10 mil nu dau pe un telefon, si nici prea mult pe un abonament.....d-aia voi astepta cateva luni....deci pretul nu are relevanta. ca la 16 mil imi iau Nexus 4 si nu am nici o problema ca specificatie la procesor. Teoretic nu voiam telefon asa mare, dar se pare ca si HTCOneMini are dimensiuni considerabile

iar S3, HTC One X mi se par prea mari ca dimensiuni. eu vreau ceva cu ecran 4"-4.3"

Edited by spe_ripper, 18 July 2013 - 12:59.


#5
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Atunci Galaxy S2.
S3 e mare, dar te obisnuiesti ;)

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Mai bine un LG Optimus F5.

Ca dotari/pret cea mai buna optiune e LG Optimus G dar e prea lat iar capacul e lucios, iti aluneca din mana, asa ca am renuntat la el.

#7
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
in afara de Nexus 4 nu ma atrage LG, si nici Sony. e o chestie subiectiva. telefonul va fi Samsung sau HTC sau Nokia cu Android daca e sa apara asa ceva Posted Image


deci ca sa fiu si mai clar, telefonul va fi ori S4 Mini, ori Htc One Mini, ori unul dintre S3, HOX sau LG Nexus 4

Pana acum inclin spre Htc One Mini, design-ul mi se pare superb.
Dar ce vreau cel mai mult la un telefon este ca specificatiile (cpu, RAM, gpu si ecran) sa tina cat mai mult, adica cel putin 2 ani, si aici nu ma refer la jocuri neaparat (daca e sa ma joc, va fi sa zicem 10-15% din ce voi face cu el)
Astfel, daca nu o sa am probleme cu Snapdragon-ul la 1,4 Ghz si 1 Gb Ram 2 ani de acum inainte, One Mini este intr-un avantaj foarte mare pentru mine, desi e cel mai varza ca procesor dintre toate, plus mai e si limitat la 16 GB, dar ecranul si designul balanseaza cat de cat minusurile.

eu nu privesc strict value for money.

Edited by spe_ripper, 18 July 2013 - 13:15.


#8
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Pe mine ma atrage un telefon performant dar compact si care sa nu fie facut din plastic de toata jena(lucios), nu ma intereseaza cine il face. Motorola Razr M a fost singurul model care se incadra dar a fost lansat doar la americani.

Edited by Papillon_, 18 July 2013 - 13:17.


#9
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Sunt posesor de Acer S500, iar weekend-ul trecut am folosit doar un Galaxy S3 imprumutat de la servici pentru niste teste.
Desi Acer-ul meu este peste performante decat S3-ul (cu toate ca S3-ul e quad, si Acer-ul Dual, se cunoaste veninul Krait-ului), pot spune ca am ramas cu o impresie extrem de buna legata de S3... Imi place display-ul mai mare, culori mai vii, feelingul care ti-l ofera telefonul in mana (este putin alunecos, dar nu destul de alunecos cat sa-l scapi)...
Acer-ul are display IPS, nu TFT, insa dupa ce-am folosit un weekend S3-ul, culorile pe pe Acer mi se pareau sterse de tot. :lol:

Personal nici eu n-as da o groaza de bani pe mini-uri care costa cat alte telefoane mai performante si mai mari...

Iar legat de S2... be serious, ala e display? 800x480 la 4.3 este ingrozitor.

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Pai la ab, crezi ca daca s4 mini e 20 mil si optimus g e 16 mil crezi ca la ab s4 mini o sa ti l dea mai ieftin decat optimus G? Daca vrei mai mic xperia SP care iar este mai bun decat cele doua.

#11
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postalin62, on 18 iulie 2013 - 13:31, said:

Pai la ab, crezi ca daca s4 mini e 20 mil si optimus g e 16 mil crezi ca la ab s4 mini o sa ti l dea mai ieftin decat optimus G? Daca vrei mai mic xperia SP care iar este mai bun decat cele doua.

ca exemplu...la acelasi abonament S4 mini este 300 EURO iar Nexus 4 sau S3 este 314 EURO...desi S4 mini liber este 20 mil iar Nexus 4 este 16.5 mil.....deci cat costa la liber nu e asa relevant neaparat, mai conteaza si cat de vechi si bun e telefonul, de stocul magazinului etc...
deci desi telefonul pe care il vreau eu e mult mai scump la liber, la abonament s-ar putea sa fie mai ieftin decat alte telefoane

Edited by spe_ripper, 18 July 2013 - 13:40.


#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View PostAndyM, on 18 iulie 2013 - 13:28, said:

Iar legat de S2... be serious, ala e display? 800x480 la 4.3 este ingrozitor.
Chiar e un display bun, nu se observa f usor pixeli, unii se uita doar pe hartie, nu conteaza cum e in realitate, mai mult conteaza hartia. Ingrozitor este un display cu 150 160 ppi

#13
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postalin62, on 18 iulie 2013 - 13:47, said:

Chiar e un display bun, nu se observa f usor pixeli, unii se uita doar pe hartie, nu conteaza cum e in realitate, mai mult conteaza hartia. Ingrozitor este un display cu 150 160 ppi


mai bine S3 decat S2...sau poate mai bine One X decat S3.....dar sunt telefoane prea mari....vreau ceva mai compact...dintre S4 Mini si One Mini :)) fiecare cu ce-l doare

#14
BlueEnergy

BlueEnergy

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.07.2013
Poate te intereseaza vreun allview - http://www.allview.r...dex.php?id=1322

#15
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View Postspe_ripper, on 18 iulie 2013 - 13:53, said:

mai bine S3 decat S2...sau poate mai bine One X decat S3.....dar sunt telefoane prea mari....vreau ceva mai compact...dintre S4 Mini si One Mini Posted Image) fiecare cu ce-l doare
Oricum nu era vb de S2 in topicu asta.
Era vb ca era mai bine un optimus G sau xperia SP decat s4 mini sau htc one mini.

#16
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
decat S4 mini, mai bine One mini, si decat One mini, mai bine One fiindca are si stabilizator optic, inregistrare stereo, 2gb ram, 469 ppi

Edited by CTU99, 18 July 2013 - 13:59.


#17
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Decât orice mini mai bine Optimus G. Trebuie să ai sechele serioase să nu faci alegerea asta doar pentru că e LG. Optimus G le mănâncă pe amândouă cu fulgi cu tot în același timp.

#18
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Subscriu ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate