Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Trapezului Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
Zona rezidentiala in apropiere de Piata Trapezului , mai exact strada Burnitei , sunt cladiri gen D + P + 2 etaje + M , apartamente si garsoniere.

Cineva care a achizitionat o locuinta pe acolo ? Posted Image

Eu am reusit sa iau o garsoniera cu 25.000 euro in Amalia Residence , sunt mai multe zone de genul una langa alta ... sa va dau cateva detalii despre zona si garsoniera , daca doriti sa spuneti o parere.

Sunt 2 blocuri terminate in aceasta zona , iar al 3lea se construieste cu data de finalizare 30 septembrie 2013. Am reusit sa prind ultima garsoniera de etaj (etajul 2) cu vedere spre Sud. Pretul normal 27.000 euro , avansul 5% platibil acum , iar restul la finalizarea cladirii. Garsoniera are 28 sau 29 mp parca nu mai stiu exact , plus un balcon de 4 mp . Bucataria 6,5 mp , livingul 16mp, baia intre 3 si 4mp , iar holul tot cam asa ceva.  Decomandata , finisajele la alegere , obiecte sanitare in baie (cabina de dus am ales pentru a avea un spatiu cat mai mare, in detrimentul unei cazi, chiuveta + wc) , centrala termica, termopane, usa metalica la intrare.

Langa zona asta , alt investitor, pentru o garsoniera de aceasta dimensiune la demisol cerea 24.000 euro , iar la etaj , acelasi tip , cu balcon , 29.000 euro.
Pentru asta am platit de la 27.000 euro , cash 25.000, am facut antecontractul , si mai ramane de facut in septembrie contractul. Ei spuneau ca pretul initial a fost tot de 29.000 dar le-au lasat la 27.000 .
Cat timp am cautat pe internet o garsoniera de genul , confort 1 , intr-o cladire noua , si o zona cat de cat buna , tot ce gaseam era de la 29.000 in sus.... momentan ma declar multumit , si astept sa urce cladirea cat mai repede.

Ce parere aveti ? Posted Image
(daca nu e deschis topicul unde trebuie , mutati-l.... am cautat topicuri despre zona asta dar nu am gasit)

link  : http://www.trapezuluiresidence.ro

asta e siteul dezvoltatorului care cerea la 29.000 , eu am luat langa el .

Edited by AlleXyS1, 06 July 2013 - 13:50.


#2
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 Rexob, on 06 iulie 2013 - 13:57, said:

SI cica oamenii nu au bani in Romanica. Posted Image

stau cu prietena in chirie , asta e cadou de la soacra , care a lucrat in Italia :))) la serviciile din Romania , 10 vieti muncesti si nu-ti iei casa singur .....

#3
falcon83

falcon83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2013
Si eu am achizitionat un apartament in Amalia Residence... cu termen de finalizare 30 sept. Ceea ce ma nedumireste este de ce zici ca doua sunt gata si al treilea in constructie la acest dezvoltator. Din cunostintele mele, unul este gata iar cel de-al doilea in constructie vis-a-vis de primul. Ei nu au doua blocuri gata, ci doar unul. In prezent, sunt doua constructii care merg relativ in paralel, dar doar blocul din dreapta, cum intri pe alee, apartine de Amalia Residence, cel din stanga tinand de alt dezvoltator, desi construit cu aceeasi firma de constructii.
Asa reiese si de aici :

https://www.facebook...AmaliaResidence

Tu in care bloc ti-ai luat, in cel care se construieste in fata celui galben cu dungi maro, a carui poza e in pagina de pe facebook? Eu in acela am luat... Si acum astept si sunt un pic dezamagit de felul in care merg lucrurile! Dar asta e...

#4
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 falcon83, on 24 iulie 2013 - 21:56, said:

Si eu am achizitionat un apartament in Amalia Residence... cu termen de finalizare 30 sept. Ceea ce ma nedumireste este de ce zici ca doua sunt gata si al treilea in constructie la acest dezvoltator. Din cunostintele mele, unul este gata iar cel de-al doilea in constructie vis-a-vis de primul. Ei nu au doua blocuri gata, ci doar unul. In prezent, sunt doua constructii care merg relativ in paralel, dar doar blocul din dreapta, cum intri pe alee, apartine de Amalia Residence, cel din stanga tinand de alt dezvoltator, desi construit cu aceeasi firma de constructii.
Asa reiese si de aici :

https://www.facebook...AmaliaResidence

Tu in care bloc ti-ai luat, in cel care se construieste in fata celui galben cu dungi maro, a carui poza e in pagina de pe facebook? Eu in acela am luat... Si acum astept si sunt un pic dezamagit de felul in care merg lucrurile! Dar asta e...

deci , cum ai pus tu poza, in dreapta lui se construieste altul :D

mda , e o singura constructie cu 2 scari , eu le vad ca pe doua blocuri :)))

cand am fost eu , erau la etajul 1  , cum spui si tu , la fel , mi se pare ca se misca umpic cam greu , nu sunt expert in domeniul constructiilor si nu stiu exact ce sa-ti spun :)))

#5
falcon83

falcon83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2013
Pai da, si ieri tot la etajul 1 erau, urma sa toarne pe seara peretii... Fac pariu cu oricine si pe orice ca nu vor fi gata pana pe 30 sept. Eu oricum am antecontractul pana pe 30 octombrie, dar sunt sigura ca nu va fi la cheie nici pana atunci... Si inca ceva, sa stii ca blocul care e gata facut are o singura scara, nu doua! In poze poate parea ca e cu doua, dar are una singura... In fine, sa speram ca va fi ok cu constructia si vom fi vecini. Posted Image

#6
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 falcon83, on 25 iulie 2013 - 12:20, said:

Eu oricum am antecontractul pana pe 30 octombrie, dar sunt sigura ca nu va fi la cheie nici pana atunci..

ciudat ce-mi spui tu aici.... la mine se jurau si ma asigurau ca pe data de 30 septembrie totul o sa fie gata si ne putem muta .
Intr-o saptamana am fost de 2 ori , nu observasem mari diferente  , decat 2 - 3 caramizi puse in plus pe acolo . Ca si tine , sper sa fie totul ok si pe data de 30 septembrie sa fim vecini :P

#7
falcon83

falcon83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2013
Te sfatuiesc sa nu te bazezi pe faptul ca va fi gata pe 30 septembrie. Pana acum nici un termen dat de ei nu a fost respectat! Nici macar unul... Ba mai mult, ei au venit cu ideea sa incheiem antecontractul cu data de 30 octombrie, ca sa fie "sigur" gata. Ti-am zis, dupa cum merg lucrurile nu va fi gata nici atunci! Cei cu care ai incheiat actele se cheama sunt Albu si Dusan?

#8
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 falcon83, on 25 iulie 2013 - 19:49, said:

Te sfatuiesc sa nu te bazezi pe faptul ca va fi gata pe 30 septembrie. Pana acum nici un termen dat de ei nu a fost respectat! Nici macar unul... Ba mai mult, ei au venit cu ideea sa incheiem antecontractul cu data de 30 octombrie, ca sa fie "sigur" gata. Ti-am zis, dupa cum merg lucrurile nu va fi gata nici atunci! Cei cu care ai incheiat actele se cheama sunt Albu si Dusan?

nu , Nadejde si nu mai stiu cum :D

#9
falcon83

falcon83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2013
Aha... Hai ca m-am lamurit! Tu ai garsoniera in celalalt bloc aflat in constructie. Dupa cum am zis, este aceeasi firma de constructii ca si la al meu, dar difera investitorii, respectiv proprietarii pamantului si eventual alte persoane care vin cu capital. Blocul in care imi iau eu este nr. 60K. Banuiesc ca al tau este altul... Investitorul , la tine, nu este acelasi cu cel al blocului galben cu dungi maro (din poze), ci cu cel aflat in stanga lui... In fine, nu stiu nimic despre indivizii acestia, deci s-ar putea ca ei sa fie de cuvant si cu putin noroc sa te muti la sfarsitul lui septembrie acolo.Posted Image

#10
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 falcon83, on 25 iulie 2013 - 21:16, said:

Blocul in care imi iau eu este nr. 60K.

m-am mai linistit acum :))) , ai dreptate , al meu este 60 N . Dar tot aceeasi "curte" avem :))) era perfect daca avea si locuri de parcare , din cate am inteles amenajeaza ceva, dar lasa la buna intelegere intre proprietari :D

#11
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
la mine au urcat la etajul 1 caramida si la etajul 2 constructia :D

#12
falcon83

falcon83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2013
Da, si la mine era azi gata etajul 1 si cofrata placa de la etajul 2... Deci trag si eu nadejde, mai ales ca azi am intrat in viitoarea noastra casaPosted Image era inclusiv caramida la peretii exteriori.... Ba mai mult, am vazut ca la demisol erau peretii tencuiti pe interior!!! Numai de nu li s-ar termina banii...

#13
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 falcon83, on 28 iulie 2013 - 21:04, said:

Da, si la mine era azi gata etajul 1 si cofrata placa de la etajul 2... Deci trag si eu nadejde, mai ales ca azi am intrat in viitoarea noastra casaPosted Image era inclusiv caramida la peretii exteriori.... Ba mai mult, am vazut ca la demisol erau peretii tencuiti pe interior!!! Numai de nu li s-ar termina banii...

ehe , banii nu li se termina , cheful de munca sa nu se termine sa intram intr-o toamna ploioasa ca n-au ce sa lucreze intr-un mediu asa , apoi vine iarna ...... ajungem in 2014 ...

#14
afadrianflorea

afadrianflorea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.12.2013
Va salut!
Am de gand sa devin si eu un "indatorat pe viata" si complexul asta de la Piata Trapezului mi-a atras atentia.
As vrea daca se poate sa imi impartasiti cateva impresii, experiente, sfaturi...daca chiar merita achizitionat un apartament in acest complex.
Multumesc,

#15
adi_toones

adi_toones

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2014
Buna tuturor,

  Urmeaza sa-mi i-au o garsoniera in complexul Amalia la demisol. Pareri pro/contra pentru demisol in acea zona? La vreo ploaie ar trebui sa ma astept la ceva surprize? Igrasie?

  Astept raspunsuri cat mai urgent. Multumesc.

#16
mihaiIone

mihaiIone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2014
Adi, la demisol unii au avut probleme, altii nu. Depinde ce noroc ai.
O alta problema cu Amalia Rezident este ca nu ai racordare directa la electricitate si apa, adica contoarele sunt provizorii, puse de constructor si nu sunt recunoscute de Enel. Cel putin asa mi-a spus cineva care locuieste acolo. Mai intreaba si tu. Eventual suna la Enel sa intrebi care este situatia in zona si cand poti sa-ti transferi contractul pe numele tau. Plm, mie imi e cam teama sa cumpar acolo.

#17
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

 AlleXyS1, on 29 iulie 2013 - 09:11, said:


ehe , banii nu li se termina , cheful de munca sa nu se termine sa intram intr-o toamna ploioasa ca n-au ce sa lucreze intr-un mediu asa , apoi vine iarna ...... ajungem in 2014 ...

Am ajuns in 2014.
S-a finalizat ? Ceva impresii ?

#18
catapch

catapch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.03.2007
Salut,

E cineva care s-a mutat in complexul asta (Amalia)? Ati intampinat vreo problema?

Ms

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate