Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

tipuri de pivot

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
Iaca-ta ca a venit vremea sa-mi pun o coronita. Am rugat-o pe Dna Dr sa-mi spuna avantajele pivotului de fibra de sticla si mi-a spus ca nu are rost sa-mi pun decat daca imi pun coronita de zirconiu .


Pana la urma se potriveste pivotul de fibra de sticla cu coroana din ceramica sau nu ? Peste pivot se mai aseaza o camasa de metal, apoi ceramica ?

Intreb, deoarece D-na Dr a insistat ca e mai bine cu pivot de metal si nu m-a convins.

Multumesc

#2
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 07.06.2013
Are dreptate medicul.
Daca iti pui coroana de metal imbracata cu ceramica nu are rost ca pivotul sa fie de fibra de sticla.
Idea este ca coroana de zirconiu este fara metal si ca atare e mai "trasparent" la lumina si arata cel mai bine asemanator cu dintii naturali, in cazul acesta pivotul daca ar fi de metal ar strica toata treaba, in schimb cel facut de fibra de sticla (adica alb si putin traslucent) contribuie la efectul natural.

Dar depinde si ce dintii trebuie sa-ti refaci...zirconiu e mai frumos dar si mai delicat (si mai scump) de aceea se poate folosi la dintii din fata, dar daca e vorba de masele cel mai bine e sa fie facute de metal/ceramica

Edited by HAL9000, 13 June 2013 - 22:38.


#3
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Pivotul in sine nu are alt rol decat sa realizeze un sprijin pentru materialul din care se reconstruieste bontul, marginile coroanei trebuie sa fie plasate pe tesut dentar sanatos de preferinta de jur imprejur(ferrule effect). Eu sunt impotriva pivotilor de metal deoarece sunt foarte inflexibili si pot provoca fracturi radiculare, de asemenea sunt si dificil de indepartat daca este cazul sa se reintervina pe canal.

#4
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 lordlukas87, on 14 iunie 2013 - 08:07, said:

Pivotul in sine nu are alt rol decat sa realizeze un sprijin pentru materialul din care se reconstruieste bontul, marginile coroanei trebuie sa fie plasate pe tesut dentar sanatos de preferinta de jur imprejur(ferrule effect). Eu sunt impotriva pivotilor de metal deoarece sunt foarte inflexibili si pot provoca fracturi radiculare, de asemenea sunt si dificil de indepartat daca este cazul sa se reintervina pe canal.


Sa inteleg ca pivotii din fibra de sticla sunt flexibili si se pot indeparta mai usor decat cei din metal.
Maseaua se afla pe maxilarul de jos, a doua dupa canin, deci nu se vede, dar cred ca este cea mai solicitata, iar forta de masticatie este mare pe ea.
Asadar, combinatia pivot fibra de sticla - ceramica (pe bont de metal ) este posibila ?
Dna Dr insista ca pivotul de fibra de sticla il fac degeaba daca tot pun metal si ceramica deasupra, asadar are aceeasi opinie ca si HAL9000.

Ma gandesc la viitor, poate la un moment dat o sa am vreun granulom si trebuie lucrat pe canal.

Multumesc, insa trebuie sa iau o hotarare.

#5
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Poate doamna doctor are mai multa increder in pivotul de metal datorita faptului ca l-a folosit mai mult timp sau se gandeste ca rezista mai bine la fortele de masticatie.
Insa in mod corect coroana nu se sprijina pe pivot, ci marginile ei trebuie sa stea pe un prag preparat pe tesut dentar si nu pe pivotul de metal sau pe material de reconstituire de bont.
Nu are relevanta in cazul unei coroane din ceramica pe suport de metal daca bontul este din material estetic sau nu, invers insa la o coroana din ceramica pe zirconiu bontul nu poate fi metalic. Insa cum am zis mai in postul anterior, eu nu consider ca aduce vreun beneficiu pivotul de metal fata de cel de fibra de sticla ci doar niste riscuri precum producerea de fracturi radiculare si atunci iti iei adio de la dinte sau imposibiltatea indepartarii acestuia din canal mai ales daca e cu filet.

Eu nu urmaresc sa starnesc controverse si sa ma contrazic cu useri care au alte pareri, precum Hal9000, eu mi-am spus parerea si am argumentat-o.

#6
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 lordlukas87, on 14 iunie 2013 - 13:21, said:

Poate doamna doctor are mai multa increder in pivotul de metal datorita faptului ca l-a folosit mai mult timp sau se gandeste ca rezista mai bine la fortele de masticatie.
Insa in mod corect coroana nu se sprijina pe pivot, ci marginile ei trebuie sa stea pe un prag preparat pe tesut dentar si nu pe pivotul de metal sau pe material de reconstituire de bont.
Nu are relevanta in cazul unei coroane din ceramica pe suport de metal daca bontul este din material estetic sau nu, invers insa la o coroana din ceramica pe zirconiu bontul nu poate fi metalic. Insa cum am zis mai in postul anterior, eu nu consider ca aduce vreun beneficiu pivotul de metal fata de cel de fibra de sticla ci doar niste riscuri precum producerea de fracturi radiculare si atunci iti iei adio de la dinte sau imposibiltatea indepartarii acestuia din canal mai ales daca e cu filet.

Eu nu urmaresc sa starnesc controverse si sa ma contrazic cu useri care au alte pareri, precum Hal9000, eu mi-am spus parerea si am argumentat-o.



Acum am inteles ideea, : "coroana nu se sprijina pe pivot", cred ca a lamurit multe lucruri pentru mine. Eu credeam ca toata forta vine pe pivot. Sa speram ca totul va fi ok.

Revin si cu alte intrebari pe masura ce apar probleme.

Multumesc,

#7
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Daca coroana nu se sprijina pe pivot atunci de ce-l mai faceti?  

Referitor la pivot din fibra pe zona masticatorie ... ar fi interesant sa aud ca pacienta si-a inghit coroana pt i s-a rupt pivotul. Si eventual i s-au fracturat si marginile radacinii, astfel incat nu se mai poate face alt pivot pe el.

Daca vreti fizionomie, rezistenta si biocampatibilitate de la un pivot, atunci faceti-l din zirconiu. In alta ordine de idei, un pivot metalic, nu se vede sub zirconiu. Si as vrea sa stiu si eu de ce nu se pune zirconiu pe bont metalic. La aia cu implanturi nu le pui coroane din zirconiu, pt ca au bonturi din titan? Care-i diferenta pt coroana din zirconiu, intre un bont din titan si unul din crom nichel?

Si Lili ... daca iti pui pivot din fibra doar pt a-ti trata ulterior dintele de granulom,  nu ai ajuns la cine trebuie. In alta ordine de idei, peste 5-6 ani cand ipotetic vei face un granulom acolo, un implant va costa 100 euro, asa ca nu iti inteleg logica. Deasemenea tratamentul unui granulom pe care a fost pivot ani la rand, nu cred ca are sens, pt ca este posibil,  ca radacina sa nu mai poata fi recuparata pt o alta reconstructie. Asta in varianta fericita, cand dupa luni de tratament rezultatul este spre bine. Nu-i mai usor si simplu sa-ti pui acolo un cui cand va fi cazul ?

Edited by Ana_Karr, 24 June 2013 - 08:45.


#8
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Pivotul din metal este sfant. Exista posibilitatea ca cel din sticla sa se sparga. Nu provoaca rupturi radiculare, am vreo sase de 20 de ani

Edited by cincicinci, 03 February 2019 - 19:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate